Wymiana rur spiro na PE-FLEX

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Piotr_G75
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 lis 2021, 19:18
Wymiana rur spiro na PE-FLEX

autor: Piotr_G75 » 25 lis 2021, 19:39

Posiadam w domu zainstalowany system rekuperacji oparty na rurach spiro. Niestety system z roku na rok staje się coraz głośniejszy. Dodatkowo rekuperator nawiewny aby uzyskać odpowiedzenie wartości przepływów pracuje o 600obr szybciej od wentylatora wywiewnego. Firma instalująca system (rekuperatory.pl) twierdziła, że nie mam problemu w czyszczeniu kanałów spiro - niestety okazuję się, że jest to praktycznie niemożliwe do zrobienie. Mam pytanie czy jest możliwość wymiany systemu kanałów spiro na kanały np PE-FLEX bez "burzenia" całego domu?? Czy w ogóle ma to sens robić??

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24561
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wymiana rur spiro na PE-FLEX

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 lis 2021, 6:27

Piotr_G75 pisze:Posiadam w domu zainstalowany system rekuperacji oparty na rurach spiro. Niestety system z roku na rok staje się coraz głośniejszy. Dodatkowo rekuperator nawiewny aby uzyskać odpowiedzenie wartości przepływów pracuje o 600obr szybciej od wentylatora wywiewnego. Firma instalująca system (rekuperatory.pl) twierdziła, że nie mam problemu w czyszczeniu kanałów spiro - niestety okazuję się, że jest to praktycznie niemożliwe do zrobienie. Mam pytanie czy jest możliwość wymiany systemu kanałów spiro na kanały np PE-FLEX bez "burzenia" całego domu?? Czy w ogóle ma to sens robić??

Ta firma bardzo źle wykonuje wentylację domową . Robią przewymiarowane kanały oraz za dużo wywiewów. Wentylacja powinna być dla ludzi a nie na kubaturę! Niedopuszczalne jest, by im mniejszy dom, tym był mniejszy strumień powietrza na osobę i odwrotnie.
Wentylacji domowej nie robi się na gładkich kanałach, muszą mieć wgłębienia by zmniejszyć opory i szum.
najważniejsze to: wykluczone są wywiewy w garderobie , ciągu komunikacyjnym, spiżarni i duży w kuchni. Nawiewy powinny być głównie w sypialniach i mały w salonie.

kanały PEflex też są wygładzane wewnątrz. Trafił Pan na firmę nie znającą się na wentylacji domowej.
Proszę zobaczyć na ich "projekt" .
1- gdy ustawimy zalecane 350m3/h to zużycie prądu przez centralę będzie porównywalne z kosztami ogrzewania instalacją HVAC zwykłego domu 100-120m2 - czyli kompletny odlot.
2) jeżeli ustawi Pan komfortowy nawiew na 4 osoby 120m3/h to całe powietrze pójdzie z salonu 120m3/h do kuchni (70m3/h) i holu (40m3/h) bo tam pomiędzy nawiewem a wywiewem nie ma drzwi.
Nie zawsze to co mocno reklamowane jest dobre.
Ps. dobra wentylacja z odzyskiem ciepła kosztuje do 10000zł , sam odzysk ciepła oszczędza rocznie do 400zł więc droższe instalacje są z definicji źle wykonane.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 6 gości

Gotowe projekty domów