Sterownik ognik PID - Jakie sterowanie?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45
Re: dalej

autor: TeCe » 06 mar 2008, 12:39

Jarecki79 pisze:Czujniki wow i co czujnikami mam palić w kotle??


Zależy ile kosztuje tona ;-)

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02
jakie sterowanie

autor: ireek10 » 06 mar 2008, 12:40

Nie chodzi tutaj o napalenie tymi czujnikami w piecu, tylko o ograniczenie spalania w tym piecu. Do tej pory to nie słyszałem by sterownik ognik PID ograniczył zużycie opału od tych tradycyjnych sterowników. Nie ujmuję mu pracy powodującej ograniczenie zjawiska korozji niskotemperaturowej z uwagi na pracę ciągłą dmuchawy.

Czujnik temperatury spalin jest moim zdaniem dość istotny. Niech Pan zwróci uwagę na kocioł, nie wiem, po tygodniu, dwóch. Jestem przekonany, że praca kotła będzie inna, tzn. zwiększone podawanie a tym samym nadmuch. Wiaże się to z zanieczyszczeniem kotła i wymiennika.
pomiar temperatury spalin – funkcja umożliwia kontrolowanie sprawności
kotła oraz jego ustawień. Informuje również w którym momencie należy
wyczyścić wymiennik kotła.
Teraz sonda Lambda:
Odpowiednio ustawiona mieszanka paliwowo-powietrzna pozwala na zaoszczędzenie do 20 % paliwa.
Regulacja ilości powietrza odbywa się w sposób ciągły podczas całego cyklu pracy kotła.
Oznacza to że zamiast np. 5 t/rok zużyjemy 4 tony paliwa.

Jestem również przeciwny montowaniu różnych gadżetów, świecidełek czy regulacji na odległość przez internet czy telefon kom. Jednak jestem stanowczo za zmniejszeniem zużycia opału

Nie zgadzam się że, muszę te wszystkie czary sam programować. Właśnie w tym sterowniku jest to wyeliminowane do niezdędnego minimum.
Modulacja mocy palnika metodą Fuzzy Logic to brak czasów podawania i postoju – Sterownik automatycznie dostosowuje moc do zapotrzebowania cieplnego budynku – od 10% do 100% - mocy kotła.
Sonda lambda - płynna regulacja obrotów wentylatorów (powietrze dostrajane jest w przez sondę lambda) a nie przez użytkownika. Wystarczy wcisnąć start a kocioł sam dostroi sobie ilość powietrza.
Nie wspomnę o regulacji zaworem czterodrożnym i utrzymywaniu stałej temperatury na powrocie dom kotła.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 06 mar 2008, 13:17

Ja mogę się jedynie wypowiadać o rzeczach, które znam i które testuję.

Ognik Pid ogranicza zużycie opału, mam to przetestowane i jestem tego pewnien, takie same wnioski wyciągnęła firma HEF i kilku producentów pleszewskich.

Idea PiD polega właśnie na ograniczeniu nadmiaru powietrza oraz zabezpieczeniu kotła. Ograniczenie nadmiaru powietrza to ekologia i to jest jak najbardziej osiągane na Ogniku PiD. Wiem, bo znam wyniki badań (na stanowiskach laboratoryjnych, czyli palących, działających kotłach podłączonych do aparatury pomiarowej).

Tak jak wspomniałem jeden z producentów zamawia wersję, gdzie jest jeden czujnik temp. i czujnik spalin, do rozpalania ograniczenie do 350st.c a podczas pracy max. do 250st.C, przy przekroczeniu kocioł jest hamowany i temperatura osiągana jest wolniej, ale bardziej przyjaźnie dla środowiska. Problem pojawia się w momencie dużych mrozów i konieczności uzyskania 85st.C na kotle, z ograniczeniem temp. spalin do 250 oraz z gorszym opałem może to być nierealne.

Ognik PiD pracuje w zakresie mocy kotła od 1 do 100%.

Teraz żeby była jasność:
Ognik PiD jest pomyślany jako zaawansowany sterownik, ale tylko z niezbędnymi funkcjami do prawidłowego funkcjonowania. Elektronika jest zaawansowana, ale ma to być jednocześnie w przystępnej cenie. Ognik PiD kosztuje 730zł.

Modelem o klasę lepszym, ale równocześnie droższym ma być Multi-Ster i raczej ten model sterownika możemy porównywać, tam ma być czujnik spalin i sonda lambda. To jednak produkt dla innej grupy klientów.

Nie wiem, czy zdaje Pan sobie sprawę z kosztów, sama sonda Lambda to koszt min.100euro, czujnik spalin to wydatek średnio 30-35euro. Zatem tylko te dwa czujniki kosztują ok.500zł, a gdzie jeszcze czujnik pogodowy i elektronika z obsługą zaworu.
Produkt o którym Pan pisze być może jest dobry, ale to zupełnie inny poziom, nie sądzę, aby był tańszy jak 1500zł.

Chodzi jednak o to,że nie czujniki świadczą o PiD, jeżeli działanie polega tylko na ustawieniu temperatury i naciśnięciu start, to jest to dobry wyrób.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 06 mar 2008, 16:31

Zaciekawił mnie ten sterownik estyma i podzwoniłem, porozmawiałem...
Z nieoficjalnego komentarza pracownika IChPW (instytut chemicznej przeróbki węgla) powiem,że estyma pid nie ma nic wspólnego zarówno z algorytmem PiD jak i funkcją Fuzzy Logic.

Kolejne zatem wciskanie kitu. Sterownik wymaga ręcznego wprowadzenia parametrów, sonda lambda niby jest, ale służy jako gadżet.

Teraz fachowo usłyszałem,że dla prawidłowego funkcjonowania sondy lambda potrzebujemy temp. powyżej 300st.C, mamy tam tzw. sondę cyrkonową. Ponieważ firma chwali się,że temp. spalin jest poniżej 300st.C zatem wniosek prosty - sonda lambda nie funkcjonuje.

Nie doczytałem wcześniej w Twoim poście:
"Modulacja mocy palnika metodą Fuzzy Logic to brak czasów podawania i postoju"
To bzdura jest!
Algorytm PiD to tak obrazowo sinusojda , która próbuje się stabilizować wokół zadanego parametru, system Fuzzy Logic ma tą sinusojdę spłaszczać, aby stabilnie i bez skoków utrzymać się wokół zadanego parametru....

Motywacja,ze jest to PiD podobno była taka,że po osiągnięciu temp. zadanej dmuchawa zaczyna się powoli kręcić i jest mniejsze podawanie....

Parametry w tym sterowniku trzeba podać ręcznie a przy pełnym obciążeniu gadżetami, które ma obsłużyć sterownik, ten najzwyczajniej się wykłada. Najgorzej jest z pełną opcją pogodówki, zakłóca ona bowiem logikę algorytmu w tym sterowniku.

Czyli możemy życzyć firmie udanej pracy nad rozwojem sterownika a z prawdziwym PiD nie ma on za wiele wspólnego...

To wiedza z przeprowadzonych rozmów z kilkoma osobami z branży... nie testowałem osobiście tego sterownika i do końca nie wiem, co trzeba ręcznie programować.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 06 mar 2008, 16:40

W ramach uzupełnienia odnośnie tego zabrudzenia kotła.
Hef pali na sterowniku ognik pid mniej więcej od listopada u siebie i sadzy było ostatnio tylko odrobinę na samej górze wymiennika, podczas, gdy z normalnym sterowaniem farfocle osadzały się po 2 tygodniach i kocioł trzeba było czyścić... Tyle z wiedzy zasłyszanej.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02

autor: ireek10 » 06 mar 2008, 19:43

A co ze sterownikiem ognik PID i sterownikiem do zaworu czterodrożnego z pogodówką ?
Czy tu też nie zostanie zachwiana logika algorytmu w tym pierwszym i sterowanie stanie sie nie stabilne?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 06 mar 2008, 20:17

Szczerze powiem,że nie wiem, bo ja tego nie testowałem.

Producent twierdzi,że nie. Już ktoś go o to pytał i niby było to sprawdzone. Tylko,że Ognik PiD nie steruje tym zaworem, może to ma wpływ na to,że algorytm jest stabilny..., nie wiem.

W każdym razie to co jest pewne, to dopracowanie PiD w kotłach ślimakowych, na dzień dzisiejszy także w tych o dużej mocy (do tej pory nie było problemów do mocy palnika 50kW, powyżej problemy były). Do ślimaka algorytm jest stabilny i nie ma błędów. Tylko,że na to było ponad pół roku czasu, bo badania rozpoczęto w wakacje 2007 (projektowanie trwało niby 2 lata).

Do tłoka algorytm jest dopracowywany, pojawiła się nowa łatka, bo był jakiś moment krytyczny przy podawaniu (do tłoka prace na dobre ruszyły dopiero w grudniu). Dopiero dostałem ten najnowszy software do tłoka, także nic więcej nie wiem. U mnie żaden błąd nie wyskoczył, dowiedziałem się tylko,że cos takiego było i że prawdopodobieństwo wystąpienia było niewielkie.

Generalnie jednak ten PiD fuzzy logic to przyszłość i inni producenci wcześniej czy później również dopracują się stabilnych sterowników z tym systemem. Na razie to wszyscy na hura nazywają sterowniki PiD fuzzy logic i do boju na rynek. Mamy sterownik Perfekt PI, ale sprzedawcy reklamują go jako PiD fuzzy logic, jest jeszcze jakiś wynalazek, gdzie podajemy kalorie do węgla i od tego jest wyliczanie parametrów, niby się nie sprawdza, bo dla ekogroszku trzeba podawać wartość 50tys. kalorii.... Tutaj są pierwsze próby tej estymy. Będzie tego więcej i dobrze, konkurencja wymusza postęp!

Najwięcej podróbek jest jednak w zwykłych miałowych, tam masa producentów teraz pokombinowała tylko z pętlą histerezy dodatkowo przy temp. zadanej napisane jest,że dmuchawa ma dalej dmuchać aż do przekroczenia o 5st.C tylko z mocą minimalną... Wygląda w działaniu podobnie, ale to nie to samo. Nauczą się jednak, prędzej czy później. Konkurencja na rynku będzie zdrowa, może ceny będą lepsze. Chodzi tylko o to, aby nie dać się nabrać na sam napis PiD...
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02

autor: ireek10 » 15 mar 2008, 23:13

Witam!
Panie Jarecki 79 jestem niby szczęśliwym posiadaczem sławetnego sterownika ognik pid i czegoś tu nie rozumiem. Miało nie być żadnej regulacji, a tu bez niej sterownik gromadził dużą ilość paliwa na retorcie i strasznie dymił.Paliwo wprawdzie wypalone /bo dobre/ ale temperatura leci do góry /wprawdzie wolno ale jednak/ baz żadnego hamulca aż do momentu gdzie sterownik praktycznie przestaje działać czyli dmuchać powietrze /gdzie tu sławetna ekologia/ bo przekracza za każdym razem temp. zadaną.Czyli mamy tu tą samą fazę nadzoru jak w Perfekcie.
A miało być tak: cytat Pana
NIE MA TU ZATEM ŻADNEJ FAZY NADZORU, jest ciągłe grzanie, algorytm został ostatnio jeszcze poprawiony z myślą o kotłach HEF dużej mocy. Sterownik reaguje płynnie na zmiany opału i temp. wody, podaje takie porcje paliwa i taką moc dmuchawy, aby trzymać się możliwie blisko temp. zadanej pracując w cyklu trwałego grzania.

Jakie on podaje zmienne porcje paliwa ? Ze stoperem w ręku odczytywałem za każdym razem aż 14 i coś tam sekundy. I nie było ani więcej ani mniej gdy schodził poniżej temperatury zadanej jak i ją zaczął przekraczać. Jedynie co się zmieniało to czas między tymi podaniami /identycznie jak w Perfekcie/. I tu sterownik Perfekt ma, moim zdaniem, przewagę na ognikiem pid, bo można chociaż w nim samemu dobrać czas podawania, który ma niewątpliwie duże znaczenie przy dochodzeniu do temp. zadanej i przekraczaniu jej a i też czystości kotła, bo przy 14 sek. czasu ruchu podajnika nie ma siły że za każdym razem w końcówce tego podawania zadymi.
Oscylacje temperatury wokół zadanej w ogniku pid są zadziwiająco duże jak na sterownik z funkcją fuzzy logic, która ma właśnie utrzymywać temperaturę na temperaturze zadanej.
To na tyle z ostatnich obserwacji mojego pieca.
Zobaczymy ile zaoszczędzi
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 16 mar 2008, 11:21

Sterownik OGNIK PiD nie ma funkcji nadzoru!!!

Nie wiem, jakiej marki jest kocioł i jaki ma Pan wymiennik w tej konstrukcji. Nie wiem jaka jest dmuchawa. Do palników 17, 25, 38kW powinna być nie o mniejszej wydajności jak WBS 6a, do 50kW nie mniej jak WBS 6 do 65-80kW nie mniej jak K-117.

Dla niektórych palników trzeba zmienić punkt początkowy odliczania, ale to trzeba podać w firmie Elektro-Miz przed zakupem. Niektóre palniki wymagają, aby w trybie kodowym podać zamiast wyjściowych 30sekund czas 35 lub 40sekund. Te parametry mogę Panu grzecznościowo wysłać na priva, producent zabrania podawania kodów klientom.

Kocioł może dymić, gdy opał jest mokry, czyli ma zbyt dużą zawartość wilgoci a jest jednak dobrej jakości lub najzwyczajniej opał jest trochę słabszy jakościowo. Na normalnym sterowniku można to obejść podając nadmiar powietrza, opał jest wówczas rozjarzony do czerwoności i spala się bez dymu, ale z nadmiarem powietrza i emitowane są z kolei inne związki w nadmiarze.

Sterownik dobiera czas przerwy oraz czas podawania, jeżeli do węgla, który Pan posiada doszedł już do stałego czasu podawania a zmienia tylko czasy postoju, to zasada jednak funkcjonuje.

Wracając do trybu NADZORU - tu GO NIE MA! Jest zabezpieczenie przed przeciąganiem temperatury, jeżeli przeciągnie o 5st.c od zadanej to nie będzie podawania paliwa oraz nie będzie nadmuchu, ale to nie oznacza,że będzie przedmuch!!!!!!!

Pytanie kiedy to się dzieje?? Czy przy plus 15na zewnątrz i kocioł jest większy jak zapotrzebowanie cieplne?? Czy korzysta Pan z trybu CWU i najpierw bojler grzeje na wyższą temp. a później instalację na niższą?? Czy może ma Pan panel pokojowy?? To wszystko wpływa na działanie sterownika.

U klienta na tłoku PiD układa się w zależności od odbioru ciepłej wody, jak nie ma zużycia cwu porcje są podawane bliżej 18minut, z większym zużyciem czas schodzi do 15minut.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02

autor: ireek10 » 16 mar 2008, 17:22

Witam!
Ja rozumiem że sterownik ognik pid nie ma napisane, i do programowania tzw nadzoru. Ale jak to tłumaczyć gdy jest w stanie gdzie nie chodzi dmuchawa. Przyrównałem ten stan do Perfekta ba tam też jest tak samo gdy ten przedmuch /a raczej stan podtrzymania ognia/ ustawimy na 15 min. Praktycznie to on się też nie włączy.
Ale nie to jest istotne.
Kupując sterownik ognik pid miałem nadzieję, bo tak mnie Pan zapewniał i nie tylko mnie, że ten sterownik dobiera różne wielkości dawek paliwa w zależności od zapotrzebowania na moc. I co z tych zapewnień wyszło? Ano nic. Jeszcze gorzej niż w sterowniku Perfekt, ponieważ tej dawki nie można samemu sobie ustawić i właśnie przy tych temperaturach, które teraz panują na zewnątrz jest ogólna kicha z tym sterownikiem.
Zrobiłem sobie krótką przerwę, i co? Eureka!! potrafię już sam zmieniać dawki paliwa w ogniku pid. A miało być tak pięknie że sam sobie wylicza. G....o prawda.
Teraz to jestem na 100% przekonany, że praktyczne różnice w technice spalania między sterownikiem ognik pid a Perfektem nie występują. Jest tu czas ruchu podajnika który ustawiamy na stałe i dobieranie przez sterownik odpowiednich czasów przerwy między podaniami. I to tyle , kropka.
No jeszcze możemy ustawić ten punkt początkowy odliczania czy jak kto woli min czas przerwy/to w perfekcie/ żeby lepiej dopalał paliwo.
I gdzie tu te kolosalne różnice?! Gdzie ten zaawansowany sterownik którego działanie miało polegać na nastawieniu temperatury i naciśnięciu start.
Byłby nim rzeczywiście gdyby sam dobierał różne dawki paliwa w zależności od zapotrzebowania na moc.
To narazie tyle
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 16 mar 2008, 18:39

Dalej Pan nie napisał jaki palnik, jaki piec, jaka dmuchawa. Czy aktywne cwu i czy aktywny panel...

Zamienił Pan Perfecta PI na Ognika PiD to jak wielkich różnic się Pan spodziewał?? Tony??

Różnice między PI a PID są takie,że w PI kilka rzeczy więcej podaje Pan z ręki i sterownik się w tych ramach dostosowuje do potrzeb, ale to Pan wie.
W PiD podaje się wyjściowo początkowy punkt do odliczania i to wszystko. Producenci kotłów mają ten punkt dobrany do swoich kotłów i palników a jak się kupuje samodzielnie do nieznanego kotła i palnika to trzeba ten punkt podać samemu i tyle. Przy zakupie kotła np. od HEFa dostałby Pan ten sterownik z dopasowanym owym parametrem pod palnik i nawet by Pan o tym nie wiedział.


Powyżej 5st.C od zadanej w PID nie włącza się ani dmuchawa ani podajnik (żeby nie podbijać więcej temp) a w Perfekcie ma Pan przedmuch. Nie twierdzę,że to lepiej czy gorzej, ale tak jest.

Zmienił Pan tylko początkowy punkt wyliczania do swojego rodzaju palnika i dmuchawy, dalej nic Pan nie robi, temperatura i start. O tym punkcie początkowym nie musiał Pan wiedzieć (tego producent nie podaje), jakby w kotle paliło się dłużej to algorytm powinien dojść do tego samego stanu, tyle,że w dłuższym czasie.

Proszę popalić dłuższy okres czasu, przynajmniej 14dni, wtedy można powiedzieć coś więcej. Rozumiem też, że nie każdy może być zadowolony w 100%.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02

autor: ireek10 » 19 mar 2008, 8:09

Witam!
Nadal wracam uparcie do sterowania kotłem za pomoca sterownika ognik pid, gdyż koszty poniesione na sterownik są niewspółmierne z uzyskanym efektem. Za radą Pana Jareckiego 79 zmieniłem dmuchawę na WBS 6a gdyż poprzednia powodowała niedopalanie opału i dymienie z kotła a przy małych obrotach nawet stawała jakby zacinając się. Ta z koleji powoduje że palnik w kotle pali jak palnik acetylenowy, temperatura w kotle przekracza temperaturę zadaną ponad te 5 st.C i kocioł staje. Po parunastu minutach a piać to samo. Nie wiem też czy prawidłowa praca dmuchawy ma polegać na jakby tu powiedzieć taktowaniu tym silnikiem co charakteryzuje się krótkimi jednostajnymi stuknięciami /chyba przerwami dopływu prądu do silnika/ bardziej słyszalne przy zwalnianiu dmuchawy.
Nie wiem co już praktycznie mam robić.
Nie mam bojlera na priorytecie cwu, nie mam panela pokojowego, a praca sterownika jest niestabilna i przypomina spawanie palnikiem acetylenowym.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 19 mar 2008, 8:56

Z tego co Pan pisze dmuchawa zaczyna pracować w dobry sposób, przy zejściu do minimalnych mocy w tym modelu słychać takie jakby cykanie z pogłosem lekko metalicznym.

Palenie ma być zbliżone do tego palnika.

W typowej wersji PiD z programem 7.9 co 3 dawkę paliwa podbijana jest moc dmuchawy dla lepszego dopalenia. Owe podbicie odbywa się do max. mocy dmuchawy, która jest ustawiona w kodzie, który Pan poznał.

Szczegóły napiszę na priva.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

rychu11
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:44
sterownik perfekt elester

autor: rychu11 » 19 mar 2008, 11:31

Od dwóch tygodni mam załozony piec z podajnikiem tłokowym ze sterowaniem perfekt t
temperature zadana na piecu mam 58 stopni
temperatura co 50 stopni przez zawór trójdrozny
temperatura cwu 48-50 stopni
Gdy piec dojdzie do temperatury zadanej pracuje w temperatuze 57-58 stopni chyba ze załaczy sie pompa cwu to chwilowo spadnie o stopien mniej nie przechodzi w tryb nadzoru dmuchawa pracuje cały czas na 1 procencie czestosc podan ustala sobie cały czas w zaleznosci od spadku temp jezeli temperatura spada bardziej to dmuchawa przyspiesza podania są czestrze niema zadnych przedmuchów co jakis czas wyznaczony
Tłok posiada wyłacznik krancowy który ustala pozycje tłoka po załadowaniu
Sterownik posiada ustawiania temp. tygodniowej ,załaczania sie pompy cwu,załączania sie pompy cyrkulacyjnej cwu z nastawem tygodniowym,czyjnik pokojowy , ale według mnie jest zbedny
A co do spalania ilosci opału to jest róznie bo to zalezy jaki typ wegla jaka kalorycznosc , i jaka jest bezwładnosc budynku to wszystko przekłada sie na ilosc opału

A co najważniejsze jest opołowe tanszy od ognika .Jest prosty w ustawieniu ,nieustawia sie co ile ma podawac opał ,posiada przełacznik lato ,zima
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 21 mar 2008, 10:33 przez rychu11, łącznie zmieniany 1 raz.

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02

autor: ireek10 » 20 mar 2008, 9:58

Witam
W kodzie, jak rozumiem, można tylko ustawić moc dmuchawy do nadmuchu, natomiast chodzi mi jeszcze o ograniczenie max. mocy dmuchawy, która jest załączana cyklicznie co te 3 podania paliwa. Jest to ważne bo przy tym podmuchu to groszek prawie wyrzucany jest z talerza retorty.
Pozdrawiam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 172 gości

Gotowe projekty domów