Pomiar spadku ciśnienia w GWC

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Jacek_z_Gdyni
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2018, 0:40
Pomiar spadku ciśnienia w GWC

autor: Jacek_z_Gdyni » 17 gru 2018, 14:11

Witam wszystkich,

od razu informuję, iż jestem całkowicie zielony w kwestii wentylacji i być może zadam głupie pytanie. Proszę zatem z góry o wybaczenie.

Problem jest następujący:
Wybudowałem w domu gruntowy wymiennik ciepła (GWC), który stawia przepływającemu powietrzu określony opór. Do tego GWC podłączona będzie pompa ciepła, a jeśli pomiary GWC wyjdą pomyślnie, to dwie pompy ciepła takiego samego rodzaju:
http://www.ariston.com/pl/NUOS_EVO_80_110

Tu jest instrukcja z parametrami tej pompy:
http://www.ariston.com/pl/media/files/4 ... os_EVO.pdf

Jest w niej na stronie 8 wspomniane, że maksymalny spręż wentylatora wynosi 65 Pa, a natężenie przepływu powietrza wynosi od 100 do 200 m3/h (czyli dla dwóch pomp pracujących równolegle to będzie od 200 do 400 m3/h). W okresach letnich pracować będzie tylko jedna PC, a zimą poniżej 0 st. C będą załączał drugą.

GWC ma kolektory dolotowy i wylotowy zrobione z rur fi200 mm. Problem jest taki, że nie wiem, ile powietrza może przez tego GWC przepłynąć w jednostce czasu i ile potrzeba na dany przepływ sprężu wentylatora.

Pytanie: jak zmierzyć spadek ciśnienia na tym GWC? Ile tak naprawdę może być maksymalnie spadku ciśnienia na GWC przy 400 m3/h, żeby wentylator we wspomnianej pompie "dał radę"???

Bardzo możliwe, że źle kombinuję, ale chcę kupić wentylator z allegro o maks. przepływie ok. 700 m3/h wraz z regulatorem obrotów i podłaczyć do wylotu z GWC, żeby wysysał powietrze. Następnie ustawic go tak, żeby anemometr na wlocie pokazywał 400 m3/h. Tylko, że dalej nie będę wiedział, jakie są opory w tym GWC. Jak sobie z tym poradzić?

Pozdrawiam
Jacek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24124
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomiar spadku ciśnienia w GWC

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 gru 2018, 15:39

najlepiej będzie nie korzystać z gwc. Wentylator w pompie nie nadaje się do dodatkowych oporów, a dodatkowy wentylator weźmie znacznie więcej prądu niż niż da zysku. Poza tym, wyjście sterujące prędkością wentylatora z pompy może skutkować utratą gwarancji.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów