Co warto wiedzieć o podczerwieni?

Jesteśmy na rynku od 2011 roku i specjalizujemy się w nowoczesnych systemach grzewczych na podczerwień. Montujemy je w domach jedno i wielorodzinnych, lokalach użytkowych oraz w obiektach przemysłowych, kościołach, biurach i mieszkaniach z zastosowaniem produktów o najwyższej jakości. W oparciu o szeroko pojętą wiedzę i zdobywanym każdego dnia doświadczeniu, doradzamy wybór odpowiedniego systemu grzewczego do indywidualnych potrzeb i tym samym obalamy mit o drogim ogrzewaniu elektrycznym.
We współczesnym świecie mają miejsce rewolucje technologiczne i takie dotyczą również systemów grzewczych.

Moderator: Enerbau

Awatar użytkownika
Enerbau
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5972
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: Enerbau » 05 kwie 2017, 11:23

Zachęcamy do lektury artykułu http://www.liderbudowlany.pl/news/437/t ... erwienia/1 W przypadku pojawienia się pytań chętnie służymy swoją wiedzą i doświadczeniem.
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.
www.enerbau.pl

Awatar użytkownika
Enerbau
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5972
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: Enerbau » 31 sie 2017, 14:40

Konwekcyjne (tradycyjne) ogrzewania osiągają efekt grzewczy poprzez spalanie, węgla, oleju, gazu, peletu. Szczególną formą konwekcyjnych urządzeń grzewczych są pompy ciepła, solary, piece elektryczne i elektryczne grzejniki konwektorowe.

Przy spalaniu powstaje emisja pyłów i gazów zatruwająca powietrze w całej okolicy. Przyczynia się ona do wzrostu zachorowalności na choroby układu oddechowego, astmy oraz alergie.

Konwekcyjne systemy grzewcze opierają się na ogrzewaniu do wysokiej temperatury emiterów ciepła (grzejników), od których nagrzewa się powietrze, które zaczyna krążyć w pomieszczeniu. Powstaje zjawisko konwekcji. Ciepłe powietrze unosi się do sufitu, następnie ochładza się i opada do posadzki. Chłodne powietrze zostaje zaciągnięte przez gorący grzejnik i ponownie się unosi. W ten sposób powstaje wir z ciepłego powietrza i kurzu, zawierający bakterie, odchody roztoczy i zarodki grzybów pleśniowych. Powstaje typowe grzejnikowe powietrze.
Pomimo tego, że w pomieszczeniu jest ciepło, to ściany pozostają zimne. Na zimnych ścianach kondensuje się znajdująca w powietrzu wilgoć. W miejscach, gdzie występują mostki termiczne, zaczynają rozwijać się grzyby pleśniowe. Im cieplejsze powietrze, tym zawartość wilgoci w nim jest większa, co z kolei zapewnia lepsze warunki do rozwoju pleśni.

W ogrzewaniach podczerwonych energia elektryczna przekształcana jest bezpośrednio w promieniowanie podczerwone (ciepło), które nagrzewa podłogę, ściany, sufit, meble i nas samych. Dopiero pośrednio od tych elementów nagrzewa się powietrze. Występuje bardzo powolna konwekcja. Powietrze jest o 2 °C chłodniejsze od ścian i żródła promieniowania. Jest przyjemne i rześkie. Całe pomieszczenie jest równomiernie ogrzane. Cieplejsze ściany zapobiegają osadzaniu się wilgoci, a tym samym uniemożliwiają rozwój grzybów pleśniowych.
Powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią szczególnie polecane jest dla osób starszych i dzieci. Bezpośrednie ogrzewanie podczerwienią naszego ciała łagodzi dolegliwości reumatyczne,stymuluje układ odpornościowy, ogranicza dolegliwości alergiczne oraz związane z chorobami układu oddechowego. Dzieci bawiące się na podłodze nie marzną.
Pomieszczenia ogrzewane podczerwienią są oszczędniejsze w zużyciu energii. Ogrzewania powierzchniowe na podczerwień wytwarzają tylko tyle ciepła, ile potrzeba do uzupełnienia strat cieplnych budynku. Pracują w temperaturze najwyższego komfortu termicznego człowieka (21 °C).
Bezpośrednie oddawanie ciepła do otoczenia (bez pośrednictwa ogrzanego powietrza), oszczędza duże ilości energii, która w tradycyjnych systemach grzewczych tracona jest w procesach spalania, transportu nośnika ciepła oraz ogrzewania powietrza.
Koszty eksploatacji ogrzewań podczerwonych są zdecydowanie niższe w porównaniu do ogrzewań konwencjonalnych. Płaci się tylko za zużytą energię. Więcej nic! Do tego istnieje możliwość samo zasilania poprzez własną produkcję energii. Trwałość systemu wynosi 30 do 50 lat plus 10 lat gwarancji. Bezawaryjność i bezobsługowość. Możliwość sterowania temperaturą każdego pomieszczenia osobno.
Koszty eksploatacji urządzeń tradycyjnych, to cena nośnika energii, obsługa, serwisowanie, kominiarz, opłaty za energię elektryczną do pomp, wymiana części zamiennych, awaryjność, ograniczona trwałość (10 do 20 lat), gwarancja 2 lata. Wyższy koszt zakupu systemu.
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.
www.enerbau.pl

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1692
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: szari » 19 lis 2018, 14:01

Ooo widzę że Enerbau sukcesywnie kasuje wszystkie wypowiedzi znaczy boją się że inwestory wyciągną wnioski... Ale my będziemy przypominać
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Awatar użytkownika
Enerbau
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5972
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: Enerbau » 24 gru 2018, 23:44

Enerbau będzie kasować wszystkie wpisy niezgodne z Regulaminem Forum Budowlanego.
Jeżeli ktoś nie będzie się zgadzał z naszymi decyzjami, to zawsze może odwołać się do Administratora Forum!
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.
www.enerbau.pl

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 602
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: yanes » 25 gru 2018, 6:13

Niemieckie forum budowlane promuje demokracje w wydaniu niemieckim, kto nie myśli tak jak my to nie ma racji.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1692
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: szari » 25 gru 2018, 13:52

Enerbau pisze:Enerbau będzie kasować wszystkie wpisy niezgodne z Regulaminem Forum Budowlanego.
Jeżeli ktoś nie będzie się zgadzał z naszymi decyzjami, to zawsze może odwołać się do Administratora Forum!


Widać że kasujecie posty bo sprzedajecie najgorsze badziewie i każdego kto powie to głośno straszycie sądem. Warto wiedzieć że Enerbau to słaba firma ich wybrane realizacji doskonale wskazują że nie mają roboty, a folie stosowane są jako ogrzewanie okresowe jak klimatyzacja. W najmroźniejsze dni się nie sprawdzi.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 4989
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: bachus » 27 gru 2018, 23:36

Widzę, ze Enerbau skasował trochę teorii więc ustosunkuję się do tych mitów poniżej i będę pilnował tego by nie skasował wyjaśnień na te mity. Będę jednak starał się zachować obiektywność i tam gdzie stwierdzenia są prawdziwe oznaczę jako fakt. A więc do roboty
Enerbau pisze:Konwekcyjne (tradycyjne) ogrzewania osiągają efekt grzewczy poprzez spalanie, węgla, oleju, gazu, peletu. Szczególną formą konwekcyjnych urządzeń grzewczych są pompy ciepła, solary, piece elektryczne i elektryczne grzejniki konwektorowe.
To fakt, jednak tu należało by rozwinąć temat i uzmysłowić nmiej obytym z tematem, że każde źródło grzewcze to promieniowanie podczerwone.
Enerbau pisze:Przy spalaniu powstaje emisja pyłów i gazów zatruwająca powietrze w całej okolicy. Przyczynia się ona do wzrostu zachorowalności na choroby układu oddechowego, astmy oraz alergie.
Ponieważ w Polsce prąd powstaje z węgla to praktycznie każdy system grzewczy powoduje emisję pyłów i gazów zatruwająca powietrze w całej okolicy.
To właściwie tez jest faktem bo i skąd taki chłop jak ja u progu sezonu grzewczego popadł na zawał. To tytułem pięknego wstępu jakże pieknego.
Dalej nie jest już tak różowo.
Enerbau pisze:Konwekcyjne systemy grzewcze opierają się na ogrzewaniu do wysokiej temperatury emiterów ciepła (grzejników), od których nagrzewa się powietrze, które zaczyna krążyć w pomieszczeniu. Powstaje zjawisko konwekcji. Ciepłe powietrze unosi się do sufitu, następnie ochładza się i opada do posadzki. Chłodne powietrze zostaje zaciągnięte przez gorący grzejnik i ponownie się unosi. W ten sposób powstaje wir z ciepłego powietrza i kurzu, zawierający bakterie, odchody roztoczy i zarodki grzybów pleśniowych. Powstaje typowe grzejnikowe powietrze.

Tu już zaczyna się manipulacja bo niby prawda ale nie do końca. Otóż każdy system grzewczy jest oparty na konwekcji, czyli ruchu powietrza wskutek ogrzania, grzejnika, podłogi ściany. Enerbau sprytnie zapomniał lub pisząc o tym zjawisku nie wiedział, że wielkość tej konwekcji zależy od powierzchni na którą dostarczamy to ciepło. Jeżeli będzie to grzejnik, który to ma stosunkowo małą powierzchnię to trzeba go rozgrzać go do większej temp. by skompensować utratę ciepła z pomieszczenia. Jeżeli jest to podłoga gdzie ją ogrzewają rurki z przepływającą wodą to temp. tejże podłogi jest stosunkowo niska. A więc różnica temp. między powietrzem w pomieszczeniu a temp. grzejnika wpływa na wielkość tej konwekcji. Przy grzejniku będzie stosunkowo większa niż przy ogrzewaniu podłogowym wodnym. Ale wystarczy zastosować nie co przewymiarowany grzejnik i konwekcja nie będzie wcale odczuwalna i zbliżona do ogrzewania podłogowego. Enerbau pominął nie bez udziału świadomości jak to ujął nasz klasyk to co wyżej, bo chcieli byśmy się dowiedzieć jak powstaje wir z ciepłego powietrza i kurzu, zawierający bakterie, odchody roztoczy i zarodki grzybów pleśniowych w ogrzewaniu podczerwonym a szczególnie w porównaniu do ogrzewania klasycznie podłogowego.
Enerbau pisze:Pomimo tego, że w pomieszczeniu jest ciepło, to ściany pozostają zimne. Na zimnych ścianach kondensuje się znajdująca w powietrzu wilgoć. W miejscach, gdzie występują mostki termiczne, zaczynają rozwijać się grzyby pleśniowe. Im cieplejsze powietrze, tym zawartość wilgoci w nim jest większa, co z kolei zapewnia lepsze warunki do rozwoju pleśni.
Następna manipulacja i to szyta grubymi nićmi.
Już na wstępie osoby nie w temacie mogły by odnieść takie wrażenie, ze ogrzewanie podczerwone to całkowite panaceum na bakterie, odchody roztoczy i zarodki grzybów pleśniowych oraz mostki termiczne. I znów Enerbau zapomniał, że jego energooszczędny system ogrzewania podczerwonego to taki, który by być w miarę tani (choć elektryczny do takich nie należy ) mósi dawać jak najmniejszą różnicę temp. między pomieszczeniem a tym co ogrzewa. A więc nie jest w stanie ogrzać ścian by nie występowały wszystkie kataklizmy świata typu zawilgocenia. Ale oczywiście jak podkręci to ogrzewanie czyli zużyje o wiele więcej prądu niż to wszystko jest warte to gratuluję kieszeni. Tu może Enerbau pomierzyć temp ścian przy ogrzewaniu podłogowym klasycznym i obliczy o ile więcej energii bezsensownie trzeba wytworzyć aby zachować tą samą temp przy ogrzewaniu podczerwonym.
Enerbau pisze:W ogrzewaniach podczerwonych energia elektryczna przekształcana jest bezpośrednio w promieniowanie podczerwone (ciepło),

To prawda tak się dzieje na matach, jak i na zwykłych grzałkach, różnica jest tylko w wytwarzanej temp.
Enerbau pisze: które nagrzewa podłogę, ściany, sufit, meble i nas samych. Dopiero pośrednio od tych elementów nagrzewa się powietrze. Występuje bardzo powolna konwekcja. Powietrze jest o 2 °C chłodniejsze od ścian i żródła promieniowania. Jest przyjemne i rześkie. Całe pomieszczenie jest równomiernie ogrzane. Cieplejsze ściany zapobiegają osadzaniu się wilgoci, a tym samym uniemożliwiają rozwój grzybów pleśniowych.
To też prawda, tak zwana post prawda.
Oczywiście Enerbau zapomniał dodać, że aby ogrzać ściany trzeba tym dostarczyć energię, bo ta przecież nie wylatuje sroce z pod ogona. Przy ogrzewaniu wodnym podłogowym grzana jest tylko podłoga a od niej powietrze, ściany na ogół mają o ok. 2-3 stopnie mniej niż powietrze dla tego, że nimi następuje w największym stopniu utrata ciepła z pomieszczenia. By utrzymać temp. ścian o 2 stopnie więcej niż temp. powietrza trzeba dodatkowo dostarczyć więcej ciepła,
A teraz najważniejszy mit tego ogrzewania. Skoro ściany mają być ogrzewane o ok. 2 stopnie więcej to do jakiej temp. trzeba rozgrzać źródło tego cudownego ogrzewania. Jeżeli folie umieszczone są w podłodze? Niech się Wam nie wydaje że też o 2 stopnie więcej niż powietrze. Każde źródło ciepła jest nośnikiem podczerwieni, folie grzewcze niczym się nie różnią od zwykłej grzałki. Folia na podczerwień pędzona jest prądem o częstotliwości 50 Hz a nie takim jak w mikroweli jak to przedstawia Enerbau.
Enerbau pisze:Powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią szczególnie polecane jest dla osób starszych i dzieci. Bezpośrednie ogrzewanie podczerwienią naszego ciała łagodzi dolegliwości reumatyczne,stymuluje układ odpornościowy, ogranicza dolegliwości alergiczne oraz związane z chorobami układu oddechowego. Dzieci bawiące się na podłodze nie marzną.
Jeżeli dzieci bawią się pod stołem a folia umieszczona jest w suficie to nie są ogrzewane. Reszta to bełkot marketingowy.
Enerbau pisze:Pomieszczenia ogrzewane podczerwienią są oszczędniejsze w zużyciu energii.

Ciekawe od czego są oszczędniejsze, jak nawet zwykłe grzałki elektryczne zużywają tyle samo.
Enerbau pisze:Ogrzewania powierzchniowe na podczerwień wytwarzają tylko tyle ciepła, ile potrzeba do uzupełnienia strat cieplnych budynku. Pracują w temperaturze najwyższego komfortu termicznego człowieka (21 °C).
Każdy system grzewczy posiada jakieś zabezpieczenie przed przegrzaniem, czy nie dogrzaniem. Te elektryczne jak i gazowe jak i te na paliwa stałe. Wystarczy zastosować jakiś termostat i sprząc go z posiadanym źródłem ciepła
Enerbau pisze:Bezpośrednie oddawanie ciepła do otoczenia (bez pośrednictwa ogrzanego powietrza), oszczędza duże ilości energii, która w tradycyjnych systemach grzewczych tracona jest w procesach spalania, transportu nośnika ciepła oraz ogrzewania powietrza.

Znów post prawda, bo jeżeli chodzi o spaliny to prawda, tam tracona jest niewielka część wytworzonej energii, i ilość zależy od sposobu spalania,.
Ale jeżeli chodzi o straty na transporcie to bujda na resorach, ta niby strata wchodzi w ogólny bilans energetyczny budynku. Cyba, że Enerbau ma na myśli instalację zasilającą w ciepło odbiorniki na zewnątrz budynku. Może w jego rejonach się tak buduje. Natomiast gdzie tu strata na ogrzewaniu powietrza to juz jest tajemnicą poliszynela i nigdy się nie dowiemy.

Enerbau pisze:Koszty eksploatacji urządzeń tradycyjnych, to cena nośnika energii, obsługa, serwisowanie, kominiarz, opłaty za energię elektryczną do pomp, wymiana części zamiennych, awaryjność, ograniczona trwałość (10 do 20 lat), gwarancja 2 lata. Wyższy koszt zakupu systemu.
Co do kosztów eksploatacji nigdy Enerbau nie chciał przedstawić ile energii trzeba dostarczyć do foli elektrycznej by wytworzyć 1 kWh w przeliczeniu na ciepło. Teraz tego też nie zrobi by móc przedstawiać tego typu ogrzewanie jako najtańsze.
Co do kosztów zakupu to niezaprzeczalny fakt, ale jak pęknie folia wewnątrz podłogi to nie obejdzie się bez zrywania całej, i gwarancja tu nic nie pomoże.
Enerbau pisze:Koszty eksploatacji ogrzewań podczerwonych są zdecydowanie niższe w porównaniu do ogrzewań konwencjonalnych. Płaci się tylko za zużytą energię.
No jasne, płaci się za zużytą energię elektryczną, która niby grzeje nam zimne ściany
Więcej nic!
Enerbau pisze:Możliwość sterowania temperaturą każdego pomieszczenia osobno.

Też mi szczyt techniki, już dawno każdy system ogrzewania podłogowego coś takiego posiada, a ciekaw jestem po co na zwykłych grzejnikach stosuje się tak zwane głowice, ale o takich wynalazkach to Enerbau pewnie nie słyszał.
Scan zrobiłem co by nie zaginęło.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 4989
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: bachus » 27 gru 2018, 23:50

Enerbau pisze:Enerbau będzie kasować wszystkie wpisy niezgodne z Regulaminem Forum Budowlanego.
Jeżeli ktoś nie będzie się zgadzał z naszymi decyzjami, to zawsze może odwołać się do Administratora Forum!

No jasne, pamiętam jeszcze nie dawno Enerbau blokował mi dostęp do nie których tematów by móc rozwiewać jego mity.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

karolinamak
Aktywny
Aktywny
Posty: 254
Rejestracja: 15 cze 2017, 22:57
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: karolinamak » 29 gru 2018, 21:55

Te panele na podczerwień są aktualnie na topie - ............. I się nie dziwię bo taki sposób ogrzewania ma praktycznie same plusy. A jak się to z fotowoltaniką połączy to praktycznie darmowe ogrzewanie wychodzi

hanron
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2019, 13:28
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: hanron » 04 sty 2019, 13:30

:mrgreen:

lunawna
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2019, 9:34
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: lunawna » 17 sty 2019, 9:34

fvgd

nium
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2019, 12:15
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: nium » 17 sty 2019, 12:16

Witam wszystkich bardzo miło.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 4989
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: bachus » 25 sty 2019, 14:44

karolinamak pisze:Te panele na podczerwień są aktualnie na topie - ............. I się nie dziwię bo taki sposób ogrzewania ma praktycznie same plusy. A jak się to z fotowoltaniką połączy to praktycznie darmowe ogrzewanie wychodzi
A ciekaw jestem ile tych paneli trzeba by mieć te darmowe ogrzewanie, wyjaśnisz?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

PositionLot
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2019, 22:56
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: PositionLot » 01 lut 2019, 22:57

ogolnie to polecam

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1692
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Co warto wiedzieć o podczerwieni?

autor: szari » 04 lut 2019, 12:20

ja w dalszym ciągu odradzam
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna


Wróć do „Enerbau - Ogrzewania na podczerwień”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów