Strona 1 z 1

Drewniany strop - wzmocnienie

: 26 maja 2014, 13:41
autor: o-w-c-a
Witam,

chciałem się zapytać czy istnieje coś takiego jak miejscowe wzmocnienie stropu ? Chodzi konkretnie o wzmocnienie pod akwarium. Mam pewien problem ,a mianowicie w domu,ktory budowałem 3 lata temu,zaadaptowaliśmy poddasze i zrobiliśmy tam normalne mieszkanie.Niestety strop jaki mamy jest drewniany i osoba ,która zajmowała się budową domu policzyła ,że nie wytrzyma on więcej niż 200kg,co znacznie ogranicza mój pomysł na akwarium. Z czego konkretnie strop jest wykonany niestety nie wiem,ale wierze osobie,która ten strop wykonywała, ponieważ jest ona doświadczona w zawodzie. Reasumując czy jest możliwość miejscowego wzmocnienia stropu tak aby wytrzymał ok 400kg ? I oczywiście jak z kosztami takiego przedsięwziecia ? Nie chodzi mi oczywiście o kosztorys tylko stwierdzenie plus minus.Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

Re: Drewniany strop - wzmocnienie

: 30 maja 2014, 0:14
autor: wojtusp
To nie jest takie oczywiste, wzmocnienie pod akwarium może nic dać. Wzmacnia się miejsca najbardziej wytężone, do tego trzeba znać w miarę dokładnie schemat statyczny stropu , miejsce obciążenia, itp.. Można zastosować jakieś podciągi, słupy. Albo taśma węglowa.
Albo jak się nic nie wie to sposób taki aby stopniowo obciążać strop i monitorować ugięcie i jeśli strzałka ugięcia nie przekroczy tam l/250 maksymalnie, to nie powinno się nic stać.

Re: Drewniany strop - wzmocnienie

: 30 maja 2014, 21:26
autor: wojtusp
Można też wzmocnić belki drewniane na zapas, pomijając to czy wystarczą czy nie.