rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: -_- greg » 27 mar 2018, 9:12

yarecki pisze: W przyszłym tygodniu będzie serwisant. Zobaczymy jak będzie po regulacji tego ustrojstwa.

Pokaż to serwisantowi na poprawę humoru:

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Problemy z wilgocią są , gdy instalacja jest źle wykonana. Np. rzeczą niedopuszczalną są wywiewy w wiatrołapie, garderobie, spiżarni, suszarni, czy korytarzu. Wywiewy mogą być tylko w łazience i bardzo mały w kuchni.

Pomiar strumieni powietrza można robić tylko na czerpni i wyrzutni . Jeżeli serwisant będzie Panu mierzył coś przy anemostatach to znaczy, że się nie zna albo chce Pana naciągnąć.


yarecki pisze: Dodam, bo może istotne, na zewnątrz mrozy.

dodam że pewnej zimy przyszedł mroźny front i powietrze było koszmarnie suche, pomimo wentylacji grawitacyjnej, która praktycznie nie działała i zawsze było za wilgotno i za duszno.
Wyjaśnij wszelkie wątpliwości z serwisantem na miejscu a do ludzi w internecie , którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za to co piszą, (pokroju T_B) miej zdrowy dystans, bo po prostu lepiej na tym wyjdziesz.

yarecki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2016, 22:04
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: yarecki » 20 kwie 2018, 11:02

Już po regulacji no i powiem, że ja jakiegoś komfortu nie odczuwam. Powiedziałbym wręcz, że jak dla mnie w domu jest duszno. Cóż więc z tym systemem może być nie tak? Instalator/serwisant zostawił mi zaprogramowanie tak jak mi pasuje. Na razie jest auto tzn. zwykle palą się 2 z 3 lampek na sterowniku. Wilgotność jakoś szczególnie nie poszybowała w górę, choć na reku zaznaczona została Ochrona Wilgotności i został zmniejszony przepływ na pierwszym biegu. Serwisant twierdzi, że lepiej już nie będzie więc nie wiem czy to faktycznie ten model tak już ma czy serwisant nie do końca wie co robi. Kiedy jednak zapytałem jak taka regulacja ma się do faktu, że producent zaleca przeczyszczenie każdego z anemostatów raz na 6 miesięcy a bez wykręcenia tegoż nie da się go dobrze przeczyścić, otrzymałem odpowiedź, że nie należy zawsze wierzyć producentom. Tym bardziej skłania mnie to ku przekonaniu, że tym bardziej serwisantom, którym czasami może brakować wiedzy na temat nowo pojawiających się na rynku urządzeń. Na domiar złego pyłki mnie wykańczają. Jest co prawda dużo lepiej niż na zewnątrz, ale jakiegoś szału nie ma pod tym względem. Głównym problemem pozostaje wilgotność uczucie duszności. Zaznaczam, że temperatura wewnątrz jest na poziomie 26C więc może to już nie wina wentylacji tylko zwyczajnie jest za ciepło? Co o tym sądzicie i co tu by można zrobić, żeby to jakoś poprawić (naprawić?).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 kwie 2018, 17:02

yarecki pisze:Już po regulacji no i powiem, że ja jakiegoś komfortu nie odczuwam. Powiedziałbym wręcz, że jak dla mnie w domu jest duszno. Cóż więc z tym systemem może być nie tak? Instalator/serwisant zostawił mi zaprogramowanie tak jak mi pasuje. Na razie jest auto tzn. zwykle palą się 2 z 3 lampek na sterowniku. Wilgotność jakoś szczególnie nie poszybowała w górę, choć na reku zaznaczona została Ochrona Wilgotności i został zmniejszony przepływ na pierwszym biegu. Serwisant twierdzi, że lepiej już nie będzie więc nie wiem czy to faktycznie ten model tak już ma czy serwisant nie do końca wie co robi. Kiedy jednak zapytałem jak taka regulacja ma się do faktu, że producent zaleca przeczyszczenie każdego z anemostatów raz na 6 miesięcy a bez wykręcenia tegoż nie da się go dobrze przeczyścić, otrzymałem odpowiedź, że nie należy zawsze wierzyć producentom. Tym bardziej skłania mnie to ku przekonaniu, że tym bardziej serwisantom, którym czasami może brakować wiedzy na temat nowo pojawiających się na rynku urządzeń. Na domiar złego pyłki mnie wykańczają. Jest co prawda dużo lepiej niż na zewnątrz, ale jakiegoś szału nie ma pod tym względem. Głównym problemem pozostaje wilgotność uczucie duszności. Zaznaczam, że temperatura wewnątrz jest na poziomie 26C więc może to już nie wina wentylacji tylko zwyczajnie jest za ciepło? Co o tym sądzicie i co tu by można zrobić, żeby to jakoś poprawić (naprawić?).
Wentylacja może przesuszać tylko w okresie grzewczym. W lato nawet wprowadza wilgoć do domu. latem o komfort wilgotnościowy i termiczny dba pompa ciepła

Naprawdę ktoś przyszedł regulować na anemostatach??? Jak mu się udało pomierzyć i regulować, jak to niemożliwe?
HVAC - najtańszy komfort.

yarecki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2016, 22:04
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: yarecki » 20 kwie 2018, 20:44

Tak mierzył na anemostatach. Miał takie urządzenie przypominające lejek. Lepiej by może było gdyby cała ta wentylacja zamiast umożliwiać regulację przepływów powietrza skupiała się na regulacji wilgotności. Zostawiłem na pierwszym biegu i teraz mam wilgotność na wywiewie 44% a nawiew daje 40%. Już lepiej choć nadal komfortem bym tego nie nazwał choć być może w tej chwili moja alergia na wszystko co pyli nieco zakrzywia mój punkt widzenia.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: -_- greg » 20 kwie 2018, 23:15

yarecki pisze:Już po regulacji no i powiem, że ja jakiegoś komfortu nie odczuwam. Powiedziałbym wręcz, że jak dla mnie w domu jest duszno. Cóż więc z tym systemem może być nie tak?

26C być może jest przyczyną, poziom wilgotności i dodatkowe dolegliwości.
W nieupalny dzień, wchodząc do domu z dworu powinno być czuć jak by było przewietrzone, żadnego zaduchu, żadnego ciężkiego powietrza itp.
Jeżeli jest upał to wentylacja nie zrobi roboty jaką zrobi klima, ale wieczorem gdy się już ochłodzi to poprawę powinno się zauważyć.
Producenci potrafią różne kwiatki wyprodukować, dlatego tak ogólnie lepiej zachować dystans a serwisanci bywają różni, z góry na podstawie domysłów nie ma co przesądzać z kim ma się do czynienia. Anemostaty wywiewne prędzej będą do czyszczenia i wystarczy odkurzacz. Przetestował bym wszystkie tryby.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 kwie 2018, 2:23

yarecki pisze:Tak mierzył na anemostatach. Miał takie urządzenie przypominające lejek. .

Ten lejek to balometr. Proszę przekazać temu gościowi, że jest naciągaczem, albo tumanem.
Już wyjaśniam.
- Przy tak dużej centrali ma Pan około 7-8 nawiewów. By nie było za sucho, w okresie grzewczym wentylacja to 20-30m3/h na osobę. Jeżeli w domu jest 4 osoby, to strumień ma 80-120m3/h czyli do 15m3/h średnio na anemostat.
Jeżeli teraz przyłożymy balometr który ma opory przepływu 50Pa do anemostatu, to więcej powietrza popłynie innymi kanałami (nawet tuman powinien o tym wiedzieć). Czyli suma pomiarów na wszystkich nawiewach może być kilka razy niższa.
Kolejna sprawa to możliwości balometru . Jak Pan poczyta w googlach to balometr z 10000zł zaczyna pomiar od 40m3/h z dokładnością do 12m3/h, czyli nie nadaje się do wentylacji domowych.
Został Pan po prostu naciągnięty.
Ponieważ trafił Pan na tumana, to obawiam się i o wykonanie samej instalacji .
By wentylacja była komfortowa, nie można instalować wywiewów poza łazienkami i bardzo małym w kuchni.
Proszę sprawdzić, czy nie ma Pan wywiewu w wiatrołapie, garderobie czy korytarzu.
Zostawiłem na pierwszym biegu i teraz mam wilgotność na wywiewie 44% a nawiew daje 40%. Już lepiej choć nadal komfortem bym tego nie nazwał choć być może w tej chwili moja alergia na wszystko co pyli nieco zakrzywia mój punkt widzenia
.

Wentylacja i ogrzewanie dbają o komfort wilgotnościowo temperaturowy tylko w okresie grzewczym. Poza okresem grzewczym za wilgotność i temperaturę odpowiada pompa ciepła (klimatyzacja) a wentylacja tylko za zanieczyszczenia (CO2 i inne )
Jeżeli odczuwa Pan dyskomfort , to ma Pan po prostu, źle wykonaną instalację HVAC.

Niestety, przyzwoicie wykonana instalacja na dom 200m2 i 4 osoby to 12000 zł komplet materiałów brutto, dobrze to 18000zł a najwyższa półka to nawet 23000 zł brutto + robocizna (do 7000zł) I wtedy Pan ustawia Sobie komfort cały rok.
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: szari » 21 kwie 2018, 7:05

Został Pan naciągnięty ponieważ nie kupił Pan u Brzęcza tylko jego urządzenia mają magiczną moc i jego błogosławieństwo.
Moja klima Midea 3,5kW też kupiona u konkurencji i działa zupełnie inaczej niż jego. Moja bierze 13kWh/doba na ogrzewanie a jego 7kWh/doba niestety nie można tego sprawdzić.
A i mojej Brzęczu nie chce naprawić bo wg. niego jest spier****
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

yarecki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2016, 22:04
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: yarecki » 24 kwie 2018, 9:33

Dziś jest lepiej, ale nadal nie nazwałbym tego komfortem no i na zewnątrz jest tez dużo chłodniej.
Wywiew 23C wilgotność 53%
Wyrzutnia 22.5C i 57%
Czerpnia 16,5C 61%
Nawiew 17,5C i 60%
ale... na reku widzę, że bypass jest na 100% (wczoraj jeszcze był na 0% i było strasznie duszno) wiec powietrze nie idzie przez filtry jeśli dobrze rozumiem. No i wilgotność wewnątrz w/g higrometru 42%. Program wentylacji przygotowałem tak, że przez całą dobę chodzi na 1 biegu (przepływ na poziomie 150m3/h gdzie niżej się nie da) plus o 7:00 i 20:00 wskakuje na 3 bieg na 15 min. Nikt mi w sumie nie powiedział jak te programy powinny być ustawione, ale z tego co wyczytałem przy 2 dorosłych osobach i 2 małych dzieci więcej jak 1 bieg nie jest potrzebny. Z tym bypassem to dziwna sprawa bo nie mam możliwości wyłączyć go całkiem a jedynie na maksymalnie 24h. Czy to normalne?
Punktów jest trochę więcej niż przytoczono i mam wywiewy poza łazienkami a mianowicie w garderobie we wiatrołapie i w pralni przyległej do łazienki, ale tam w pralni jest też nawiew oprócz tego w samej łazience no i we wiatrołapie też jest nawiew więc wydaje się to OK. Dodam, że rekuperator jest umieszczony w garażu i stamtąd kanały prowadzą przez garderobę przy wiatrołapie do pokoju, skąd leci jeden do kuchni a reszta przewiertem na stryszek i dopiero ze stryszku są porozprowadzane w dół do pokoi na piętrze i przez te pokoje w sufit na parter.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 kwie 2018, 13:36

yarecki pisze:Dziś jest lepiej, ale nadal nie nazwałbym tego komfortem no i na zewnątrz jest tez dużo chłodniej.
Wywiew 23C wilgotność 53%
Wyrzutnia 22.5C i 57%
Czerpnia 16,5C 61%
Nawiew 17,5C i 60%

Ta centrala ma niewielki odzysk ciepła, gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej zera.
ale... na reku widzę, że bypass jest na 100% (wczoraj jeszcze był na 0% i było strasznie duszno) wiec powietrze nie idzie przez filtry jeśli dobrze rozumiem. No i wilgotność wewnątrz w/g higrometru 42%. Program wentylacji przygotowałem tak, że przez całą dobę chodzi na 1 biegu (przepływ na poziomie 150m3/h gdzie niżej się nie da) plus o 7:00 i 20:00 wskakuje na 3 bieg na 15 min. Nikt mi w sumie nie powiedział jak te programy powinny być ustawione, ale z tego co wyczytałem przy 2 dorosłych osobach i 2 małych dzieci więcej jak 1 bieg nie jest potrzebny. Z tym bypassem to dziwna sprawa bo nie mam możliwości wyłączyć go całkiem a jedynie na maksymalnie 24h. Czy to normalne?
Bypass ma sens przy gwc, dlatego musi być możliwość wyłączenia go.
Punktów jest trochę więcej niż przytoczono i mam wywiewy poza łazienkami a mianowicie w garderobie we wiatrołapie i w pralni przyległej do łazienki, ale tam w pralni jest też nawiew oprócz tego w samej łazience no i we wiatrołapie też jest nawiew więc wydaje się to OK. Dodam, że rekuperator jest umieszczony w garażu i stamtąd kanały prowadzą przez garderobę przy wiatrołapie do pokoju, skąd leci jeden do kuchni a reszta przewiertem na stryszek i dopiero ze stryszku są porozprowadzane w dół do pokoi na piętrze i przez te pokoje w sufit na parter.
To w okresie grzewczym, nie zbilansuje Pan wentylacji. Nie może być wywiewów poza łazienkami i ponad połowę mniejszym w kuchni.
Załączniki
0_03c4563fb14156d29878c9a746ac3c64b1eb4cce (3).jpg
HVAC - najtańszy komfort.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: -_- greg » 24 kwie 2018, 13:48

yarecki pisze:
Punktów jest trochę więcej niż przytoczono i mam wywiewy poza łazienkami a mianowicie w garderobie we wiatrołapie i w pralni przyległej do łazienki, ale tam w pralni jest też nawiew oprócz tego w samej łazience no i we wiatrołapie też jest nawiew więc wydaje się to OK.

Gdzie dokładnie jest nawiew i wywiew?

yarecki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2016, 22:04
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: yarecki » 24 kwie 2018, 15:55

Nawiew we wiatrołapie a wywiew w przyległej garderobie. W przypadku pralni nawiew i wywiew są w tym samym miejscu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 kwie 2018, 16:38

yarecki pisze:Nawiew we wiatrołapie a wywiew w przyległej garderobie. W przypadku pralni nawiew i wywiew są w tym samym miejscu.

To niech, ten co Panu tak zaproponował zbilansuje, czyli rozwiąże równania
nawiew = wywiew
nawiew = 20-30m3/h na osobę
wywiew =50m3/h łazienka, 30m3/h kuchnia.

Da radę????
HVAC - najtańszy komfort.

yarecki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2016, 22:04
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: yarecki » 24 kwie 2018, 18:29

Z projektu te wartości wyglądają trochę inaczej a przypomnę, że minimalny przepływ na pierwszym biegu to 150m3/h

Obrazek

Obrazek

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: -_- greg » 24 kwie 2018, 19:22

yarecki pisze:Z projektu te wartości wyglądają trochę inaczej a przypomnę, że minimalny przepływ na pierwszym biegu to 150m3/h

Do tego bym dążył:
rys.1
Garderoba przy wiatrołapie - nawiew.
Wiatrołap - nawiew.
(przypominając, jeżeli są drzwi wiatrołap-garderoba i wiatrołap-komunikacja, to te drzwi muszą być podcięte żeby powietrze przechodziło).
Łazienka ok.
Salon i jadalnia ok.
Komunikacja ok. bo nic nie ma.
Gabinet ok.
Spiżarnia nawiew.
Kuchnia ok.
Nie widzę z kuchni drzwi?

rys.2
Pokoje ok. (w dolnym pokoju nie ma drzwi?)
Komunikacja bez wywiewu, bez niczego.
Garderoba nawiew.
Łazienka ok.
Pralnia nawiew w tym przypadku gdyż znajduje się bezpośrednio przy łazience więc dodatkowy osobny wywiew nie jest potrzebny - pamiętając o podciętych drzwiach.
Rozumiem że ciężko się przestawić że w garderobach nawiew itp. ale tak powinno być.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 kwie 2018, 19:27

Wentylacja jest dla komfortu!!! Jak jest dyskomfort, czy coś słychać, to jest źle zrobiona.
Ma Pan źle dobraną centralę i tragicznie wykonaną instalację.
Na 4 osoby zimą puszcza się 80-90m3/h a jak będą dwie? Normalne centrale można ustawić wentylację na jedną czy dwie osoby.
Wywiew w korytarzu to kompletne nieporozumienie. Wywiewy idą z jednej rozdzielnicy, po co powietrze ma się pchać do łazienki skoro ma prościej w korytarzu wyjść?
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości

Gotowe projekty domów