Deskowanie dachu pod dachówkę ceramiczną

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Nowicjusz
Deskowanie dachu pod dachówkę ceramiczną

autor: Nowicjusz » 17 sie 2005, 19:15

Mam dylemat: Architekt sugeruje pełne deskowanie, wykonawca raczej odradza.
Ja muszę podjąć decyzję, a nie mam zielonego pojęcia o temacie.
Z radością poznam opinię ekspertów i użytkowników :?:

Gość

autor: Gość » 18 sie 2005, 8:27

Dachówki ceramiczne układa się na ruszcie z łat i kontrłat. Zapewnia to odpowiednią wentylację pomiędzy dolną powierzchnią dachówek a warstwą wstępnego krycia. Kontrłaty powinny mieć przekrój minimum 25 x 38 mm. Przekrój łat zależy od rozstawu krokowi. Dla przykładu przy rozstawie krokwi 0,75 m przekrój łat powinien mieć 28 x 48 mm, dla rozstawu 1,10 m - 40 x 60 mm. Rozstaw łat zależy od długości dachówki i długości całej połaci dachu (odstęp między łatami musi być jednakowy) oraz od spadku dachu (im mniejszy kąt pochylenia tym większy zakład dachówek a mniejszy rozstaw łat).
Nie trzeba sotoswać pełnego deskowania ponieważ są to zbędne koszty

Gość

autor: Gość » 18 sie 2005, 8:28

a tak wogóle to ma Pan kiepskiego architekta z zamierzchłych czasów, kiedy było tylko pełne deskowanie

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 248
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 18 sie 2005, 11:02

Jak masz kase na deski... Spotkałem sie z kilkoma postami na tym forum, i wynika z nich, że po kilku latach folia się kruszy... Niewydaje mi się to prawdziwe, ale możliwe jest wszystko... Jednego bądź pewien - jak zrobisz pełne deskowanie pod dachówke, to kontrłaty muszą być DOKŁADNIE pod krokwiami, a nie między nimi, bo deski się pokrzywią od ciężaru, i za rok, czy dwa nawet niezaóważysz i będziesz miał nierówny dach...
Jak zrobisz pełne deskowanie, to licz się z tym, że każdą kontrłate trzeba przybijać dokładnie, a to może się okazać trudne, i zbyt pracochłonne dla pracowników
Ja kładłbym folię, bo to dużo szybciej, ale z ną też jest minus, bo ktoś może "wpaść" i ją podziurawić nogą

Gość

autor: Gość » 18 sie 2005, 17:40

kochani deskowanie jest drogie i moim zdaniem zbyteczne przy jakimkolwiek pokryciu
chyba że chcemy wzmocnić konstrukcję.
a co do folii - fakt marszczy sie kruszy przedewszystkim pod blachą tam jest temperatura ok 200 'C więc nic dziwnego!

Folia ... łatwo ją uszkodzić...

sam nie wiem co wybrac cle jestem przychylniej do folii bastawiony.

Gość

autor: Gość » 07 wrz 2005, 11:34

Anonymous pisze:a tak wogóle to ma Pan kiepskiego architekta z zamierzchłych czasów, kiedy było tylko pełne deskowanie

Z tą opinią młody człowieku to bym był bardzo ostrożny. Po pierwsze nie wiadomo nic na temat rodzaju zastosowanego pokrycia dachowego. Po drugie nie wiemy nic na temat spadku tego dachu. Po trzecie pełne deskowania są stosowane w całym świecie jako zalecane przez różnego rodzaju "stowarzyszenia dekarzy". Folia jest na inspekty ogrodnicze a nie na dachy.Chcąc zapewnić pewną w 100% szczelność dachu należy zastosować deskowanie ale muszą być spełnione bardzo istotne warunki. Chodzi o wentylację połaci.Musi być ona dobrze wentylowana. Po czwarte nie wiemy jaki rodzaj dachu (dwu, cztero spadowy z lukarnami,koszami itp).Po piąte nie wiemy czy w połaci jest tkz. "wole oko" które musi!! być deskowane a nawet papowane.
A więc jak widzisz młody człowieku zbyt pochopne wydanie tego typu opinii może być bardzo krzywdzące dla architekt czy projektanta.
Mój wybór w tym wypadku? - jestem za pełnym deskowaniem i spię spokojnie nie martwiąc się że nawałnica zaleje mi poddasze lub po 10 latach muszę sprawdzać czy folia jest pod pokryciem.

civil
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 22 maja 2005, 15:16

autor: civil » 16 wrz 2005, 21:29

Anonymous pisze:kochani deskowanie jest drogie i moim zdaniem zbyteczne przy jakimkolwiek pokryciu
chyba że chcemy wzmocnić konstrukcję.
a co do folii - fakt marszczy sie kruszy przedewszystkim pod blachą tam jest temperatura ok 200 'C więc nic dziwnego!

Folia ... łatwo ją uszkodzić...

sam nie wiem co wybrac cle jestem przychylniej do folii bastawiony.


Deskowanie jest potrzebne głównie jako nośnik pod papę. Może również występować pod folią wstępnego krycia, ale nie jest konieczne.
Pod pokryciem dachowym nie występuje temp 200 stopni C - tego nie wytrzymała by żadna folia ani papa - z moich doświadczeń (południowa elewacja, blacha trapezowa) wynika, że najwyższe temp. są pomiędzy folią wysokoparoprzepuszczalną a termoizolacją - mogą dochodzić w zal. od warunków atmosferycznych do 80-100 stop.C.
Co do folii, to można wybrać taką, która ma wysoką odporność na UV i temperaturę, i której producent ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w temacie. Zapewne będzie droższa od takiej co po paru latach się rozsypie ale tańsza od deskowania z papą.
Osobiście dokonałbym wyboru w zależności od planowanego zagospodarowania poddasza: jeśli będzie użytkowe - folia, jeśli nie - rozważyłbym deskowanie (z folią lub z papą - zamontowanie jednakże folii wysokoparoprzepuszczalnej daje możliwość późniejszego docieplenia dachu na pełnej wysokości krokwii bez dodatkowej wentylacji).
Pozdrawiam.

Przemek
deskowac?

autor: Przemek » 21 wrz 2005, 21:57

deskoanie powinno byc stosowane w naszym klimacie, chodzi o temperature pod pokryciem. Pozatym wzmacnia konstrukcje i co ważne jest izolatorem
Drewno jest dobrym izolatrem.


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yahoo [Bot] i 1 gość

Gotowe projekty domów