Innowacyjny system ogrzewania podłogowego - folie grzewcze

Jesteśmy na rynku od 2011 roku i specjalizujemy się w nowoczesnych systemach grzewczych na podczerwień. Montujemy je w domach jedno i wielorodzinnych, lokalach użytkowych oraz w obiektach przemysłowych, kościołach, biurach i mieszkaniach z zastosowaniem produktów o najwyższej jakości. W oparciu o szeroko pojętą wiedzę i zdobywanym każdego dnia doświadczeniu, doradzamy wybór odpowiedniego systemu grzewczego do indywidualnych potrzeb i tym samym obalamy mit o drogim ogrzewaniu elektrycznym.
We współczesnym świecie mają miejsce rewolucje technologiczne i takie dotyczą również systemów grzewczych.

Moderator: Enerbau

Awatar użytkownika
Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6023
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Re: Innowacyjny system ogrzewania podłogowego - folie grzewcze

autor: Enerbau » 02 lip 2019, 13:10

Ciekawe gdzie wspomniałem, że temperatura emisji ogrzewania akumulacyjnego jest taka sama jak folii grzewczyuch? Z regóły ogrzewania akumulacyjne pracują w temperaturze 28 do 30°C. Jest to uwarunkowane ich budową i zasadą działania. Nie jest to temperatura
przyjemna dla odbiorcy, tym bardziej, że emisja jest ciągła. Nigdzie nie wspominałem,
że ogrzewania akumulacyjne emitują w temperaturze 25°C!

W systemach ogrzewania podczerwienią, maksymalna temperatura emisji wynosi 24°C.
Taką temperaturę osiąga system grzewczy podczas uzupełniania strat energetycznych
pomieszczenia. Trwa to kilka do kilkunastu minut na godzinę, w zależności od temperatury zewnętznej i izolacji budynku. Potem temperatura spada do zaprogramowanych 21-22°C.

W ten sposób mamy zapewniony maksymalny komfort termiczny, przy minimalnych kosztach ogrzewania.
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.
www.enerbau.pl

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Innowacyjny system ogrzewania podłogowego - folie grzewcze

autor: denvi » 09 lip 2019, 9:17

Folie 80W/m2 nagrzewaja sie do 32 st. tak podają producenci.
W przypadku kabli i rur mozemy tę moc i temperaturę regulować zarówno rozstawem jak i dostarczoną energią. Więc elastyczność doboru jest większa niz w przypadku folii, która pokrywa całą powierzchnię i działa zerojedynkowo.
Ogrzewanie akumulacyjne pracuje w okolicach 28-30 stopni. Z tym, że pracuje w nocy, w tańszej taryfie, więc unikamy dolegliwości typu puchnięcie stóp (jeżeli ktoś ma takie skłonności).
Wg opracowania naukowego, którym chwalił sie Enerbau, folii i ogólnie ogrzewania powierzchniowego nie uznaje sie jako podczerwonego. Poniewaz przy tych temperaturach najwiecej ciepła ROZCHODZI SIĘ PRZEZ KONWEKCJĘ. Niewielka procentowa przewaga promieniowania nad konwekcja zachodzi, gdy źródło ciepła ma 60-70 stopni.
Czytaj: kaloryfer. :) Ot i cała "nowoczesność" podczerwieni. Ludziska wcześniej to stosowali niż Janusze biznesu wpadli na chwytliwe określenie "podczerwień". Do tego nie prawilnie stosowane.
Z drugiej strony co za różnica jakim kanałem i w jakim stopniu rozprzestrzenia się ciepełko? Czy to przewodzenie, promieniowanie czy konwekcja? I tak zostaje w chałupie.

Awatar użytkownika
Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6023
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Re: Innowacyjny system ogrzewania podłogowego - folie grzewcze

autor: Enerbau » 08 gru 2019, 1:31

Dla prostego użytkownika rodzaj ogrzewania, nie ma znaczenia, czy jest to ogrzewanie konwekcyjne, czy promienikowe. Ważne jest, by "zostało w chałupie".

Zamieszczając na naszej stronie internetowej "Projekt badawczy dr. Kosacka", chcieliśmy przybliżyć temat ogrzewań na podczerwień, za pomocą promienników podczerwieni, inwestorom, którzy chcieliby zastosować ten rodzaj systemu grzewczego.

denvi ordynarnie kłamie twierdząc, że folie grzewcze o mocy 80 W/m2 osiągają temperaturę 32°C. Maksymalna temperatura takich folii, bez kontroli temperatury za pomocą termostatu, to jest 28°C! To samo dotyczy stwierdzenia, że "Niewielka procentowa przewaga promieniowania nad konwekcja zachodzi, gdy źródło ciepła ma 60-70 stopni"
To jest beszczelna manipulacja i przekręcanie tekstu z "Pojektu badawczego".

Cytat: "Przy najprostszej konstrukcji wolno stojących grzejników płytowych z jedną płytą, współczynnik promieniowania wynosi prawie 1 i przy normalnej wielkości ok. pół do jednego metra kwadratowegi oba udziały są takie same przy temperaturze ok. 60°C do 70°C temperaturze powierzchni. Przy niższych temperaturach powierzchni przeważa udział konwekcyjny, przy wyższych temperaturach powierzchni udział promieniowania".

To jedno, teraz następny cytat: "Idealne byłoby przy wielkopowierzchniowych instalacjach grzewczych, kiedy wszystkie powierzchnie graniczne pomieszczenia byłyby utrzymywane na niskim poziomie temperatur ok. 20°C do 25°C. To prowadziłoby do tego, że pomiędzy powierzchniami pomieszczenia a ubraną, ludzką powierzchnią ciała praktycznie nie byłoby żadnej wymiany ciepła, ponieważ temperatury powierzchni w przybliżeniu są takie same"
Taki system grzewczy mamy w naszym biurze, a różnica pomiędzy temperaturą podłogi i sufitu wynosiu ok. 1°C. Podłoga ma temperaturę ok. 21,5° C, a sufiut 20,5° C.

Ten projekt ma już 10 lat, a niestety dr. Kosackowi nie udało się do tej pory zrobić badań polowych na systemach ogrzewań powierzchniowych, z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia tego typu badań w praktyce. Nie było chętnych do tego rodzaju badań.

Firma Enerbau od 5 lat prowadzi tego typu badania w naszych domach opomiarowanych. Wyniki tych pomiarów potwierdzają, że ogrzewania powierzchniowe, o niskiej temperaturze emisji są ogrzewaniami na podczerwień o najwyższym współczynniku stosunku temperatury emisji do zużytej energii.
Pisze o tym prof. Claus Meier w swojej pracy "Phänomen Strahlungsheizung" wydanej
w 2014 roku.
W tejże pracy pisze, że udział konwekcji nad promieniowaniem rośnie od 25°C i dopiero
spada powyżej 70°C! Zachęcam do lektury. Niestety jak do tej pory nie ma tłumaczenia tej książki na język polski. Pozostaje znajomość języka niemieckiego...

Firma Enerbau rozważa podjęcie współpracy z ośradkiem badawczym, który chciałby zająć się tą tematyką. W Komisji Europejskiej znajduje się projekt norm, które określą,
które urządzenie grzewcze może być nazwane promiennikiem podczerwień, a które jest zwykłym płaskim elektrycznym grzejnikiem konwekcyjnym.
To pozwoli na eliminację z rynku firm, które sprzedają grzejniki, nazywane promiennikami, a tym samym wprowadzają potencjalnych użytkowników w błąd!

denvi pisze też o wykorzystaniu drugiej taryfy do ogrzewań powierzchniowych.
Znowu wychodzi pojmowanie oszczędności na tzw. "chłopski rozum"!
Ogrzewania akumulacyjne należą do najdroższych w eksploatacji! Co z tego, że ładujemy energię w płytę betonową lub w piec akumulacyjny, kiedy jest ona tańsza, kiedy nie będziemy w stanie jej wykorzystać w czasie, gdy będzie ona nam najbardziej potrzebna. Co się dzieje z energią, gdy jest na zewnątrz cieplej? Musimy otwierać okna
bo inaczej byśmy się ugotowali. To jest strata energii! Utrzymywanie temperatury powierzchni podłogi w wysokości 28°C do 32° C jest dla użytkownika prawdziwą torturą.
Ogrzewania bezpośrednie na podczerwień utrzymują zaprogramowaną temperaturę, najczęściej pomiędzy 21°C do 22°C. W sypialni niższą, a w łazience wyższą.
Niższa temperatura, to niższy koszt energii potrzebny do jej utrzymania!

Miałem nie raz okazję przebywać w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą akumulacji i nie było to przyjemne doznanie! Współczuję tym wszystkim, którzy z takiego ogrzewania korzystają... Być może myślą, że mają idealne ogrzewanie, ale nie znają alternatywy..
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.
www.enerbau.pl

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Innowacyjny system ogrzewania podłogowego - folie grzewcze

autor: denvi » 11 gru 2019, 8:58

Zostałem wezwany do tablicy, więc odpowiem. Grubość płyty powinna być dobrana do budynku. Czas "ładowania" to 8-12 godz. Temperatura też z reguły nie powinna przekraczać 26-28 st. Istnieje możliwość, że nagle temp. zewnętrzna wzrośnie. Z tym, że budynek ma pewną bezwładność i izolację zewnętrzną. Temp. w chacie nie wzrośnie z tego powodu do 30 stopni. Można też zamontować sterowanie pogodowe, jak ktoś ma za dużo kasy lub chce być bardzo eko-nowoczesny.
Enerbau pomijam fakt, że mata 80W/m2 osiąga temp. 32 st (inaczej nie dała by 80W z m2), to jaką temp. wewnątrz osiągniesz ogrzewając 1/3 powierzchni mieszkania do 20 st?
Kolejny raz stek bzdur dla nieopełnosprytnych? Tzn. takich, co im troszkę do chłopskiego rozumu brakuje. :lol:

Awatar użytkownika
Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6023
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Re: Innowacyjny system ogrzewania podłogowego - folie grzewcze

autor: Enerbau » 24 gru 2019, 23:52

Stekiem bzdur można nazwać zachwalanie ogrzewań akumulacyjnych, które są jednymi z najdroższych rozwiązań w ogrzewnictwie. Tylko ludzie nie mający pojęcia o fizyce budowli, mogą coś takiego w dzisiejszych czasach proponować.
W czasach dawno minionych, gdy energia była tania, a temat izolacji budynku nie istniał, to miało sens. Kumulowało się energię w źródle emisji (posadzka, piec akumulacyjny) i korzystało w ten sposób z energii, którą wcześniej zakumulowało w źródle ciepła.

Kilka lat temu Niemcy chciały zabronić używania piecy akumulacyjnych z uwagi na ich energożerność, ale ze względu na nadwyżkę mocy ze źródeł odnawialnych, zrezygnowały z tego pomysłu, by wykorzystać istniejącą możliwość akumulacji w istniejących urządzeniach grzewczych dla zagospodarowania tej nadwyżki. Oczywiście, za ten pomysł zapłacili użytkownicy piecy akumulacyjnych, a firmy produkujące energię znalazły możliwość częściowego zagospodarowania nadprodukcji energii. Niestety, polskie koncerny energetyczne nie skorzystały z oferty kupna energii za 1 centa, gdyż miały nadwyżkę własnej za 60 groszy. Dlatego też płacimy za energię tyle ile płacimy.

Niestety, denvi nie rozumie różnicy pomiędzy matą, a folią grzewczą. To poważny błąd.
Ogrzewania powierzchniowe układa się na 80 % powierzchni grzewczej, niezależnie od tego czy będą to folie czy maty grzewcze!!!

Jeżeli ktoś układa ogrzewanie na 1/3 powierzchni grzewczej i twierdzi, że jest to ogrzewanie na podczerwień, ten jest oszustem!!! Wyklucza to fizyka budowli.
Będzie to ogrzewanie elektryczne, ale nie na podczerwień, ze wszystkimi tego typu ogrzewania konsekwencjami, a przede wszystkim kosztem zużytej energii!!!

Kolejny raz denvi kłamie twierdząc, że folia grzewcza osiąga temperaturę, bez kontroli do 32°C. Chyba tylko chińska. Nasze folie grzewcze, produkcji angielskiej, osiągają temperaturę do 28°C. Jest to temperatura graniczna folii o mocy 80 W/m².

Po to stosujemy w naszych systemach grzewczych termostaty, by ograniczały temperaturę emisji folii do zaprogramowanej temperatury. W ten sposób jesteśmy w stanie utrzymywać temperaturę podłogi na poziomie 21 - 22°C. Czas pracy systemu grzewczego, w zależności od ustawionej temperatury wewnętrznej i temperatury zewnętrznej oraz sposobu wentylacji wynosi od 8 do 14 minut na godzinę.

Przykładowe zużycie energii w naszych domach opomiarowanych można znaleźć na stronie https://enerbau.pl/koszty-ogrzewania/
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.
www.enerbau.pl

Stegosaurus
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 22 sty 2020, 16:45
Re: Innowacyjny system ogrzewania podłogowego - folie grzewcze

autor: Stegosaurus » 12 lut 2020, 16:52

Jestem ciekaw czy jest tu ktoś kto używa taki system ogrzewania i może wyrazić swoją opinie z praktyki?

Awatar użytkownika
Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6023
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Re: Innowacyjny system ogrzewania podłogowego - folie grzewcze

autor: Enerbau » 29 kwie 2021, 13:20

Inwestorzy, ktrzy posiadają tego typu ogrzewanie, nie muszą korzystać z forum budowlanego, by szukać innych rozwiązań. Ilu ich jest, można zobaczyć w naszych
wybranych realizacjach... https://enerbau.pl/realizacje/
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.
www.enerbau.pl

Jacunia
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2021, 18:39
Re: Innowacyjny system ogrzewania podłogowego - folie grzewcze

autor: Jacunia » 23 maja 2021, 19:59

Witam wszystkich na forum. To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Czytając spory na forum chciałem podzielić się moimi bardziej praktycznymi doświadczeniami. Zajmuje się wykończeniami budynków i kilka razy mielibyśmy okazję montować folie grzewczą w domkach i mieszkaniach ale tylko jako ogrzewanie podłogowe . Z kontaktów z moimi klientami wiem że w większości są bardzo zadowoleni. Wszyscy (oprócz tych w mieszkaniach) mieli instalację fotowoltaiczną rachunki praktycznie zerowe więc nie odpowiem jakie są koszty zużycia energii bez instalacji (klienci w mieszkaniach używają tylko przed i po sezonie grzewczym więc też trudno określić). Do czego zmierzam. Kilka osób zrezygnowało z korzystania z ogrzewania powietrznymi i ziemnymi pompami ciepła ze względu na awaryjność i koszty eksploatacji i napraw tych rozwiązań na rzecz właśnie foli.Inni mieli styczność z foliami w Skandynawii i po obliczeniu kosztów foli i fotowoltaiki stwierdzili że kotłownia, piec, instalacja hydrauliczna jest droższym rozwiązaniem. Jeszcze inni nie mieli dostępu do gazu ziemnego a chcieli mieć jak najmniej pracy przy obsłudze ogrzewania. Sam mieszkam w bloku i przy najbliższej okazji założę je sobie po doświadczeniach tej zimy i zimnej wiosny. Z systemów grzewczych z jakimi miałem styczność folie są naprawdę ok. Najgorzej wypadają powietrzne pompy ciepła i rekuperatory. Pompy często się psują często źle zamontowane są nie wydajne (np tej zimy) pod domem robi się lodowisko. Rekuperacja u 3 klientów żaden niezadowolony, może błędy instalacji. Jednemu klientowi elektryk wcisnął kable grzewcze w wylewce i zalecił zmianę taryfy, grzanie nocą i odbieranie ciepła w dzień. Efekt taki że w nocy gorąco w dzień trzeba dogrzewać. Najbardziej moi klienci są zadowoleni z gazu(pomijam paliwa stałe) i jeżeli chodzi o elektryczne ogrzewanie z akumulacyjnego ale wodnego. Na folie nikt nie narzekał. W jednym przypadku po rozpaleniu w kominku klientowi stygła podłoga i czuł dyskomfort ponieważ termostat był blisko kominka. Ja sam się miło zaskoczyłem choć to nie moja opinia bo jeszcze nie jestem użytkownikiem.

karolinaiwanska
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 12 sie 2019, 12:44
Re: Innowacyjny system ogrzewania podłogowego - folie grzewcze

autor: karolinaiwanska » 21 sie 2021, 19:50

Jacunia pisze:Witam wszystkich na forum. To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Czytając spory na forum chciałem podzielić się moimi bardziej praktycznymi doświadczeniami. Zajmuje się wykończeniami budynków i kilka razy mielibyśmy okazję montować folie grzewczą w domkach i mieszkaniach ale tylko jako ogrzewanie podłogowe . Z kontaktów z moimi klientami wiem że w większości są bardzo zadowoleni. Wszyscy (oprócz tych w mieszkaniach) mieli instalację fotowoltaiczną rachunki praktycznie zerowe więc nie odpowiem jakie są koszty zużycia energii bez instalacji (klienci w mieszkaniach używają tylko przed i po sezonie grzewczym więc też trudno określić). Do czego zmierzam. Kilka osób zrezygnowało z korzystania z ogrzewania powietrznymi i ziemnymi pompami ciepła ze względu na awaryjność i koszty eksploatacji i napraw tych rozwiązań na rzecz właśnie foli.Inni mieli styczność z foliami w Skandynawii i po obliczeniu kosztów foli i fotowoltaiki stwierdzili że kotłownia, piec, instalacja hydrauliczna jest droższym rozwiązaniem. Jeszcze inni nie mieli dostępu do gazu ziemnego a chcieli mieć jak najmniej pracy przy obsłudze ogrzewania. Sam mieszkam w bloku i przy najbliższej okazji założę je sobie po doświadczeniach tej zimy i zimnej wiosny. Z systemów grzewczych z jakimi miałem styczność folie są naprawdę ok. Najgorzej wypadają powietrzne pompy ciepła i rekuperatory. Pompy często się psują często źle zamontowane są nie wydajne (np tej zimy) pod domem robi się lodowisko. Rekuperacja u 3 klientów żaden niezadowolony, może błędy instalacji. Jednemu klientowi elektryk wcisnął kable grzewcze w wylewce i zalecił zmianę taryfy, grzanie nocą i odbieranie ciepła w dzień. Efekt taki że w nocy gorąco w dzień trzeba dogrzewać. Najbardziej moi klienci są zadowoleni z gazu(pomijam paliwa stałe) i jeżeli chodzi o elektryczne ogrzewanie z akumulacyjnego ale wodnego. Na folie nikt nie narzekał. W jednym przypadku po rozpaleniu w kominku klientowi stygła podłoga i czuł dyskomfort ponieważ termostat był blisko kominka. Ja sam się miło zaskoczyłem choć to nie moja opinia bo jeszcze nie jestem użytkownikiem.


Fajnie opisane. Mam takie same zdanie. Wszędzie się poleca pompy ale nie pisze się że one też ulegają awarii. Wymagają przeglądów itd. W przypadku folii, czy też paneli na podczerwień jest po prostu łatwiej. Sama instalacja jest dużo prostsza a wiec i tańsza. nie wiem jak to jest w momencie, gdy folię rozkłada się w podłodze. U mnie jest trochę odwrócony układ, bo mam panele, które montowane są pod sufitem. Miałeś styczność z takim systemem?


Wróć do „Enerbau - Ogrzewania na podczerwień”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów