Strona 1 z 1
połączenie grzejnikow pod katem prostym
: 14 gru 2008, 19:12
autor: bronx
Witam serdecznie, mam taki problem a raczej pytanie,
czy istnieja jakies gotowe zestawy do laczenia dwoch grzejnikow aluminiowych
pod katem prostym. Musze polaczyc 2 grzejniki aluminiowe po 10 elementów
a uklad jest taki ze akurat wyjscie jest przy kacie sciany i jeden grzejnik(10czlonow) bedzie najedenej scianie drugi na drugiej.
Pozdrawiam.
grzejniki aluminiowe
: 14 gru 2008, 23:34
autor: Paweł_Małek
Da sie to zrobic - te grzejniki maja gwint wewnetrzny 1".
Do grzejnika z ktorego wychodzisz wkrecasz lacznik taki jak do laczenia czlonow (najczesciej tyl grzejnika ma lewy gwint), na ten lacznik polsrubunek 1", droga polowke srubunka wkrecasz do kolanka 1", do drugiego grzejnika wkrecasz nyple 1", i na te nyple kolanka z srubunkami. Potem srubunkami laczysz obie polowki grzejnika.
Jesli sie okaze ze z tylu grzejnika z ktorego wychodzisz jest gwint prawy to robisz analogicznie tylko ze do grzejnika z ktorego wychodzisz wkrecasz nyple a do drugiego grzejnika laczniki (laczniki maja gwint prawy i lewy).
Najpierw skrec wszystko " na sucho" (bez uszczelnienia) - sprawdz jak pasuje (moze byc koniecznosc przedluzania przedluzkami aby dopasowac sie do konkretnej sytuacji), potem rozkrec i skrec na szczeliwie (pakoly + pasta lub tasma teflonowa - nie nawijac zbyt duzo zeby nie rozerwac zeberek! - jest to dosc trudne do uszczelnienia w gwincie gdyz laczniki grzejnikow maja gwinty walcowe).
UWAGA Sprawdz jakie laczniki kupujesz - w tym przypadku laczniki musza byc szczelne - odlewane. Te zwijane (sa takie zwiniete z wytloczonym gwintem, na ktorych widac "szew" ktory niejest zgrzany sie nie nadaja do tej metody (bedzie cieklo). Takie laczniki wystepuja poniewaz przy pierwotnym zastosowaniu szczelnosc uzyskuje sie na uszczelce a lacznik ma tylko "sciagnac" zeberka.
Tak polaczony grzejnik nalezy zasilac krzyzowo - zasilanie z jednej strony a powrot z drugiej. Latwiej jest zamontowac 2 grzejniki zasilane niezaleznie.
: 15 gru 2008, 7:46
autor: bronx
ja myslalem cos o redukcji na 1/2" gdyz wlasnie na koncu grzejnika jest redukcja 1"->1/2".
Myslisz ze przepływ będzie za słaby?
Dlaczego piszesz o połączeniu krzyżowym? Przecież to zwyczajne połączenie (dołączenie) kolejnych iluś tam żeberek.
Pozdro
grzejniki
: 15 gru 2008, 17:48
autor: Paweł_Małek
1. Nie redukowac polaczenia miedzy grzejnikami - woda jest najwiekszym w swiecie leniem i pojdzie po najnizszej linii oporu czyli 1 grzejnik bedzie grzal, a drugi bedzie tylko lekko cieply
2. Polaczenie krzyzowe daje sie poto zeby wymusic grzanie calego grzejnika przy ilosci zeberek wiekszej od 15.
3. Przy grzejniku laczonym z 2 czesci pod katem prostym jest dobrze zrobic podlaczenie krzyzowe - zeby grzal caly grzejnik (przy normalnym podlaczeniu ta druga czesc bedzie grzala nieco slabiej - wiekszy opor przeplywu na kolankach niz na prostej rurze)