pleśń a rekuperator w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

xaliemorph
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2009, 13:13
pleśń a rekuperator w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty

autor: xaliemorph » 28 maja 2009, 13:43

Znany problem pleśni w mieszkaniu w blokach z wielkiej płyty. Genralnie problem objawia się zimą. Mieszkanie jest 3 pokojowe z obecnością średnio 4 osób w mieszkaniu plus gotowane obiady (które sporo wilgoci wytwarzają). Oprócz tego 2 lokatorki które są z gatunku zmarzluchów i mają manię uszczelniania okien jak tylko się da nie bacząc na wszelkie logiczne argumenty. Ba, widzą że pleśń zjada zimą okna (drewnianie ale wymienione na nowe przez poprzednich właścicieli) ale mimo to z zamiłowaniem uszczelniają okna. Wentylacja grawitacyjna jak w większości bloków z PRL.

I teraz pytanie. Czytałem o rekuperatorach i chciałbym się dowiedzieć czy w ogóle są one instalowane w mieszkaniach w blokach mieszkalnych z wielkiej płyty? Jak jest rozwiązywana sprawa przede wszystkim w kwestii wciągu i wyciągu powietrza? Tzn. którędy jest pobierane i jaki to ma wpływ na fasadę bloku i opinie administracji? Czy ktoś już przerabiał ten temat? Jak jest rozwiązywana sprawa rozprowadzenia korytarzy powietrznych w mieszkaniu? Którędy są one roprowadzane, na jakiej wysokości? No i jak wygląda sprawa kosztów? Chodzi zarówno o koszty założenia takowej instalacji jak i jej użytkowania plus ewentualne oszczędności. Chodzi o instalacje z odzyskiem wody z powietrza by pozbyć się problemu wilgoci i pleśni tym spowodowanej. Nadmienię iż jestem laikiem w temaci jednak wdzięczny byłbym za jednoznaczne wyjaśnienie kwestii. Sama cena nic mi nie mówi a przykładu wentylacji z rekuperatorem w bloku mieszkalnym wraz ze sposobem instalacji w internecie niestety nie znalazłem.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 21991
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 maja 2009, 7:20

Są montowane reku w blokach, nawet w kawalerce. Każda osoba, rodzina ma prawo do skutecznej stałej wentylacji niezależnie od tego gdzie i w czym mieszka. Często w miastach wentylację z jasno określoną czerpnią ( nie nawiewnikami w oknach) są koniecznością. Sam mam jedno mieszkanie gdzie okna wychodzą na Al. Jerozolimskie a z drugiej strony jest wewnętrzne podwórko z zielenią. Wiadomo, że czerpnia musi być tam gdzie nie ma okien.
Co do administracji... Nie mogą nawet się sprzeciwiać, bo to ich "zwalniamy" z obowiązku zabezpieczenia skutecznej wentylacji.
rekuperator wielkości pudełka od butów

Obrazek


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów