Mieszkanie w bloku okna nieotwierane + wentylacja mechaniczna wywiewna - czy da się mieszkać?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

braxinho
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 06 gru 2018, 0:26
Mieszkanie w bloku okna nieotwierane + wentylacja mechaniczna wywiewna - czy da się mieszkać?

autor: braxinho » 06 gru 2018, 0:34

Pewien warszawski deweloper sprzedaje mieszkania, w których ze względu na przepisy przeciwpożarowe (minimalna odległość okien od budynku) zamontował okna nieotwieralne. Żeby zapewnić wentylację zainstalował wentylację o poniższej specyfikacji.
(mieszkanie ok 60m, wysokie ponad 4 metry)

Zgodnie z projektem architektonicznym w części mieszkalnej budynku przewidziano wentylację mechaniczną wywiewną realizowaną przez wentylatory kanałowe wywiewne zlokalizowane na poziomie 2 piętra w przestrzeni instalacyjnej w komunikacji.
Zaprojektowano i wykonano oddzielne wyciągi powietrza z:
- pomieszczenia łazienki – 50m³/h (system Ł)
- pomieszczenia kuchni - 50m³/h (system K)
- okapu kuchennego (system OK).

Dodatkowo dla mieszkań zlokalizowanych w strefie ppoż. ze względu na brak możliwości zastosowania nawietrzaków w oknach przewidziano mechaniczny nawiew powietrza do pomieszczenia.

Instalację zaprojektowano i wykonano na urządzeniach firmy systemair. W piwnicy znajduje się wentylator kanałowy MUB 025 315EC-POT (z nagrzewnicą wodną typu VBC 200-2) zapewniający napływ świeżego powietrza o wydajności 100m³/h. Na dachu natomiast znajdują się wentylatory kanałowe TFSR 160EC (system Ł i K) oraz wyrzutnia dachowa (system OK).

Co się dzieje w takim mieszkaniu jak np przypalę garnek i chcę wywietrzyć? Czy takie mieszkanie można brać pod uwagę, czy należy odrzucić na starcie? Czy można przerobić okna nieotwieralne, jeśli to samowolka budowlana, to co za to grozi, a może nie ma takiej potrzeby, bo zamontowano dobrą instalację?

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za opinie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24119
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Mieszkanie w bloku okna nieotwierane + wentylacja mechaniczna wywiewna - czy da się mieszkać?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 gru 2018, 5:01

Widocznie projektant dostał działkę od systemair, by zalegający magazyny towar wykorzystać. Wentylacja to 20-do 30m3/h na osobę z możliwością przewietrzania. 100m3/h przy dwóch osobach to zbyt dużo, to za suche powietrze , a do przewietrzania zbyt mało. Poza tym kretyńskim pomysłem jest nagrzewnica zamiast rekuperacji.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów