czym ogrzewać dom

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

agassi
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:11
czym ogrzewać dom

autor: agassi » 02 gru 2009, 17:23

Witam serdecznie.
Jestem w trakcie konczenia budowy domu jednorodzinnego o powierzchni (<1.8) ok 190m2 (ok450-500m3).
Dzialka o powierzchni 17arów. Dom podzielony na dwa mieszkania (85m2 góra i dól 95m2)z osobnymi kuchniami i lazienkami kazde .
Dom w calosci przeznaczony bedzie na wynajem (docelowo 10-12osób). Budunek wykonany z pustaka ceramicznego + 15cm styropianu,
betonowe stropy, (fundament dobrze zaizolowany). We wszystkich pomieszczeniach podlogówka z osobna pompa wymyszajaca na kazdym pietrze.
Wszystko juz zainstalowane.
Okna nowe (plastikowe) na dole, góra Velux.
Pytaniem jest na jaki system grzewczy powinnienem sie zdecydowac majac do dyspozycji tylko prad (nie ma gazu) .
Zastanawiam sie nad:
Kociol Pulsacyjny + kupno zbiornika gazu
Pompa ciepla woda/solanka +zasobnik cwu
Pompa ciepla woda/powietrze + zasobnik cwu
Problem polega na tym ze powyzsze zestawy są dosc drogie w stosunku do budzetu którym dysponyje (nie wiecej niz 20.000zl)
Alternatywa moze byc kociol grzewczy aby nie inwestowac w drogie urzadzenia grzewcze a zaoszczedzone pieniadze wydac na energie elektryczna??!!
Naprawde nie wiem na co sie zdecydowac :/
Prosze pomozcie podjac rozsadna decyzje .
Z góry bardzo dziekuje za odpowiedzi

kielo
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:34
Lokalizacja: małopolska-Podhale
Re: czym ogrzewać dom

autor: kielo » 02 gru 2009, 21:31

Ja bym się nie zastanawiał i zrobił centralke
Pozdrowienia

agassi
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:11
Re: czym ogrzewać dom

autor: agassi » 02 gru 2009, 23:22

kielo pisze:Ja bym się nie zastanawiał i zrobił centralke

Centralke?? Czy chodzi o centralne ogrzewanie z zamintowaniem wlasnego zbiornika gazu. Jesli tak co co sadzicie o piecach pulsacyjnych firmy Cieplotech?

bastekwro
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2009, 18:09
Lokalizacja: wro
Re: czym ogrzewać dom

autor: bastekwro » 17 gru 2009, 11:13

Witam
Pisząc .."wszystko już zainstalowane" rozumiem ,że masz już zbudowaną całą instalacje tylko brakuje ci źródła ciepła.
To trochę dziwne, bo projektujęć, budująć instalacje robi się to pod konkretne źródło... inaczej się buduje instalacje pod gaz ziemny lub płynna a inaczej pod pompę ciepła czy groszek.
Mająć tylko prąd do dyspozycji to raczej wyjścia nie masz i pozostaje ci pompa ciepła ale w 20000 PLN to raczej ciężko będzie.
Pomyśl o ekogroszku jako alernatywie... ale ja nie polecam z uwagi na to, że ciągle trzeba to obsługiwać (dokładać, czyścić itd ...) Ja osobiście ogrzewam 160 m2 gazem ziemnym i jestem super zadowolony.

kielo
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:34
Lokalizacja: małopolska-Podhale
Re: czym ogrzewać dom

autor: kielo » 17 gru 2009, 14:36

bastekwro pisze:Witam
Pisząc .."wszystko już zainstalowane" rozumiem ,że masz już zbudowaną całą instalacje tylko brakuje ci źródła ciepła.
To trochę dziwne, bo projektujęć, budująć instalacje robi się to pod konkretne źródło... inaczej się buduje instalacje pod gaz ziemny lub płynna a inaczej pod pompę ciepła czy groszek.
Mająć tylko prąd do dyspozycji to raczej wyjścia nie masz i pozostaje ci pompa ciepła ale w 20000 PLN to raczej ciężko będzie.
Pomyśl o ekogroszku jako alernatywie... ale ja nie polecam z uwagi na to, że ciągle trzeba to obsługiwać (dokładać, czyścić itd ...) Ja osobiście ogrzewam 160 m2 gazem ziemnym i jestem super zadowolony.


Przy takim metrażu jaki koszt miesięcznie wychodzi?
Pozdrowienia

Robinn
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 15 lis 2009, 11:25
Re: czym ogrzewać dom

autor: Robinn » 17 gru 2009, 19:54

bastekwro pisze:Witam
Pisząc .."wszystko już zainstalowane" rozumiem ,że masz już zbudowaną całą instalacje tylko brakuje ci źródła ciepła.
To trochę dziwne, bo projektujęć, budująć instalacje robi się to pod konkretne źródło... inaczej się buduje instalacje pod gaz ziemny lub płynna a inaczej pod pompę ciepła czy groszek.
Mająć tylko prąd do dyspozycji to raczej wyjścia nie masz i pozostaje ci pompa ciepła ale w 20000 PLN to raczej ciężko będzie.
Pomyśl o ekogroszku jako alernatywie... ale ja nie polecam z uwagi na to, że ciągle trzeba to obsługiwać (dokładać, czyścić itd ...) Ja osobiście ogrzewam 160 m2 gazem ziemnym i jestem super zadowolony.

A skad wiesz ze chodzilo mu o instalacje grzewcza? Ja bym polecil popme ciepla typu glikol-woda.

Awatar użytkownika
Systron
rekomendowany doradca
Posty: 154
Rejestracja: 25 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: małopolska
Kontaktowanie:
Re: czym ogrzewać dom

autor: Systron » 18 gru 2009, 22:22

agassi pisze:Witam serdecznie.
Jestem w trakcie konczenia budowy domu jednorodzinnego o powierzchni (<1.8) ok 190m2 (ok450-500m3).
Dzialka o powierzchni 17arów. Dom podzielony na dwa mieszkania (85m2 góra i dól 95m2)z osobnymi kuchniami i lazienkami kazde .
Dom w calosci przeznaczony bedzie na wynajem (docelowo 10-12osób). Pytaniem jest na jaki system grzewczy powinnienem sie zdecydowac majac do dyspozycji tylko prad (nie ma gazu) .
Zastanawiam sie nad:
Kociol Pulsacyjny + kupno zbiornika gazu
Pompa ciepla woda/solanka +zasobnik cwu
Pompa ciepla woda/powietrze + zasobnik cwu
Problem polega na tym ze powyzsze zestawy są dosc drogie w stosunku do budzetu którym dysponyje (nie wiecej niz 20.000zl)
Alternatywa moze byc kociol grzewczy aby nie inwestowac w drogie urzadzenia grzewcze a zaoszczedzone pieniadze wydac na energie elektryczna??!!
Naprawde nie wiem na co sie zdecydowac :/
Prosze pomozcie podjac rozsadna decyzje .
Z góry bardzo dziekuje za odpowiedzi


Proponuję zasilic budżet np. z Boś i zaiwestowac w pompę ciepła. Przy samym zapotrzebowaniu na c.w.u. koszt inwestycji szybko Ci się zwróci.
Co do rodzaju pompy ciepła to zależy w jakiej strefie klimatycznej się znajdujesz.

vough
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 13 paź 2009, 19:49
Re: czym ogrzewać dom

autor: vough » 29 gru 2009, 13:51

Jestem w podobnej sytuacji, myślałem także o rozwiązaniu - pompa ciepła jednak wiele osób odradza taką inwestycję. W jakim czasie może mi się zwrócić koszt takiej inwestycji?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: czym ogrzewać dom

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 gru 2009, 18:42

To zależy od izolacji. Jeżeli Szanowny Pan nie zaizoluje domu - pompa zwróci się szybko. Natomiast przy małym zapotrzebowaniu na ciepło... nie zwróci się nigdy. Dlatego trzeba podjąć decyzję, czy kasę wkładamy w pompę czy w izolację.
TAK
Obrazek
czy tak
Obrazek

Oczywiście jeszcze jeden warunek... że pompa ciepła będzie równie trwała i bezawaryjna jak izolacja domu.

k-m
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 27 maja 2009, 12:37
Lokalizacja: mazowieckie
Re: czym ogrzewać dom

autor: k-m » 31 gru 2009, 18:37

A może pomyśleć nad, kotłem grzewczym indukcyjnym na nocnej taryfie,bufor,kolektory słoneczne.pozdrawiam

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: czym ogrzewać dom

autor: Indiana » 31 gru 2009, 20:21

Nawet bym się nie zastanawiał - dom na wynajem + pompa ciepła za 60-100 k??
A jak najemca na złość uszkodzi coś, albo co gorsza sprzeda bo na czynsz braknie? Poważnie piszę, niedawno kolega remontował budynek socjalny, i już w 1/3 mieszkań nawet kibli nie ma, o umywalkach nie wspominając - wszystko zostało sprzedane "na przelew" :D

Najrozsądniej zrobić jak pisze T.B. - lepiej docieplić i zamontować kociołek elektryczny do CO (przy dobrym dociepleniu 10 kW będzie wystarczające - ale trzeba przeliczyć), podłogówka ma dużą pojemność cieplną - umożliwia nam to grzanie wyłącznie w niskiej taryfie;
wbrew pozorom ogrzewanie niską taryfą jest porównywalne cenowo z ogrzewaniem gazowym, znacznie tańsze w budowie i bardziej niezawodne - w sam raz na dom do wynajmu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: czym ogrzewać dom

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 gru 2009, 22:02

Dlaczego? Tyle piszę a ktoś jeszcze dziś może napisać o mnie:
Najrozsądniej zrobić jak pisze T.B. - lepiej docieplić i zamontować kociołek elektryczny do CO
To najgorsze z możliwych rozwiązanie!!!
Przecież Pan nie uczył się na politechnice i też nie widzi pan różnicy między centralnym a niecentralnym , między izolacją a ociepleniem?

Jarek1910
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 311
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:06
Lokalizacja: Szczecin
Re: czym ogrzewa dom

autor: Jarek1910 » 01 sty 2010, 22:20

Slyszalem,a wlasciwie interesowalem sie kiedys takimi urzadzeniami rosyjskimi jak WTG. Pozniej zorientowalem sie ze i u nas sa robione w lepszej nawet wersji. Ostatnio jak mialem kontakt z ekipa ktora ma na to patent u nas, a bylo to wiosna, twierdzili ze szykuja sie do przebicia granicy efektywnosci 300%, a wiec 20x lepsza niz w przypadku wegla i ok 7,5x lepsza niz piecy kondensacyjnych na gaz. Byla informacja ze szykuja sie do seryjnej sprzedazy urzadzen DRJ (nazywaja to u nas: domowy reaktor jadrowy) o sprawnosci ok. 200% w cenie 12. 500. Niestety kontakt sie urwal, gdyz nie lubie ludzi ktorzy wspolpracuja ze Sowietami i jeszcze maja bunczuczne wyrazenia w temacie imperialistycznej polityki USA i jak mowili Eurokolchozu. Dlatego zrezygnowalem. Ale mam gdzies fotki i filmiki z prezentacji, to jak znajde to zamieszcze. Opiera sie to na nieznanej szerzej formulce zimnej fuzji, nazywanej przez tego goscia, nazywajacego siebie Doctor No z Poznania rowniez jako biologiczna, gdyz rzekomo zachodzi w naszych komorkach. I jeszcze, nazywaja sie: Towarzystwo Przyjazni im. K. Wojtyly, a czlonkami sa min. Putin i Ali Agca. (zalatuje mi to komuna). Niestety brak informacji na ten temat w naszym necie, nawet przez google nic nie idzie znalezc.

Jarek1910
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 311
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:06
Lokalizacja: Szczecin
Re: czym ogrzewa dom

autor: Jarek1910 » 01 sty 2010, 22:34

Ah, zapomnialem. Twierdzili ze ogrzanie domu w mrozy tym DRJ to koszt pradu 400-500 zet w zaleznosci od silnika 5.5-7.5 kW i pow. 120-180m. Niestety, gdy bylem az pod Sulechowem gdzie taki 1 aparat rzekomo chodzi o 2 lat, to z braku fazy nie mozna bylo go uruchomic. Wlasciciel twierdzi, ze od roku walczy z energetyka o usprawnienie trafo, a ci odpisuja ze takie wachania na fazach (nawet do 180 V,pomierzylem ) sa dopuszczalne. Sam nie wiem co o tym DRJ sadzic, choc z drugiej strony wiem ze w Rosji je uzytkuja masowo, ale nic o tym nie slychac. Rosyjski konstruktor nazywa sie Potapow i pochodzi z Moldawi, ale nic tez w necie, nawet rosyjskim niema zbyt duzo? Gdyby ktos znalazl, niech da mi laskawie znac. Ale osobiscie nie chcialbym byc pierwszy. Moze amerykanie cos wymysla i sie z nami tym podziela. W koncu maja taka nauka i technika!

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: czym ogrzewać dom

autor: Indiana » 04 sty 2010, 17:49

Do pana TB
Czy w domu z gotowymi posadzkami i ogrzewaniem podłogowym warto wsadzać inne ogrzewanie???
Sprawność kotła elektrycznego+podłogówka jest tylko o 2-3% niższa od ogrzewania niecentralnego, ale za to posiada dużą pojemność cieplną umożliwiającą grzania wyłącznie na tanim prądzie. W sumie traci się 3% na sprawności a zyskuje 30% na cenie energii.
Ale zgadzam się, żeby to rozumieć pasuje skończyć studia, najlepiej kilka i ciągle się dokształcać.
Ad Jarek
Wyniki badań sprawności wynalazków opartych na wirach wodnych przekraczają nawet 500% , ale też trzeba mieć do tego odpowiednią aparaturę badawczą. Najlepsza jest taka, że buduje się obwód badawczy z cienkich rurek, bierze pierwszą lepszą pompę CO ze sklepu, odczytuje charakterystykę (z której wynika że V max = np. 3m3/h), mierzy jakimś termometrem ze straganu temperaturę przed i po, mnoży przez przepływ maksymalny pompy i już masz gotowy przepis na 300, a nawet 1000% sprawności :lol:

Na poważnie, czasami udaje się na chwilę przekroczyć 100%, ale też niewiele. Prawdopodobnie wyzwalająca się energia ma związek z napięciem powierzchniowym wody, ale też niewiele jest prac na ten temat, choć wielu naukowców próbuje, i rezygnuje.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 184 gości

Gotowe projekty domów