Strona 1 z 1

Burzenie

: 15 sie 2012, 20:10
autor: Fabik96
Witam. Jeśli kupię kawałek ziemi i jest na niej budynek , to mogę go zburzyć samemu ? Gdzie trzeba to zgłosić ?

Re: Burzenie

: 16 sie 2012, 9:26
autor: adam_50
Fizycznie zburzyć zawsze możesz sam ( tak jak i wybudować). Tobie jednak pewnie chodzi o formalności - to zależy od budynku, takie minimum to zgłoszenie zamiaru, maksimum uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę.
Jak już wspominałem w innym poście - pozwolenia na rozbiórkę (wyburzenie) jest konieczne dla obiektów, na których budowę potrzebne jest pozwolenie.

Re: Burzenie

: 16 sie 2012, 9:47
autor: bajbaga
adam_50 pisze: Jak już wspominałem w innym poście - pozwolenia na rozbiórkę (wyburzenie) jest konieczne dla obiektów, na których budowę potrzebne jest pozwolenie.
Nie do końca tak jest.
Nawet obiekt, na postawienie którego wymagane było pozwolenie na budowę, można wyburzyć na zgłoszenie, jeśli:
- nie jest wpisany do rejestru zabytków,
- nie podlega ochronie konserwatorskiej,
- o wysokości poniżej 8 m, w odległości od granicy nie mniejszej niż połowa jego wysokości.

Re: Burzenie

: 16 sie 2012, 11:09
autor: adam_50
@bajbaga
A jak interpretujesz następny punkt tj. Art. 31,1, 2).

Re: Burzenie

: 16 sie 2012, 12:05
autor: bajbaga
Zwróć uwagę, że Art. 31.1.1 mówi o budynkach i budowlach, wszystkich (bez względu, czy wymagane na wzniesienie), zezwolenie czy PnB) jeśli ..,
Natomiast Art.31.1.2. mówi o obiektach (czyli też o budynkach i budowlach i małej architekturze ) i urządzeniach budowlanych, na których nie jest wymagane PnB.

Skutek jest taki, że garaż lub i budynek np. jednorodzinny, mimo iż wymaga na postawienie PnB, można wyburzyć na zgłoszenie jeśli spełnia uwarunkowania Art.31.1.1. + pozostałe wyszczególnione w Art.31 .
Z drugiej strony (teoretycznie) nie możesz wyburzyć na zgłoszenie, stojącego w granicy lub w odległości mniejszej niż połowa jego wysokości, budynku np. gospodarczego postawionego na zgłoszenie.

Pomijam sprawy ujawnienia na mapach, bo to odrębne zagadnienie i bez znaczenia, czy wyburzona na zgłoszenie, czy PnB.

Re: Burzenie

: 16 sie 2012, 12:42
autor: adam_50
Moja interpretacja jest taka:
- pozwolenie rozbiórki na wszystko co jest zabytkiem, wymaga pozwolenia na budowę, wysokości powyżej 8m i niższych jeżeli nie jest odpowiednio zachowana odległość do granicy działki,
lecz ... mogę się mylić, nie miałem z tym do czynienia w praktyce.

Re: Burzenie

: 16 sie 2012, 12:58
autor: bajbaga
Ciekawi mnie skąd, to że wszystko co na PnB ? Z czego taki wniosek ?

Garaż, nie zabytkowy, powierzchnia 40m2, wys. 6m i w odległości od granicy 4m uzasadnij dlaczego na rozbiórkę potrzeba PnB.

Re: Burzenie

: 16 sie 2012, 13:45
autor: adam_50
Skleiłem trochę PB (ctrl+C i ctrl+V :) nie zmieniając treści)
"Pozwolenia nie wymaga rozbiórka obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki."
Punkt pierwszy tego ustępu to tylko odległość do granicy i wysokość z wyłączeniem urządzeń.
Wniosek konsekwentnie do garażu, jeżeli jest potrzebne PnB na budowę to na rozbiórkę również.
bajbaga jeżeli dalej pozostaniesz przy swojej racji, napisz proszę. Nie będę dłużej dyskutował, nie mam takich kwalifikacji, żeby podważać Twoje zdanie. Wystąpię o interpretację do autora ustawy i wtedy odpowiem.
Dziękuję za dyskusję.

Re: Burzenie

: 16 sie 2012, 14:14
autor: bajbaga
A dlaczego nie dostrzegasz całości brzmienia, tylko traktujesz wyrywkowo:
Art. 31.
1. Pozwolenia nie wymaga rozbiórka:

1) budynków i budowli niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych
ochroną konserwatorską o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od
granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości;

2) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane
pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.
Ustawodawca wymienia co wolno rozbierać, bez pozwolenia na budowę czyli budynki i budowle o wys. poniżej 8m i w odległości od granicy .. oraz (czyli +) wszystko to co buduje się bez pozwolenia na budowę. Nie dotyczy to wszystkiego, co podlega ochronie jako zabytek.

Re: Burzenie

: 16 sie 2012, 14:37
autor: bajbaga
W uzupełnieniu:
Z sentencji wyroku sądu z 2011r. http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-o ... f87a3.html
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał skargę za niezasadną. W jego ocenie organy prawidłowo zastosowały przepisy prawa materialnego, nie znalazł również istotnych wad w prowadzonym postępowaniu, które uzasadniałyby uchylenie zaskarżonej decyzji. Sąd ten przywołał brzmienie przepisu art. 31 Prawa budowlanego, w którym zostały uregulowane przypadki, kiedy szczególny rodzaj robót budowlanych, jakim jest rozbiórka obiektu budowlanego, nie wymaga pozwolenia. Co do zasady bowiem, również w stosunku do tych robót obowiązuje ogólna reguła wyrażona w art. 28 ust. 1, że wszelkie roboty budowlane - jeżeli ustawa nie stanowi inaczej - wymagają ostatecznej decyzji o pozwoleniu na ich wykonanie. W ust. 1 art. 31 wspomnianej ustawy zawarte zostało wyłączenie od konieczności uzyskania pozwolenia w drodze decyzji administracyjnej na dokonanie rozbiórki dotyczące:
1) budynków i budowli - niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych opieką konserwatorską - o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
2) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.
Z uwagi na to, że sporny budynek znajduje się w granicy działki, a więc nie mieści się w hipotezie przepisu art. 31 ust. 1 Prawa budowlanego konieczne jest uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę.
Pogrubienie moje.