Strona 1 z 1

krokwie - Więźba jętkowa

: 05 kwie 2009, 13:13
autor: kaczor1
Witam!
Muszę odbudować dom po spaleniu.
Wymiary budynku 10.7m dł. x 7.7m szer.
Więźba jętkowa Postanowiłem wykonać wymiary krokwi 660 x 17,5 x 7,5cm
wymiary jętki 430 x 22 x 5cm wymiary murłaty 12 x 12cm.
Krokwie w kalenicy łączone na zakład a jetki przybite po obu stronach krokwi i skręcone śrubą.
Czy przy tej rozpiętości moge połączyć krokiew z murłatą stosując tzw. piętkę?
Czy w takim przypadku konieczne jest ścięcie krawędzi murłaty pod kątem pochylenia dachu?
Znalazłem rysunek bez ścięcia krawędzi i nie wiem czy jest poprawny?
Czy mogę wysunąć murłatę poza wieniec i oprzeć na niej skrajną krokiew? (chcę aby dach był wysunięty poza mury i musi zostać miejsce na ocieplenie)
Dodam że dachy będzie ocieplony i pokryty blachodachówką.
Proszę o konkretne podpowiedzi.
Proszę nie pisać że cieśla powinien wiedzieć lepiej gdyż muszę to zrobić sam (brak gotówki nie było odszkodowania)
Pracowałem przy budowie domków typu brda więc myślę że sobie poradzę.

: 05 kwie 2009, 13:28
autor: kaczor1
Zapomniałem dodac że strop będzie drewniany wymiar legara 17 x 24cm.
Czy legary maja leżeć na murłacie czy na wieńcu i czy muszą być jakoś przymocowane czy mogą leżeć swobodnie i będą połaczone ze sobą deską podłogową?

: 05 kwie 2009, 19:43
autor: docent56
Moim zdaniem należy wykonać ścięcie na murłacie a krokiew może opierać się piętką na murłacie.Jeśli chodzi o strop to belki stropowe połączył bym z krokwiami podobnie jak jętki ale w belce wykonał bym zacięcie na grubość krokwi.

: 14 maja 2009, 20:49
autor: bartek1675
Krokiew nalezy przybić do murłaty 12-14 calowym gwoździem - pionowo z góry na dół (do tego trzeba mieć trochę pary w ręce i co najmniej 1,5kg młotek). Gwóźdź nalezy przeddtem zatępić (oprzeć łbem o beton i uderzyc młotkiem w "czubek") wtedy drewno nie pęknie, następnie ślinisz gwóźdź i jedziesz z koksem.
Niech cię Ręka Boska broni ścinać murłatę!!! Zacina się krokiew! Murłaty się nmie rusza.
Murłatę możesz wysunąć, ale nie za daleko 50-60 cm max. Najwyżej jedna para krokwi.

: 14 maja 2009, 21:11
autor: docent56
Odezwała się współczesna szkoła ciesielska.Obce w niej stosowanie teorii względności.Drwale robią więźby ,zbijają 14 calowymi gwoździami i nie znają oparcia krokwi na murłacie ze ściętym narożem ,żeby tak nie skręcało murłaty.