budynki energooszczędne - fachowo

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 wrz 2008, 10:08

Po pierwsze : ponieważ uważam, że nie rozumie Szanowny Pan fizyki, że programy typu OZC to delikatnie pisząc pomyłka ( założenia i metodyka liczenia je dyskwalifikuje) niemożliwe jest więc, byśmy mieli dyplom tej samej uczelni. Wszystko o czym piszę, straty przez mostek do gruntu, rozmiary GWC, zawilgocenia przegród termicznych bez paro izolacji od środka, sprawdziłem doświadczalnie a nie wyliczyłem, dlatego jestem taki pewien tego co piszę. Ale jako "Tomasz" wolę wszystkiego dotknąć. Pewien też jestem, ze Pan takich badań nie robił, nie robi ich też wiele osób piszących książki. Tak jest taniej, badania kosztują a kasa za podręcznik ta sama.
Na koniec... dodam, ze wszystko zweryfikuje licznik, więc się nie martwię i wiem dlaczego 40kWh/m2 rocznie ( na wszystko) dla Szanownego Pana to utopia.
Po drugie... Czy pierwsze domowe instalacje z odzyskiem ciepła nie są powodem do dumy. Czy uporczywe pisanie, że energooszczędny dom to dom z suchą izolacją bez mostków termicznych, nie przynosi efektu? Czy nie widzi Pan wyższości ogrzewania bezpośredniego nad pośrednim? Czy po 18 latach działalności spotkał Pan niezadowolonego klienta. (tylko niech Pan nie pisze, że magazyny, sklep, 6 „dostawczaków” i pracowników utrzymuje z renty)
Po trzecie - Czy obowiązek posiadania wentylacji grawitacyjnej, to nie to samo co zakaz rekuperacji????? Przecież wiem co się działo w 1990-95 przy oddawaniu domów . To Pan ma amnezję, lub wtedy Pan nie próbował nawet oddać domu z taką wentylacją!!!!!
Po czwarte! Pisałem też o tym wiele razy ... napiszę raz jeszcze: - w niskiej zabudowie z użytkowym poddaszem , przy nowych oknach, nie da się robić skutecznej wentylacji grawitacyjnej dopasowanej do ilości lokatorów, robimy więc wentylację nadmuchowo wyciągową mechaniczną, a rekuperacja jest przy okazji !!! Bo robiąc zbilansowaną wentylację mechaniczną, nie zrobienie samego odzysku ciepła byłoby grzechem, by nie powiedzieć głupotą.
Muszę też Pan zmartwić co do okresu zwrotu nakładów, NIE MA PAN DOŚWIADCZENIA, domy energooszczędne klasy A czy B (40 czy 70kWh/m2) są tańsze w budowie. Przy tak skutecznej izolacji najtaniej wychodzi ogrzewanie bezpośrednia (niecentralne) Różnica w inwestycji między nie-co a co pokrywa z naddatkiem wyższe koszty izolacji czy (niekoniecznie wyższe) wentylacji. Nie piszę o INWESTYCJI a o przeniesieniu kosztów z ogrzewania na izolację i wentylację TANIE GRZANIE - DROŻSZA IZOLACJA!!!!!
Po piąte - Koszty ogrzewania spowodują opłacalność w każdej klasie i rozmiarze.
W domach wielorodzinnych robimy wentylację mieszkaniową nie "blokową" z wentylatorem na "kominie" to głupota!
Po szóste - przedstawia, prezentuję, nawet Pan się z tym zapoznał. W najbliższą sobotę na Zamku w Run Zapraszam.
Po siódme - w przypadku systemów bezpośrednich ( a takie tylko stosuje się w domach o małym zapotrzebowaniu ) to zupełna nieprawda . grzejnik czy ogrzewanie podłogowe sterowane mikroprocesorem (system ASIC pomiar temperatury 15x/sek)) zużyje tyle samo kWh i utrzyma precyzyjnie stałą temperaturę zarówno przy 50W/m2 100W/m2 czy 150W/m2 . Pana uwaga dotyczy wyłącznie kotłowni a na te w energooszczędnym budownictwie miejsca nie ma (to też moje) Ogrzewanie pośrednie ZAWSZE więcej produkuje ciepła niż potrzeba i jest gorzej sterowalne.
Po ósme - nie może Pan pisać co jest lepszym rozwiązaniem - ponieważ nie zna Pan domów izolowanych od środka z rekuperatorem i niecentralnym ogrzewanie, sam Pan napisał, że 40kWh/m2 to utopia! A koszty inwestycyjne są niższe! Pan to naprawdę nie może zapamiętać?
Po dziewiąte " Każda przegroda podczas projektowania powinna przejść obliczenia cieplno-wilgotnościowe" To nieprawda!!! Tylko złe przegrody takich wyliczeń wymagają!!! Izolacja termiczna nie może mieć więcej jak 1% zawilgocenia , do tego jest paro izolacja a nie wzory i przeliczenia!
Po dziesiąte
dziesiąte.... - Pan do tej pory z uporem maniaka "liczy wilgoć" tam gdzie jej być nie może!

Pewien jestem , że pojął Pan coś z tego!

JBZ

autor: JBZ » 17 wrz 2008, 14:04

T. Brzęczkowski pisze:Po pierwsze : ponieważ uważam, że nie rozumie Szanowny Pan fizyki, że programy typu OZC to delikatnie pisząc pomyłka ( założenia i metodyka liczenia je dyskwalifikuje) niemożliwe jest więc, byśmy mieli dyplom tej samej uczelni.

Wszystko o czym piszę, straty przez mostek do gruntu, rozmiary GWC, zawilgocenia przegród termicznych bez paro izolacji od środka, sprawdziłem doświadczalnie a nie wyliczyłem, dlatego jestem taki pewien tego co piszę. Ale jako "Tomasz" wolę wszystkiego dotknąć.

Pewien też jestem, ze Pan takich badań nie robił, nie robi ich też wiele osób piszących książki....

Na koniec... dodam, ze wszystko zweryfikuje licznik, więc się nie martwię i wiem dlaczego 40kWh/m2 rocznie ( na wszystko) dla Szanownego Pana to utopia....

Pewien jestem , że pojął Pan coś z tego!


Panie Brzęczkowski! Dawno się nie uśmiałem tak mocno, jak po przeczytaniu tej wypowiedzi! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Poważnie!

W roku 1975 ukończyłem Politechnikę Warszawską Wdział Inżynierii Sanitarnej i Wodnej NR dyplomu 2758. Od roku 1976 wykładałem na Politechnice Białostockiej. Wypromowałem 14 dyplomantów budownictwa. Od roku 1985 mam uprawnienia rzeczoznawcy NR 1426 w zakresie prac badawczych i studialnych. Od roku 1986 własna działalność gospodarcza. Od roku 1987 status jednostki badawczo-wdrożeniowej w inżynierii budowlanej. Od roku 1990 prowadzę Biuro Doradztwa Budowlanego. Prawie 90 publikacji. Ponad 1700 wdrożonych obiektów budowlanych przeze mnie konsultowanych.

Z tego, co wiem, to Pana wyrzucali z trzech uczelni! O jakim dyplomie Pan wspomina i jakiej uczelni? Proszę podać.

Co do badań, to nie ma Pan tylu klawiszy na swojej klawiaturze, w ilu projektach badawczych fizyki budowli uczestniczyłem.

Pan nie wykonuje badań. Umówmy się. Żeby cokolwiek badać, trzeba mieć wiedzę, a Pan jest dyletantem w budownictwie i proszę już mnie nie rozśmieszać. Stosowanie jakichkolwiek przyrządów pomiarowych, to nie są badania, a pomiary! Wyniki pomiarów trzeba umieć zinterpretować, a Pan nawet nie odróżnia wilgotności masowej od objętościowej czy sorpcji od nasiąkliwości!
Panie Brzęczkowski: wilgoć jest wszędzie - nawet w przegrodzie z obu stron pokrytej szczelną paroizolacją!

Co do tych 40 kWh/m2rok, Pan nawet nie rozumie o czym piszę. Proszę sobie policzyć, ile ciepła rocznie potrzebuje sama ciepła woda użytkowa dla np. 3 osób w domu jednorodzinnym. Jeśli ma Pan włosy na głowie, to się zjeżą po ujrzeniu wyników i wreszcie zrozumie Pan, jakie farmazony wypisuje.

Co do książek, całej wiedzy w technice budowlanej, głupawo-niedorozwinietych naukowców i na tym tle Pana roli, to proszę darować, gdyż ze śmiechu nie mogę dalej pisać! :lol: :lol: :lol: :lol:

Jerzy Zembrowski

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 17 wrz 2008, 15:34

Pojechali po bandzie Panowie.Uuuuaaaaa jak Wrestling :)
Przyszedł mi przez myśl skrótowiec po tym co teraz kol.JBZ napisał
JBZ= Jak Brzęczkowskiego Zdeklasował

Proponuje zmienić temat z "domu pasywnego" na "TB vs. JBZ FIGHT"
To tytułem żartu.

[...]

Powiem tak nie widzę przyszłości w udowadnianiu sobie kto co umie.
JBZ powiedz szczerze po co pewne rzeczy tłumaczyć,pozycję,dyplomy.Nie widzę sensu w udowadnianiu swojego wykształcenia.No po co tracić czas,czemu ma to służyć.
Wszyscy po alma mater wiemy,że pewnych rzeczy się nie przetłumaczy pewnym osobom.
To widać z kontekstu tych rozlicznych postów.
TB doszkala się na tych Twoich wypowiedziach i...dobrze.Bo wiedzą trzeba się dzielić.
Inaczej bylibyśmy jeszcze w jaskini.Pewnie TB się nieprzyzna - wręcz zaprzeczy.
Natomiast muszę przyznać TB empiryczną dociekliwość co jest dobra cechą jeśli ma odpowiednie ugruntowanie.Popieram,że robi badania,ale fakt że wyniki trzeba umieć zinterpretować.A tu jest pies pogrzebany.
Ale zajadłość wypowiedzi TB jest dla mnie dyskwalifikująca.

Ta polemika jest zajmująca jak czytanie FAKTU lecz zaczyna byc tez...nurząca.
Apeluje ponownie o zakończenie tej historii

JBZ

autor: JBZ » 17 wrz 2008, 18:32

Panie Jochwaw!
Ma Pan rację. Zdecydowanie wolę polemikę merytoryczną - wręcz uwielbiam.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 wrz 2008, 8:49

Dyplom nie zaizoluje domu, nie obniży zawilgocenia ściany, ani nie zminimalizuje mostka termicznego. Myśli Pan, że projekty w "Tanim Grzaniu" robią architekci bez dyplomu, czy że kierownik budów z nie ma uprawnień i studiów pisząc "wszyscy"?

To teraz konkret.
Może Pan podać jak Pan zaleca zrobić ścianę 0.1W/m2xK by była sucha (do 1%)?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 wrz 2008, 14:01

JBZ "Pan nie wykonuje badań. Umówmy się. Żeby cokolwiek badać, trzeba mieć wiedzę"

Czy wybudowanie bliźniaka z suporeksu i zaizolowanie jednej połówki 20cm styropianem z zewnątrz a drugiej 20cm wełny z folią od wewnątrz i porównanie zużycia energii przy ogrzewaniu elektrycznym wymaga Pana wykształcenia ?
Czy pobranie przyrządem firmy GANN próbki ściany, by urządzenie pokazało procent zawartości wody - wymaga Pana wykształcenia?
Czy zakopanie rury i mierzenie temperatury na wlocie i wylocie wymaga Pana wykształcenia?

Umówmy się, że ja przbadałem mostek termiczny, zawilgocenie ścian, i GWC a Pan nie. Najlepszym dowodem, że Pan tego nie badał są Pana posty!

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 18 wrz 2008, 19:31

Uwielbiam TB!!!!
Jest nie do pobicia!!! Jak czytam ten post to mam skojarzenia z takim upartym jucznym zwierzątkiem niezastapionym w czasie różnych ekspedycji górskich
...jak ono się nazywa, chyba co niektórzy wiedzą.

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 19 wrz 2008, 6:11

T. Brzęczkowski pisze:JBZ "Pan nie wykonuje badań. Umówmy się. Żeby cokolwiek badać, trzeba mieć wiedzę"

Czy wybudowanie bliźniaka z suporeksu i zaizolowanie jednej połówki 20cm styropianem z zewnątrz a drugiej 20cm wełny z folią od wewnątrz i porównanie zużycia energii przy ogrzewaniu elektrycznym wymaga Pana wykształcenia ?
Czy pobranie przyrządem firmy GANN próbki ściany, by urządzenie pokazało procent zawartości wody - wymaga Pana wykształcenia?
Czy zakopanie rury i mierzenie temperatury na wlocie i wylocie wymaga Pana wykształcenia?

Umówmy się, że ja przbadałem mostek termiczny, zawilgocenie ścian, i GWC a Pan nie. Najlepszym dowodem, że Pan tego nie badał są Pana posty!


Czy to ma byc wiarygodne badanie?
Nie wyglada mi to profesjonalnie, skoro jeden segment zostal zaizolowany od srodka to oznacza, ze drugi ma duzy mostek od scian tego izolowanego wewnatrz -bo jak Pan odcial sciany obydwu domow?
Czy inwestorzy zgodzili sie na taki uskok elewacji pomiedzy tymi segmentami (przeciez to az 20cm)? Czy dom izolowany od zewnatrz zotal "kompleksowo" ocieplony, tzn. podlog, dach i sciany oraz czy fundament zosatl odciety np. Foamglas'em lub jakims cieplym materialem?
Jesli to bylo na potrzeby Panskich badan to moze okazac sie ze Pan tak to spreparowal zeby przekonac kogos do wyrzszosci Panskich pomyslow nad logika (fizyka budowli)
To nie sa zarzuty a pytania - prosze nie podejzewac mnie o stronniczosc, ale czasem faktycznie niektore Pana wypowiedzi sa delikatnie mowiac, naciagane na potrzebey -chyba rynku, no ale to subiektywna ocena

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 wrz 2008, 8:37

Co Pan widzi za problem? Naprawdę to czepianie się. Przez sześć lat obie połówki 120m2 parterowego domu były grzane elektrycznie. Fundament był ocieplony z zewnątrz tylko w połówce ze styropianem na zewnątrz.
Albo badanie GWC ... czy czujniki temperatury 5 cm i 2 metry od kabla grzewczego (35W/mb) mogą być nieobiektywne?
Czy klienci (robię to 18 lat), którzy od lat użytkują GWC mogą być nieobiektywni? Czy też namawianie do "nie przewymiarowywania" GWC to "rynek" czy "biznes "(jak Pan to ujął) , przecież namawiam do prostszych tańszych rozwiązań.
Albo zawilgocenie przegrody termicznej... czy pobranie próbki i zmierzenie procentowej zawartości wody to wielki problem jak się ma odpowiednią aparaturę?
Przy użyciu Gannowskiej Hydrometki określa się wysokość zawilgocenia murów. Następnie dokonuje pomiaru powierzchni obiektu, grubości murów i określa przyczyny zawilgocenia. Próbka materiału potraktowana karbidem ... i na wyświetlaczu mamy zawartość wody w materiale. To naprawdę nie jest skomplikowane.

No i na koniec to najażniejsze .... licznik i opłaty. To nie oszukuje.

Czy Pana nie ciekawi dlaczego Pan Zembrowski nie napisze ( od 3-ch lat proszę) jak powinna wyglądać ściana izolowana na poziomie U < 1.4 W/m2xK lub najlepiej to co ja proponuje U< 0.1Wm2xK.

JBZ

autor: JBZ » 19 wrz 2008, 11:00

W statystyce matematycznej znane jest pewne prawo istnienia błędów powtarzalnych. Jeśli weźmie się pod uwagę, iż Brzęczkowski skłamał sugerując, iż jakoby ukończył studia, to istnieje identyczne prawdopodobieństwo, iż kłamie o istnieniu domu doświadczalnego czy doświadczalnego zespołu GWC.

Oto dowody:
1. TB nie podaje adresu domu doświadczalnego - chociażby fotografii.
2. TB nie podaje danych technicznych tego domu, rysunków detali wykluczenia mostków cieplnych ani wyników pomiarów czy obliczeń.
3. TB nigdzie nie publikuje wyników pomiarów ani wniosków z eksploatacji domu doświadczalnego.
4. Gdyby "rewelacje" TB miały miejsce w rzeczywistości, aż się prosi ich ujawnienie na konferencji, seminarium czy w prasie budowlanej - ostatecznie na swojej stronie internetowej.
5. Pomiary wilgotności w próbce materiału nie dowodzą niczego - chyba, że wykluczono wilgoć technologiczną i wykazano źródło powstania zawilgoceń - wyłącznie przy tym samym strumieniu ciepła. Strumienia ciepła TB zbadać nie może, gdyż nie dysponuje aparaturą do tego pomiaru (koszt aparatury przewyższa możliwości finansowe większości uczelni w Polsce, a cóż dopiero TB).
6. Zmierzenie temperatur na wejściu i wyjściu z rury stanowiącej GWC, bez pomiaru przepływu masowego oraz wilgotności bezwzględnej powietrza oraz rozkładu temperatur gruntu podczas pomiarów, o niczym nie świadczy i nie pozwala wyciągać jakichkolwiek wniosków - za wyjątkiem dyletanctwa TB w tej materii.

Swego czasu obliczyłem GWC z przykładu podawanego przez TB i wykazałem kłamstwa i oszustwa TB. Jak zareagował TB na to? Przesłał mi fotografię swego sklepu na Bartyckiej jako dowód istnienia zakopanych w ziemi rur pomiarowych 4 długości. Komentarz pozostawiam czytającym.

Panie TB! Żeby już Pan zszedł z chnur na ziemię, informuję iż wszystkie moje badania są udokumentowane: fotografie, rysunki, wykresy z rejestratorów (liczone w kilometrach), analizy błędów pomiarów, opracowanie graficzne pomiarów oraz liczne ich publikacje (konferencje, zeszyty naukowe politechniki, opracowania wewnętrzne, referaty oraz publikacje w prasie technicznej).
Proszę podać chociaż jeden przykład czy jedno chociaż miejsce, gdzie Pan opublikował swoje rewelacje. Proszę podać, gdzie mogę znaleźć Pana opracowania wyników pomiarów - chętnie - a wręcz z obowiązku się z tym zapoznam, gdyż od czasu ukończenia studiów, ciągle mam nieodpartą chęć wiedzieć wszystko w dziedzinie fizyki budowli. Przyznaję, że mam jednak lukę w postaci Pana badań i dokonań. Proszę także o ujawnienie chociaż jednego adresu domu ocieplonego od środka. Udam się tam i zapłacę inwestorowi, żeby tylko pozwolił mi co nieco tam zbadać. Wszystkie pomiary będą nieinwazyjne i nie uszkodzą niczego w tym domu. Przysięgam!

Jerzy Zembrowski

szklanka
Aktywny
Aktywny
Posty: 195
Rejestracja: 23 sie 2008, 20:07

autor: szklanka » 19 wrz 2008, 11:09

Bardzo ciekawy wywód.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 wrz 2008, 11:35

Warszawa Bratycka 133!

Wyniki publikuję bez przerwy, nie ukrywam, podaję na wszystkich konferencjach.

To Pan kłamie. Nie sugerowałem, że ukończyłem! Napisałem, że mnie wyrzucano!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 wrz 2008, 11:56

A luk ma Pan rzeczywiście sporo:

Kłamie Pan, że nie podałem wyników zawilgocenia ścian , kłamie Pan, że nie podałem ilie kWh "ucieka" mostkiem termicznym. Kłamie Pan, że nie podałem wyników badań GWC.
a to :
T. Brzęczkowski
Superużytkownik



Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 2862
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 21, 2007 9:58 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

instalator.pl/archi/mi12(16)/72.html
instalator.pl/archi/mi12(16)/73.html
instalator.pl/archi/mi12(16)/73.html

Dom w Nadarzynie z 95'

Lub to .... znalezione przez fruzina.
fruzin
Superużytkownik



Dołączył: 28 Kwi 2006
Posty: 849
Skąd: Lublin
Wysłany: Sob Lip 28, 2007 8:40 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Znalazłem na necie opis domu izolowanego od wewnątrz. Technologia wydaje się ok.
ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/132/81/ Może redakcja udostępni adres...
_________________
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Powrót do góry


T. Brzęczkowski
Superużytkownik



Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 2862
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lip 28, 2007 9:08 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Po co redakcja? Pan inż Dariusz Głowacki . prezes w/w fundacji .Borowa Droga.
Centrala wentylacyjna VGS 400 grzejniki na zdjęciu to promienniki AUREA z mikroprocesorem ASIC połączone w system MIKO.

JBZ

autor: JBZ » 19 wrz 2008, 20:44

W sprawie domu prezentowanego w ostatnim linku, kontaktowałem się z tym panem, ale niestety odmówił mi podania adresu domu. Odmówił także przekazania inwestorowi mojego adresu celem nawiązania kontaktów i wyrażenia zgody na pomiary eksploatacyjne tego domu.
W prezentacji nie ma daty zasiedlenia.
Sądzę, że wielu czytelników tego forum chce poznać bliższe dane i efekty domu ocieplanego od środka. Wprawdzie nie ma tam 30 cm izolacji zapowiadanych szumnie przez TB, ale ponoć są w ścianach od wewnątrz? Jedno budzi mój podziw: skoro jest rekuperacja i grube izolacje, to po co aż 15 kW mocy grzejników elektrycznych? To jest zadatek na dom zużywający 130 kWh/m2rok Panie TB. Co Pan wypisuje o 40 i mniej?
O zastosowaniu promienników podczerwieni do mieszkania już nie wspomnę.

Poda Pan w końcu ten adres, czy mam pojechać do Nadarzyna i dom po domu odszukać? A może ktoś z forumowiczów jest z Nadarzyna? Chciałbym zobaczyć i pomierzyć te suche ściany! Potem opiszę je wszem i wobec.

Jerzy Zembrowski

ramsey4
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 21 sty 2009, 16:59
Lokalizacja: Szwecja

autor: ramsey4 » 22 sty 2009, 14:04

JBZ pisze:Poda Pan w końcu ten adres, czy mam pojechać do Nadarzyna i dom po domu odszukać? A może ktoś z forumowiczów jest z Nadarzyna? Chciałbym zobaczyć i pomierzyć te suche ściany! Potem opiszę je wszem i wobec.

Jerzy Zembrowski


Śledząc Pana dyskusje z T. Brzęczkowskim, interesuje mnie zdanie nt. scian budowanych z szalunku styropianiowego, zalwanego betonem. Taka technologia na pierwszy rzut oka przemawia do inwestorów łatwoscią budowy, zarówno jak i problematycznym mocowaniem choćby szafek kuchennych. Zauważylem że w Polsce firma TermoOrganika oferuje taki system pod nazwą ETS Dom. W Szwecji, podobny system nazywa sie Dorotherm.

Wieć obserwując w/w nowoczesne systemy promowane jako energooszczędne, zarówno w Polsce jak i Skandynawii, można być pod wrażeniem że izolacja od środka nie doprowadza do katastrofy, jak Pan sugeruje, a miejscami wręcz oświadcza.

Tak dla ścisłosci, wyjdźmy z założenia ze styropian nie jest wprawdzie 100% paroizolacja, lecz stanowi ogromny opór dla pary wodnej. Więc prosze Pana o uzasadnienie dlaczego izolowanie od środka wraz z PE, jest potępiane przez polską kadre ekspertów, jesli krajowy producent styropianu pisze:

"Technologia ETS DOM uzyskała wszelkie wymagane polskimi przepisami Świadectwa Dopuszczenia do stosowania w budownictwie wydane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, Państwowy Zakład Higieny a także przez Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej w Berlinie. System ICF znany jest od kilkudziesięciu lat w krajach Europy Zachodniej, Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, a od ponad dwudziestu lat także w Polsce."


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości

Gotowe projekty domów