Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

samouk
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: samouk » 12 sty 2010, 14:11

czajnik pisze:Ciekawe, na czym polega ten trud w zerknięciu do rozporządzenia? No, ale jeśli już sobie go zadałeś, to widocznie za mało. Więcej trudu proszę.

Na marginesie, Twoje wypowiedzi stają się agresywne, a to nie może się podobać.


Widocznie dla ciebie kolego czajnik agresją jest już to, że ktoś śmie wątpić w twoją wszechwiedzę. Z tej wypowiedzi wynika też, że czujesz się jak "wyrocznia". Bądź zatem konsekwentny i podaj ten przepis, w którym jest napisane, że przewody wentylacji grawitacyjnej mają być niepalne (bo autor zapytania czeka).
A tak nawiasem: rurociągi wentylacyjne zacytowanych przeze mnie firm służą PRZEDE WSZYSTKIM do wentylacji mechanicznej, a więc muszą być trudnopalne. Jako specjalista od kanalizacji wiesz także, że wywiewką pionu kanalizacyjnego może być właśnie taka rura wentylacyjna fi 110 z PCW, jaką zainstalował inicjator tego tematu.

Jerzy

kerim1
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 lut 2011, 23:22
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: kerim1 » 04 lut 2011, 23:42

1. przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych zarówno wentylacji grawitacyjnej jak i mechanicznej co wynika z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych...
2. w łazience w mieszkaniu nie można stosować przewodów z PVC które są co najwyżej trudnozapalne.
3. przewody z PVC stosowane do kanalizacji sanitarnej nie są przeznaczone do budowy kanałów wentylacji (ustawa o wyrobach budowlanych, informacja w deklaracji zgodności do czego stosować wyrób)
4. przewody plastikowe do wentylacji przytoczonych firm - polecam poczytać deklaracje zgodności, informacje o wyrobie itd. Można stosować ale zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim... Czyli np w budynkach PM (magazyny itp.) no i jako przewód łączący np. okap w kuchni z przewodem kominowym.

samouk
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: samouk » 05 lut 2011, 19:15

Gdyby poważnie potraktować tę nadinterpretację, to trzeba by wykonać dom i jego wyposażenie jedynie ze stali lub wermikulitu :lol:
Na jakiej wobec tego podstawie coraz więcej projektantów wprowadza do projektów domów mieszkalnych kanały w postaci rur PCW w suficie(?) Proszę poczytać na Forach. Piszą o tym Forumowicze. Czy uprawnieni projektanci nie znają przepisów :?: :?:

kangaxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 218
Rejestracja: 26 wrz 2010, 7:41
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: kangaxx » 07 lut 2011, 13:50

zawsze było że przepis sobie a życie sobie, wynika to z takiej prostej przyczyny jak pożar np poddasza, do czego komu są wtedy potrzebne niepalne kanały wm? czemu miałyby służyć?

samouk
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: samouk » 07 lut 2011, 18:44

Nasze żałosne "prawo budowlane" w wielu miejscach nie rozróżnia budownictwa przemysłowego i mieszkalnego (wszystko jest w jednym "garnku" :lol: ). To w budownictwie przemysłowym, gdzie np. w powietrzu unoszą się pyły lub substancje lotne łatwozapalne, wymagane są kanały wentylacyjne blaszane (nawet z klapami bezpieczeństwa przeciwwybuchowymi). Tam jest to zrozumiałe. Natomiast w budownictwie mieszkalnym (a szczególnie jednorodzinnym, gdzie powinna obowiązywać zasada "wolnoć Tomku w swoim domku" i wykonywania wszystkiego na własną odpowiedzialność) nie ma sensu mówić o przenoszeniu pożaru poprzez kanały z trudnozapalnego PCW. Wystarczy jednak, że przepis o niepalnych przewodach ktoś bezmyślnie zapisał i znajdą się zaraz interpretatorzy, którzy będą usilnie wszystkich przekonywać, że dotyczy to wszystkich kanałów wentylacyjnych :roll:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24119
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lut 2011, 8:43

Co się dziwić, skoro -
- wentylację konwekcyjną nazywają grawitacyjną
- podają w warunkach np. 30m3 /h kuchnia ... itp oraz dopuszczają wentylację konwekcyjną!!! Normy dla wentylacji naturalnej - czy można o większą kpinę z ludzi?
-podaje się przekroje kanałów do wentylacji konwekcyjnej - bez podania wysokości!!!
-do dziś wolno przyklejać izolację termiczną za stałym odbiornikiem ciepła
-do dziś przegroda termiczna 0 U<0.3W/m2xK może być niezabezpieczona od wewnątrz paroizolacją.
-do dziś żadnej odpowiedzialności nie ponosi architekt i wykonawca za postawienie domu zużywającego ponad 70kWh/m2 rocznie.

Co więc dziwnego, że cały świat przechodzi na kanały pcv, a u nas... Obrazek Obrazek

samouk
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: samouk » 08 lut 2011, 21:16

Ciekawe, czy Platforma (zwana śmiesznie Obywatelską) wyłoni spośród swego szacownego grona następcę osławionego posła Palikota, który prowadząc Komisję "Przyjazne Państwo" miał m.in. to Prawo Budowlane wreszcie poprawić. I co za jego "pracowitej" kadencji zdziałano? Wnioski możemy wyciągnąć sami :lol:

kangaxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 218
Rejestracja: 26 wrz 2010, 7:41
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: kangaxx » 09 lut 2011, 19:21

Tomasz_Brzeczkowski pisze:...cały świat przechodzi na kanały pcv, a u nas...


co to jest pcv?

kangaxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 218
Rejestracja: 26 wrz 2010, 7:41
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: kangaxx » 09 lut 2011, 19:59

samouk pisze:Ciekawe, czy Platforma (zwana śmiesznie Obywatelską) wyłoni spośród swego szacownego grona następcę osławionego posła Palikota, który prowadząc Komisję "Przyjazne Państwo" miał m.in. to Prawo Budowlane wreszcie poprawić. I co za jego "pracowitej" kadencji zdziałano? Wnioski możemy wyciągnąć sami :lol:


Żadne ugrupowanie nie wyłoni niczego/nikogo, co/kto mogłoby/mógłby polepszyć i spowodować zaprzyjaźnienie się państwa z obywatelem, mógłby takiego czegoś dokonać np następca Józefa Piłsudskiego, stosujący te same i skuteczne metody.
Ugrupowanie jakiekolwiek to niestety hołota, uczy nas tego historia, popatrzmy na pewne bardzo liczne ugrupowanie, nie wyprodukowało od (dla uproszczenia) czasu 2 wojny ani jednej złotówki, mało tego, marnotrawi je, pochłania, gubi, przywłaszcza i co tam jeszcze kto sobie wymyśli w tym negatywnym klimacie a będzie słuszne.
A jednak z biegiem czasu i mimo że wszyscy wiedzą jak wygląda i zwie się ten pasożyt, nie zniknął a zamiast tego rozwija się, rośnie, tuczy, mnoży i ma coraz więcej do gadania a naród musi spełniać jego zachcianki.
Zwie się administracja państwowa, biurokracja, urzędnicy, i mnożą się jak szczury, mają co jeść bo jak im nie damy to załatwią nas na cacy i mają do tego odpowiednie środki i charakter.
Jakie ugrupowanie sejmowe mając wśród nich tylu "spokrewnionych, spowinowaconych, itp fachowców", pozbawi się dobrowolnie w wypadku spadu ze sejmu możliwości awansu w szeregi wyżej wspomnianego tworu?
Gdyby naród obudziwszy się z ręką w nocniku, postanowił pokojowo i demokratycznie pozbyć się takiego pasożyta wybierając następcę Piłsudskiego, to czy taki urzędniczy, rozrośnięty twór na swoich ciepłych stołkach, wrośnięty w ciało narodu i dysponujący tak wielką siłą wyborczą pozwoliłby dobrowolnie sobie w wyborach te stołki odebrać?

więcej realizmu samouku w wyborach...rekuperatorów

samouk
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: samouk » 10 lut 2011, 21:56

O rekuperatorach tu przecież nie rozmawialiśmy, tylko utyskujemy nad idiotyzmami funkcjonującymi pod szyldem Prawa :? Gdyby Naród zagłosował na ośmieszaną na okrągło UPR, to by tej twojej (naszej) administracji już nie było. Ona jest zatem i ma się dobrze na życzenie tego Narodu.
I co na to poradzi mój (czy twój) realizm :?: :roll:

kangaxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 218
Rejestracja: 26 wrz 2010, 7:41
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: kangaxx » 11 lut 2011, 10:07

nic nie poradzimy, urzędnicy to usankcjonowana prawnie przestępczość zorganizowana, więc możemy tylko płacić haracz i siedzieć cicho, ewentualnie poszukać kraju nie stoczonego tak mafijnym nowotworem, niestety w unii o to ciężko

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24119
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 lut 2011, 13:06

Ja, gdy myszę coś załatwić - opowiadam taką dykteryjkę w urzędzie:

Lew chciał postawić w lesie dom kultury
-poszedł po pozwolenia... nic nie załatwił
-wysłali sprytnego lisa... nic nie załatwił
-ostania nadzieja w zgrabnej sarence - znowu nic
Cieszę przerywa osioł - to mażę ja! Wszyscy w śmiech.
No ale po dwóch godzinach osioł wraca z dokumentami??!??
Ja żeś tego dokonał?
- No?Normalnie, gdzie nie wejdę, ktoś z rodziny

jozin
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 13 maja 2011, 20:36
Lokalizacja: śląsk /żywiec
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: jozin » 18 kwie 2012, 13:44

witam czy może ktoś z Panów ,podesłać jakieś- linki /nazwy. takich rur z których wolno zbudować np;kanał wentylacyjny z okapu z nad pieca --( kuchenka gazowa) aż pod sam dach na strych ?? ,a co byście poradzili jaką-- rurę zastosować by wykonać z tego kanału wentylacyjnego na strychu wyprowadzenie na dach ?(mam na myśli jakiś kominek okrągły z rury ino jakiej ?? -----------(ma ona ponoć być izolowana by- się woda nie skraplała i nie lala się do okapu kuchennego i do kuchni ?) pod nasadę kominową ?

marjon7
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2014, 7:44
Lokalizacja: Podhale
Kontaktowanie:
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: marjon7 » 10 sty 2014, 8:12

Wszystko zależy, jeżeli wentylacja jest poza kominem, to można, w kominie także można jeżeli, palimy, gazem, olejem, ekogroszkiem bo tam nigdy nie wystąpi temperatura powodująca zachwianie stabilności rury, proszę wykonać samemu test , znaleźć gdzieś kawałek ściany z cegły do rozbiórki , z jednej strony dać rurę PCV a z drugiej przyłożyć palnik gazowy i grzać ścianę, daje gwarant,że rura się nie zagrzeje nadmiernie jeżeli by tak było to wylewając wodę gorącą do zlewu rury by spłynęły a tak nie jest, następnie drugi test na 2 minuty przyłożyć palnik do samej rury i wtedy będzie miękka jak guma, czyli jeżeli temperatura ściany przylegającej bezpośrednio może choć chwilowo przekraczać 75 stopni to nie wolno dawać rury PCV. Osobiście z praktyki wiem ,że na wysokości ,2,5m, nigdy nie spotkałem się aby komin tak się nagrzewał, jeżeli jest masywny i dobrze wymurowany, wy też słyszelibyście o ludziach poparzonych od komina.
W kominach systemowych temat jest odrębny bo tam o rurze PCV zapomnij. Te kominy to tak jak auto mercedesa sprzed 1995 a obecne, wszystko jest obliczone na określony okres i ten nowy nigdy nie wytrzyma tle lat co dawny model, rozbierałem już kominy systemowe po 12 latach użytkowania i co tam zobaczyłem to tragedia, wełna była czarną sfałdowana masą śmierdzącą wszystkim. Komin systemowy ma mieć wlot powietrza do warstwy wełny i wylot pod samą czaka a daję konia z rzędem jak mi ktoś pokaże zdjęcie nowych kominów z takim trikiem, no może któregoś konia bym stracił ale to byłby cud, w większości wełna nigdy nie widzi świeżego powietrza.
marjon7

asiax84
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 454
Rejestracja: 14 kwie 2015, 16:43
Re: Przewód wentylacyjny z rury PCV ?

autor: asiax84 » 03 paź 2015, 17:57

Bardzo dobre i wytrzymałe rury są na stronie http://pcvwiplast.pl/. U mnie sprawują się one po prostu świetnie, łatwe w montażu i mocne. Do tego cena niska, czego chcieć więcej.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 4 gości

Gotowe projekty domów