Strona 1 z 1
Mur oporowy z pustaków szalunkowych
: 15 lis 2020, 20:32
autor: euro_tuned
Witam, robił ktoś mur oporowy z pustaków szalunkowych?
Zastanawiam się nad czymś takim.
W ziemi zbrojony fundament i na tym kilka warstw z pustaka szalunkowego i na tym ogrodzenie.
Re: Mur oporowy z pustaków szalunkowych
: 16 lis 2020, 9:53
autor: Om3k
Witaj Euro_tuned. Ściana oporowa z pustaków szalunkowych jest dość prostym i skutecznym rozwiązaniem. Nie wymaga bowiem użycia ciężkiego sprzętu. Eliminuje ponadto koniczność stosowania szalunków. Umożliwia na dosyć swobodne i łatwe kształtowanie ścian załamanych w planie, naroży, ścian schodkowych, ścian o zmiennej wysokości. Jeśli do górnej krawędzi muru, planujesz zakotwić ogrodzenie to również jest to możliwe. W zależności od potrzeb (a zależy od wysokości muru, obciążenia parciem gruntu oraz wielkości oddziaływania od zamontowanego ogrodzenia) ściany z pustaków szalunkowych pozwalają na umieszczenie stalowego zbrojenia pionowego i poziomego, a następnie na jego zabetonowanie. Stosowałem pustaki szalunkowych TECHBUD z Krakowa. Na ich stronie internetowej znajdziesz m.in.: wymiary pustaków szalunkowych oraz zdjęcia z budów.
Re: Mur oporowy z pustaków szalunkowych
: 16 lis 2020, 18:42
autor: euro_tuned
Dziękuję za odpowiedź.
A jak jest izolacją takiej konstrukcji?
To co będzie na stałe w ziemi wymaga hydroizolacji?
Re: Mur oporowy z pustaków szalunkowych
: 16 lis 2020, 22:04
autor: Om3k
Jeśli ściana oporowa ma być trwała i wyglądać estetycznie przez cały okres użytkowania (np. przez 50 lat), a nie tylko przez powiedzmy pierwszy rok po jej wybudowaniu, to oczywiście, że powinna zostać zaizolowana, tak jak typowy żelbetowy mur oporowy. Ponadto zasyp naziomu powinien być wykonany z gruntu niespoistego – tworzyć warstwę filtracyjną. W dolnej części muru powinien być drenaż (rozwiązanie bardziej estetyczne) lub otwory odpływowe. Dłuższe odcinki muru należy zdylatować*. Spód ławy wykonać z uwzględnieniem minimalnej głębokości posadowienia fundamentów wg PN-B-03020:1981 lub obliczyć wg PN-EN ISO 13793.
* - Wg Eurokodu 2 (PN-EN 1992-1-1; Tablica NA.1), maksymalne odległości między dylatacjami konstrukcji betonowych poddanych wahaniom temperatur zewnętrznych wynoszą:
a) Ściany niezbrojone 5 m
b) ściany zbrojone 20 m
Natomiast PN-B-03010:1983 "Ściany oporowe" (tablica 13); zawiera bardziej szczegółowy podział:
a) ściany z betonu, nasłonecznione 5 m
b) Ściany z betonu, nienasłonecznione 10 m
c) Ściany żelbetowe, nasłonecznione 15 m
d) Ściany żelbetowe, nienasłonecznione 20 m.
Re: Mur oporowy z pustaków szalunkowych
: 17 lis 2020, 6:37
autor: euro_tuned
Dzięki serdeczne!