APEL do posiadających domy murowane ocieplane od środka!

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 mar 2008, 15:38

ursa.fr/_files/RT2005_URSA.pdf

Np na stronie 7-ej zaizolowanie ściany konstrukcyjnej

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 17 mar 2008, 16:33

Kpiny są po to aby wywołać reakcję.
Cieszę się że w końcu podaje pan słabe ale konkrety tzn link z podaniem strony.
Nie będę się czepiał bo wskazany budynek ma strop drewniany, ale nie o to też chodziło.
Teraz już domyślam się, że aby wyeliminować moje upierdliwe mostki po prostu trzeba każde i całe pomieszczenie zaizolować od stóp po sufit, czyli w każdym pokoju, w każdej kuchni czy łazience będzie izolacja termiczna grubości 30 cm w podłodze, na ścianie i na suficie (mniejsza o wykończenie). Ale mogę się mylić. Czy o to chodzi?
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 mar 2008, 10:15

Dokładnie tak. Może niekoniecznie 30cm ( to do domów zużywających do 40kwh/m2 ) ale mogę Pana zapewnić,że nawet 5 -10 cm z folią od środka daje WIELOKROTNIE więcej niż 30cm na zewnątrz!!!Dzięki obniżeniu temperatury fundamentu i dzięki niskiej zimą (ponizej1%) wilgotności przegrody termicznej! A, ze to się kłuci z "prawami" fizyki budowli... . Szczerze to niewiele mnie to obchodzi ja znam fizykę, wszystko to sprawdziłem, zresztą za granicą doszli do tych samych wniosków.
Nikt też nie podał innego sposobu izolowania domu by zużywał do (wymaganych) 70 kWh/m2 rocznie! Nikt też nie podaje parametru zużycia energii sprzedając projekt, uwaza Pan , że to w porządku?

Z "fizyki budowli"
>>>>2. Przenikanie ciepła przez przegrody budowlane.

W analizie przenikania ciepła przez przegrody budowlane przyjmujemy następujące założenia upraszczające:

- pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

- przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody,

- długość i szerokość przegrody są nieograniczone,

- warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów,

- wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.<<<<<

Albo:
>>>>Całkowity opór cieplny komponentu budowlanego z dobrze wentylowaną warstwą powietrza oblicza się, pomijając opór cieplny tej warstwy i innych warstw znajdujących się między nią a środowiskiem zewnętrznym i dodając wartość zewnętrznego oporu przejmowania ciepła, odpowiadającą nieruchomemu powietrzu <<<<

Bardzo fajne do obliczeń stwierdzenia: dobrze wentylowaną warstwą !!!!

JBZ

autor: JBZ » 18 mar 2008, 23:49

Witam.
Tak to jest jak niedoszły fizyk, chociaż dyletant budownictwa bierze się za rozwiązywanie problemów z dziedziny sobie abstrakcyjnej jaką jest fizyka budowli. Ale po kolei:
1. Z czego ma wynikać, iż zna się Pan na fizyce? Przecież wylewali Pana z trzech uczelni i to zawsze na pierwszym roku!
2. Podane założenia upraszczające służą wyłącznie do obliczania współczynników przenikania ciepła U. Te same założenia się stosuje także w ociepleniach od środka! Krytyka nie trafiona, bo niczego nie dotyczy. Gdyby nie te założenia, nie byłoby żadnych projektów! Błąd wynikający z tych założeń upraszczających nie przekracza 3% w naszym klimacie i nie stanowi żadnego problemu, bowiem urządzenia grzejne i tak przyjmujemy z zapasem 10% i większym.
3. Do obliczeń rzeczywistego stanu cieplno-wilgotnościowego żadnego z tych uproszczeń się nie przyjmuje, gdyż musimy rozpoznać zarówno temperatury, jak i ciśnienia cząstkowe pary wodnej w całym przekroju wszystkich warstw każdej przegrody z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Dlatego takich obliczeń nie wykonuje się ręcznie, lecz w oparciu o programy komputerowe (układy równań różniczkowych wyższych rzędów oraz rachunek operatorowy - tego też Pan nie, gdyż zakres ten obejmuje matematyka na VI oraz VII semestrze).
4. W nowej normie, która już obowiązuje oraz przy obliczeniach certyfikatów energetycznych nie pomija się ruchu wilgoci przez przegrody - podczas obliczeń cieplnych.

Co do ocieplania od środka każdego pomieszczenia w domu oraz każdego stropu na każdej kondygnacji, to może twierdzić człowiek, którego noga nigdy nie stanęła na budowie! Nie mówiąc już o wyobraźni - choćby elementarnej! O szczegółach nie będę pisać, gdyż każdego może zemdlić od objaśniania elementarza! :P

Dzięki Fruzinowi wreszcie wszyscy mogą jawnie obejrzeć jakim kompletnym dyletantem jest TB. I proszę tego nie przyjmować jako obrazę! Nazywam po imieniu Pana rolę w budownictwie. Na tym forum funkcjonuje Pan wyłącznie z pazerności administratorów, którym bardzo zależy na ilości postów, a nie ich wartości, gdyż przez to mają reklamodawców. W przeciwnym razie, już po pierwszym poście dostałby Pan kopa w zadek za szerzenie demagogii!

Ciekaw jestem ilu nieszczęśników zdołał Pan wpuścić w maliny?

Co do wartości strat ciepła przez fundamenty także prawi Pan herezje. Nie będę tego komentować i wskazywać, gdzie leży błąd w obliczeniach - już to kilka razy czyniłem, ale "mówił dziad do obrazu".

Jeśli zechce Pan nieco zapoznać się z tematyką, podam źródła o tym zagadnieniu - także własne opracowania. Proszę tylko darować podsyłanie kolejnych swoich sobowtórów. I przypominam, że czekam już 2 lata na choćby jeden adres domu murowanego z izolacją cieplną od środka!

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 mar 2008, 9:14

Błąd z uproszczeń to 3% .... Jest Szanowny Pan w wielkim błędzie. To niedopuszczalna, krzywdząca wiedzę, inteligencję, zdrowy rozsądek i ludzi, którym Pan doradza bzdura. W domach ocieplanych od zewnątrz w praktyce ( nawet pokazowy dom pasywny Lipińskich wyjątek 120kWh) nie schodzi się poniżej 150 kWh/m2 rocznie . Natomiast dom normatywny to 70kWh/m2 a ja radzę 40 !!! Czy to jest 3%???? czy 300%???
Badania (dr Nawrot) wykazały , że 4% zawilgocenia przegrody to 50% jest izolacyjności!
Badania wykazały, że utrzymanie przez sezon grzewczy 1m3 gruntu i fundamentu tylko o 1 stopień
wyżej układu, niż gdyby dom nie był grzany to 500kWh!!!

Lepiej mieć wiedzę niż dyplom, bez wiedzy. Niech Pan przestanie robić krzywdę tym co Pan doradza. Tak nie wolno!!!

JBZ

autor: JBZ » 21 mar 2008, 14:45

Czytanie ze zrozumieniem nie jest chyba aż tak trudne? Błąd 3% dotyczy uproszczeń stosowanych do obliczania współczynników przenikania ciepła w warunkach obliczeniowych, które tak ochoczo Pan już po raz kolejny krytykuje.

Reszty nie komentuję, gdyż są bzdurami wyssanymi z palca. Chce Pan mojej odpowiedzi? Chętnie tu na forum wyjaśnię błędy w Pana rozumowaniu, ale proszę podać źródła cytowanych badań.

Jerzy Zembrowski

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
prad

autor: Paweł_Małek » 01 cze 2008, 21:03

Prad wcale niejest taki "eko" - dom co zuzywa 40 kwh/m2/rok orgrzewany pradem w rzeczywistosci emituje tyle co2 co dom ogrzewany paliwem o zuzyciu (liczac po stronie tego paliwa) 120 kWh/m2/rok gdyz pozostale 80 kWh/m2/rok zostanie uracone w procwesie przemiany energioi wegla w energie pradu i jej dostarczenia.
Do tego zasilanie nie jest takie pewne - patrz Cire.pl - zeby utzrzymac potrzebne rezerwy mocy trzebaby oddawac co roku do uzytku 1000 MW nowych mocy wytworczych, ktore pokryja rosnace zapotrzebowanie na prad i zastapia stare, wyeksploatowane urzadzenia.
Za 3...5 lat bedzie masa wylaczen z powodow braku energii gdyz energetyka ciagne maksymalne zyski, nie iwestujac w sieci i elektrownie. a wyladczani beda zwykli odbiorcy bo wobec nich niema odpowiedzialnosci.
Z tego wniosek - jeslio niecentralne to grzejniki gazowe montowane pod oknami na gaz z zbiornika lub kominek, albo centralne gazowe lub weglowe takie zeby moglo awaryjnie pracowac bez pradu.
Ogrzewanie musi byc niezalezne od niepewnych mediow - jak niebedzie pradu i spowoduje to strate to niema co liczyc na jakiekolwiek odszkodowanie ze strony energetyki!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 cze 2008, 7:30

Pan naprawdę obywa soę bez prądu? Czy komputer ma Pan an dynamo?

JBZ

autor: JBZ » 02 cze 2008, 9:45

Panie Brzęczkowski.
Nie dość, że ma Pan poważne luki w wykształceniu (a tak naprawdę, to nie ma żadnego, poza średnim), to na dodatek nie pojmuje Pan świata.
Pan Małek pisze prawdę, a wiedza o sprawności źródeł energii czy jej transporcie, jest elementarzem budownictwa.
Lepiej dla Pana jest się zająć czymkolwiek na poziomie Pana wykształcenia, ale nie budownictwem.

Jerzy Zembrowski

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 02 cze 2008, 15:28

Nawijac wlosy na gwinty lub przyklejac styropian na sciany i to tylko pod okiem doswiadczonego fachowca.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 cze 2008, 8:33

Schopenhauer, Panie Zembrowski, o erystyce pisał, że jak problem ( temat dyskusji) przekracza możliwości intelektualne jednej ze stron, to zaczyna on atakować osobę, robić tak zwane wycieczki osobiste.
Moje pytanie do Pana Małka było zasadne. Domy klasy A potrzebuję mniej więcej tyle ciepła co produkują komputery, oświetlenie, tv... itp. Dlatego się spytałem czy Pan Małek z w/w "grzejników " nie korzysta? Czy może jego prąd jest bardziej ekologiczny np z dynama?

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 03 cze 2008, 9:39

Nie bede komentowal Panskiej wypowiedzi,moglby Pan teraz sobie przeczytac to co napisal do Pawel_Malek.
Chce zapytac, jezeli ocieplacie/budujecie dom to jak sprawdzacie jego zapotrzebowanie na cieplo?
Ja korzystam z tych krytykowanych przez Pana wyliczen (teorii) na OZC i wychodzi mi 20,5 kWh/m2*rok. Mam dom ocieplony z zewnatrz styro 20cm, w podlodze 30cm i w dachu 38cm welny, okna 0,8. Daje podlogowke "centralna" zasilana z PC, went z reku i GWC zwirowe pd garazem. Nie ocieplam od wewnatrz a wynik wydaje sie byc dobry i powyzej Panskich 40 kWh/m2*rok ? Moze cos zle robie? Moze jednak da sie od zewnatrz dobrze ocieplic?

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 cze 2008, 10:03

Do tych 20 kWh/m2 rocznie Pan doliczy 500kWh na każdy metr bieżący fundamentu.
Założenia -lipinscy.pl/upload_module/wysiwyg/about_other/Dom%20pasywny.pdf ... ale faktycznie wyszło 120 kWh/m2 rocznie. (30 cm styropianu na ścianie)
...dlatego...
http://www.e-izolacje.pl/dom,energooszczedny,4874.htm

na razie nieśmiało, ale każde obniżenie temperatury fundamentu i gruntu pod domem daje ogromne efekty. Pozdrawiam,

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 cze 2008, 10:05

http://www.e-izolacje.pl/dom,energooszczedny,4874.htm

Fragment dla tych co nie chcą czytać całości.

Dla lepszego zobrazowania wartości określonych współczynnikami U wyjaśniamy, że założenia określone krajową normą dla ściany jednowarstwowej można uzyskać ocieplając ją (w ten sposób powstaje ściana dwuwarstwowa) styropianem lub wełną o grubości około 10-12 cm. Budując dom pasywny trzeba użyć izolacji zewnętrznej o grubości co najmniej 20 cm, do tego dojdzie jeszcze ocieplenie ścian od środka wełną o grubości około 5 cm. O zawilgocenie ścian zaizolowanych od wewnątrz nie ma się co martwić, gdyż wilgoć z pomieszczeń usuwana będzie przez wentylację mechaniczną.

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 03 cze 2008, 10:57

T. Brzęczkowski pisze:Do tych 20 kWh/m2 rocznie Pan doliczy 500kWh na każdy metr bieżący fundamentu.
Założenia -lipinscy.pl/upload_module/wysiwyg/about_other/Dom%20pasywny.pdf ... ale faktycznie wyszło 120 kWh/m2 rocznie. (30 cm styropianu na ścianie)
...dlatego...
http://www.e-izolacje.pl/dom,energooszczedny,4874.htm

na razie nieśmiało, ale każde obniżenie temperatury fundamentu i gruntu pod domem daje ogromne efekty. Pozdrawiam,


Dlaczego mam doliczac cokolwiek?
Daje Foamglas pomiedzy BK 400 a sciane fundamentowa, to odcina mi fundamenty od scian zarowno termicznie jak i "wilgotnosciowo". Sciany zewnetrzne mam z bloczkow BK 400 o grubosci 36 cm i jak wspomnialem styropian 20cm i U dla sciany wychodzi 0,11.
Sciany wewnetrzne "stoja" jednak na chudziaku, ale to nie problem,poniewaz same fundamenty odcinaja warunki zewnetrzne styropianem 20cm od gruntu pod domem az do law. wewnatrz bedzie tez wspomiany styropian pod podloga (na chudziaku) 30cm.
Jakies mostki beda, ale nie grunt tak chetnie opisywany przez Pana jest problemem - to zaczyna byc juz wogole nieistotne (mowie o ucieczce ciepla do gruntu), problemem jest KOMIN. Zona chce miec komin ponad dachem z klinkieru wiec nie ma jak docieplic i tutaj wychodzi dopiero mostek. Moze docieple go chociaz na poddaszu a na stryszku pozostawie nieosloniety wiec moze zrobi sie cos w rodzaju "sluzy" pomiedzy mieszkalna czescia (podasze) a styrszkiem nad nim. Sa tam cztery wentylacyjne (kratki w bokach) i jeden spalinowy -od kominka

Pzdr.


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

Gotowe projekty domów