kołkowanie styropianu, czy trzeba?

Ochrona cieplna budynku ma największy wpływ na poziom komfortu użytkowania i koszty związane z jego ogrzewaniem. Jaki rodzaj styropianu wybrać do ocieplenia? Jaki tynk zewnętrzny na elewację? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci firmy Termo Organika.

Moderator: Termo Organika

mazurski
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2018, 13:14
kołkowanie styropianu, czy trzeba?

autor: mazurski » 05 kwie 2019, 12:33

Czy kołkowanie styropianu jest konieczne ??

Awatar użytkownika
Termo Organika
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 60
Rejestracja: 13 kwie 2015, 14:48
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: kołkowanie styropianu, czy trzeba?

autor: Termo Organika » 05 kwie 2019, 15:46

Dodatkowe mocowanie mechaniczne tzw. kołkowanie i konieczność jego stosowania zależy od kilku czynników jak np: nośność podłoża do którego będą mocowane płyty styropianowe, rodzaj stosowanego systemu ociepleń, wysokość budynku, itp. Jeżeli na powierzchniach ścian nie ma warstw osłabiających przyczepność klejonego styropianu w postaci starych łuszczących się tynków, farby, itp., to przy zastosowaniu kompletnego systemu ociepleń Termo Organika (wszystkie elementy systemu pochodzą od jednego producenta) i przyklejeniu płyt styropianowych przy pomocy kleju uniwersalnego TO-KU kołkowanie można pominąć.
W przypadku nowobudowanego domu jak i w przypadku budynku docieplanego, ściany należy zagruntować przy pomocy gruntu uniwersalnego TO-GU, a następnie mocować płyty przy użyciu kleju uniwersalnego TO-KU. W tym przypadku „kołkowanie” styropianu też może zostać pominięte, o ile projektujący rozwiązanie nie podał szczegółów w projekcie.
Prawidłowy sposób nanoszenia kleju jest dostępny w „Instrukcji Wykonania Ocieplenia Systemem Termo Organika” dostępna na stronie: https://termoorganika.pl/sites/default/files/Instrukcja-ETICS.pdf

Decyzje o użyciu kołków lub ich braku podejmuje kierownik budowy lub osoba odpowiedzialna za ten etap prac budowlanych, w oparciu o wytyczne zawarte w projekcie i zalecenia wykonawcze producenta kompletnego systemu ociepleń, którego rozwiązanie będzie zastosowane na budowie.
e-doradca Termo Organika

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1759
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: kołkowanie styropianu, czy trzeba?

autor: szari » 05 kwie 2019, 20:16

Zerknij i wyciągnij wnioski bo Pan ekspert...

Obrazek
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna


Wróć do „Izolacje, systemy ociepleń Termo Organika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów