Wieźba dachowa tradycyjna czy prefabrykowana?

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

witia
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 19 cze 2013, 12:13
Wieźba dachowa tradycyjna czy prefabrykowana?

autor: witia » 24 sty 2014, 10:48

Witam,
Po zimie rozpoczynam budowę swojego wymarzonego domu. Zastanawiam się nad wyborem sposobu wykonania więźby dachowej. Dach jest prosty, 2 spadowy, kąt nachylenia 40st, bez okien dachowych, bez kaferków, jest na maksa prosty. Przykrycie dachowe będzie z dachówki ceramicznej. Wymiary budynku 19m szeroki, 9,25m długi, idealny prostokąt.
Mam już zakupiony strop betonowy w systemie teriva. Zaznacze, że nie chcę deskować i papować. Myslę nad zastosowaniem folii paroprzepuszczalnej, na to łaty pod dachówke i koniec.

Wieźba prefabrykowana jest atrakcyjna, ale wszyscy dookoła mi ją odradzają, ze względu na małą żywotność, mówią, że drewno "pracuje" i w tradycyjnej więźbie nie ma problemu bo łączenia belek są przez pełną oś, natomiast przy sposobie łączenia na blache kolczastą doprowadzi to do w krytycznej sytuacji do oderwania się tej blachy od belki.... co wy na to?
Ponadto czy możliwe jest wykonanie więźby prefabrykowanej bez poprzecznej belki na dole(z uwagi na to że strop już mam betonowy, i te belki by mi przeszkadzały)?

Dodam jeszcze, że poddasze ma być użytkowe.

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Wieźba dachowa tradycyjna czy prefabrykowana?

autor: adam_50 » 24 sty 2014, 12:32

witia pisze:Witam,
... , natomiast przy sposobie łączenia na blache kolczastą doprowadzi to do w krytycznej sytuacji do oderwania się tej blachy od belki.... co wy na to?

To nieprawda - połączenie tak samo dobre jak każde inne (jeżeli dobrze zaprojektowane i wykonane)

witia pisze:Ponadto czy możliwe jest wykonanie więźby prefabrykowanej bez poprzecznej belki na dole(z uwagi na to że strop już mam betonowy, i te belki by mi przeszkadzały)?
.

Bez problemu - tylko układ strop - więźba powinien zostać uwzględniony w projektowaniu

szymek33
Aktywny
Aktywny
Posty: 110
Rejestracja: 05 lis 2016, 9:46
Re: Wieźba dachowa tradycyjna czy prefabrykowana?

autor: szymek33 » 27 sie 2019, 22:16

To tak zawsze jest, jak ludzie się nie do końca znają, ale chcą sie wypowiedzieć. Więźba z prefabrykatów w technologii MiT-ek, czyli z wiązarów dachowych łączonych za pomocą płytek kolczastych jest więźbą o dużej wytrzymałości. Potwierdzają to liczne badania i doświadczenie. Ktoś kto mówi inaczej jest po prostu niedouczony. Oczywiście, ważne jest by mieć prawidłowo wykonany projekt takiego dachu. Ale to też nie jest problem. Firma Binder - od lat projektuje takie dachy i robi to naprawdę dobrze. W dodatku z pewnością rozwieją twoje wątpliwości co do jakości i wytrzymałości tego rozwiązania.

Theodor99
Aktywny
Aktywny
Posty: 100
Rejestracja: 03 maja 2019, 9:24
Re: Wieźba dachowa tradycyjna czy prefabrykowana?

autor: Theodor99 » 31 paź 2019, 14:18

Elementy więźby dachowej w każdym przekroju podanym przez klienta wykonują fachowo w firmie Slawland. Korzystałem z ich usług już kilkakrotnie i jestem pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu i precyzji. Cenowo przystępnie, a jakościowo wysoko.


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów