Dodatkowa wentylacja poddasza - łazienka

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Yacus
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2019, 6:21
Dodatkowa wentylacja poddasza - łazienka

autor: Yacus » 21 sty 2020, 10:03

Cześć,

W planach jest wykonanie łazienki na poddaszu użytkowym. W chwili obecnej mierzę się z zaplanowaniem wentylacji mechanicznej (głównie wyciągu na chwilę obecną) z uwagi na to, że:
- do szczytu dachu mam 1,5m więc o ciągu naturalnym można raczej zapomnieć.
- zajęte mam wszystkie kanały wentylacyjne.

Mój pomysł jest nastepujący:
Na sufit kratka wentylacyjna, następnie po strychu w linii poziomej około 5m rury "spiro" ocieplanej (na tym odcinku wentylator promieniowy), następnie trójnik (aby utworzyć odstojnik na skropliny) i następnie pionowy odcinek bezpośrednio do połaci.
Dach mam pokryty blachą trapezową.

Czy taki pomysł zadziała? Poziomy odcinek na strychu planuję puścić z lekkim spadem w kierunku trójnika aby ewentualne skropliny spływały do odstojnika.
W jaki sposób wykonać przejście przez blachę trapezową aby było szczelnie i porządnie? Możecie polecić jakieś rozwiązania?

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Dodatkowa wentylacja poddasza - łazienka

autor: denvi » 21 sty 2020, 10:39

np.: [link do oferty na Allegro wygasł]

Yacus
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2019, 6:21
Re: Dodatkowa wentylacja poddasza - łazienka

autor: Yacus » 10 lut 2020, 7:58

Dziękuję. Wygląda bardzo przyzwojcie, chętnie taki wykorzystam.

Zastanawiam się również jak poprawnie wykonać wentylację kuchni, która będzie sąsiadować z łazienką.

Czy najlepszym rozwiązaniem będzie wyprowadzenie drugiego kanału wentylacyjnego bezpośrednio z kuchni - analogicznie jak w łazience - z zastosowaniem osobnego wentylatora? Oczywiście do osobnego kominka wentylacyjnego w dachu.

Przeszedł mi również przez głowę inny pomysł. Wyprowadzić dwa kanały wentylacyjne poddaszem poziomo do wspólnego czwórnika. U dołu czwórnika zrobić odstojnik na skropliny, a od góry zamontować wspólny wentylator i wyprowadzić kanał już bezpośrednio do kominka wentylacyjnego w dachu. Czy takie rozwiązanie ma sens czy posiada jakieś wady których nie zauważam - poza zmniejszeniem wydajności? Wykorzystuję wtedy jeden kominek, jeden wentylator który mógłby pracować w trybie ciągłym, poprzez zastosowanie osobnych klap zwrotnych powietrze pomiędzy pomieszczeniami nie powinno się mieszać. Oczywiście rury ocieplone aby zminimalizować ryzyko kondensacji. Spadek rur wykonam w kierunku odstojnika.

Oczywiście w obu przypadkach chcę zastosować klapy zwrotne - z uwagi na mały ciąg grawitacyjny - aby zapobiegać cofaniu się powietrza w momencie, gdy wentylator nie będzie pracować.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości

Gotowe projekty domów