
Przymierzam się do założenia centralnego ogrzewania w moim domku i mam pewien problem. Ponieważ już kilku speców mówiło mi zupełnie co innego o cenach materiałów, robocizny i innych rzeczy związanych z założeniem tegoż ogrzewania, a ja jestem zielony w te klocki postanowiłem zasięgnąć opinii ludzi, którzy orientują się w tym temacie lepiej ode mnie, a więc:
Potrzebuję ogrzać tylko jedną kondygnację, ponieważ strych jest nieużywany w tym momencie.
Dom składa się z 5 pomieszczeń (przedpokoju nie liczę) o następujących wymiarach:
Pokój 1: 510x510cm
Pokój 2:450x400cm
Pokój 3:250x510cm
Kuchnia:320x480cm
Łazienka:400x380cm
Wszystkie pomieszczenia mają tę samą wysokość tj. 250 cm
Dom jest w starym budownictwie, nieocieplony (narazie), co za tym idzie występują straty ciepła od strony piwnicy i strychu. Ściany zewnętrzne mają grubość 50cm, wewnętrzne po 30cm
Piec chciałbym postawić w łazience, ponieważ piwnica nadaje się jedynie do zasypania, a w łazience znajduje się bezpośrednie dojście do dużego komina wentylacyjnego.
I tu zaczynają się moje pytania:
Jaki piec byłby najbardziej odpowiedni na taki metraż?
Polecano mi ze sterownikiem i nadmuchem ale nie wiem jakiej firmy, jakiej mocy?
Jedyny warunek konieczny to, żeby piec był na paliwa stałe, najlepiej wszystko palny, ponieważ bezie w nim palone zarówno węglem jak i drewnem.
5 kaloryferów: wiem jedynie, że na większe pokoje powinny być większe kaloryfery jednak zastanawia mnie jedna kwestia, mianowicie jeden z hydraulików robiących mi wycenę proponował do większych pokoi kaloryfery o powierzchni 60x160 cm o mocy grzewczej w okolicach 4000w,
drugi zaś mówił, ze w zupełności wystarczą grzejniki o mocy 2500w. Kto ma rację? A może oboje się mylą? Czy ktoś mógłby mi doradzić jakieś sensowne grzejniki o odpowiedniej mocy do w/w przedstawionych pomieszczeń z małym uzasadnieniem?
zbiornik cw 120l z podwójną wężownicą za 550zł będzie dobry dla 3 osób?
pompa cw: są różne modele w różnych cenach, jednak większość hydraulików z którymi rozmawiałem poleca te najdroższe najlepszych firm, z drugiej strony rozmawiając z osobami z większym doświadczeniem, które na przestrzeni kilku ostatnich lat robiły u siebie centralne z ich wypowiedzi można wywnioskować, że i taka za 150zł da radę?
Ostatnia kwestia, mianowicie cena robocizny? Podsumowując centralne ma być robione od podstaw, robota nie obejmuje demontażu starej instalacji, ponieważ zrobiłem to sam.
A więc do zrobienia jest: Podłączenia pieca co, 5 kaloryferów, boilera, zbiornika wyrównawczego.
Ile to będzie punktów, bo jeden mówił mi, że 9 drugi, że 12 a ja się w tym połapać już nie mogę.
Nie ukrywam, że zależy mi również na jak najniższych kosztach ponieważ zasobność mojego portfela nie jest zbyt wielka, więc w razie jakiś propozycji kotła, bądź kaloryferów proszę o bardziej ekonomiczne rozwiązania.
Pozdrawiam
ww