Sterownik ognik PID - Jakie sterowanie?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

bumla
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2008, 7:32
OGNIK PLUS PID POLECAM

autor: bumla » 05 gru 2008, 13:49

witam wszystkich
posiadam kocioł Defro EKO 19kW standardowo ze sterownikiem ST-37
nowy dom 160m2 pomieszczenia wysokie na 2,60m na parterze i piętrze wszędzie wodne ogrzewanie podłogowe , zasobnik CWU 140l.
czytając na forum posty o sterownikach trafiłem na posty pana "Jareckiego" o Ogniku PID , bardzo mnie zaciekawiły ale ta cena zniechęcała. Korzystając z porad uzyskanych na forum ustawiłem swego TECHa schodząc do 75 kg na tydzień.Trafiła się okazja i zakupiłem ostatnio z 2 ręki tanio Ognika PID i co
R E W E L A C J A
w moim przypadku zmniejszyłem tylko max. mocy dmuchawy
ustawiłem temperaturę wody w kotle
nic więcej nie trzeba i ustawiać a kocioł pracuje znakomicie
nie spodziewałem się aż takiej zmiany
spokojnie, bez wahań temperatury , dmuchawa na niskich obrotach, węgiel lux wypalony a palę najtańszym u nas RETOPALEM dodatkowo widze w zasobniku że węgla znacznie mniej ubywa choć zaznaczyć trzeba że ciepłe dni mamy obecnie. Nie wiem czy wart jest tych kilkuset złotych czy się to kiedyś zwróci ale jedno jest pewne każdy poradzi sobie z paleniem w kotle sterowanym Ognikiem PID .
Wieczory spędzam teraz w mieszkaniu a nie w kotłowni z notatnikiem i stoperem patrząc w kocioł. Dziękuje raz jeszcze panu "Jareckiemu" za pomoc u znaczącym usprawnieniu palenia.

pierwek
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:40
Re: OGNIK PLUS PID POLECAM

autor: pierwek » 05 gru 2008, 15:17

bumla pisze:w moim przypadku zmniejszyłem tylko max. mocy dmuchawy


jak to zrobiłeś? - z poziomu ognika?

bumla
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2008, 7:32
Re: OGNIK PLUS PID POLECAM

autor: bumla » 07 gru 2008, 16:42

pierwek pisze:
bumla pisze:w moim przypadku zmniejszyłem tylko max. mocy dmuchawy


jak to zrobiłeś? - z poziomu ognika?


witam
najprosciej będąc w pobliżu Ognika zadzwonić do jego producenta
miły pan poda Ci tajne kody i pomoże to skorygować krok po kroku
choć nie wiem czy warto
standardowe ustawienia są lux wg. mnie oczywiście


pozdrawiam

wasjanusz
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2008, 18:51

autor: wasjanusz » 07 gru 2008, 19:07

witam .

mam prośbe mam piec sas ze sterownikiem ognik plus pid mam problem ze spalaniem co do ilosci i jakosci spalania .

czy zechciałby pan podac mi ustawienia sterownika jq teą pale retopałem z jiuliusza
chodzi mi o ustawienia te serwisamdzkie tzn. tam gdzie wpisuje pan kod ..
czyli jaka ma pan ustawioną wartość przerwy w podawaniu czyli ta druga i trzecia wartość to moc dmuchawy.

i jeszcze jedno jaką moc ma pana dmuchawa w piecu tzn. obrot. i wydatek max.


bede wdzięczny za wiadomość na meila .
mail: wasjanusz@poczta.fm

jeśli nie miałby pan nic przeciwko najchętnej zadzwoniłbym osobiście jeśli użyczyłby pan numer telefonu ale jeśli pan sobie nie życzy zrozumiem .

Pozdrawiam
Janusz Was
was janusz

wasjanusz
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2008, 18:51

autor: wasjanusz » 07 gru 2008, 21:00

iksmen pisze:Witam

Jestem użytkownikiem pieca SAS GRO-ECO 23 kW ze sterownikiem Ognik Plus PID wersja 7.c5 , przy budynku nie ocieplonym z częściowo wymienioną stolarką o powierzchni 230M kwadrat. przeciętne spalanie na dobę wynosi 30kg groszku:| dodatkowo po trzech dniach palenia w popielniku mam pół na pół popiół z niedopałkami groszku...(dodam iż jest to węgiel dobrej jakości, sprawdzony w wielu miejscach) Jak dla mnie jest to efekt zbyt częstego podawania opału przez podajnik, ale z instrukcji wynika iż nie da się zmieniać czasu pobierania opału przez kocioł. Być może temperatura kotła jaką stosuje też jest za niska (40 stopni na noc, 45 w dzień) jednakże wystarczy dla utrzymywania temperatury w domu ok 19-20 stopni, poza tym przy ustawieniu na 50 - 55 stopni wydaje mi się iż zniknie w ciągu doby ok 50-60kg groszaku:P, dodam iż nie posiadam termostatu pokojowego...

Pozdrawiam z góry dziękuje za opinie...




Witam
chciałe odnieśc sie do tego tematu ; zaznaczam mam ten sam piec grzeje okl. 170m
wydaje mi się że dla tego sterownika piorytetem jest EKOLOGIA a nie nasza ekonomia .
dlaczego tak myśle ? juz tłumacze .

w parametrach technicznych czyli ustwienia serwisowe możemy tylko wydłużyc przerwe w dostarczaniu przez podajnik paliwa , a także zwiększyć moc pracy dmuchawy np, 1%- 100% .w zależności na jakiej mocy piec pracije taka moc dmuchawy sobie dobiera .
czyli co za tym idzie ;

Kocioł zaczyna prace od zera stopini .w ustawieniach przypisane jest P 80, D 100%
czyli podaje co 2 minuty dawke paliwa podajnik około 15 sec.pracy w momencie podawania dmuchawa pracuje 100% a następnie pracuje gdzieś na około 65% .i tak praca wyglada do osiągniecia zadanej temperatury .przy 34stpniach załącza sie pompa co.
Podczas tej pracy przy tych parametrach w palenisku pali sie pieknie, wypala wszystko dokłanie ,zostają małe drobinki i popioł jest ok.

Nastepnie kocioł osiąga zadana temperature np.55 C .
dmuchawa zwalnia i pracuje gdzieś na około 30 % mocy to moje osobiste odczucie ,temperatura spada do 47 C (tylko za pierwszym rozruchem pieca)podajnik podaje paliwo jak wczesniej pisałem co 2 minuty i od tej pory sterownik steruje mocą pracy dmuchawy .
wygląda to tak dawka paliwa -dmuchawa pracuje na 30% -40%-,2 minuty przerwy- i znów to samo, gdy juz piec osiągnie zadana temperature czyli 55 C od tej pory temperatura na sterowniku wacha sie w przedziale od 0,2%-0,4% czyli -stała dawka -stały czas przerwy w dostarczaniu paliwa-znienia sie tylko moc pracy dmuchawy .

Proste i wygodne prawda ?- przy takiej pracy wystepuja stosunkowo niskie temperatury spalin po prostu jest ich mniej z komina praktycznie wydostaje sie lekko widoczny dymek ,
i w taki to sposób nasz piec pracuje ciągle.

Dlaczego dużo spala? oto odpowiedż :
podawane paliwo nawet najlepszego gatunmku musi miec odpowiednia ilość powietrza,zaznaczam tutaj że nasze urządzenie podaje stale taka samą dawke w jednych odstępach czasowych znieniana jest tylko ilość dostarczonego powietrza czyli raz jest ta dawka lepiej wypalona a raz gorzej dlatego w popielniku jest paliwo.Jeśli ustwisz w parametrach mniejsza przerwe w dostarczaniu paliwa to bedzie go wiecej w popielniku w postaci niewypalonego wegla,a jeśli ustawisz jeszcze dłuższy czas przerwy to palenisko czyli ogień zchodzi do retorty zbyt nisko i jest mniejsza temperatura .W ustawieniach fabrycznych u mnie było P- 30 , D- 45 .
Przy temperaturze na zewn.5C przepalałem 45 kg retopału totalna porażka , w popiole tak duże ilości niewypalonego wegla ,rozczarowanie

Rozwiazanie to może byłoby i dobre gdyby piec pracował cały czas na tej samej temperaturze zadanej ze stałym odbiornikiem ciepła wtedy w ustawieniach serwisowych moglibyśmy dobrać sobie te parametry o których wcześniej napisałem zakładam że paliwo jest stale tej saej jakości .

W moim przypadku mam zamiar dokonac wymiany sterownika ognik plus pid na ognik plus
czyli sterownik ze sterowaniem o nastwach indywidualnych.
Po pierwsze on dogrzewa do zadanej temperatury i przechodzi w stan uśpienia oczekuje na spadek temperatury po czym wykonuje zadana prace . tak w tej sytuacji on pracuje na 100% ,wystepuje duza temperatura w piecu,oraz duża temperatura spalin, jest ich wiecej .możemy dobrac wielkość jednorazowej dawki paliwa a także powietrza do tego by paliwo bylo idealnie wypalane , by piec nie wychodzil z temperaturą zadana .

Podsumowanie ; sterownik z symbolem PID - jest dobry dla laików dla ludzi którzy chca mieć pełną automatyzacje poniewaz nie umieją sobie z tym poradzić noi dla tych z KASĄ
bo przeciez ze sterownikiem PID jak tutaj czytam wiecej piece spalają .

Nasz kochany rząd ustala reguły --ekologia ponad wszystko--więc i producenci urządzen musza sie do tego dostosowac .

Tutaj zapytowywuje sie GŁOŚNO do PRODUCENTA gdzie ten PID gdzie ten ALGORYTM który tym steruje żeby to dla nas urzytkowników którzy takie słone pieniążki w całokrztałcie za to płacą było-- Ekonomicznie--.

Wiele można by miec też roszczeń do gwarancji jakiej udzielaja producenci na swoje piece
jak wielkie maja wymagania odnosnie firm instalatorskich ,mońtażu urządzen współpracujących oraz parametrów pracy kotła , a take prac konserwacyjnych .
śmiem twierdziś w mej wypowiedzi że w wiekszości urzytkowników miałoby duże problemy w wyekzekwowaniu pełnego prawa do gwarancji .Po prostu schowac go pod posciel w pokoju i dbac by nie zerdzewiał przez czas gwarancji .



Na koniec ostatnie zdanie a zarazem pytanie :

Czy ktoś słyszał żeby Ekologia szła w parze z Ekonomią .
was janusz

wasjanusz
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2008, 18:51

autor: wasjanusz » 07 gru 2008, 21:50

ireek10 pisze:Witam!
Ja rozumiem że sterownik ognik pid nie ma napisane, i do programowania tzw nadzoru. Ale jak to tłumaczyć gdy jest w stanie gdzie nie chodzi dmuchawa. Przyrównałem ten stan do Perfekta ba tam też jest tak samo gdy ten przedmuch /a raczej stan podtrzymania ognia/ ustawimy na 15 min. Praktycznie to on się też nie włączy.
Ale nie to jest istotne.
Kupując sterownik ognik pid miałem nadzieję, bo tak mnie Pan zapewniał i nie tylko mnie, że ten sterownik dobiera różne wielkości dawek paliwa w zależności od zapotrzebowania na moc. I co z tych zapewnień wyszło? Ano nic. Jeszcze gorzej niż w sterowniku Perfekt, ponieważ tej dawki nie można samemu sobie ustawić i właśnie przy tych temperaturach, które teraz panują na zewnątrz jest ogólna kicha z tym sterownikiem.
Zrobiłem sobie krótką przerwę, i co? Eureka!! potrafię już sam zmieniać dawki paliwa w ogniku pid. A miało być tak pięknie że sam sobie wylicza. G....o prawda.
Teraz to jestem na 100% przekonany, że praktyczne różnice w technice spalania między sterownikiem ognik pid a Perfektem nie występują. Jest tu czas ruchu podajnika który ustawiamy na stałe i dobieranie przez sterownik odpowiednich czasów przerwy między podaniami. I to tyle , kropka.
No jeszcze możemy ustawić ten punkt początkowy odliczania czy jak kto woli min czas przerwy/to w perfekcie/ żeby lepiej dopalał paliwo.
I gdzie tu te kolosalne różnice?! Gdzie ten zaawansowany sterownik którego działanie miało polegać na nastawieniu temperatury i naciśnięciu start.
Byłby nim rzeczywiście gdyby sam dobierał różne dawki paliwa w zależności od zapotrzebowania na moc.
To narazie tyle
Pozdrawiam



Witam mam pytanie i prośbe
piszesz że możesz zmieniac czas pracy podajnika ,i punk początkowego odliczania .
czy byłby tak dobry i podał mi kody serwisowe oraz wskazówki jak mam wprowadzić te zmiany .byłbym ci wdzięczny.


Pozdrawiam Janusz
was janusz

Kulin
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 10 gru 2008, 10:45

autor: Kulin » 10 gru 2008, 21:30

Witam.

Wczoraj jak zaczynałem czytać ten wątek to byłem pełen zapału i optymizmu co do sterowników PID, lecz czym wiecej czytałem tym zapał był mniejszy, a teraz to wydaje mi się iż to w ogóle nie ma sensu, tzn. wymiana sterownika na sterownik PID, wywalić tzreba ponad 600 zetów za ognika, a oszczędności nie ma żadnych, lub prawie żadnych, pisałem nawet wczoraj do firmy co sprzedaje te sterowniki i na samym końcu odpisali, że co do oszczędnosci to tego nie mogą zagwarantować. Ja mam kocioł Eko-kielar no i ten nienajlepszy sterownik GECO. Mam również głowice termostatyczne na każdym grzejniku i regulator pokojowy, ostatnio testowałem spalanie węgla przy podpiętym regulatorze i temperaturze w domu 21 stopni, wyszło mi niecałe 18 kg na dobe, wydawało mi się dużo, dom ma powierzchnię do ogrzania jakieś 140 m2, odpiąłem regulator i ustawiłem temperatury tylko na głowicach termostatycznych, w domku było 22 stopnie a piec spalał również niecałe 18 kg węgla na dobę a co ważne, jego praca wachała się w zakresie 2-3 stopni, gdzie przy regulatorz etemepratura skakała nawet do 15-17 stopni głównie w dół, ale i w górę też podnosiła się około 10 stopni, (mam ustawione na piecu 54 stopnie). Natomiast bez regulatora pokojowego nie zauważyłem aby temperatura została przekroczona o chpćby 2 stopnie. REgulator według mnie jest fajny ale przy piecach gazowych, czy olejowych. Instalację mam w miedzi, grzejniki miedziano aluminiowe o małej objętości wodnej, szybko się nagrzewają ale i szybko stygną, CWU - mam zbiornik z płaszczem wodnym, pojemność zbiornika 140 L, jest nas troje (na razie :)) ). Nie wiem czy te 18 kg na dobe to dobry wynik czy nie, dodam tylko że co kilka dni mam problem z niedopalaniem się węgla na retorcie i to zawsze z tej samejstrony, zapychają się wiecznie te kanaliki wylotowe powietrza, może to wina węgla (za dużo miału), nie wiem jak sobie z tym poradzić aby tekanaliki nie zapychały się tak często. POd tym wzdledem chyba retorta z obrotowym rusztem jest bardziej sprawna i dokładniej spala węgiel. To tyle, aha, jak tak dalejpójdzie wegiel w góre to pomału zacznie to być mało opłacalny interes w stosunku do gazu, nawet jakby trzebabyło dopłacać w skali roku coś do gazu (1000-1500 zł) to myślę że nie będe się bawił w górnika...

wrzos
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2008, 20:31

autor: wrzos » 11 gru 2008, 22:10

Witaj Kulin,
czytam twój post i tak porównuję sobie twoje spalanie a moje, i cóż mogę powiedzieć.
Dom mam 170m2, istalacja CO miedź, grzejniki panelowe + głowice termostatyczne, bojler pionowy z weżownicą spiralną, kocioł SAS Gro Eko 23kW, sterownik Ognik Plus Pid. Spalanie takie jak u ciebie czyli ok.18kg na dobę. Wniosek powierzchnia większa od twojej o 30m2 a zużycie takie same, więc gdzie tkwi problem. Nie narzekam na Ognika wręcz przeciwnie nie muszę nic nastawiać poza temperaturą, przepala pięknie.

Pozdrawiam

Kulin
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 10 gru 2008, 10:45

autor: Kulin » 13 gru 2008, 11:58

wrzos, u ciebie jest wszystko OK, ale jakbyć przeczytał cały ten post, to zabaczysz jakie problemy mają niektórzy z tymi sterownikami PID, więc jako tako problemu nie ma, jakbym miał gwarancję że będzie działał ten PID u mnie tak jak u ciebie, to dzisiaj go kupuję.

wrzos
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2008, 20:31

autor: wrzos » 13 gru 2008, 22:19

A może problem tkwi w paliwach jakie stosują? Ja stosuję ekoret, rzekomo ma 31kcal, ale mi się wydaje że lekko mniej. Testowalem groszek z Czech ten brązowy, u nas w sprzedaży jest po 500zł luzem lub 550 workowany. Kocioł pożeral go jak wojskowa ciężarówka na benzynę podczas manewrów na poligonie. Energii zero. Podawają, że ma on 28kcal. ale jak on ma 21 to jest dużo.
Sprawa retorty i napowietrzenia jej też gra dużą rolę.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 16 gru 2008, 17:16

Panowie różnice mogę wynikać z wersji oprogramowania sterownika Ognik PID, obecnie sprzedawany jest model z softem od sl.12 w górę do sl.15, w tych softach mam więcej opcji serwisowych i lepszy dobór dawek.

Osobiście uważam,że producent powinien podawać kody i instrukcję serwisową do sterownika, widząc,że duzo osób ma tutaj problem z tym sterowaniem podam kody do aktualnej wersji programowej (aktualne od wersji sl.09).

Uwaga sposób wejścia i nazwy parametrów dla najstarszego oprogramowania, czyli 7.9 sa zupełnie inne!!!

ZATEM PODKREŚLAM - TYLKO WERSJA SOFTU OD sl.09 do sl.15

Trzymamy guzik "+" wyświetli się napis CODE, puszczamy "+" potwierdzamy środkowym, pojawią się 4zera, pierwsze 0 będzie migać, guzikami "+", środkowym oraz "-" ustawiamy numer kodu 1704, potwierdzamy środkowym i wyświetla się w kolejności:
dU.5, to jest dobieg pompy CWU 5st.C, czyli jak nastawię 50st.c na bojler, to grzejemy do 55, aby na 100% w bojlerze było zadane 50st.C

P.30 to początek liczenia algorytmu dla kotła ślimakowego, nastawa serwisowa, jak ktoś ma podajnik 50 lub 75kW to najczęściej ustawia się tutaj 20-25sekund, jak ktoś ma podajnik mocy 17-25kW nastawia się tutaj najczęściej 35-40sekund. Od tej wartości zaczynamy wydłużać podawanie, tzn liczy to algorytm.

d.100 to max. moc dmuchawy do jakiej ma prawo się ona rozkręcić, dla palników powyżej 50kW zostawiamy 100%, dla podajnika 17-25kW w zależności od producenta retorty i rozprowadzenia dysz powietrznych ustawiamy najczęściej od 65 do ok.80% (palnik BRUCER 90%)

ni. to minimalna moc kotła, dla ślimaka warto zadać 3%mocy, czyli ni.3

PID.1 oznacza aktywny algorytm PID, dopóki mamy 1 to sterownik sam wylicza dawki i moc dmuchawy, jak trafimy na byle jaki opał można zrobic PID.0 i mamy symulacje pracy tradycyjnego podajnika. Przy PID.0 podajemy dokładnie z przerwą zadaną w parametrze P."cyfra" np. P.40 będzie oznaczało,że podajemy zawsze co 40sekund, dmuchawa działa dużo bardziej agresywnie jak przy aktywnym algorytmie, rozkręca się do max. nastawy z parametru d."cyfra" np. d.65% mocy dmuchania. Przy PID.0 nieaktywny jest warunek pracy algorytmu o prawie przeciągnięcia temp. zadanej o 5st.C. Jak mamy PID.1 i np. nastawe 50st.C, to mamy prawo podawać i dmuchać do 55st.C (ale powyżej nastawy pracujemy z mocą minimalną). Przy nastawie PID.0 dmuchamy tylko do zadanej temp., powiem więcej sterownik uczy sie progu rozłączania podawania i dmuchania, czyli jak nastawię 50st.c, to za pierwszy raz wyłączę nadmuch i podawanie na 50st.c, ale kolejny raz może to byc na 47st.c, aby jak najmniej przeciągnąć temp. zadaną.

To w zasadzie najważniejsza zmiana algorytmu, mamy symulację zwykłego sterownika!

Dość istotne są parametry w innym menu kodowym, są tu jednak nastawy serwisowe kotła, których nie należy ruszać, podam tylko to co istotne:
kod 1203:

tEr.0 oznacza nieaktywny panel pokojowy, jak podłączymy panel nalezy włączyć jego obsługę w tym kodzie na tEr.1

nie ruszać parametru ZAP.0, to jest przygotowane pod palniki na pellets i obsługuje zapalarkę

istotny jest ostatni parametr, nie do końca pamiętam wyświetlanie, ale chyba jest Pr.10 to awaryjny przedmuch co 10minut. Przedmuch dla aktywnego algorytmu (PID.1) włącza się po przekroczeniu temp. zadanej o 5st.C, przy wyłączonym algorytmie (PID.0) przedmuch jest istotny, warto go nastawić co 5minut....

To chyba wszystko co jest istotne dla dobrej obsługi tego sterownika, jeżeli nie nza tego producent kotła lub jego instalator.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 16 gru 2008, 17:45

Żeby było jaśniej, podam zasadę liczenia algorytmu.

Czas podawania, czyli pracy ślimaka jest zawsze stały i wynosi 15sekund, zmienna to czas przerwy i siła nadmuchu.

Jeżeli mam P.35sekund, to oznacza to minimalną przerwę między dawkami 35sekund, od tego zaczynam rozciągać. P.35sekund to moc max. kotła.

Parametr ni. minimalnej mocy kotła warunkuje z drugiej strony max. rozciągniętą dawkę, mogę to dość łatwo policzyć. Jak P. = 35sekund oraz ni. = 3%minimalna moc, to 35:3%=1166sekund max. przerwy między dawkami. Oczywiście z jaką moca pracuję w danej chwili oblicza PID, z tego wyliczenia wiem tylko w jakich granicach jest jego wyliczanie. Parametry oblicza co 3sekundy, co oznacza,że kocioł ma prawo zmiany mocy najczęściej co 3sekundy o 1%mocy.

Parametr d.100 mówi,że na maxa dmucham 100%. W działaniu z max. siłą z tego parametru dmucham zawsze, gdy podawane jest paliwo, dlatego dla małej mocy retort podaje się tutaj najczęściej 65-80%mocy. Uwaga w tym miejscu do WASJANUSZ nastawa d.45mocy dmuchawy jest zbyt mała, aby paliwo sie dobrze dopalało, jest niedobór powietrza.

Co do pracy dmuchawy, sprawa jest jasna jak zostaje 100% w parametrze d.100, wówczas jak kocioł pracuje np. na 55%mocy, to również dmucham na 55%mocy.

Komplikujemy jak zmienimy ta nastawę, podam tutaj motyw od użytkownika WASJANUSZ, jak mam d.45 i pracuje kotłem z mocą np. 40%, to dmucham z mocą 0,4 * 0,45, czyli 0,18 co stanowi zaledwie 18%wydajności dmuchawy. Jakbym pracował z moca kotła 40%, ale nastawą d.75%, to dmuchałbym w tym samym momencie z siłą 0,4 * 0,75= 0,3 czyli 30% wydajności dmuchawy.

Dawkujemy natomiast paliwo w następujący sposób:
Jak P.35sekund, to praca wygląda:
przy 100% mocy P.35:100% = 35sekund przerwy dawkowania
przy 75%mocy P.35:75% = 46,6 sekund przerwy dawkowania
przy 50%mocy P.35:50%= 70sekund przerwy dawkowania
przy 25%mocy P.35:25%= 140sekund przerwy podawania
przy 10%mocy P.35:10% = 350sekund przerwy podawania

najniższe podawanie warunkuje parametr ni. mocy kotła, jak jest 4, czyli 4%mocy, to P.35: ni.4% = 875sekund max. przerwy podawania.

W softach sl.09-sl.15 można włączyć podgląd mocy kotła (wartości pośrednie) kodem 1709, zmieniamy tylko parametr o nazwie PNC.0 na PNC.1 (Pokaż Moc Kotła, wyświetlacz nie wyświetla niektórych znaków, dlatego mamy Pokaż Noc Cotła). Jak będzie PNC.1, to zamiennie między wyświetlaniem temperatury będzie migać chwilowa moc kotła.


Moim zdaniem p.WASJANUSZ ma zły dobór podawania do siły nadmuchu.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
wrzos

autor: Jarecki79 » 16 gru 2008, 18:04

WRZOS
Ekogroszek z Czech ten brązowy...

Ostrzegam wszystkich, w tym sezonie modne na składnicach jest oszukiwanie klientów.

Najczęściej mówione jest:
a) ekogroszek importowany z Czech
b) ekogorszek importowany z Niemiec
c) ekogroszek z młodego węgla z zawartością części organicznych

TO BZDURA JEST!

Ten brązowy ekogroszek, którego cena za tonę jest od 470zł do 500zł w zależności od składnicy (550zł za workowany) to najnormalniej w świecie EKOGROSZEK PRODUKOWANY Z WĘGLA BRUNATNEGO

Brązowy ekogroszek jest bardzo lekki, mało kaloryczny, wypala się bardzo ładnie (bo przeciez w dużej części drewno...) sęk w tym,że bardzo szybko. Potrzeba go dwukrotnie więcej do ogrzania tej samej powierzchni w porównaniu do ekogroszku węgla kamiennego.

Teraz najlepsze!
Większość DTR palników ślimakowych zabrania stosowania węgli brunatnych, maja wyższą zawartość wilgoci, inny skład chemiczny i niszczą stalowe ślimaki podające opał.
Jedyny na rynku producent retort pozwalający spalać paliwa pochodzenia z węgla brunatnego to BRUCER, w którym korpus, palenisko oraz ślimak wykonany jest w całości z żeliwa.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Benios
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2008, 0:53
Lokalizacja: podkarpacie

autor: Benios » 16 gru 2008, 19:38

Witam,

Od jesieni tego roku jestem posiadaczem kotła na ekogroszek ze sterownikiem Ognik PID CWU. Kocioł ma moc 17kW, w tej chwili ogrzewam nim powierzchnię 70 m2 i bojler 140 l, ale na wiosnę dom będzie rozbudowywany, stąd zapas mocy. Kocioł wyprodukowany przez lokalnego producenta (KAMEN), z podajnikiem ślimakowym. Nie powiem, jeśli chodzi o bezobslugowość, sterownik sprawdza się znakomicie. Zarzucam podajnik, ustawiam temperaturę i mogę o piecu zapomnieć. Do palenia używam po trochu pieklorza i retopalu - chcialem sprawdzić czy jest różnica. Problem w tym, że wydaje mi się, że nie spala groszku prawidłowo. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Większość groszku nie spala się na popiół, tylko w popielniku zostaje dużo czarnego żużla. Czy tak ma być, czy coś jest nie w porządku? Co właściwie powinno zostać w popielniku?

2. Przeczytałem cale forum i widzę, że można zmienić nieco parametry sterownika i chcialbym poeksperymentować. Mam oprogramowanie 7.9. Mam ogromną prośbę o informację na priva, jak można zmieniać ustawienia.

3. Jest dość sporo sadzy a wyczytałem, że przy tym sterowniku powinno jej być właśnie mało. Jaka może być przyczyna?

4. Przy obecnych temperaturach na zewnątrz tzn. ok. 0 spala mi jakieś 20 kg groszku na dobę, temperatura wody na kotle 60 stopni. Czy nie powinien mniej spalać?

Pozdrawiam wszystkich na forum i dziękuję Jareckiemu79 za opis dzialania sterownika. Wreszcie wiadomo jak i dlaczego to cudo steruje kotłem :)

alepka
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 07 kwie 2008, 10:12

autor: alepka » 18 gru 2008, 9:27

Benios pisze:Witam,


1. Większość groszku nie spala się na popiół, tylko w popielniku zostaje dużo czarnego żużla. Czy tak ma być, czy coś jest nie w porządku? Co właściwie powinno zostać w popielniku?


Witamy w gronie palących PIEKLORZEM. u mnie jest to samo nie wiem co bym robił to i tak go nie dopali. zastanawiałem się na PID'em ale widzę że chyba nie ma to sensu


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów