Strona 1 z 1

Pompa ciepłą powietrze czy warto?

: 02 lis 2021, 5:29
autor: szymonlew1987
Dzień Dobry
badam temat opłacalności oraz kosztów wykonania pompy ciepłą powietrznej do ogrzania domu 89 m2 dom całoroczny pod wynajem
czy taka pompa może spełniać funkcje jedynego i głównego źródła ciepłą czy trzeba wspomagać się np. kominkiem ? Jakich producentów urządzenia są warte uwagi?
nie chcę chyba wynalazków, czy polscy producenci produkują urządzenia godne uwagi?

Re: Pompa ciepłą powietrze czy warto?

: 02 lis 2021, 19:48
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Instalacja z pompą ciepła najtańsze rozwiązanie, zapewniające największy komfort cały rok.
Należy tylko unikać pomp ciepła grzejących najpierw wodę a potem tą wodą dom, to ma sens tylko dla instalatora.
Czym ogrzewać?
Instalacja grzewcza powinna być dopasowana do potrzeb, do przewidywanego zużycia. Dlatego najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy budujemy dom komfortowy z klimatyzacja i wentylacją z odzyskiem ciepła? Dlaczego? Bo te dwa elementy V wentylacja i AC rewersyjna pompa ciepła powodują, że ogrzewanie H zużywa 100 -200kWh rocznie!!
Klimatyzacja w XXI wieku, to rewersyjna pompa ciepła powietrze powietrze, latem odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci, a zimą ogrzewa powietrze dając średnio w okresie grzewczym 5kWh z jednej.
Całościowo, z zyskami z pompy ciepła, domy wybudowane w XXI wieku, z minimalną, wymaganą izolacją, zużywają na ogrzewanie do 15kWh/m2!!!
Teraz o kosztach... To bardzo prosta i tania instalacja, podam przykładowe ceny netto z internetu na 120m2 dom z czterema osobami .
H ogrzewana podłoga, maty grzewcze elektry MD pod płytki i Woodtec pod panele z automatyka do 7000zł
V wentylacja z odzyskiem ciepła - kompletny zestaw oparty na najlepszej do tego typu instalacji centrali PremAir350 8000zł
AC Tu system multi, czy kanałowa pompa ciepła do sypialni i split do salonu, koszt kompletu od 7500 , do 11000zł zależnie od firmy.
Ogrzewanie ciepłej wody.
Nigdy nie należy łączyć ogrzewania wody z ogrzewaniem domu, to inne parametry i czas pracy.
Efektywne rozwiązania są dwa
przy dużym zużyciu ciepłej wody zasobnik 200-300l z pompą ciepła + mały ogrzewacz przepływowy pod zlewem w kuchni
przy małym zużyciu ciepłej wody, niecentralnie umieszczone ogrzewacze przepływowe w łazienkach i kuchni.

Re: Pompa ciepłą powietrze czy warto?

: 03 lis 2021, 7:37
autor: szari
Tomcio pompa ekologicznie grzejemy dom pompą ciepła powietrze powietrze, aby cwu grzać grzałką.... tylko nieuk może coś takiego wymyślić.

Re: Pompa ciepłą powietrze czy warto?

: 07 lis 2021, 14:55
autor: szymonlew1987
nadal troszkę nie kumam odpowiedzi - nie jest jednoznaczna
czy warto czy nie ?
ok zapytam się kolegi w prost -instalacja instalacją a jak z utrzymaniem instalacji - jaki koszt miesieczny -roczny? za prąd

Re: Pompa ciepłą powietrze czy warto?

: 09 lis 2021, 11:52
autor: Tomasz_Brzeczkowski
szymonlew1987 pisze:nadal troszkę nie kumam odpowiedzi - nie jest jednoznaczna
czy warto czy nie ?
ok zapytam się kolegi w prost -instalacja instalacją a jak z utrzymaniem instalacji - jaki koszt miesieczny -roczny? za prąd
Pompa ciepła źle zainstalowana może być droga w instalacji i eksploatacji.
Podstawowe pytanie, czy instalacja ma być komfortowa?

Re: Pompa ciepłą powietrze czy warto?

: 12 lis 2021, 12:00
autor: szymonlew1987
dzieki za foto
trudno mi określić się czy pompa jest ok zainstalowana
poradziłem się instalatora zatem:)
polecił mi rozwiazania firmy defro + repekuracja
niby najlepsze połaczenie
nadal szukam info czy koszty expoloatacji sa policzalne i dobre

Re: Pompa ciepłą powietrze czy warto?

: 15 lis 2021, 17:05
autor: anusiaszymanek
Oczywiście, że można wyliczyć. Roczny serwis z góry jest policzalny.