Sens ogrzewania w domu pasywnym

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Wyhazeda
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2011, 11:50
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Wyhazeda » 14 gru 2011, 18:22

@TB

co do kosztów za PC. jest Pan blisko. dom pasywny nie może zużyć więcej niż 15 kWh na rok na ogrzewanie, jest warunek podstawowy. to oznacza dla tego domu 2040 kWh. faktyczne średnioroczne COP dla pompy z gruntowym dolnym wymiennikiem ciepła, z odwiertami, wynosi około 3. w związku z tym średnio rocznie na ogrzewanie zużyje około 680 kWh, czyli wg Pana cennika 353,6 zł!! i nie więcej. no może jak jest stosowana jako centralne źródło, to ma duże straty włczania i wyłączania i przesyłu, więc może do 500zł dobije.

innym ograniczeniem dla domów pasywnych jest maksymalne zużycie całkowite energii pierwotnej w wartości 120 kWh/m2/rok, w związku z tym dla 136m2 wychodzi 16320 kWh. nie miałem czasu tego sprawdzać, wieczorem napiszę coś więcej, ale podejrzewam, że te tajemnicze zużycia, o których Pan pisze to całkowita energia pierwotna... a dla prądu jest np liczona x3

poza tym nie można liczyć domów pasywnych w OZC, jest za mało dokładny. liczymy w PHPP. ten pakiet powstał specjalnie dla domów pasywnych, jest dużo dokładniejszy i wiele współczynników zostało określonych empirycznie, na podstawie badań Panów z Darmstadt....

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 gru 2011, 19:42

Pan cały czas tak pisze jakbym od 20 lat nie wyposażał w wentylacje czy ogrzewanie domów izolowanych na takim poziomie. O PHPP się wtedy nie mówiło.By zbadać straty do gruntu zawilgocenie itb - wynająłem na Bartyckiej grunt na 6 lat i postawiłem "bliźniaka" 2 x 60m2 - Jeden ocieplony 20-tką styro od zewnątrz do ławy drugi 20 wełny od środka ( 20 styro w podłodze i dachu. 60 czujników NTC wsadzonych pod dom i w fundament. Dlatego wiem jak ogromna różnica jest między izolacją suchą i wilgotną ( sucha jest tylko ta od środka z paroizolacją) wiem jak wiele ucieka do gruntu... i mogę Pana zapewnić, że dokąd będzie Pan ocieplał od zewnątrz nie zbliży się Pan nawet do 30kWh/m2 xK.

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: AK47 » 14 gru 2011, 21:06

A jednak niektórym się udało np "jj" .
Czyżby wszystkich okłamywał ? Nie sądzę !
Dlatego biorę z niego przykład i jedyne co zastępuje to, szkło piankowe isomuremi paroma i innymi detalami nie mającymi zbytnio na to wpływu
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 gru 2011, 23:18

Przecież, j-j nie ma mostka do gruntu, nie ma centralnego , podobnie coulington. ( ma płytę fundamentową - izolacje są zamknięte NIE TAK JAK W PROJEKCIE KTÓRY PAN POKAZAŁ
I co im się udało? 30kWh/m2 za większe pieniądze - nie oszczędzają na sterowaniu strefami - nie wiedzą jeszcze jak zachowa się ich z każdą zimą bardziej wilgotny styropian ( na dachu 30 cm styro zabezpieczyłby Pan paroizolacją???) . Ile zim "zaliczyli

Wyhazeda
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2011, 11:50
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Wyhazeda » 15 gru 2011, 0:49

ja nie wiem co Pan robił przez 20 lat, nawet nie wiem co Pan robił przez ostatnią godzinę. wiem natomiast, że wprowadza Pan ludzi w błąd. właśnie sprawdziłem stronę z domem Lipińskich. te 105 kWh/m2rok, to jest właśnie energia pierwotna na wszystkie potrzeby energetyczne budynku. a jak pisałem wcześnie prąd jest liczony x3. więc kolejnych kilka Pana postów to puste słowa. jeżeli tak samo Pan badał te ściany to mam obraz całości.

Wyhazeda
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2011, 11:50
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Wyhazeda » 15 gru 2011, 1:09

lomilomi pisze:Wyhazeda,

tez jestem na etapie budowy pasywnego i mam prosbe czy moglbys rozwinac temat "paru obwodow grzewczych " ktore zastosowales oprocz rekuperacji (mechanicznej wentylacji). Zastosowales ogrzewanie elektryczne podlogowe? czy wodne? Jakie zastosowales dodatkowe zrodlo cieplo w domu oprocz rekuperacji ?

Pozdro


trochę się nad tym zastanawiałem. z racji tego czym się zajmuję, chciałem przetestować trochę na sobie. zrobiłem obwód elektryczny pod grzejniki elektryczne, ale na razie ich nie montuje. zrobiłem też centralny układ, gdzie głównym elementem jest duży zasobnik kombinowany. pomp ciepła nie ma bo to nie ma sensu. zbiornik ma sens z wielu powodów:
- rozwiązujesz problem cwu
- możesz korzystać w lecie z solarów, grzać wodę, grzać osobne obwody z ręcznikowcami, grzać wodę do pralki i zmywarki - w lecie wszystko za darmo, energia ze słońca. zmywarka u mnie chodzi codziennie, normalnie wodę grzeje grzałka elektryczna, a mogą solary, podobnie pralka..., nie mówiąc o wilgotnych ręcznikach, po co grzałki elektryczne
- możesz włączyć do obwodu kominek z płaszczem 0 ja tak robię. gdybym grzał tylko takim kominkiem, wystarczy, że zapalę raz na 2, 3 dni i zakumuluje ciepło. dla mojego domu 200m2 wystarczy 2,5 do 3 m przestrzennych drzewa, czyli około 500-600 zł na rok.
- możesz wreszcie wykorzystać grzałkę elektryczną (ja tak robię) i akumulować ciepło w drugiej taryfie, czyli prąd w cenie gazu GZ50 :)
- dodatkowo jesteś dość dobrze zabezpieczony w razie braku prądu. potrzebujesz prąd tylko do pomp obiegowych. możesz zastosować energooszczędne NP LFP efekta, zużywają kilkanaście (10-20W) wattów, więc wystarczy malutka fotowoltaika do ich zabezppieczenia, taki układ za ok. 4 tyś. lub akumulator. wystarczy, że załadujesz drewno, włączysz 2 pomki i w domu jest ciepło i jest ciepła woda. z samym prądem jest różnie, zależy gdzie mieszkasz..

problem w tym, żeby tak dobrać zasobnik, żeby grzałka w drugiej taryfie naładowała zasobnik energią jaką zużyjesz w ciągu najzimniejszej doby na ogrzewanie i cwu. i tyle.

należy oczywiście super zaizolować zasobnik - około 30cm i wszystkie rury. curkulacje włączać tylko wg potrzeb

Wyhazeda
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2011, 11:50
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Wyhazeda » 15 gru 2011, 1:25

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
.
Przyjmując delta T 15 st. Sugeruje Pan, że grunt ma +7/+8 - tam ma! Ale gdy go do takiej temperatury nagrzejemy - branie do obliczeń temperatury która wynika ze strat ciepła domu do obliczeń tych strat to zupełnie niezrozumienie tematu.
Szkoda, że nie rozumie Pan fizyki a pisze!


jeszcze co do temperatury pod domem...
nie jest to temperatura podwyższona poprzez straty budynku, tylko poprzez to, że izolujący budynek wyciąga izotermy w niższych głębokości. stała temperatura jest na głębokości od około 10m, i jest to ok. 8 st. firma PRO-VENT ma dośc ciekawy GWC, robią go dość blisko powierzchni ziemi (głębokość około 1,5m), jest od góry zaizolowany. badają go od 8 czy 9 lat - pomiary można znaleźć w sieci. efekt jest dość ciekawy, dlatego, że izolacja nad wymiennikiem wyciaga właśnie izotermy bliżej powierzchni. i jest to dość oczywiste. w miejscu gdzie jest izolacja, grunt nie wychładza sie tak szybko i temperatury się wyrównują, tak w ścianach w naszych domach. wybudowany dom jest daleko lepszą izolacją dla tego fragmentu gruntu, na którym stoi i dlatego temperatura ziemi pod domem jest zbliżona do tej na głębokości 8-10m.
Panie TB, trudno byłoby stopami fundamentowymi podgrzać grunt pod całym domem o kilka stopni!!! dobre:)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 gru 2011, 8:53

jeszcze co do temperatury pod domem...
nie jest to temperatura podwyższona poprzez straty budynku, tylko poprzez to, że izolujący budynek wyciąga izotermy w niższych głębokości
To nie tylko brak wiedzy, ale i wyobraźni... 100 czy dwieście m2 izoluje kawałek kuli ziemskiej ! Pan raczy żartować. Błagam Pan przestanie opowiadać te muratorowskie brednie ( to nawet mniej niż czubek szpilki na Pana ciele - super izolacja) Temperatura pod domem idąc od góry spada a potem rośnie! Obrazek
Od 20 lat robimy gwc - i na 1.5 zimą jest +4 a w 96/97 było 0!!!! st.C Zaś pod domami nieogrzewanymi jest poniżej zera ! Podłoga ma "-" . Szanowny Panie ocieplenia od zewnątrz skończyły się dwadzieścia lat temu - Pan ( zresztą nie tylko Pan ) przespał ten okres . Akumulacja ściany miała sens gdy ogrzewania nie były sterowalne ! Ściana pełniła rolę stabilizatora temperatury, ale w 1990 roku rozwój elektroniki sprawił, że USTAWIAMY sobie temperaturę. W takim układzie ściana jest zawsze ODBIORNIKIEM CIEPŁA i umieszczanie izolatora termicznego za takim odbiornikiem to jest czysty brak wiedzy, lub zła wola czyli ochrona rynku grzewczego ( bo rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania)
Mogę wysłać Panu katalogi Saint Gobin ( Isover http://www.isolationthermique.fr/Commen ... ique#video zobacz film ) i nie ma tam ocieplania za murem, może Pan poczytać Rockwoola http://www.aerowolle.de/ czy Knaufa ( tu pisze) . W Polsce Mabudo ( beton od zewnatrz styro od wewnątrz Obrazek czy światowy koncern BASF stare domy http://www.dena.de/fileadmin/user_uploa ... Luwoge.pdf czy nowe - NEOPOR BASFa coś Panu mówi?
Można oczywiście zrobić izolację na zewnątrz ( pamiętając o paroizolacji ( to się nazywa płyta fundamentowa ) ale jest drożej, jest izolacja termiczna narażona na czynniki zewnętrzne ( TO ROLA KONSTRUKCJI ) - nieekonomiczny brak sterowania , dyskomfort latem - bo masa muru latem gdy w dzień nas nie ma w domu akumuluje ciepło nie odprowadzając go do gruntu - i "przenosi" upał na noc.

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: AK47 » 15 gru 2011, 12:21

To zdjęcie z termowizji pokazuje jakie mamy straty ciepła gdy nie ocieplimy podłogi na gruncie. Niestety ławy fundamentowe już tak nie grzeją ciekawe dlaczego
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 gru 2011, 12:52

To nie jest zdjęcie z termowizji ! Termowizja to podczerwień w ciele stałym ciepło rozchodzi się zupełnie na innej zasadzie. To raz dwa - straty ciepła są proporcjonalne do grubości izolacji termicznej a nie do ciągłości!!!! - to fundament i tak będzie oddawał sporo ciepła.
Może wyjaśnię o co chodzi - przykładowo - dla ułatwienia pomińmy konstrukcję bo grunt potraktujmy jak betonowy fundament.
mamy ściany styropianowe 20 cm grube w kwadracie 10x10 m ( idąc od wewnątrz ) zakopane na gł. 1.5m - i teraz ( przykład 1) położymy na grunt szczelnie przylegającą do ścian płytę styropianu ( 10mx10m = 100m2) grubości 20 cm . Przypadek 2 kładziemy płytę o rozmiarach 9.2 x9.2 = 84,5m2 - powstaje szczelina 40 cm ( jak przy ocieplaniu muru na fundamencie ) Styropianu daliśmy 16% mniej !!! Przykład 3 - kładziemy płytę 17 cm grubą ale od ściany do ściany ( 10m/10m = 100m2 ale też 16 % mniej izolacji!
Panie Andrzeju jak Panu się wydaje gdzie będą większe straty ciepła ? w przykładzie 2 czy 3
Panie Andrzeju a jak to wyjdzie z wyliczeń?
Dodam Panu, że różnica jest kolosalna!!!

Hoover
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 10 gru 2011, 21:26
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Hoover » 17 gru 2011, 23:55

Tomasz_Brzeczkowski pisze:To nie jest zdjęcie z termowizji ! Termowizja to podczerwień w ciele stałym ciepło rozchodzi się zupełnie na innej zasadzie. To raz dwa - straty ciepła są proporcjonalne do grubości izolacji termicznej a nie do ciągłości!!!! - to fundament i tak będzie oddawał sporo ciepła.
Może wyjaśnię o co chodzi - przykładowo - dla ułatwienia pomińmy konstrukcję bo grunt potraktujmy jak betonowy fundament.
mamy ściany styropianowe 20 cm grube w kwadracie 10x10 m ( idąc od wewnątrz ) zakopane na gł. 1.5m - i teraz ( przykład 1) położymy na grunt szczelnie przylegającą do ścian płytę styropianu ( 10mx10m = 100m2) grubości 20 cm . Przypadek 2 kładziemy płytę o rozmiarach 9.2 x9.2 = 84,5m2 - powstaje szczelina 40 cm ( jak przy ocieplaniu muru na fundamencie ) Styropianu daliśmy 16% mniej !!! Przykład 3 - kładziemy płytę 17 cm grubą ale od ściany do ściany ( 10m/10m = 100m2 ale też 16 % mniej izolacji!
Panie Andrzeju jak Panu się wydaje gdzie będą większe straty ciepła ? w przykładzie 2 czy 3
Panie Andrzeju a jak to wyjdzie z wyliczeń?
Dodam Panu, że różnica jest kolosalna!!!


Jak Pan mysli panie Brzeczyszczykiewicz ??? :D :D

Ja Panu odpowiem - bo Pan sam twierdzi ze liczyc nie umie - a tutaj nie da sie zmierzyc :)

Lambda powietrza - 0.021
Lambda stytopianu (grafit) - 0.031

To gdzie bedzie lepiej panie TB ?

Jedynym problemem jaki nalezy rozwiazac to wymiana powietrza nie moze nastepowac - ale skoro jest szczelnie zamkniete pod fundamentem .. ale pan nic nie pisze o przewieach

To ja panu dam TANIE rozwiaizanie - wez pan pustke z powietrza tylko zadnej wymiany ... tanio bedzie - tylko znajdz pan wykonawce

a moze kupisz pan tez z ceiplowni CO2 - bedzie jeszcze lepie - lambda 0.01 ..

i po calej tej pracy usiadziesz i opowiesz dzieciom jak zaoszczedziles .eheheheh :)

Smieszny kolega TB

Hoover
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 10 gru 2011, 21:26
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Hoover » 18 gru 2011, 0:02

Tomasz_Brzeczkowski pisze:To nie jest zdjęcie z termowizji ! Termowizja to podczerwień w ciele stałym ciepło rozchodzi się zupełnie na innej zasadzie.


Niech Pan nas jeszcze oswieci jak sie cieplo rozchodzi w ciele stalym :idea: ... wezmy metal dla przykladu - albo jesli lubi pan materialy - diament ... niech mi pan opisze jak :D

no i dla czego nie moge zobaczyc tego w podczerwieni prosze

:lol:

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: AK47 » 18 gru 2011, 20:15

To skąd ten obraz jakiego jest autorstwa?
Czy to pan namalował w programie "Paint"?
Proszę podać źródło skąd pan ma ten obraz!
Czy może to tajemnica ?
8) :lol:
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: AK47 » 18 gru 2011, 20:17

Zaczyna mi się wydawać że pan T.B promuje domy szkieletowe :?:
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sens ogrzewania w domu pasywnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 gru 2011, 7:47

Jak Pan mysli panie Brzeczyszczykiewicz ???
Takiemu tłumokowi nie bedę więcej odpowiadał. Ma Pan dyplom... i to powinno Panu wystarczyć.


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości

Gotowe projekty domów