Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

domelek78
Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: domelek78 » 25 gru 2012, 1:25

Witam - mam dosc duzy problem. Zainstalowalem wentylacje z odzyskiem w moim mieszkaniu. Zgodnie z wytycznymi czerpnia i wyrzutnia sa izolowane welna. Moze to istotne wiec nadmienie, ze czerpnia poprowadzona jest w lazience a wyrzutnia przez kuchnie (w suficie podwieszanym). Cala przestrzen w suficie podwieszanym wypelniona jest szczelnie welna. I teraz pytanie - skad na czerpni skrapla sie woda (welna jest naprawde mokra)? Poczatkowo myslalem, ze to od pary z lazienki ale podobna sytuacje znalazlem tuz przy podlaczeniu do jednostki. przewod nie byl mokry caly - tylko ok 3 cm przy samym podlaczeniu.

Troche zglupialem wiec bede naprawde wdzieczny za jakies porady. Dziekuje

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 gru 2012, 2:56

Przy założeniu, ze nie jest to woda z nieszczelności dachu, czy jakiejś rurki, to wytłumaczenia są dwa. Najbardziej prawdopodobne to nieskuteczna paroizolacja izolacji termicznej kanału czerpni. Wtedy im bliżej wlotu czerpni tym więcej wody, bo niższa temperatura.
Druga możliwość (mało prawdopodobna ) to centrala jest wyżej i kondensat przez nieszczelności centrali ścieka.

domelek78
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: domelek78 » 25 gru 2012, 14:48

Dziekuje za szybka odpowiedz.

Nieszczelnosc od gory odpada. Na gorze jedt inne mieszkanie. Sufit byl otwarty disc dlugo i byl suchy caly czas.

Jednostka zamontowana jest nizej niz kanaly wiec oroblem tez nie tu.

Zostaje paroizolacja, ktorej nie zakladalem. Plyty dopiero przykrecone wiec nie jest to za duzy problem. Mam jednak watpliwosc czy to tu jest pies pogrzebany. Wczesniej zanim montowalem sufit wentylacja dzialala juz okolo dwoch miesiecy. Czerpnie zaizolowalem welna i okrecilem szczelnie folia. Wszystko pokleilem srebrna tasma zeby bylo szczelnie. Dodatkowo skad ta wilgoc zaraz przy wlocie do jednostki? Jednostke zamontowalem w storku na korytarzu. Jest tam suchutko i nie ma zadnej pary.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 gru 2012, 19:06

Jak to Pan okręcił.?.. Kanał czerpnia - centrala w strefie niegrzanej nie musi być izolowana a jak jest w strefie nawet trochę ogrzewanej to należy stosować miękkie kanały izolowane.
Woda z powietrza wykrapla się na zimnym kanale czerpni i jest wchłaniana przez wełnę. A to, że wcześniej woda się nie wykraplała nie było takiego mrozu! Przy czerpni jest rura najchłodniejsza!
Nie owija się kanałów kupuje się izolowane i taniej pewniej.

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 663
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: yanes » 25 gru 2012, 21:31

P.Tomaszu proszę polecić to samo co pan zawsze proponuje: paroizolacja i wentylacja mechaniczna.Ta wilgoć musi zniknąć po zastosowaniu tych cudownych środków.

domelek78
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: domelek78 » 25 gru 2012, 22:58

Witam. To jest strefa ogrzewana. Kanal jest poprowadzony w suficie pomiedzy mieszkaniami. Dziekuje za sugestie - wyglada na to, ze problem tkwi w moim przekombinowaniu tzn uzyciu sztywnego kanalu na czerpnie. Faktycznie ma to sens i niekoniecznie dziala tak samo jak rura owinieta welna.

Teraz kombinuje jak tu zrobic zeby pracy bylo jak najmniej. Jak wczesniej wspomnialem wyrzut poprowadzilem w kuchni - rowniez sztywny i gladki kanal. Tu jeszcze sufit nie jest ruszony. Zjawisko kondensacji nie wystepuje bo powietrze wyrzucane ma badz co badz wyzsza temperature niz to na czerpni. Teraz tak. Co Pan mysli o takim scenariuszu:

1. Zamieniam wyrzut z czerpnia. Wyrzut idzie przez lazienke, kanal sztywny, caly podwieszany sufit wypelniony welna. Zjawisko kondensacji nie wystapilo w kuchni na odktytym (jeszcze) kanale wiec nie powinno wystapic rowniez tutaj.

2. W kuchni mam teraz czerpnie - sztywny kanal i odktyty sufit czyli cale pole do popisu. Teraz dwoe opcje - pierwsza to zakup sprasowanych styropianowych ksztaltek i oblozenie nimi cala czerpnie. Drugi pomysl (podejrzewa, ze nawet tanszy i latwiejszy) to wymiana sztywnego kanalu na izolowany miekki.

Czy zda to egzamin czy znow za duzo kombinacji?

Dziekuje za porade

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 gru 2012, 23:48

Co Pan ma za centralę i jakiej średnicy są te kanały/

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 gru 2012, 8:47

Dziękuję za radę. Właśnie nieskuteczna paroizolacja jest przyczyną zawilgocenia wełny na czerpni.
Nie da się postawić współczesnego domu, bez skutecznej paroizolacji przed izolacją termiczną, czy to czerpnia, czy ściana czy dach.
Jeszcze raz dziękuję - ale trzeba doradzić pytającemu... nie mnie.

domelek78
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: domelek78 » 27 gru 2012, 1:28

Panie Tomaszu centrala to Vortice HR200. Kanaly maja 125mm srednicy ale... no wlasnie i tu musze strzelic maly opis w czym rzecz.

Mieszkam w UK czyli jak sie Pan domysla w kazdym domu panuje wszechobecna wilgoc. Poczatkowo postanowilem z tym walczyc tansza metoda - wentylator w kuchni i lazience 100mm plus wywietrzniki w oknach w sypialniach. Glowny wyciag w kominku (atrapa ale jest tam kanal wentylacyjny) w pokoju goscinnym. Nie zdalo to egzaminu. Sytuacja sie poprawila kiedy przywalilem z grubej rury i zrobilem wywietrzniki w scianach - rowniez po 100mm. wszystko bylo ladni epieknie do czasu kiedy nadeszla zima - wilgoci ju zni ebylo ale temperatura w sypialniach byla ni edo zaaceptowania. Wtedy pojawil sie pomysl wentylacji mechanicznej - z racji tego, ze mialem okazje kupic cenrale w dobrej cenie zdecydowalem sie na wentylacje z odzyskiem. Nadmienie tu, ze nie oczekuje mega odzysku - dom jest nieocieplony wogole. Chodzilo mi glownie o usuniecie wilgoci z domu a przy okazji jesli jest mozliwosc podgrzania powietrza na wlocie to czemu tego nie zrobic? Moja zona gotuje dosc duzo wiec nie bylo sensu marnowac tego ciepla. Tak jak napisalem zastosowalem kanaly 125 w calym domu ale na przebiciach przez sciane wykorzystalem stare dziury po wentylatorach 100mm. Mam swiadomosc, ze ograniczylem w ten sposob przeplyw powietrza ale jak sie pozniej okazalo wciaz sa to wystarczajace wartosci. Dzis (tak jak pisalem wczesniej) zamienilem czerpnie z wyrzutnia - nic sie nie poci ale poczekam jeszcze kilka dni. Oszczedziloby mi to otwierania sufitu na nowo w lazience. Czerpnie biegnaca w kuchni zmienie na kanal elastyczny izolowany. I tu pojawia sie maly problem co zrobic z przejsciem przez sciane. Otwor mam 100mm i nie ma szans zeby go powiekszyc - wiem jak to brzmi ale niech mi Pan uwierzy - budynki w UK maja inne standardy a w zasadzie ich ni emaja. Moglbym wywiercic druga dziure obok ale pod nia sa podwojne szklane drzwi prowadzace na ogrod. Nie chce amniejszac wytrzymalosci tego newralgicznego punktu konstrukcji. Konstrukcja sciany to dwa mury z pustka w srodku. w tej pustce szaleje wieczny wicher, ktory ma za zadanie osuszyc budynek - tak rozwiazywano problem wilgosci w UK kiedys :D takze nie ma szans na przepchanie kanalu 100mm izolowanego. pomysl mam zeby zredukowac jeszcze raz do 80mm (nie wiem czy kupie wogole izolowany kanal 80mm) i dopiero przy samej czerpni znow przejsc na 100mm. Teraz pytanie - zalozmy, ze uda mi sie kupic izolowane 80mm - nadal zostane z odkrytym reduktorem 100/80 tuz przy czerpni. Na logike bede po zimnej stronie wiec nie powinna sie tam zbierac zadna kondensacja ale wole zapytac. Troche to zagmatwane ale prosze zobaczyc rysunek.

Po raz kolejny mam swiadomosc, ze znow ogranicze mozliwosci centtrali ale powinno byc ok. W tym momencie jednostka pracuje na ok 60% swoich mozliwosci a osiagnalem zaprojektowane wartosci przeplywow. Nawert jesli beda mniejsze nie bedzie to duzym problemem - taka wentylacja bedzie zawsze pracowac o niebo lepiej niz grawitacyjna. Pzdr
Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 gru 2012, 8:59

To bardzo dobra centrala mieszkaniowa - Holenderski wymiennik RS160 działa super - wentylatory również mało biorą... takie same centrale ma vent-axia i brookvent - które w Polsce są bardziej znane.
Zlikwidowanie wilgoci na czerpni nie jest więc najmniejszym problemem .

Należy wymienić odcinek od "szczeliny wentylacji ściany" do centrali ma szczelny ciepły kanał, najlepiej coś takiego: http://www.comair.pl/produkty-kanaly-isocom.htm
albo http://www.ubbink.nl/connect/1088/_32_1 ... stkid=1303
http://www.ubbink.nl/connect/1088/_32_1 ... 0000188262

Na takich kanałach nie będzie się wilgoć kondensować. Proszę też zauważyć, że wewnętrzna powierzchnia kanałów nie jest gładka! Gładka powierzchnia daje znacznie większy opór przy przepływach płynów i gazów - Proszę się nie obrażać, ale między innymi po tym poznaje się profesjonalistę. Amator nie znający fizyki przepływów będzie sądził, że to tak jak z ciałami stałymi - po gładkim mniejsze tarcie! Profesjonalista nie zastosuje blaszanych kanałów do domowej wentylacji.
Gdyby Pan nie mógł wymienić, lub wiązało to się ze zbyt dużą rujnacją, proszę kupić podobny kanał fi 100 i włożyć go do tego 127mm - lub Przewód elastyczny ALUMINIOWY typu FLEX i wpuścić piankę!
Opory na czerpni Panu NIE WZROSNĄ, dlaczego? Otóż OPTYMALNA PRĘDKOŚĆ POWIETRZA W KANALE ( to przedział prędkości przy której są najmniejsze opory i najcichsze przepływy ) wynosi od 2 m/sek. do 5 m/sek.
Przy kanale fi 127mm i V=2m/sek. mamy 90m3/h a przy 5m/sek. 220m/sek.
przy kanale fi 100mm V= 2msek. mamy 60m3/h a 5 m/sek. 140 m3/h -
Ponieważ Pana centrala dość rzadko chodzi na 100% ( zapewne najczęściej między 30a 70% ) więc minimalnym wzrostem oporów przy 100% - nie ma co się przejmować TO OCZYWIŚCIE GDYBY KANAŁU NIE UDAŁO SIĘ WYMIENIĆ.

Co do wilgoci w domu... przy takim dobrym odzysku ciepła jaki mają RS 160-tki może Pan śmiało utrzymywać 140-150m3/h. Jeżeli w domu ma Pan +20 st. C to przy +10 st. na zewnątrz wilgotność względna w domu, będzie za wysoka, ale już przy 22 st. C wewnątrz - powinno spaść do poniżej 50% . Oczywiście im chłodniej na zewnątrz - tym rekuperator lepiej wysusza!
Moja rada - gdy temperatura spada do poniżej +5 st. - wentylację dawać na max nawet jak nikogo w domu nie ma!
Pozdrawiam

domelek78
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: domelek78 » 27 gru 2012, 12:29

Witam Panie Tomaszu!

Oczywiscie, ze sie nie obrazam. Jestem osoba otwarta na krytyke (madra). W ten sposob czlowiek najszybciej zdobywa doswiadczenie. Jestem raczej takim domowym majaterkowiczem ale lubie rozumiec skad co sie bierze. Stad wielkie dzieki za wytlumaczenie roznice pomiedzy gladkimi i niegladkimi kanalami. Powiem szczerze, ze o tym nie wiedzialem. Stad mialem nie lada zagadke - bo przeciez ocieplilem kanal welna... Teraz juz wiem!
Mysle, ze mnie najlatwiej bedzie zdobyc ubbinka tu na wyspach. Ewentualnie mysle nad izolowanym przewodem typu flexi. Problemem jest jednak, ze jestem raczej na 100% pewny, ze najmniejsze srednice jakie moge kupic to 100mm. To stwirzy mi maly klopot w polaczeniu z czerpnia - przy przejsciu przez pierwsza wartstwe muru - tuz przed pustka powietrzna. To jest juz cuepla strona muru. Co Pan by tu poradzil?

Pisal Pan rowniez o zastosowaniu blaszanych kanalow. Nie wiem czy to ma znaczenie ale uzywalem u siebie rur plastikowych z firmy polypipe.

Czerpnie spokojnie moge wymienic - sufitu w tej czesci domu jeszcze nawet nie zaczalem. Nie ma co sie martwic pozniej czy w suficie cos sie dzieje czy nie - wole spac spokojnie. Natomiast co do wyrzutni to sie zastanawiam czy to ruszac wogole. Zamienilem czerpnie z wyrzutnia i wyglada na to, ze nic nie kondensuje w lazience - pol sufitu tu mam zrobione. Zastanawiam sie czy to wogole ruszac. Z drugiej strony jesli kupie elastyczny izolowany przewod to jest on sprzedawany w kawalkach po 10m - tyle wystarczy mi na czerpnie i wyrzut. Tez chyba nie ma co dziadowac i zrobic to raz a porzadnie.

Co do wilgoci w domu - od momentu utuchomienia jednostki, zapomnialem co to jest :) tak jak pisalem wczesniej to typowy dom w uk. Tu poprostu zyje sie ze stechlizna i plesnia, uwaza sue to za cos normalnego. Prosze uwierzyc ale na forach brytyjskich jako walke z nadmierna wilgocia bardzo czesto podaje sie np zeby jadac w restauracji i przez to mniej gotowac a jesli juz musimy to koniecznie z przykrywkami :). Kapiel najlepiej brac przy otwartym oknie. Naprawde nie zartuje :)) my kupilismy niedawno duzo nowych mebli i powiedzialem dosc! Stad pomysl na wentylacje mechaniczna w domu. Zarowno wczesniej jak i teraz ciagle monitoruje poziom wilgoci. We wszystkich pomieszczenuach w zasadzie nie przekracza 55% co uwazam za swietny wynik. Poziom drastycznie sie zwieksza podczas gotowania - kuchnia, czy np kiedy rozwisimy pranie w sypialni. To raczej normalne ale odrazu dodaje, ze wentylacja bardzo szybko sobie z tym radzi. Najwyzszy poziom jaki zanotowalem (chwile po rozwieszeniu prania) to 68% jednak dosc szybko to spadalo w dol razem ze schnieciem prania. Podvzas kapieli czy gotowania uzywam funkcji boost - ustawilem ja na max jakie jednosta moze osiagnac. Riwniez bardzo przydatna sprawa.

Dziekuje

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 gru 2012, 12:54

Powiem szczerze, ze o tym nie wiedzialem. Stad mialem nie lada zagadke
Wiedział Pan... proszę zobaczyć krople na pionowej szybie! - potrafią "stać" takie tarcie ( tu napięcia powierzchniowe ) na matowej, czy ma cegle... spłynie bez problemu!!!
tuz przed pustka powietrzna. To jest juz cuepla strona muru. Co Pan by tu poradzil?

Ubbinek Panu nie wejdzie? Jest dostęp od strony czerpni? Trudno tak jak się nie widzi.
Może wyjąć kanał, w szczelinę wpuścić trochę pianki - niewiele, tak by uszczelniła dookoła. Wyciąć potem w piance otwór akurat na kanał -
Nie wiem czy to ma znaczenie ale uzywalem u siebie rur plastikowych z firmy polypipe.
Nie używałem tej firmy akurat, ale jeżeli kanał jest jako osłona przewodów w gruncie - to wewnetrzna ściana jest gładka - jak do wentylacji - nie jest równa
Obrazek
tu widać wnętrza wentylacyjnych.
Natomiast co do wyrzutni to sie zastanawiam czy to ruszac wogole.

Najlepiej jak wyrzutnia jest pionowa ( należy wykorzystać istniejący kanał! Błędem jest wyrzutnia na elewacji . I nie chodzi tylko o wilgoć czy brudne... Pionowy kanał jak w wentylacji konwekcyjnej ( niesłusznie zwanej grawitacyjną ) będzie wspomagał wentylatory i zapewni też minimalną wentylację w sezonie grzewczym, - gdy zabraknie zasilania

Tu poprostu zyje sie ze stechlizna i plesnia
Wiem ! Jeździliśmy tam zakładać reku - w czasach gdy jeszcze w UK ich nie produkowali.

Pan pomyśli nad centralą ... plus ---- taka ( 200m3/h )u nas montujemy na 2-3 pokojowe mieszkania !

domelek78
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: domelek78 » 27 gru 2012, 15:15

Tak - krople na szybie faktycznie obrazuja to doskonale.

Nie ubbink nie da rady. Wiercilem to otwornica 102mm wiec nieizolowany wchodzi na styk. Nie ma mozliwisci rozwiercenia ani dodania drugiego otworu. Rozejrze sie za izolowana 80mm. Od strony czerpni bedzie dostep. W zasadzie bedzie dostep na przestrzal - poprostu zdejme czerpnie, wszystko porzadnie polacze i zaloze od nowa - tak najsolidniej bedzie. Jesli nie dosrane izolowanej 80mm to wpuszcze ja w sridek kanalu 100 tak jak Pan radzil. Do izolacji pomiedzy kanalami definitywnie pianka czy moge tez uzyc welny? Oczywuscue kanal 80mm bedzie tym razem elastyczny.

Tak - scianki wewnetrzne sa gladkie w plastikowych kanalach.

U mnie odpadalo uzycie kanalow pionowych. Nie miakem jak sprawdzic na ile sa drozne i w jakim stanie sa. Bezpieczniej bylo uzyc wyrzutu na elewacji - zreszta on tam byl juz wczesniej jako zwykly wentylator.

Jednostka, ktora uzywam ma wydajnosc 210m3/h - przynajmniej tak deklaruje producent. Mieszkanie jest 3 pokojowe. Uzylem ciut wiekszej centrali wlasnie po to zeby pracowala na nizszym ustawieniu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 gru 2012, 16:42

Nie ubbink nie da rady. Wiercilem to otwornica 102mm wiec nieizolowany wchodzi na styk. Nie ma mozliwisci rozwiercenia ani dodania drugiego otworu
W murze nie musi być izolowany! Wsadzić w mur redukcje 102/127 choć nie zaszkodzi jak otwór by się udało powiększyć . 80mm może gwizdać - przy 200m3/h - 12 m/sek!!!
Do izolacji pomiedzy kanalami definitywnie pianka czy moge tez uzyc welny?
jedna tuba den bravena - i wyciąć otwór - wełna... przewiewna nasiąkliwa ... lepiej pianka

domelek78
Re: Wentylacja z odzyskiem - czerpnia sie poci

autor: domelek78 » 27 gru 2012, 17:47

Jesli nie musze izolowac w murze to chyba jestesmy w domu! Jutro cos naszkicuje i przesle po "zatwierdzenie". Tymczasem lece na pepkowe bo od dwoch dni jestem szczesliwym Tatusiem :))

Ps: jak juz zakonczymy ten temat poprosze Adminow o przeniesienie do dzialu bledy wykonawcze. To swietny material czego NIE nalezy robic!

Dziekuje Panie Tomaszu za porady


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów