Strona 1 z 1
poddasze
: 16 lip 2023, 9:33
autor: muciano1969
Dzień dobry. Szukam fachowej porady . Domek murowany, altana na działce. wymiary 4x6m podpiwniczony ściany z betoników(budowany w latach 80 tych)wygląda solidnie jeśli idzie o mury. Chciałbym podnieść ściany kolankowe o 70 cm i tym samym podnieść dach na stryszku. W tej chwili wys. ścian 2,3 i gdzieś wyczytałem ,że przy murowaniu na 12 (chyba tak tam jest nie znam się) to można podnieść do 3m. Załączam rys i zdjęcia z zewn i w środku. Proszę o pomoc czy można tak zrobić. Bo co doradca to inaczej mi mówi tam na miejscu. Z góry dziękuję.
Re: poddasze
: 17 lip 2023, 10:13
autor: Om3k
Co masz na myśli pisząc "przy murowaniu na 12"?
Czy możesz opublikować zdjęcie konstrukcji nośnej dachu?
Re: poddasze
: 17 lip 2023, 10:32
autor: muciano1969
Nie jestem fachowcem i nie znam zawodowego słownictwa, 12 tkę to chyba grubość ścian zewnętrznych , tak kładziony betonik ( o ile dobrze zrozumiałem znajomego który tam podpowiadał) zdjęcia konstrukcji dachu? czyli od wewnątrz na strychu tak? mam tylko z filmiku na pauzie, ewentualnie mogę filmik podesłać. Ja mam zamiar rozebrać i wykonać dach od nowa. zwiększając wysokość w kalenicy do 5m czyli byłby ostrzejszy spad .
Re: poddasze
: 17 lip 2023, 11:08
autor: Om3k
Opublikowane przez Ciebie zdjęcie konstrukcji nośnej dachu jest złej jakości.
Nie ma wytycznych literaturowych, że murowana ściana kolankowa grubości 12 cm może mieć do 3 metrów wysokości. Jeśli planujesz przebudowę to skontaktuj się z lokalnym projektantem konstrukcji budowlanych aby opracował Tobie projekt.
Re: poddasze
: 17 lip 2023, 11:52
autor: muciano1969
ok, dziękuję. Poszukam kogoś.