Dach na budynku z pustaka 10 x 60 m - więźba drewniana z blachodachówką czy konstrukcja stalowa pokryta płytą warstwową?

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

12345654321
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2020, 17:41
Dach na budynku z pustaka 10 x 60 m - więźba drewniana z blachodachówką czy konstrukcja stalowa pokryta płytą warstwową?

autor: 12345654321 » 23 lis 2020, 15:27

Dzień dobry,

planuję pokryć dachem budynek magazynowo – biurowy z pustaka o wymiarach 10 x 60 m, wysokość ścian 4,5 m, kąt nachylenia dachu im mniejszy tym lepiej, brak kolumn podtrzymujących konstrukcję dachową. Waham się między więźbą drewnianą pokrytą blachodachówką, a konstrukcją stalową pokrytą płytą warstwową. Problem polega na tym, że architekt odsyła po wycenę do wykonawców, wykonawcy potrzebują do wyceny gotowy projekt, którego jeszcze nie ma, bo nie wiem, na który dach się zdecydować nie znając kosztów.

Która opcja powinna być tańsza:
- konstrukcja metalowa pokryta przeciętną płytą warstwową 12 cm,
czy
- więźba drewniana pokryta przeciętną blachodachówką
?

Chodzi mi o porównanie tylko elementów wymienionych wyżej. Mam świadomość, że przy więźbie drewnianej dojdzie koszt ocieplenia wełną lub pianą, do tego sufit z płyt karton gips na całości. Przy konstrukcji stalowej dodatkowy koszt ocieplenia odpadnie, bo zawiera się w płycie, płyta karton gips będzie do położenia, ale mniej więcej tylko na połowie powierzchni budynku, na reszcie magazynowej byłaby „goła” płyta warstwowa. Koszt ocieplenia i montażu sufitu karton gips jestem w stanie policzyć, natomiast o konstrukcjach dachowych nie mam pojęcia. Proszę o pomoc, ręce mi już opadają :-(

Pozdrawiam,
Zbyszek

Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów