Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 lis 2013, 8:11

Nigdy nie podważałem Pana teorii.
Nie zajmuje się teorią, mam firmę z instalacjami ( ogrzewanie i wentylacja ) - teorię poznałem w szkole i się tego trzymam. Np. temat izolacji - definicja współczynnika przewodzenia ciepła wyklucza coś takiego:
Obrazek
żeby im pomóc ale jak tylko zaczynają się w to bardziej zagłębiać i prosić Pana o rady i konkrety to zawsze wymiguje się Pan od odpowiedzi.
Można choć jeden przykład! Bardzo proszę!
Zastanawia mnie tylko, czy jest na tym forum jakaś osoba, której pomógł Pan przeprowadzić instalacje od początku do końca i która jest zadowolona
Są plusy w profilu... Ale mniejsza o to, na forum zaglądają osoby, które mają problem i nie wiedzą jak go rozwiązać, nie zaglądają i nie piszą osoby, które problem rozwiązały i są zadowolone.
Należy więc szukać negatywnych komentarzy.
Mam wrażenie, że często Pan ludziom przeszkadza i celowo wprowadza ich w błąd

Zapewniam Pana - że niezadowolony inwestor - nie omieszkałby opisać faktu niezadowolenia.
Pan zobaczy na innym forum - miki121 czy piczmen --- a ja to robię 23 lat!
Mimo wszystko pozdrawiam i przypisuje Panu wprowadzenie rozdzielaczy do tego biznesu a ostatnio nawet zauważyłem, że niektóre firmy i czasopisma zaczynają wprowadzać to do swoich projektów,
kiedy Pan o tym trąbił już dawno temu.
Dokładnie w 1990 tym - poza rozdzielaczami przekonałem wielu, że cienkie kanały ( 60-80mm) są cichsze .

Pozdrawiam i gwarantuję - praktyka w odróżnieniu od teorii jest weryfikowalna. Można też otworzyć
strony isover czy rockwool by zobaczyć, że też już jest:
- jest minimum 30 cm izolacji od gruntu
-brak mostka termicznego do gruntu
-brak ruchu powietrza w przegrodzie

Obrazek

Obrazek
Zużycie energii do 30kWh/m2 rocznie i skuteczna wentylacja - to parametry naprawdę łatwe do zweryfikowania.

pumper
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 09 wrz 2013, 22:13
Lokalizacja: Wrocław
Re: To ja mogę być jeszcze lepszym wizjonerem

autor: pumper » 27 lis 2013, 21:12

bachus pisze:W obecnych czasach maksymalnie można 15kWh/rok a trzeba wykonać to tak:
Obrazek

Bloczki, które Pan sugeruje na załączonym przez siebie obrazku, mają współczynnik przewodzenia ciepła 2-3 krotnie mniej korzystny niż lżejsze betony komórkowe, natomiast do tanich produktów nie należą. Oszczędniej i cieplej jest po prostu postawić ścianę z gazobetonu, natomiast proponowane przez Pana rozwiązanie wpisuje się raczej w nurt kosztowny i mało skuteczny, który konsekwentnie jest ośmieszany przez Pana Brzęczkowiskiego.

Nie rozumiem jednak zupełnie skąd tyle zapału do dyskredytowania czyichś wypowiedzi na forum? Po to ono przecież istnieje, aby każdy mógł podzielić się swoimi poglądami lub przemyśleć propozycje innych osób, przy czym nikt nikogo na forum siłą do czegokolwiek nie zmusi. Mi akurat Pan Tomasz pomógł kilkoma konkretnymi radami, ale jestem mu też wdzięczny za otworzenie oczu na kilka bardzo- moim zdaniem- istotnych kwestii, niby oczywistych, ale o których jakoś nikt inny nie kwapi się mówić (jak ciągłość izolacji termicznej czy pojemność cieplna murów i betonów ocieplonych od zewnątrz).

Dzięki Panu Tomaszowi śmiać mi się chce, kiedy kolejny raz czytam "mądrości" forumowych inwestorów, że ściana fundamentowa nadrabia małą izolacyjność "grubością" (w pionie)- jak gdyby prawa fizyki rzeczywiście wiedziały, że ściana jest częścią domu, a grunt poniżej już nie (przy czym i ściana i grunt mają podobną izolacyjność (słabą) i pojemność cieplną (dużą). Niestety, te banialuki mają trochę zgodności z normami (min. możliwość uproszczonego uwzględniania mostków), które (jak prawie każde przepisy) nie nadążają za rzeczywistością, co w dobie budynków niskoenergetycznych widać coraz bardziej.

Z drugiej rozrzewniają mnie żądania niekończących się "wyjaśnień i obliczeń" pod adresem Pana T.B.- jeśli są, to okazuje się, że "niewystarczające, bez pieczątki i nie na srebrnej tacy, przyniesionej przez lokaja".
O tak, każdy powinien wziąć rok wolnego, spisać wszystkie swoje dokonania i wysłać do każdego gamonia, który łaskawie zaszczycił go opryskliwym komentarzem na forum!

flaytec
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2013, 16:00
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: flaytec » 23 gru 2013, 16:21

Witam.Widzę ze dużo tu ekspertów i osób obeznanych z tematem i mam nietypowa instalację do wykonania.

Pomieszczenie magazynowe ok 500m3 pow , wentylacja musi być szybem windowym 20m wyśokosci .Hałas nie ma znaczenia.Zależy mi na max małych średnicach rury .

Jeśli zastosuję gładkie rury kanalizacyjne (te z uszczelką)średnica 50mm lub 75mm i silnik 40W -wydajnosć 400m3/h to przy tej średnicy rury i głębokości jak spadnie wydajność-do ilu metrów 3 na /h ?

Silnik ma zawsze ciągnać powietrze o ile rozumiem?

Posiadam książkę o wentylacji kopalń ale tam sa obliczenia i wykresy do rzeczy które tu się pomija przy wentylacji w domach- np przejscie z jednej średnicy w drugą - to co jest produkowane do tych rurek w edłóg tej ksiazki nie powinno działać bo za duże generuje straty i zawirowania powietrza... Nawet widziałem wentylatory w kwadratowych blaszanych pojemnikach z których wystawała mała rurka co już jest zupełnym absurdem jakimś bo podobno nie można przekraczać konta 16 stopni...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 gru 2013, 8:16

Gładki kanał to - trochę większy opór.
Kanał 75mm / wewnątrz 63mm ma przy prędkości powietrza 1m/sek - 11m3/h a prędkość optymalna jest do 5...6m/sek.
Do 400m3/h trzeba by przynajmniej 6 -7 takich kanałów. jeżeli ich długość nie przekracza 9m.

Ostatnie kwestia - w wentylacji zawsze powietrze powinno się nawiewać. Wentylator na nawiewie.

lukair
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2013, 11:24
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: lukair » 27 gru 2013, 11:59

Dla mnie ciekawy i na czasie wątek.
Jaka byłaby optymalna centrala reku do zaprojektowanego, parterowego domku rekreacyjnego dla dwóch osób, sporadycznie czterech? Pow. użytkowa budynku 67m2, kubatura do
wentylowania173m3, strop podwieszany do wiązarów prefabrykowanych, poddasze nieużytkowe, zimne. Planowane dogrzewanie niecentralne, elektryczne, w każdym pomieszczeniu osobno regulowane. Bez kominka. Rolety zewnętrzne, z napędami elektrycznymi. Domek został zaprojektowany na płycie fundamentowej, izolowanej 20 cm warstwą styropianu. Ocieplenie murów z BK po stronie zewnętrznej, 20cm. Planuję centralę naścienną w pomieszczeniu gospodarczym, czerpnię na stronie północnej, wyrzutnię pionową przez dach. Kanały izolowane planuję prowadzić pod pasami dolnymi wiązarów, nad stropem podwieszonym. Zapewne latem przydałaby się klimatyzacja (może inwerter np. Toshiby w tym wątku opisywany przez pana Tomasza?) Całość robót instalacyjnych chcę wykonać samodzielnie.
Z góry dziękuję za pomoc w temacie i późniejsze uwagi, po rozrysowaniu przeze mnie instalacji. Plan pomieszczeń załączam.


Obrazek
[/img]

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 gru 2013, 12:07

Najcichsza jest ONYX dream 200 - cena kompletu ( z dystrybucją) na taki dom koło 6000zł brutto 23%
Najtańsza to instalacja na lunie - około 3000zł

Droższa centrala jest trwalsza, nie słychać jej i prostsza w montażu

flaytec
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2013, 16:00
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: flaytec » 29 gru 2013, 11:55

Ja potrzebuje ok 27m kanału ok 50mm, ale tłoczenie będzie z góry, różnica wysokości 20m , czy taki jeden kanał mi wystarczy?Powietrze będzie wilgotne wiec chyba powinno dobrze opadać te 20m...
Jak zmniejszy się przepływ ,do ilu m 3 na godzinę przy 27m długości kanału? Wentylator ma ok 400m3 /h przy średnicy wirnika ok 25cm i mocy 40 wat.

Zależy mi na jak najwęzszym kanale, rury można wewnącz przetrzeć papierem ściernym jeśli to pomoże.Rura 50mm kosztuje 6.99 przy długości 2m. 75mm to już 17zł i zabiera dużo wiercej miejsca w transporcie ,dlatego chce mieć jak najmniejsze rury.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 gru 2013, 18:50

Powietrze będzie wilgotne wiec chyba powinno dobrze opadać te 20m...
Im więcej wody w powietrzu tym jest ono lżejsze .
Kanał 63mm stosuje się do 9m dł
A wentylator 40W /400m3/h ma tak mały spręż, ze kanałem 50mm /20mb pójdzie najwyżej 5-10% z 400

flaytec
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2013, 16:00
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: flaytec » 30 gru 2013, 18:46

To ile powietrza tłoczy np odkurzacz domowy 1000wat? Starsze typy miały możliwość podpinania rury z obu stron, wiec można było ssać lub tłoczyć powietrze. Taki odkurzacz przepchnął by więcej tego powietrza przy tych 1000W przez taką rurę 50mm ?

Mamy jeszcze wentylator średnicy ok 40cm ok 1200wat ale typy takiego jak w barach, montowany w ścianie np metalowej zamiast szyby by wyciągał zapachy na zewnątrz.
takie coś:
[link do oferty na Allegro wygasł]

Są jeszcze dmuchawy do liści itp Może coś sie nada?

Hałas nie ma żadnego znaczenia,chodzi o coś ,cokolwiek co przepcha jak najwiecej powietrza rura 50mm na odległość ok 27m przy 20m głebokości .,Czy zbyt mała średnica rury nie spowoduje spalenia się wentylatora?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2013, 19:12 przez flaytec, łącznie zmieniany 1 raz.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Bolas » 30 gru 2013, 18:52

I przy tych 1000W wytwarzał huk 70dB widać nie chodzi ci o komfort akustyczny.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 gru 2013, 21:25

Odkurzacz to jakieś 140m3/h przy 1400W

krzysikm
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 19 lip 2013, 23:52
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: krzysikm » 02 sty 2014, 19:20

Panie Tomaszu reku będzie w kotłowni. Mam tam komin systemowy z jednym kanałem wentylacyjnym. Czy mogę podłączyć pod ten kanał wyrzutnię z rekuperatora? Kanał ten jest wykorzystywany tylko do wentylacji grawitacyjnej kotłowni, więc pomyślałem żeby kratkę zabezpieczyć klapką zwrotną aby nic nie wracało i podłączyć do tego rekuperator. Czy tak będzie poprawnie czy trzeba ciągnąc osobny kanał na dach?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 sty 2014, 4:25

Przy tej wentylacji nie ma cofki! Co ma "wracać" i dlaczego? Czy kotłownia jest działająca czy funkcja jej zlikwidowana?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 sty 2014, 4:25

Przy tej wentylacji nie ma cofki! Co ma "wracać" i dlaczego? Czy kotłownia jest działająca czy funkcja jej zlikwidowana?

krzysikm
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 19 lip 2013, 23:52
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: krzysikm » 03 sty 2014, 9:55

Kotłownia działająca na paliwo stałe. Co do "wracania" miałem na myśli zabezpieczenie kratki z kotłowni przed ewentualnym wdmuchiwaniem powietrza z rekuperatora, ponieważ podłączenie reku do komina i kratka wywiewna byłyby w bezpośredniej bliskości.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 86 gości

Gotowe projekty domów