Strona 1 z 1

Rodzaj wykończenia docieplenia styropianem.

: 04 maja 2005, 16:09
autor: larius
Witam!

Mam gorącą prośbę. Mój wuj dociepla zewnętrznie dom. Zakupił juz styropian, i bedzie on zakłądany. Pytanie brzmi następująco. Jakiego rodzaju zaprawy(tynku) użyć, żeby było porządne i dość tanie. Chodzi mi o to, czy robić potem tynk mineralny i to pomalować, czy też są inne sposoby wykończenia ostatecznego takiej elewacji. Tańsze, bądz trwalsze (chodzi też o blaknięcie koloru - ma być brzskwiniowy:) ). Za wszelkie pomysły, sugestie, pomoc itp. bardzo Wam dziękuję.

Pozdrawiam.

: 05 maja 2005, 13:29
autor: Woltar
Witam
Podobon ma znaczenie jaki rodzaj tynku się wybierze (dyskusja o dociepleniu ytonga)

A odnośnie pytania najtańszy jest mineralny (na cenę ma terz znaczenie firma, która go produkuje) i z tego co wiem najlepiej położyć biały i ewentualnie pomalować, jednak mineralny ma to do siebie że z czasem kolor blaknie, obojętnie czy odrazu kładziony kolorowy, czy później malowany.
Akrylowe, Silikatowe i Silikonowe są droższe i tu można odrazu decydować się na kolor, te podobno są trwałe.
Co do własności każdego to nie czuję się specjalisą od doradzania, proponuje skontaktować się z producentem, a najlepiej z kilkoma.

: 06 maja 2005, 18:48
autor: Gość
Dzieki,

a co myslisz o samych farbach, tzn ich trwalosci? Czy to po jakims czasie nie odklei sie? Dodam ze dom jest na wsi i mrozy tam sa dosc wyskie... Widzialem wiele domow w swojej okolicy i ta farba odchodzi platami po paru latach (chyba jest polozana na tradycyjny tynk)... To jest taka sama faba, czy na tynki mineralne sa jakies inne - trwalsze?

: 06 maja 2005, 18:48
autor: larius
Dzieki,

a co myslisz o samych farbach, tzn ich trwalosci? Czy to po jakims czasie nie odklei sie? Dodam ze dom jest na wsi i mrozy tam sa dosc wyskie... Widzialem wiele domow w swojej okolicy i ta farba odchodzi platami po paru latach (chyba jest polozana na tradycyjny tynk)... To jest taka sama faba, czy na tynki mineralne sa jakies inne - trwalsze?

: 09 maja 2005, 6:45
autor: Woltar
Witam
Powiem że jeszcze się nie spotkałem aby farba odchodziła z tynków kładzionych w nowych technologiach. Tamte domy muszą już być dość stare i podejżewam, że mają na sobie kilka warstw farby, co sprzyja jej pękaniu i odpadaniu, gdyż jest jej tam za dużo. Jakość farb również jest różna, ma też znaczenie i to duże w jakich warunkach jest wykonana czynność malowania (temperatura, wilgotność itd). Rodzaj farby jaką wybierzesz, pewnie i tak będzie zależał od tego ile chcesz na nią wydać, a tu raczej będziesz miał do wyboru nie to czy Ci farba odpadnie tylko to czy wystarczy pomalować raz, czy trzeba dwa i czy farba straci kolor ( dla tynków mineralnych raczej kiedy straci kolor), czego i tak sięnie dowiesz dopóki nie pomalujesz.
PS dzisiejsze farby różnią się jakościowo do tych sprzed 20 czy 15 lat
Mrozy nie powinny szkodzić farbie, która jest na nie odporna.