Budowa domu

Przystępując do budowy, marzymy o idealnym domu. Niestety realia często są inne, a błędy budowlane są zmorą wielu inwestorów. Poradź się jak uniknąć błędów, na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby Twój dom rzeczywiście był idealny.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Robert_Ch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 97
Rejestracja: 12 sie 2016, 22:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Budowa domu

autor: Robert_Ch » 19 sie 2016, 19:12

Osoba która w budownictwie nie ma jakiegokolwiek doświadczenia, a ma zamiar pobudować sobie wymarzony dom, z góry jest skazana na porażkę ! Tak, na porażkę i wyrzucenie mnóstwa pieniędzy w błoto. Dlaczego ? Odpowiedź jest banalnie prosta !

1.Po pierwsze projekt, i jego późniejsza adaptacja do celów wydania pozwoleń. Gotowe projekty to totalna porażka.Wciąż można spotkać projekty z ociepleniem 3x10 cm ( posadzka, ściany,podłoga ) lub cudownego betonu komórkowego ( 350) o grubości 48 cm i wspaniałych współczynnikach, lecz bez jakiejkolwiek izolacji wieńca, czy fundamentów !

2. Okna i drzwi- co z tego że będą pasywne i będą posiadały certyfikat domów pasywnych z Darmstadt, jak zostaną zamontowane w ościeżu zamiast w warstwie docieplenia. Co mi po paroizolacjach jak budynek będzie nieszczelny. Przykłady można mnożyć. Pomijane są mostki cieplne i termiczne ! A sprzedawca się cieszy że dorwał jelenia , który się złapał na socjotechnikę i prospekty ze szczęśliwym durniem. Identycznie pewien znany aktor reklamował cudowne garnki dla emerytów po 6000 zł !

2. Kierownik budowy, w tym przypadku jest t r a g e d i a ! Można spotkać takich na Allegro, co za 2000-3000 zł będą nadzorowali naszą budowę. Jak ? Na zasadzie wpisywania bzdur w dzienniku budowy. Zero konstruktywnego doradztwa.Ale co oczekiwać po kierowniku budowy, który za komuny kończył technikum, otrzymał uprawnienia budowlane w ograniczonej specjalności, a jego ostatnim szkoleniem na którym był, było szkolenie pt.jak wypić piwo w minutę.

3. Kult ściany. Jak budować to tylko z cegły. Mamy XXI w, a w Polsce wciąż dominuje cegła, piasek i wapno, zamiast zapraw cienko spoinowych ! Wciąż panuje przekonanie że ściana musi oddychać ? Ściana ma być ścianą, ma przenosić obciążenia,a oddycha to człowiek, pies i kot. Od usuwania nadmiaru wilgoci , dwutlenku węgla i zapewnieniu powietrza jest wentylacja !

4. Fachowcy- tutaj jest nokaut !!! Betoniarka, piach i wapno. Syp piach, lej wodę, nie żałuj materiału. Wiedza na temat budowania, zatrzymała się w czasach epoki kamienia łupanego.
Tylko dlaczego górale od stuleci budują domy z drewna , kamienia nie mają ?

5. Kotłownie są projektowane i umieszczane w centralnej części domu. O obliczeniach na faktyczne zapotrzebowanie na ciepło i CWU można zapomnieć. Potem idziesz człowieku do sklepu i bach, wracasz z kotłem na ekogroszk 25kW ,do domu który ma 100 m2 !

6. Mylne myślenie inwestora, że jak dam na ściany, posadzkę czy strop 20 cm wełny czy styro to będę miał Dom Pasywny czy Energooszczędny ! Energooszczędny kończy się na 50 kWh/m2 rok. Powyżej tych wartości są domy dla bogatych, których stać na wydawanie majątku za ich ogrzanie.

I w ten oto sposób, koszty budowy domu o powierzchni 100-120 m2, zamiast wynieść góra 250 tys. wynoszą 400 tys.i więcej. Dlatego warto znaleść takiego kierownika budowy, który się naprawdę zna, porządnie skontroluje i doradzi, nie takiego, co za parę stów dokona zapisu w dzienniku budowy, a samą budowę zobaczy na zdjęciach. Tylko taki kierownik to rzadkość.
Upokarzanie i psychiczne gnębienie uczniów przez niedouczonych i egoistycznych nauczycieli sieje spustoszenie w młodych umysłach, powodując w późniejszym wieku opłakane skutki, których już nie da się naprawić. Albert Einstein

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Budowa domu

autor: xander119 » 20 sie 2016, 6:54

Osoba która nie ma jakiegokolwiek pojęcia o budownictwie nie buduje sama domu tylko kupuje go na rynku nieruchomości. To coś na zasadzie bycia księgowym i postanowienie pewnego dnia że sam sobie będziesz naprawiał samochód nie potrafiąc nawet zdjąć koła. A naciągaczy wszędzie jest pełno-widać po wpisach na tym forum.

Robert_Ch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 97
Rejestracja: 12 sie 2016, 22:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu

autor: Robert_Ch » 20 sie 2016, 7:44

xander119 pisze:Osoba która nie ma jakiegokolwiek pojęcia o budownictwie nie buduje sama domu tylko kupuje go na rynku nieruchomości. To coś na zasadzie bycia księgowym i postanowienie pewnego dnia że sam sobie będziesz naprawiał samochód nie potrafiąc nawet zdjąć koła. A naciągaczy wszędzie jest pełno-widać po wpisach na tym forum.Tak się składa, że większość domów jednorodzinnych w Polsce ,powstaje w systemie gospodarczym, przez osoby nie mające nic wspólnego z budownictwem. Tak było, jest i będzie. Są inwestorzy którzy ograniczają się do kupna działki i podpisania umowy z firmą budowlaną typu "Pod klucz". Lecz jeżeli nie stać nas na taki luksus ,musimy budować sami, czy chcemy czy nie chcemy. Musimy nalatać się po urzędach,znaleść ekipę, załatwić materiały itp. Możemy także kupić kota w worku, w postaci domu pobudowanego przez developera.Luksus kosztuje, lecz nie zawsze spełni nasze oczekiwania.
Upokarzanie i psychiczne gnębienie uczniów przez niedouczonych i egoistycznych nauczycieli sieje spustoszenie w młodych umysłach, powodując w późniejszym wieku opłakane skutki, których już nie da się naprawić. Albert Einstein

Gość10463
Re: Budowa domu

autor: Gość10463 » 20 sie 2016, 8:16

skoro większość buduje na podstawie wpisów z forum tego lub innego to jak ma być dobrze wybudowany ? sam widzę co się dzieje w hydroizolacjach wszelakich ....

- dlaczego tak została ściana zaizolowana i kto wydał decyzję o tym ???
- bo tak było napisane na forum muratora, i tak ktoś polecił ....

rozumiem, że internet jest wiedzą ale nie zawsze w konkretnych przypadkach, nawet zastosowanie drogich materiałów przez osoby bez doświadczenia skutkuje porażką. Proszą potem aby poprawić płacą 3 razy za to samo, pier... pod nosem że zostali oszukani a winnych brak ... SAMI SOBIE SZKODZĄ, z resztą Polak myśleć nie potrafi przed tylko po szkodzie którą sam sobie wyrządził na własne życzenie

Otworzyliśmy niedawno Biuro Doradztwa Technicznego związanego tylko z hydroizolacjami budowlanymi, 5 na 10 którzy się zgłoszą chcą być mądrzejsi od nas samych, bo tak jest napisane w katalogu bo tak jest napisane w broszurce bo tak jest napisane w Karcie Technicznej, tylko nie zdają sobie sprawy że te świstki papieru można sobie w wychodku na gwoździu powiesić ( teraz są TOI TOI) żaden producent czy handlowiec nie chce na siebie wziąć cywilnej odpowiedzialności za nieudane zastosowanie jego materiału przed niedoświadczony podmiot, a to właśnie jest budowa metodą gospodarczą

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Budowa domu

autor: Jan_Kalita » 20 sie 2016, 8:56

To samo mam w stolarce. Projektu z oknami w warstwie ocieplenia nie widziałem już chyba z 4 lata. Na dodatek projektanci tworzący tzw. gotowe projekty do adaptacji do kupienia na internecie mają za bardzo bujną wyobraźnię i zdarzają się naprawdę cuda. Nawet wczoraj byłem na pomiarach na budowie i w projekcie ktoś wymyślił drzwi tarasowe dwuskrzydłowe o wymiarach 2500x2450 mm (szer./wys.). Na papierku to ładnie wygląda, ale czy da się zrobić? NIE! Skrzydło w takich drzwiach wychodzi mniej więcej 1200x2400, na dodatek w pakiecie dwukomorowym (trójszybowym) waga jednego skrzydła wychodzi ponad 140 kg. Żadne okucie - MACO, ROTO czy WINKHAUS tarasowe tego na długo nie utrzyma i po pewnym czasie to wszystko szlag trafi. Papierek przyjmie wszystko.

Kolejne moje zażalenie płynie do wioskowych pseudo architektów, też wczorajszy pomiar choć w innym miejscu. W oryginalnym projekcie posadzka w garażu miała być ok. 15 cm niżej niż w reszcie budynku (wcale nie głupie, ale to inny temat). Inwestor chciał jednak mieć wszędzie jednakowe wysokości posadzki - ma do tego prawo. Tylko po co sprawdzać rzędne otworów? Co może wyjść nie tak? Papier przecież wszystko przyjmie. Budowlańcy zrobili jak w poprawionym projekcie - posadzka wykonana, otwór w garażu na 2400 jest, nadproże wylane razem z wieńcem wystaje poniżej stropu 100 mm. Jak do cholery teraz poprawnie wykonać tutaj bramę teraz?? Bodajże GERDA ma najniższe wysokości zaplanowane przy sprężynach skrętnych w automacie 130 mm i oczywiście dodatkowo płatny system. Ostatecznie znowu inwestor płaci więcej za system niskiego nadproża (100-200 zł nie pamiętam dokładnie ile) i przy wykonywaniu ocieplenia będzie musiał dać więcej styropianu od strony nadproża, żeby nie wiało zimnem w miejscu załamania bramy.

Tego jest o wiele więcej, to co napisałem to błędy projektantów widziane tylko wczoraj.

Robert_Ch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 97
Rejestracja: 12 sie 2016, 22:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu

autor: Robert_Ch » 20 sie 2016, 9:11

Dlatego jestem zdania, że jeżeli nie mamy pojęcia o budownictwie ,a chcemy zbudować dom metodą gospodarczą, to nie szukajmy pomocy na różnego rodzaju forum budowlanym, tylko zatrudnijmy profesjonalnego,dobrze przygotowanego zawodowo kierownika budowy.Sobie zostawmy, porównywanie cen materiałów budowlanych na składach. Tak to widzę.
Upokarzanie i psychiczne gnębienie uczniów przez niedouczonych i egoistycznych nauczycieli sieje spustoszenie w młodych umysłach, powodując w późniejszym wieku opłakane skutki, których już nie da się naprawić. Albert Einstein

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Budowa domu

autor: Jan_Kalita » 20 sie 2016, 10:47

Robert_Ch pisze:Dlatego jestem zdania, że jeżeli nie mamy pojęcia o budownictwie ,a chcemy zbudować dom metodą gospodarczą, to nie szukajmy pomocy na różnego rodzaju forum budowlanym, tylko zatrudnijmy profesjonalnego,dobrze przygotowanego zawodowo kierownika budowy.Sobie zostawmy, porównywanie cen materiałów budowlanych na składach. Tak to widzę.


Spoko, tylko po czym poznasz, że kierownik budowy jest specjalistą? Ściemniać ludzie to potrafią. Nabajeruje taki, nagada bzdur, a robota i tak będzie spier***

Robert_Ch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 97
Rejestracja: 12 sie 2016, 22:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu

autor: Robert_Ch » 20 sie 2016, 10:59

Kompetencje i wiedzę zawsze można zweryfikować.
Upokarzanie i psychiczne gnębienie uczniów przez niedouczonych i egoistycznych nauczycieli sieje spustoszenie w młodych umysłach, powodując w późniejszym wieku opłakane skutki, których już nie da się naprawić. Albert Einstein

Gość10463
Re: Budowa domu

autor: Gość10463 » 20 sie 2016, 12:06

Jeśli szukacie Panowie współpracy zapraszam, znajdzie się miejsce dla każdego specjalisty w branży budowlanej, z chęcią podejmiemy owocną wpółpracę z każdym kto ma pojęcie o tym co robi. Nie jesteśmy w stanie ogrnąć wszystkiego sami. A ludzi którzy potrzebują profesjonalnej opinii czy pomocy jest wielu.

Dokładnie jak pisze Robert - wiedzę zawsze można zweryfikować i to po dwóch trzech pytaniach ;-)

Od dłuższego czasu śledzę to forum i wiem z kim można porozmawiać a kto tylko dla celów reklamowych tu jest.

I sprawdza się powiedzenie

Nie wystarczy dużo wiedzieć aby być mądrym
Mądrość to umiejętne wykorzystywanie wiedzy i doświadczenia


w razie pytań zapraszam na priv

Gość10463
Re: Budowa domu

autor: Gość10463 » 20 sie 2016, 12:10

Jan_Kalita pisze:
Robert_Ch pisze:Dlatego jestem zdania, że jeżeli nie mamy pojęcia o budownictwie ,a chcemy zbudować dom metodą gospodarczą, to nie szukajmy pomocy na różnego rodzaju forum budowlanym, tylko zatrudnijmy profesjonalnego,dobrze przygotowanego zawodowo kierownika budowy.Sobie zostawmy, porównywanie cen materiałów budowlanych na składach. Tak to widzę.


Spoko, tylko po czym poznasz, że kierownik budowy jest specjalistą? Ściemniać ludzie to potrafią. Nabajeruje taki, nagada bzdur, a robota i tak będzie spier***


Taki przypadek miałem w Mielenku ostatnio gdzie Pani Kierownik to emerytka z wiedzą z czasów szkolnych czyli późny Gierek, o nowych technologiach wiedziała tyle że nie wiedziała nic .... gdybym Wam pokazał jak kazała wykonać izolację na balkonach czyli prostych konstrukcjach to posikalibyście się ze śmiechu, sprawa trafiła pod ekspertyzę i winna została obciążona kosztami napraw

Robert_Ch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 97
Rejestracja: 12 sie 2016, 22:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu

autor: Robert_Ch » 20 sie 2016, 12:45

Krystian_Tarnowski pisze:Jeśli szukacie Panowie współpracy zapraszam, znajdzie się miejsce dla każdego specjalisty w branży budowlanej, z chęcią podejmiemy owocną wpółpracę z każdym kto ma pojęcie o tym co robi. Nie jesteśmy w stanie ogrnąć wszystkiego sami. A ludzi którzy potrzebują profesjonalnej opinii czy pomocy jest wielu.

Dokładnie jak pisze Robert - wiedzę zawsze można zweryfikować i to po dwóch trzech pytaniach ;-)

Od dłuższego czasu śledzę to forum i wiem z kim można porozmawiać a kto tylko dla celów reklamowych tu jest.

I sprawdza się powiedzenie

Nie wystarczy dużo wiedzieć aby być mądrym
Mądrość to umiejętne wykorzystywanie wiedzy i doświadczenia


w razie pytań zapraszam na priv


Jeżeli chodzi o moją osobę, służę profesjonalną pomocą z zakresu grawitacyjnych przewodów kominowych wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Upokarzanie i psychiczne gnębienie uczniów przez niedouczonych i egoistycznych nauczycieli sieje spustoszenie w młodych umysłach, powodując w późniejszym wieku opłakane skutki, których już nie da się naprawić. Albert Einstein

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Budowa domu

autor: Jan_Kalita » 20 sie 2016, 19:44

I to jest właśnie największy problem. Ktoś może mieć duże doświadczenie w budownictwie, a nie interesuje się nowościami i ma za duże ego, żeby sprawdzić to czego nie wie. Kierownicy 30 lat doświadczenia, którzy non stop robią to samo to dla mnie ludzie co mają rok doświadczenia powielane 30 razy. Z innej strony mamy młodych, ambitnych świeżo po uzyskaniu uprawnień, z książkową znajomością wielu zagadnień, ale kompletnie bez praktyki zawodowej. Obawiam się, że ci najlepsi z doświadczeniem i wiedzą raczej nie będą stawiać chatki Puchatka tylko biorą się za bardziej dochodowe zlecenia. Niestety, ch**, dupa i kamieni kupa

Robert_Ch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 97
Rejestracja: 12 sie 2016, 22:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu

autor: Robert_Ch » 21 sie 2016, 10:11

Skoro głównym tematem wątku jest "Budowa domu" proponuję wymianę własnych doświadczeń. Każdy z nas z pewnością jakieś posiada ? Przykłady podane na sobie, pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze innym. A tylko przykłady własnych doświadczeń, są coś warte.

Moje przykłady:

Przykład pierwszy.

Kupno działki. Niby proste, lecz nie do końca. Po zakupie pięknej działki (las,sarenki,grzyby), do celów wydania pozwolenia na budowę musiałem zlecić badania geologiczne. Po wykonaniu badań, geolog stwierdził że mam bardzo wysoko wody gruntowe, a w miejscu wskazanym pod przyszły budynek występuje grunt wysadzinowy ! Chciał ,czy nie chciał, byłem zmuszony wymienić częściowo grunt i podnieść działkę o 30 cm,co za tym idzie ponieść niemałe koszty. Geolog także odradził tradycyjne fundamenty ( marzyła mi się piwniczka), z uwagi na bardzo drogi i trudny w wykonaniu system prawidłowej hydroizolacji. Zamiast tradycyjnych fundamentów mam płytę fundamentową ( bez piwniczki), w dodatku droższą o 30 % w stosunku do tradycyjnych fundamentów . Wniosek- mądry Polak po szkodzie. Plusy, wiem co to humus, grunt wysadzinowy,torf, i wysokie wody gruntowe. A także podstawową wiedzę na temat hydroizolacji fundamentów.

Przykład drugi.

Po zakupie owej działki ,chciałem zlecić wykonanie projektu domu w standardzie niskoenergetycznym , komuś kto się zna i posiada doświadczenie. Szukałem, szukałem w końcu znalazłem taką osobę. Wypiliśmy kawę, potem pojechaliśmy na działkę. Coś tam notował, zapisywał moje życzenia i oczekiwania,coś tam pomierzył, posprawdzał kompasem. Po tygodniu zadzwonił i zaproponował kompleksową cenę za usługę 17000 zł+ VAT , w tym projekty,pozwolenia, nadzór itp. Jak się domyślacie,dałem sobie spokój-to był mój kolejny poważny błąd ! Myślę sobie, taka kasa za projekt ! Nie dam się naciągnąć ! Poszperałem w necie,i znalazłem http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Lucia_III/ Wow ! Jaki fajny, w dodatku niskoenergetyczny , a zapotrzebowanie jedynie EUco = 21,05 kWh/(m2rok) *! Co zrobiłem ? Kupiłem! Dumny z siebie, bo przecież zaoszczędziłem nie małe pieniądze, zleciłem jego adaptację pierwszej lepszej osobie którą znalazłem w okolicy ( kolejny błąd). I tutaj po raz pierwszy nastąpiło moje rozczarowanie. Projekt rzeczywiście określa zapotrzebowanie na ciepło, na poziomie EUco = 21,05 kWh/(m2rok)* tylko dla II strefy klimatycznej z wejściem od strony północnej ! A ja mam III strefę i wejście od zachodu ! Nie zauważyłem tej gwiazdki *(sic). Chciał nie chciał, żeby utrzymać współczynniki projektu pierwotnego, muszę zwiększyć ocieplenie ścian,posadzki,stropu oraz zastosować okna pasywne zamiast energooszczędnych. W ten oto sposób, parę tysięcy poszłooooo. Chytry dwa razy traci. :oops: Plusy, zacząłem zwracać uwagę na *.
Upokarzanie i psychiczne gnębienie uczniów przez niedouczonych i egoistycznych nauczycieli sieje spustoszenie w młodych umysłach, powodując w późniejszym wieku opłakane skutki, których już nie da się naprawić. Albert Einstein

marek0011
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 09 gru 2016, 11:37
Re: Budowa domu

autor: marek0011 » 10 mar 2017, 19:07

Oprócz fachowej wiedzy i potrzebnych planów jak i również odpowiedniej ekipy do budowy, należy pamiętać o przepisach bhp i dobrych zabezpieczeniach. Świetne i w dobrej cenie a przede wszystkim bardzo bezpieczne są kaski http://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/kaski-ochronne.html

Awatar użytkownika
cloude
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 96
Rejestracja: 16 kwie 2014, 9:44
Re: Budowa domu

autor: cloude » 17 mar 2017, 11:33

jeżeli chodzi obudowę mojego domu to sprawa nie była trudna powierzyłem budową rzetelnej firmie http://gamebodom.pl i praktycznie budowa toczyła się sama a ja wraz z rodziną wprowadziłem się do gotowego domu
`Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.`


Wróć do „Błędy budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów