POMPA CIEPŁA - OPINIE

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz Unrath
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2008, 10:39
Lokalizacja: Września
POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Tomasz Unrath » 27 wrz 2008, 19:37

Chciałbym w nowo budowanym domu o powierzchni 200 mk. zainstalować jako głowne ogrzewanie pompę ciepła z sondami pionowymi, znam wszystkie szczegóły takiego rozwiązania ale nie mam pewności czy ono sie sprawdza i czy pieniądze wydane na ten typ ogrzewania faktycznie się zwrócą -dlatego proszę wszystkich, którzy posiadają takie rozwiązanie w swoim domu o opinie, czy rzeczywiście system się sprawdza i opłaty za prąd są tak małe jak zapewniaja producenci.Pozdrawiam Tomek...

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 29 wrz 2008, 13:25

Dobre wyjście z sytuacji to wizyta u wskazanego przez producenta użytkownika.

Obecnie znaczna część firm oferujących pompy ciepła z montażem dopiero uczy się w trakcie tegoż montażu. Ogólnie przy doborze pompy ciepła trzeba uwzględnić sporo czynników żeby to miało uzasadnienie ekonomiczne i było prawidłowo dobrane.

Klika lat temu producenci kotłów rzucili się na kotły z podajnikiem. Królikiem doświadczalnym był użytkownik, teraz producenci bojlerów zaczynają robić wszelkie kotły itd...

Pomy ciepła też zaczynają się pojawiać w ofercie wielu producentów. Poszukaj jednak firmy, która produkuje od lat ...

Pozdrawiam

Tomasz Unrath
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2008, 10:39
Lokalizacja: Września
pompa

autor: Tomasz Unrath » 01 paź 2008, 18:09

No właśnie tych firm z długoletnim doświadczeniem jest co najmiej kilka np. viessman,valliant,immergas itp. ale problemem jest którą z firm wybrać bo wszystkie mają dobre produkty a poza tym pozostaje jeszcze wybór instalatora co też nie jest łatwym zadaniem bo jak pisze przedmówca mają one znikome doświadczenie w montażu pomp ciepła.pozdrawiam Tomek

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 20 paź 2008, 22:33

Pompa ciepła pracująca z sondami pionowymi, jeśli zostanie prawidłowo wykonana z całą pewnością sprawzdzi się jako wyłączne źródło ciepła dla budynku.
Będzie również bardzo ekonomicznym rodzajem ogrzewania, gdyż jak Pan wie znaczna część energii cieplnej pochodzi z gruntu a nie ze spalania paliwa.
Jeśli chodzi o producenta urządzenia, które Pan ewentualnie zainstaluje, to pod rozwagę poddaję oczywiście jednego ze światowych liderów, jakim z całą pewnością jest Alpha-InnoTec.
Wybierając pompę ciepła proszę szczególną uwagę zwróćić na fakt jak długo dana firma produkuje pompy ciepła, bo firmy które Pan wymienił jako producentów słyną z produkcji doskonałych kotłów gazowych i owszem poza Immergasem produkują oczywiście i pompy ciepła. Tylko bardzo małą gamę i bardzo krótki okres czasu. Polecam producentów produkujących tylko, lub głównie pompy ciepła.
Wybierając instalatora, proponuję poprosić taką firmę o zaprezentowanie wykonanej przez nich instalacji. Na miejscu zobaczy Pan jak wygląda sam sprzęt oceni sposób pracy i np. jakość wykonania instalacji.
Co do doboru pompy ciepła do wielkości budynku, to zgadzam się, że właściwy dobór ma znaczenie przy ocenie zasadności ekonomicznej.
Jeśli chodzi o to czy pieniądze wydane na pompę się zwrócą.
Zwrócą się z całą pewnością. Oczywiście to jak szybko, zależy od tego z jakim innym paliwem porównujemy.
Jeśli nie ma Pan możliwości podłączenia do instalacji gazu ziemnego, to okres zwrotu inwestycji znacząco się skraca.
Zazwyczaj różnica w koszcie wykonania instalacji na pompie ciepła w stosunku do np. ogrzewania na olej czy gaz waha się w granicach 20tys zł. O tyle więcej zainwestujemy w pompę ciepła.
Istotna sprawa przy takiej decyzji to konsekwencja wyboru. Wielokrotnie spotkałem się z domami które pomimo ogrzewania pompami ciepła dalej posiadają wymurowane kominy, zrobione przyłącza gazowe, czy mają wentylację mechaniczną a pomimo tego "na wszelki wypadek" zrobioną wentylację grawitacyjną która oczywiście pozostaje zaślepiona.
Takie budowanie na zapas podnosi tylko koszt wykonania instalacji i zmniejsza faktyczną rentowność rozwiązania (moim zdaniem oczywiście).
W przypadku np. oleju opałowego, czy gazu płynnego różnica w kosztach eksploatacji to około 60-80% na korzyść pompy ciepła. okres zwrotu inwestycji 3-5 lat.
Gdyby podał Pan więcej danych na temat budynku, z pewnością postaramy się (forumowicze) w miarę możliwości wspomóc radą.
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

Tomasz Unrath
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2008, 10:39
Lokalizacja: Września

autor: Tomasz Unrath » 25 paź 2008, 13:02

Dziękuje bardzo za c enne wskazówki. Co do bardziej szczegółowych informacji to na razie moge powiedzieć tylko tyle ze działka jest położona w lesie (graniczy z nim z trzech stron), podłoże to do 3 m na pewno piasek taki jak w żwirowni a dalej to nie wiem ( odwiert studni na poziomie 12 m ujawnił że głębiej jest glina ale jak głęboko to też nie wiem). Co do projektu samego domu to już jest a raczej był gotowy, ponieważ wystąpiłem o zmiane warunków zabudowy (chodziło mi powiększenie dopuszczalnej długości domu patrząc od frontu z 15 do 24m) a tu nagle Pan urbanista przypomniał sobie o przepisach ppoż i odsunął linię zabudowy o 9 m od granicy lasu i teraz projekt nadaje się do ......( tak na marginesie to szlak mnie trafia, urzędnicy za nic nie odpowiadają i grzebią się jak muchy w smole a na dodatek dają do zrozumienia że nic się nie da zrobić bo wszystkoto zależy od ich "widzi mi się").Co do technicznej strony projektu to np. sciany trójwarstwowe z porothermu w środek 15 cm prasowanej wełny mineralnej, poddasze nieużytkowe- ocieplenie 40 cm wewełny mineralnej ułożonej na strop. Pozdrawiam Tomek...

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 25 paź 2008, 23:20

Witam

Też buduje dom i zastanawiałem/zastanawiam się nad pompą ciepła. Jednak na początku zastanawiałem się ze względów oszczędnościowych, teraz już tylko ekologicznych, gdyż po głębszym zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że ta inwestycja nie ma szans zwrócić się jak pisze Grygol XXL w ciąu 3-5 lat, a będziemy mieli duże szczęscie jeśli zwróci się w 10 lat (będziemy wtedy też mieli sporo szczęścia jeśli pompa nie będzie nadawała się wtedy już tylko na złom). Dlaczego? Proste. Różnica między np piecem gazowym, a Pompą Ciepła to tak jak napisał Grykol około 20k (przy dobrze zaplanowanej inwestycji). Pompę ciepła montujemy w dobrze zaizolowanym domu, zazwyczaj z wentylacją mechaniczną więć nie wymagającym dużych nakładów na ogrzewanie (zresztą w innym budynku się nie sprawdzi, gdyż będziemy musieli ponieść ogromne wydatki na zakup rozwiązania o wystarczającej wydajności). Ile więc może wynosić całokowity koszt ogrzania takiego budynku gazem (nie wspominam już o węglu) rocznie przy założeniu powierzchni około 200m2 ? 3000-4000 zł ? Nie więcej. Więc jak widać ogrzewanie pompą ciepła musiało być zupełnie darmowe aby różnica zwróciła się w 5 lat. Twierdzenie, że różnica w eksploatacji między gazem, a pompą ciepła to 60% do 80% także jest mocno ryzykowne. Pompa ciepła do swojej pracy zużywa prąd elektryczny, więc znacznie droższy od gazu nośnik energii. Pompa ciepła (w teorii przy bardzo dobrze dopasowanym ogrzewaniu) może wygenerować 4-5 krotnie energii cieplnej niż pobiera prądu, w praktyce osiąga się współczynniki między 3-4 razy więcej. Więc jak widać jeśli koszty eksploatacji Pompy Ciepła w stosunku do dobrego pieca gazowego spadną o połowę to będzie bardzo dobrze. Wszystko to dowodzi, że zwrot 10 lat jest niezłym wynikiem. Zaznaczam, że są to moje luźne przemyślenia i proszę ich nie traktować jako fachową poradę.

Tomasz Unrath
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2008, 10:39
Lokalizacja: Września

autor: Tomasz Unrath » 26 paź 2008, 16:25

Długo zastanawiałem się nad sensownym rozwiązaniem ogrzewania i doszedłem do wniosku że mam już dość płacić ruskim za ich gaz i co pół roku słyszec o podwyzce na poziomie 30%. Z racji tego że działka jest położona w lesie węgiel i inne paliwa stałe odpadają, olej jak wiadomo to obok energii elektrycznej najdroższe rozwiązanie także pozostała pompa ciepła, choć nie do końca jestem przekonany czy to się sprawdzi ale mam nadzieje że moje obawy rozwieją wizyty w domach z takim właśnie systemem. Pozdrawiam...

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 27 paź 2008, 21:14

Jak będziesz po tych wizytach, wrzuć proszę swoje wnioski, na pewno pomogą także mi w podjęciu ostatecznej decyzji. Z góry dziękuje.

Tomasz Unrath
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2008, 10:39
Lokalizacja: Września

autor: Tomasz Unrath » 28 paź 2008, 17:43

Bardzo chętnie podziele sie swoimi uwagami, ponieważ bardzo mało jest praktycznych informacji od strony użytkowania (odszukałem dwa domy w okolicy które maja pompy ciepła, myśle ze właściciele podzielą się informacjami i odpowiedzą na kilka pytań, jeżeli nie to będe prosił firmy montujące pompy o pokazanie takich wykonanych inwestycji). Realnym terminem owych oględzin jest styczeń a może grudzień (wtedy jak co roku mam wolne) jednakże patrząc na problemy o których pisałem powyżej nie wiem czy nie skupie się najpierw na zdobyciu pozwolenia na budowę a dopiero później zabiorę się za szczegóły dotyczące pompy.
Jak na razie mija 5 tydzień jak oddałem pismo (dotyczące zmiany jednego elementu warunków zabudowy) naszym wspaniałym urzednikom, zapewnili mnie że odpowiedz będzie góra po 3 tygodniach, a tu jak zwykle opóźnienia, ale jestem dobrej myśli że lada dzień dostane odpowiedz, oby pozytywną. Pozdrawiam Tomek...

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 28 paź 2008, 22:59

Pompa ciepła nie jest lekarstwem na wszystkie problemy.
Jak każde rozwiązanie ma zwolenników i przeciwników i słusznie, bo nie ma jednego rozwiązania najlepszego dla wszystkich. Z pompami ciepła jest podobnie.
Pan 08111976 w swoim poście poruszył kilka ciekawych kwestii do których chciałem się odnieść. Pierwsza, to czas pracy pompy ciepła.
Sercem pompy ciepła jest układ sprężarkowy. Renomowana sprężarka typu scroll ma zakładany okres eksploatacyjny około 70 do 100 tys godzin pracy.
Pompa ciepła powinna pracować między 1800 a 3000 godzin w ciągu roku. Tak powinniśmy starać się wymiarować instalację i dobierać wielkość pompy aby czas pracy mieścił się w tym zakresie. W związku z powyższym, czas pracy układu sprężarkowego jaki zakłada producent wynosi około 30 lat. (przy obciążeniu sprężarki na poziomie 2500h/rok.) Czasami świadomie lub nie, wykonawca zaniża lub zawyża roczny czas pracy, przez co albo zwiększa udział dodatkowych źródeł ciepła w rocznych kosztach eksploatacji, albo zwiększa nakłady związane z wykonaniem instalacji.
Pompy ciepła w większości liczą godziny pracy jakie zostały wykonane przez sprężarki. Więc jest to spokojnie do sprawdzenia.
Warto zwrócić uwagę na ten parametr instalacji wymiarując ją.
Okres zwrotu. Podając okres zwrotu na poziomie 3-5 lat, myślałem o konfrontacji pompy ciepła z olejem opałowym i tak napisałem w poście. Przy gazie ziemnym ten okres faktycznie wydłuża się czasami do około 10 lat. Również twierdzę, że pompa średniorocznie wygeneruje około 50% niższe rachunki niż kocioł na gaz ziemny. Natomiast to medium mamy niestety nie wszędzie dostępne. Wtedy albo kupujemy sporo droższe paliwa (gaz płynny, olej), albo dużo więcej pracujemy (drewno, węgiel itp.) Pompa ciepła w doskonały sposób łączy komfort eksploatacji, ekologię i niskie koszty. Wada, to wysokość inwestycji.
Zdecydowanie polecam wizytę na jakiejś pracującej instalacji. Tam można się dowiedzieć nie tylko jakie rachunki płaci klient, ale zwłaszcza co sądzi o firmie która mu to wszystko podłączała, producencie pompy ciepła i naocznie zobaczyć jak ktoś to wszystko wykonał.
Jeśli chodzi o ogrzewanie budynków pozbawionych rekuperacji i mających duże zapotrzebowanie na ciepło.
Szczerze mówiąc ani cena pomp ciepła ani jakiegokolwiek rozwiązania nie jest liniowo skalowalna. Jednym słowem za kotłownię o większej mocy zapłacimy w sumie więcej, ale 1 kW mocy kotłowni z pewnością wyjdzie taniej. Ważna sprawa to fakt, że nie ważne skąd dostarczamy energię. aby ogrzać budynek musimy jej dostarczyć tyle samo z każdego źródła. Skoro więc rozpatrujemy zwrot kosztów inwestycji na podstawie kosztów eksploatacji, to twierdzę, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania budynku na ciepło budynku, czas zwrotu nakładów poniesionych na pompę ciepła się skraca.
Najkrótsze czasy zwrotów osiągane są na obiektach o największym zapotrzebowaniu na ciepło.
Przykład cen jednostek glikolowych Alpha-InnoTec. Pompa ciepła o mocy 10kW - 6.435 euro a 110kW - 29.543 euro.
Moc razy 11 a cena razy 4,5. Natomiast koszt eksploatacji niezależnie od źródła ciepła rosną proporcjonalnie do wielkości budynku więc 11 razy (oczywiście zakładając pracę z identycznym obciążeniem)
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 28 paź 2008, 23:32

GrygorXXL pisze:...., czas pracy układu sprężarkowego jaki zakłada producent wynosi około 30 lat....


Skoro tak dlaczego żaden z producentów pomp nie daje gwarancji na pompę 30 lat? Nie daje nawet 10lat, a nawet 5 lat. Trwałość urządzenia można sobie szacować i wyliczać i niewątpliwie obliczenia mogą być słuszne ale dla mnie jako użytkownika czas zwrotu z inwestycji nie może przekraczać okresu gwarancji gdyż po tym czasie jestem narażony na dodatkowe nieprzewidywalne koszty. Co się stanie jeśli trafię na "wadliwy" egzemplaż który popracuje tylko 4 lata a gwarancja wynosi 3? Czy producent wymieni mi go na podstawie opinii że powinien pracować 30 lat lub stanu przebiegu sprężarki? Obawiam się, że nie a takie ryzyko trzeba kalkulować.

GrygorXXL pisze: Moc razy 11 a cena razy 4,5. Natomiast koszt eksploatacji niezależnie od źródła ciepła rosną proporcjonalnie do wielkości budynku więc 11 razy (oczywiście zakładając pracę z identycznym obciążeniem)


Zgadza sę, ale trzeba wziąć pod uwagę, że przy źle ocieplonym budynku niewystarczające może się okazać ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogowe lub ścienne) a przy konwencjonalnych grzejnikach opłacalność zastosowania pompy ciepła w stosunku do konwencjonalnych żródeł energii maleje.

Swoją drogą mam jeszcze kilka miesięcy (do marca) na podjęcie decyzji jaki rodzaj ogrzewania zastosować, czy jest możliwość abym dostał od Pana kontakty do osób na terenie woj śląskiego gdzie wykonał Pan instalacje w celu rozmowy z nimi i otrzymania opinii na temat rozwiązania ?
Jakich informacji Pan potrzebuje w celu przedstawienia oferty ?

Tomasz Unrath
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2008, 10:39
Lokalizacja: Września

autor: Tomasz Unrath » 29 paź 2008, 10:31

Również obejrzałbym Pana instalacje w Wielkopolsca jeżeli jest traka możliwość oraz poznał kalkulację kosztów dla mojego domu (prosze wytyczne przesłać na priva). Pozdrawiam Tomek

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 29 paź 2008, 21:11

Zgadzam się z Panem, że świetnie by było gdyby któryś z producentów zdecydował się dać gwarancję na 30 lat. Ale pomyślmy logicznie. Taki okres gwarancji wiąże się z ponoszeniem ogromnych kosztów przez producenta, choćby związanych z potrzebą magazynowania wszystkich możliwych części, zwiększoną jednak z pewnością ilością napraw gwarancyjnych czy chociażby zatrudnionych w firmie serwisantów do przeglądania tego wszystkiego. Producent musiałby uwzględnić te koszty w cenie sprzętu, co z pewnością nie skłoniłoby nikogo do dokonania zakupu.
Proszę też zwrócić uwagę, że czas życia urządzeń elektrycznych nie jest przez producentów wymyślany a jest to wynik laboratoryjnych testów zmęczeniowych którym są poddawane urządzenia. Przecież jak kupuje Pan lodówkę, telewizor, czy jakikolwiek inny sprzęt to zdaje Pan sobie sprawę, że po okresie gwarancji też będzie Pan ten sprzęt eksploatował i z całą pewnością nie zakłada Pan, że będzie notorycznie wymagał naprawy? Ja mam swój TV czy lodówkę już kup... lat i nie myślę ile to już są czasu po gwarancji. A z całą pewnością są i mimo to działają.
Kwestia trafienia na wadliwy egzemplarz.
W przypadku Alpha-InnoTec, każda pompa ciepła, niezależnie od wielkości i typu jest uruchamiana w fabryce. Sporządzany jest wtedy dokument wewnętrzny będący takim briefingiem pompy, który razem z jej numerem seryjnym zostaje w fabryce.
Aż mi się wierzyć nie chciało ale tam jest wpisane poza wynikami testów na stanowisku testowym nawet kto, kiedy i z jakiej dostawy od jakiego dostawcy montował w niej wszystkie części po kolei. W trakcie testów pompa jest poddawana nie tylko testowi elektroniki, ale i pracuje przy różnych parametrach dolnego źródła na stanowisku symulacyjnym i wyniki też lądują w tym briefingu. Całkiem gruba książka z tego wychodzi.
Ja osobiście byłem bardzo zaskoczony jak zobaczyłem stanowisko na którym testowano pompy powietrze-woda. Tam nawet pompują na wymienniki pompy ciepła powietrze o określonej temperaturze tak aby zasymulować pracę przy różnych temperaturach zewnętrznych.
Zasadniczo pompa ciepła, która została uruchomiona bezproblemowo ruszyła i pracuje, będzie pracować bardzo długo. Sprężarki są hermetycznie zamknięte więc nie mają żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Najbardziej newralgicznym momentem jest transport urządzenia. Naprawdę pompy ciepła znanych producentów na 100% wychodzą sprawne z fabryki. Czasami przy transporcie od drgań, czy np. przez przechylenie może dojść do rozszczelnienia jakiegoś lutu. Cała reszta to ewentualne problemy z elektryką i ich następstwa. Tylko na ten temat każdy kto zajmuje się pompami ciepła może z pewnością książkę napisać. To co robią zakłady energetycznie i niestety niektórzy ludzie jest czasami pozbawione logiki a efektem są uszkodzenia sprzętu.
Podam przykład jednego z moich klientów gdzie dosłownie kilka tygodni temu zakład energetyczny bez jakiegokolwiek uprzedzenia zaczął sobie co jakiś czas zmieniać kolejność faz! Oczywiście zadziałały zabezpieczenia i nic się nie stało, ale nie dość że to zrobili bez uprzedzenia, to jeszcze twierdzili że fazy się same zamieniły kolejnością, albo my je zamieniliśmy klintowi a teraz mu coś wciskamy!
Oczywiście bardzo ważne jest to jak działa instalacja hydrauliczna. Gdyż zarówno nieodpowiedni odbiór energii z pompy do budynku jak i z dolnego źródła do pompy będzie powodował problemy. Większość klientów w takiej sytuacji po prostu obwinia urządzenie a co za tym idzie producenta. I w Świat idzie kolejna zła opinia o pompach ciepła.
Ale to zjawisko w tym samym stopniu dotyczy każdego sprzętu.
Naprawdę polecam dowiedzieć się czegoś o producencie i doświadczeniu firmy instalacyjnej na którą się decydujemy.
Kolejna sprawa to źle izolowany budynek i podłogówka.
Tak jak pisałem wcześniej bardzo ważne jest to jak funkcjonuje instalacjo C.O. w budynku. Wymiarując instalację projektant zakłada temperatury czynnika z jakimi pracuje projektowany system ogrzewania przy granicznych dla danej strefy klimatycznej temperaturach zewnętrznych. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że jeśli budynek wymaga więcej energii cieplnej, to może zajść potrzeba zastosowania gęstrzego ogrzewania podłogowego, dołożenia ściennego, czy wręcz zainstalowania jeszcze jakiegoś innego np. grzejników.
Zgadza się że pompy ciepła nie pracują tak samo wydajnie kiedy mają obsługiwać np. grzejniki wymagające temperatury wody 60 stopni.
Na co jednak zwróciłbym uwagę, to fakt, że wszystkie praktycznie pompy ciepła jakie znam mają automatykę, która wylicza aktualnie potrzebną temperaturę napływu (tą wysyłaną do budynku) przy określonej temp. na zewnątrz. W związku z powyższym jeśli na zewnątrz -20 to grzejniki mają pewnie z 50 stopni, ale jak na zewnątrz -5 to już pompa znacznie redukuje tą temperaturę i wtedy pewnie grzejnik robi się ledwie ciepły co sugeruje temperaturę koło 35 stopni.
Przecież żadne źródło ciepła nie funkconuje ekonomicznie jeśli na podwórku jest -20 a w budynku ma być +22! Gazu też kocioł spali znacznie więcej, oleju, drewna i każdego innego paliwa. Zaletą pompy ciepła z całą pewnością jest to, że automatyka bardzo szybko zareaguje na zmiany temperatury zewnętrznej i ew. skoryguje temperaturę na niższą lub wyższą tak aby zoptymalizować pracę systemu.
Pompy ciepła pracują ekonomicznie także z grzejnikami.
Najważniejsze to pomyśleć wcześniej o tym aby rozsądnie je zwymiarować.
Ma Pan moim zdaniem 100% racji twierdząc, że ogrzewanie niskotemperaturowe nie jest odpowiednie dla każdego budynku. Realnie jednak patrząc taka sytuacja nie dotyczy nowego budownictwa. Jeśli nowy budynek trzyma jakiekolwiek sensowne parametry izolacyjności to z całą pewnością uda się go ogrzać za pomocą podłogówki, czy ogrzewania ściennego.
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 29 paź 2008, 23:41

Niestety nie mogę zgodzić się z dwoma argummentami:

Zgadzam się z Panem, że świetnie by było gdyby któryś z producentów zdecydował się dać gwarancję na 30 lat. Ale pomyślmy logicznie. Taki okres gwarancji wiąże się z ponoszeniem ogromnych kosztów przez producenta, choćby związanych z potrzebą magazynowania wszystkich możliwych części, zwiększoną jednak z pewnością ilością napraw gwarancyjnych czy chociażby zatrudnionych w firmie serwisantów do przeglądania tego wszystkiego.


Nie jeśli faktycznie urządznia działają bezproblemowo przez 30 lat, takie założenie jest słuszne tylko dla sytuacji gdy bedą się psuły częściej, więc wracamy do punktu wyjścia. Ktoś te koszty musi ponieść i tak, jeśli nie producent to poniesie je użytkownik w okresie napraw pogwarancyjnych.

Przecież jak kupuje Pan lodówkę, telewizor, czy jakikolwiek inny sprzęt to zdaje Pan sobie sprawę, że po okresie gwarancji też będzie Pan ten sprzęt eksploatował i z całą pewnością nie zakłada Pan, że będzie notorycznie wymagał naprawy?


Trochę nietrafne porównanie, jak kupuję telewizor czy lodówkę nie liczę okresu kiedy one mi się zwrócą bo i tak nie mam innego wyjścia, gdyż te urządzenia nie mają alternatyw. Gdybym liczył czas zwrotu, dokładnie tak jak Pan pisze musiałbym założyć, że po okresie gwarancji bedę ponosił koszty na naprawy lub bedę musiał je wymienić. Ja takze używam np pralki już 2 lata po gwarancji, a np rodzicom zepsuła się miesiąc po upływie gwarancji i musieli kupić nową gdyż koszt naprawy przekroczył jej wartość i żadna z nich to nie była chińszczyzna tylko "porządna" sprawdzona marka.

Mimo wszystko proszę mnie nie uważać za przeciwnika pomp ciepła, po prostu nie rozważam jej instalacji tylko z punktu widzenia ekonomii gdyż tą drogą moim zdaniem nie uda się sensownie jej obronić. Pompy ciepła mają szereg zalet użytkowych których nie posiadają inne rozwiązania np:

- ekologiczne - nie korzystają z paliw nieodnawialnych jak gaz, olej czy węgiel
- wygoda użytkowania i bezobsługowość
- nie wydzielają szkodliwych substancji do środowiska (oczywiście jeśli nie ulegną awarii)
- do pracy wymagają tylko łatwo dostępnej energii elektrycznej
i wiele innych

Dlatego proszę jeszcze raz jeśli to możliwe o kontakty (mogą być na priv) do osób lub lokalizacji gdzie mógłbym obejrzeć Pana instalacje oraz wytyczne jakich danych potrzebuje Pan do wyceny.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 01 lis 2008, 23:53

To zdanie ogólne - jeśli producent daje 3 lata gwarancji, a nie 10, to znaczy że tak zostało urządzenie zaprojektowane, aby przerobić 3 lata. A już na pewno nie 30. To tak jak z żarówkami - kupcie sobie np. świetlówkę energooszczędną o "trwałosci 8 lat", i taką z dwuletnią gwarancją.
Zgadnijcie, która dłużej pochodzi :lol:
Kupiłem tego 30 szt na zakład, te z "8 letnią trwałością" już zostały wymienione. Gdyż padły w ciągu jednego roku, natomiast z dwuletnią gwarancją świecą co do jednej już 4 lata.
Odnosnie podwyżek ceny gazu - nie można zapomnieć, że od nowego roku zaczynamy ostre podwyżki cen prądu. Energia el. podrożeje w ciągu kilku lat co najmniej dwukrotnie - najlepszą inwestycją w ogrzewanie jest więc dobrze zaprojektowany i ocieplony dom, wtedy nawet hajcując w piecu olejem opałowym będziemy mieli tanie grzanie :wink:


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 29 gości

Gotowe projekty domów