Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 maja 2014, 2:48

Jak się należy domyślać bez ich wiedzy i zgody. Nawet dla własnych interesików. Po ma pan się domyślać? Nie lepiej zadzwonić czy maila napisać ?
A ekonomia to izolacja. Izolacja wyklucza pośrednie ( centralne , hydrauliczne) ogrzewanie z rynku.
Dlatego metody "izolowania' proponowane przez absolwentów i "naukowców" z uczelni gdzie jeszcze takich ogrzewań nie zlikwidowano - nie należy brać poważnie.

Twierdzi Pan, ze rozwiązanie CO w oparciu o PC gruntową to rowiązanie nieekonomiczna.

jaki sens jest w XXI wieku stosować drogie i nieekonomiczne zabytki - Nie przeszkadza Panu, że trzyma się naród w ciemnocie? W XXI wieku gruntowe dolne źródło??? współczesne pompy ciepła są tańsze od instalacji kotłowni węglowej w domu!

perm
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: perm » 17 maja 2014, 7:19

Krzysiek74 pisze:4. Prof. K. Żmijewski i dr L. Duda
Oczywiście bez grzebania w życiorysach, ale jak się należy domyślać Panowie ci ukończyli wydziały inżynieryjne, a tytuły naukowe osiągnęli w katedrach naukowych. Czyli wg Pana miejscach, gdzie dochodzi do regularnego wylęgania tępaków i ignorantów. To ja już zupełnie nie rozumiem - tu się myśl naukową chwali, czy gani :roll:
Oczywiście nie moją rolą jest również Pana przestrzegać, ale ja osobiście publicznie nie szastał bym tak na lewo i prawo nazwiskami naukowców. Jak się należy domyślać bez ich wiedzy i zgody. Nawet dla własnych interesików.
Dr Ludomir Duda to chemik. Jego największym osiągnięciem to nowatorski sposób gaszenia pożarów. Z budownictwem, podobnie jak Brzęczkowski nie ma nic wspólnego. Próbuje na tym zarobić i tyle.

Krzysiek74
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014, 19:17
Lokalizacja: Morąg
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Krzysiek74 » 17 maja 2014, 10:19

"A ekonomia to izolacja. Izolacja wyklucza pośrednie ( centralne , hydrauliczne) ogrzewanie z rynku. "

No i Pan znowu swoje!
Jaki widzi Pan związek przyczynowo-skutkowy w powyższym stwierdzeniu?
Krzysiek1974

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 maja 2014, 11:01

Szkoła w której uczy się, że można stosować ogrzewanie hydrauliczne (pośrednie) w budownictwie, musi z definicji zwalczać wszelkie przejawy izolowania. Taka szkoła ma często wsparcie w sprzedawcy nośników, zwłaszcza jak jest monopolistom.
Absolwenci takiej szkoły nie mogą znać się na izolowaniu. Dotuje się i propaguje stare energochłonne technologie jak np kolektory, pompy ciepła z gruntowym dolnym źródłem, biopaliwa itp a zwalcza izolowanie czy nowoczesne ( duuuużo ) tańsze pompy ciepła.
Z jednej strony podaje się dość precyzyjnie normy na wentylację (50m3/h łazienki 30 kuchnia sposób ciągły) ) a z drugiej dopuszcza się wentylację grawitacyjną, choć ta w/w norm spełnić nie ma szans ( nawet najlepiej jak można wykonana - daje tyle co przewiduje norma 3 % czasu w roku.

Czas nauki na budownictwie to 5 lat. Za pięć lat wchodzi standard zeroenergetyczny , czy nie uważa Pan, że nie powinno się już zakazać działalności Instytutowi Techniki Cieplnej Wydziałom czy Katerdom ogrzewnictwa? Jaki jest sens "kształcenia" głąbów?

Krzysiek74
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014, 19:17
Lokalizacja: Morąg
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Krzysiek74 » 18 maja 2014, 5:45

"Absolwenci takiej szkoły nie mogą znać się na izolowaniu. Dotuje się i propaguje stare energochłonne technologie jak np kolektory, pompy ciepła z gruntowym dolnym źródłem, biopaliwa itp a zwalcza izolowanie czy nowoczesne ( duuuużo ) tańsze pompy ciepła. "

W ogóle się nie mogę zgodzić. Stare energochłonne technologie to CO na koksownik, albo ekogroszek w domu >30 kWh/m2. Akurat tak się składa, że na chwilę obecną nie ma lepszego rozwiązania w kwestii jego eksplooatacji (oczywiście nie inwestycji niestety :cry: ) niż gruntowa PC. I to pod każdym względem:
1. Ekonomicznym - na co wskazuje roczna tabela wydatków dla różnych systemów ogrzewnia (oczywiście w porównywalnych warunkach przeprowadzonych badań, w tym oczywiście izolacji). Oczywiście nie będę się cietrzewił (tak jak Pan niestety) i twierdził, że PPC jest pod tym względem zła. Stwierdzam tylko, że w warunkach klimatycznych w Polsce w okresie zimowym lepszym i bardziej wydajnym źródłem energii cieplnej jest PC z wymiennikem gruntowym.
Ogrzewanie bezpośrednio prądem i to płyty fundamentowej (jak to ma miejsce w domach pasywnych wlaśnie) w porównywalnych warunkach izolacyjnych to już kompletny bezsens.
Z drugiej strony dlaczego w domach pasywnych zaleca się wentylację mechaniczną z GWC (i to najlepiej przeponowy glikolowy), a jednocześnie odradza się stosowania PC gruntowej to już naprawdę nie wiem :?
2. Ekologicznym - kwestia użytkowania zupełnie obojętnego dla środowiska. Nie wiem dlaczego w ogóle potrzebna na to zgoda jakichś urzędasów z wydz środowiska :evil: bo może dżdżownica tylek odmrozi? No ale to Polska właśnie, stołki trzeba obstawić kolesiami.
W kwestii zmniejszenia emisji gazów z elktrociepłowni - chyba uzasadniać nie trzeba.
3. Komfort użytkowania - stoi sobie w kąciku urządzenie wielkości lodówki, o którego istnieniu użytkownik szybko zapomina. Bez buczenia, nawiewów, wiecznego majstrowania przy programatorze i oglądania się na Kreta w TVP.

Nasza kochana Polska jak ktoś kiedyś powiedział to jednak dziki i zacofany kraj, a wszystko musi być do góry kołami. Od Libii różnimy się tym, że nie strzela się do bocianów(chwilowo).
Pozwalamy sobie na dotacje po 100 zł na wydobycie każdej tony węgla.
Pozwalamy sobie na rozwój rolnictwa made in PSL i premier Kalinowski - czyli dotacja do biopaliw a ziemniaki z Chin, albo chłop musi płacić karę za nadprodukcję mleka.
Nie można zbudować nowoczesnej elektrowni atomowej, bo trzeba ogrzewać się gazem z wielkiej łachy Putina.
Czy w Polsce mniej wieje niż w Holandii, albo płynie mniej rzek niż w Skandynawii :?:

Biorąc pod uwagę powyższe trudno się w sumie dziwić dlaczego rozwiązania najtańsze w eksploatacji, muszą być najdroższe w inwestycji :(
Realny koszt PC to koszt lodówki. Koszt sond pionowych - kawałek rurki, trochę wymiennika i wody z solą + kilka godzin wiercenia. Prosto rozumując i nie przymierzając- za 20 zł można kupić pól litra w sklepie, albo zrobić 10 l bimbru samemu. Na tym polega monopol państwa, w tym rownież w branży budowlanej i ciepłowniczej. :?
Krzysiek1974

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 maja 2014, 10:24

W ogóle się nie mogę zgodzić. Stare energochłonne technologie to CO na koksownik, albo ekogroszek w domu >30 kWh/m2. Akurat tak się składa, że na chwilę obecną nie ma lepszego rozwiązania w kwestii jego eksplooatacji (oczywiście nie inwestycji niestety Crying or Very sad ) niż gruntowa PC. I to pod każdym względem:
To nie jest kwestia do dyskusji to defincja. nie mogą się znać na izolowaniu, bo izolacja wyklucza ekonomiczność pomp ciepła z DZ .

Stwierdzam tylko, że w warunkach klimatycznych w Polsce w okresie zimowym lepszym i bardziej wydajnym źródłem energii cieplnej jest PC z wymiennikem gruntowym.

Co mają warunki klimatyczne? Przecież dziś obniża się ciśnienie - to dużo tańsze i skuteczniejsze . Pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem to nieporozumienie a podłączenie pompy do centralnego to po prostu głupota!
Absolwenci szkół o których mowa, uczą się zwalczać izolację - nie izolować .

smichalek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 548
Rejestracja: 24 paź 2017, 9:58
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: smichalek » 16 lut 2023, 12:56

Bolas pisze:Tak samo jak to że żyjemy w kraju demokratycznym na zielonej wyspie mlekiem i miodem płynącej - w końcu większość tak mówi i jest to wypracowany latami obraz Polskiej Polityki. Z broni ginie mniej osób a jest zakazana w samochodach kilkaset razy więcej a nadal dozwolone. Alkohol i tytoń dobre choć degradują społeczeństwo a marihuana nielegalna. Państwo mówi mi kiedy żona ma rodzić kiedy nie a dla rządzących jest ważniejsza tęcza i pilnowanie Trynkiewicza niż pomoc obywatelom:
https://www.youtube.com/watch?v=HbUXxhl61I0


Mistrzu, ale obecnie marihuana to też służy w celach leczniczych. Nie ma co generalizować. Polecam poczytać - https://medicante.com/pl/choroby/medyczna-marihuana-a-adhd-jak-konopie-wplywaja-na-leczenie/


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów