Strona 1 z 1

Uziemienie w domku jednorodzinnym

: 14 lut 2010, 21:07
autor: djostry
Witam.

Panowie elektrycy, czy moge wykonać uziemienie instalacji elektrycznej ?
Mam domek jednorodzinny "poniemiecki" i instalacja elektryczna nie ma uziemienia. Wszystkie przewody uziemiające sa podłączone pod "zero".
Dom jest z piwnicą, i wymyśliłem sobie ze w piwnicy w posadzce w każdym pomieszczeniu ( w rogu budynku )wywiercę otwór w ziemię i wbiję np. miedziany pręt o grubosci np 10mm na głębokość 1-1,5m. Prętów bedzie z 4-5 szt. Wszystkie polacze przewodem tak aby miały jeden potencjał. I z piwnicy przewód uziemiający podciągnę na parter i 1 piętro.

Czy takie coś zda egzamin ?
Chcę mieć przewod PEN osobno, nie podlaczony pod zero.

A jak takie cos nie moze być to jak to wykonać ?
pozdrawiam.

Re: Uziemienie w domku jednorodzinnym

: 14 lut 2010, 22:57
autor: elpapiotr
Witam.

Jeżeli się nie mylę, temat był wałkowany na forum.

Re: Uziemienie w domku jednorodzinnym

: 15 lut 2010, 22:14
autor: elpapiotr
Witam.
Panowie elektrycy, czy moge wykonać uziemienie instalacji elektrycznej ?
Tak.
Czy takie coś zda egzamin ?
Możliwe, pod warunkiem, wartość rezystancji uziemienia będzie odpowiadać wymogom funkcjonalnym i bezpieczeństwa.
Należy tak dobrane uziemienie pomierzyć.
Prętów bedzie z 4-5 szt. Wszystkie polacze przewodem tak aby miały jeden potencjał
Do sprawdzenia na warunek doboru przekrojów oraz dopuszczalnej impedancji pętli zwarcia. Są znormalizowane przekroje przewodów uziemiających, wynikające z przepisów.
Chcę mieć przewod PEN osobno, nie podlaczony pod zero
A jaka sieć zasilająca jest do domu ? System ?

Re: Uziemienie w domku jednorodzinnym

: 02 maja 2010, 23:45
autor: waldekfras
elpapiotr pisze:
Chcę mieć przewod PEN osobno, nie podlaczony pod zero
A jaka sieć zasilająca jest do domu ? System ?
No jak kolega pisze o PEN to raczej chyba TN-C ;)

Re: Uziemienie w domku jednorodzinnym

: 03 maja 2010, 12:02
autor: poprostuMY
Po pierwsze nie ma potrzeby wpuszczać się w koszta i zamiast drogiego miedzianego pręta można kupić zwykły ocynkowany. Po drugie uważam, że zamiast w każdym pomieszczeniu to wystarczy wbić 3 pręty dwumetrowe(cale wbić) w odległości od siebie po ok 0,5m-1m( póżniej połączyć itd). Wszystko zależy od terenu (jaka jest ziemia). A jeśli chodzi o pomiary to nawet w przypadku gdyby rezystancja się nie zgadzała to włącznik różnicowoprądowy będzie działał .