Rolety zewnętrzne ARZ Solar

Okna dachowe zaskakują innowacyjnością rozwiązań i wielkim wyborem zarówno samych okien, jak i akcesoriów okiennych. Poznaj rodzaje okien dachowych dzięki profesjonalistom z firmy Fakro.

Moderator: FAKRO

lukastt
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 mar 2020, 12:33
Rolety zewnętrzne ARZ Solar

autor: lukastt » 04 mar 2020, 12:40

Witam,

Posiadam okna dachowe FTU-V U3.

Zamierzam założyć rolety zewnętrzne ARZ - niestety nie mam doprowadzonej elektryki do okien, więc rozważam wersję ARZ Solar - z akumulatorem ładowanym przez słońce.

I tutaj rodzi się problem - okno na którym chce zamontować roletę jest od połnocy. Na stronie Fakro jest napisane że nie zalecacie Państwo montażu takiej rolety od strony połnocnej.

Dodam że wokół domu nie mam drzew, słyszałem że akumulator w pełni naładowany wytrzymuje nawet 300 cykli otwarcia/zamknięcia.

1) Czy faktycznie od strony północnej nie ma szans to poprawnie funkcjonować ?
2) Czy taki akumulator w razie problemu - da się jakoś w miarę łatwo wyjąć i np. doładować prądem z sieci po zimie ?
3) Ile kosztuje taki akumulator, jeśli zaszłaby potrzeba jego wymiany po paru latach ?

4) I najważniejsze - czy taką roletę można jakoś otworzyć awaryjnie, jak akumulator padnie ? Wiem że konkurencja - Velux, daje taka możliwość - jak jest w Fakro ?

Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
FAKRO
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 627
Rejestracja: 06 wrz 2006, 14:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontaktowanie:
Re: Rolety zewnętrzne ARZ Solar

autor: FAKRO » 23 mar 2020, 9:16

Witam,
Od strony północnej trzeba rzeczywiście zachować ostrożność. Mała ilość światła, może być nie wystarczająca do naładowania akumulatorów w pełni.
Każda sytuacja jest jednak inna - ustawienie budynku w stosunku do kierunków geograficznych, kąt nachylenia dachu, budowa dachu, otoczenie - wszystko to wpływa na ułożenie panelu w stosunku do słońca.
Nie jesteśmy więc w stanie dać 100% gwarancji, że roleta będzie działała tak samo jak w warunkach dobrego oświetlenia.
Niemniej jednak, przyjmując, że ograniczymy korzystanie z rolety do minimum (korzystanie - czyli otwieranie i zamykania) do 1-2 razy dziennie, czyli rano i/bądź wieczorem, wykonamy cykl pracy otworzymy/zamkniemy - roleta powinna działać bez zarzutów.

Na pewno zimą należy zmniejszyć do minimum ilość cykli otwórz/zamknij, bo niska temperatura będzie obniżać sprawność akumulatorów. W zimie też powinno się uważać na śnieg - roleta pozostawiona w pozycji z rozsuniętym pancerzem, jeśli się rozładuje - możemy nie mieć możliwości jej zwinięcia - a jeśli spadnie na nią śnieg w dużych ilościach (powyżej ok 10 cm) może ją zniszczyć.

Baterię można naładować, ale konieczne jest jej wyjecie z kasety, a to odbywa się od zewnątrz - trzeba się wychylić nad okno jak przy montażu.

Ładowarkę do naszych baterii można kupić - koszt to ok 250,00 zł netto.

Nowy akumulator można zakupić przez serwis - koszt to ok 250.00-300,00 zł netto.

Reasumując - roletę można spróbować zamontować oraz testować. W lecie, przy niewielkiej ilości cykli pracy, roleta powinna działać bez zarzutów. Zimą, sugerujemy zwrócić szczególną uwagę i kontrole poziomu baterii (możliwa z pilota) i przy spadku poziomu naładowania - konieczne będzie wymontowanie baterii i jej doładowanie na ładowarce.

bchilckr
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2022, 9:56
Re: Rolety zewnętrzne ARZ Solar

autor: bchilckr » 24 mar 2022, 9:59

Witam
Posiadam ładowarkę, ale jak otworzyć ten panel, bo nigdzie niema instrukcji.
Dziękuję.

Awatar użytkownika
FAKRO
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 627
Rejestracja: 06 wrz 2006, 14:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontaktowanie:
Re: Rolety zewnętrzne ARZ Solar

autor: FAKRO » 28 mar 2022, 12:30

Witam,

W rolecie ARZ Solar bateria ukryta jest po deklem na końcu kasety po prawej stronie (patrząc od wewnątrz pomieszczenia).

Przy ładnej pogodzie (brak opadów) można baterię odpiąć od sterownika i podpiąć bezpośrednio pod ładowarkę. Ładowanie nie powinno zajęć dłużej nić 3-5h. Przy braku opadów można tak pozostawić roletę na ten okres.

W przypadku opadów należy baterię odciąć od sterownika i zamknąć dekiel na czas ładowania baterii. Po naładowaniu baterię należy przymocować do sterownika opaską zaciskową (zakup we własnym zakresie).
Załączniki
Roleta ARZ Solar.jpg

gomul
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 lip 2009, 15:55
Re: Rolety zewnętrzne ARZ Solar

autor: gomul » 09 lis 2024, 15:32

@lukastt czy po latach czujesz różnice w komforcie zimą?
zastanawiam się na ile bardziej skuteczna jest roleta czy wymiana wkładu na 3 szybowy
czy były problemy z baterią jako że okno było od północy?
@FAKRO czy jest możliwość taka roletę awaryjnie otworzyć bez zasilania ? lub podładować gdy jest opuszczona ?

Awatar użytkownika
FAKRO
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 627
Rejestracja: 06 wrz 2006, 14:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontaktowanie:
Re: Rolety zewnętrzne ARZ Solar

autor: FAKRO » 12 lis 2024, 11:47

Roleta zewnętrzna ARZ Solar nie jest wyposażona w systemu otwierania awaryjnego na wypadek braku energii w akumulatorze. W przypadku niskiego poziomu naładowania akumulatora automatycznie zwinie się do kasety i nie pozwoli na jej ponownie rozwinięcie do momentu doładowania akumulatora, aby użytkownicy mogli bezpiecznie korzystać z pomieszczenia.

Istnieje możliwość wymontowania akumulatora rolety w celu doładowania go za pomocą ładowarki niezależnie od pozycji, w której znajdują się aktualnie lamele rolety. W przypadku rolety ARZ Solar, w pełni naładowany akumulator pozwala na wykonanie od 250 do 300 cykli otwarcia i zamknięcia rolety. Akumulator Rolety ARZ Solar można doładować za pomocą ładowarki ZCV, którą można zakupić w sieci naszych dystrybutorów na terenie całego kraju. Pełna lista dystrybutorów dostępna jest na naszej stronie internetowej fakro.pl w zakładce Klient - Gdzie kupić?

gomul
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 lip 2009, 15:55
Re: Rolety zewnętrzne ARZ Solar

autor: gomul » 17 lis 2024, 22:45

dziękuję za odpowiedź,
@FAKRO a czy taka solarna roletę można w przyszłości "przekonwertować" na zwykłą na zasilanie ? tj wymienić jakaś część i podpiąć pod odpowiednie napięcie ?

zastanawiam się nad tą roleta żeby ocieplić trochę to okno w zime, jako że jest w łazience i mocno ją wychładza. a może bardziej opłacalne bylaby wymiana wkładu na 3 szybowy U5 I uszczelkę eko (bo to chyba max dla okna ptp). czy Fakro ma rekomentacje, wyliczenia co byłoby korzystniejsze ?

czy istnieją też może opcje zmniejszenia prześwitu nawiewników w oknie? aktualnie mam na prawie całą szerokość ramy. może da się to ograniczyć do np połowę szerokości ?

Awatar użytkownika
FAKRO
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 627
Rejestracja: 06 wrz 2006, 14:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontaktowanie:
Re: Rolety zewnętrzne ARZ Solar

autor: FAKRO » 19 lis 2024, 15:39

Istnieje możliwość modyfikacji rolety z wersji solarnej do wariantu zasilanego z sieci elektrycznej 230V. W celu wykonania takiej modyfikacji należy wykorzystać zasilacz ZZ60, który jest wentylowany i przeznaczony do montażu w skrzynce rozdzielczej lub zasilacz ZZ60h – jest to zasilacz hermetyczny, przeznaczony do montażu w miejscu nietypowym.

W celu podłączenia zasilacza należy wymontować baterię oraz podłączyć zasilanie 15V zgodnie z polaryzacją w miejsce baterii. Istnieje także możliwość wymiany sterownika na wariant od rolety w wersji zasilanej sieciowo, co zwiększy zasięg sieci oraz w przypadku podłączenia do bramki służącej do zarządzania automatyką w budynku, pozwoli na poprawne wyświetlanie urządzenia jako niebateryjnego. Sterowanie roletą w wariancie solarnym oraz zasilanym sieciowo pozostaje bez zmian. Do tego celu w obydwu wariantach wykorzystywany jest pilot ZRH12.

W przypadku modyfikacji rolety solarnej (ARZ Solar) do wariantu zasilanego z sieci 230V (ARZ Z-Wave) przy użyciu zasilacza ZZ60 lub ZZ60h należy pamiętać o konieczności doprowadzenia zasilania w prawy górny róg okna dachowego patrząc od strony poddasza. Aby podłączyć zasilacz oraz roletę potrzebny będzie dwużyłowy przewód o przekroju 0,75 mm2.

Natomiast pierwszym zalecanym przez nas krokiem, który należałoby zrobić, żeby zniwelować straty ciepła, jest sprawdzenie docieplenia całego okna. Z naszych doświadczeń wiemy, że nieprawidłowe lub niewystarczalne docieplenie okna dachowego na etapie montażu jest najczęstszą przyczyną słabej izolacji termicznej. Wymiana pakietu szybowego na trzyszybowy lub dodanie do niego rolety zewnętrznej to jak najbardziej dobre sposoby na optymalizację termoizolacyjności prawidłowo zamontowanego okna dachowego. Ciężko jednoznacznie stwierdzić co da lepszy efekt, nie mamy potwierdzonych badań porównawczych w tym temacie. Gdyby chciał Pan poznać koszty wymiany pakietu szybowego zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Serwisu serwis@fakro.pl Jeśli decydowałby się Pan na zakup rolety to zapraszamy do naszego sklepu internetowego https://sklep.fakro.pl/ lub do dystrybutora naszych produktów w rejonie Pana zamieszkania – wyszukiwarka dystrybutorów dostępna na https://www.fakro.pl/dystrybucja/gdzie- ... a-dachowa/

Odpowiadając na ostatnie Pana pytanie - nawiewnik jest dobrany do deklarowanych parametrów przepływu powietrza i można go ręcznie przymknąć, co ograniczy przepływ powietrza i zmniejszy prześwit. Nie ma możliwości wymiany nawiewnika na mniejszy.


Wróć do „Okna dachowe Fakro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FAKRO i 6 gości

Gotowe projekty domów