Blok bucząca wentylacja

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 maja 2016, 16:31

Wentylator wystarczy jeden, np. przedpokoju, do tego rozdzielacz na pokoje . Dobrze jest dodać regulację obrotów i filtr. Siwże powietrze pompowane do pokojów pod sufitem wyjdzie pionami w kuchni i łazience. Nawiewniki zakleić.
HVAC - najtańszy komfort.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: xander119 » 18 maja 2016, 6:09

Ale skąd wentylator ma brać to świeże powietrze skoro wszyscy podpięci do kanału wentylacyjnego mają wentylację mechaniczną wywiewną? Przecież jak zrobię nawiewną to ten cały syf z komina będzie u mnie w mieszkaniu :lol: Albo ja czegoś nie rozumiem albo ktoś tu chce coś powiedzieć ale nie wie jak albo nie zrozumiał tego co wcześniej napisałem.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 maja 2016, 6:23

xander119 pisze:Ale skąd wentylator ma brać to świeże powietrze skoro wszyscy podpięci do kanału wentylacyjnego mają wentylację mechaniczną wywiewną? Przecież jak zrobię nawiewną to ten cały syf z komina będzie u mnie w mieszkaniu :lol: Albo ja czegoś nie rozumiem albo ktoś tu chce coś powiedzieć ale nie wie jak albo nie zrozumiał tego co wcześniej napisałem.

Do poboru świeżego powietrza jest czerpnia. To podstawa i pierwszy element wentylacji. Umieszcza się ją w miarę czystym miejscu na elewacji. Połączona jest ona, przez filtr, kanałem z wentylatorem kanałowym. Powietrze nawiewane do pokoi a wychodzące przez kuchnie i łazienki, zapobiegnie napływowi powietrze z pionów.
HVAC - najtańszy komfort.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: xander119 » 18 maja 2016, 6:36

Ale jak ja dam zamiast wentylatorów kratki w kominie to jak sąsiad na dole odpali swój wentylator to cały kurz z komina wepchnie przez kratkę do mnie. Czy ja źle rozumuję?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 maja 2016, 7:14

Kurz nie ma swojego napędu, więc pod prąd nie poleci.
Poza tym, w miejscu kratki można założyć zaworek zwrotny ( na wypadek wszelki...) zapobiegnie on cofaniu się powietrza, gdyby wentylator nawiewny z jakiegoś powodu nie pracował.
HVAC - najtańszy komfort.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: -_- greg » 22 maja 2016, 14:14

Arek99 pisze:Sprawa jest nie rozwiązana następna wizyta w piątek. Zaangażowanie było. Osobiście twierdze że winowajcą jest wentylator który jak widać nie chce się dać namierzyć.
ps. wentylator już stoi na jakiś podkładkach.

Czy przypadkiem nie ma instalacji GSM na budynku?. Serwerownia należąca tej instalacji może być przyczyną hałasu, a dokładnie któreś urządzenie.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie spotkałem projektanta, który by się martwił opcjami, bo ich nie zna. Na ogół przychodzą po poradę/pomoc inwestorzy lub wykonawcy.

Chyba mamy na myśli dwóch różnych projektantów. Ja piszę cały czas o projektancie od wentylacji a nie od architekcie od wykończenia i aranżacji mieszkań.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:12 maja w Muratorze dr Maciej Szumski miał wykład na temat wpływu powierzchni na hałas.
Powietrze do gładkich powierzchni przylega i zwalnia, wtedy wewnętrzny strumień wyprzeda ten przy ściankach i rozpręża się, powstaje fala dźwiękowa.
Porównywaliśmy dwa kanały 50m PE75 , ten z poprzecznymi zagłębieniami był cichszy i miał mniejsze opory.

Dlatego w instalacji went. z gładkich rur spiro stosuje się tłumiki akustyczne, aby zniwelować ten niepożądany efekt akustyczny.
Oprócz akustyki jest jeszcze inny ważny parametr. Tworzywa sztuczne mogą zawierać chemiczne substancje, które są szkodliwe dla człowieka. Dlatego wstrzymam się z wydaniem werdyktu, które rury są lepsze, a które gorsze w domowych instalacjach wentylacyjnych.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Szanowny Panie, jak tu po ćwierć wieku walki z tumanami nie być radykalnym?

Najlepiej jest dotrzeć do odbiorców. Gdy będą wiedzieli co jest dobre, to nie kupią tego co im cwane ‘tumany’ wciskają.
Czy to z tej branży, czy z innej, czy nawet jeśli chodzi o polityków itd. Wystarczy powtarzać i podawać argumenty. Im prościej tym lepiej.
Każdy zrozumie w swoim czasie.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Dr Jarosław Muller z politechniki krakowskiej
przy pionach w kuchni i łazienkach nawiewnik w oknie na parterze powinien mieć 9m dł a na górze 12m.
czy
Dr Jerzy Sowa politechnika warszawska
Nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo nie ma takiej wentylacji.

Na autorytetach bym się tak mocno nie opierał, bo gdy autorytet upadnie to my razem z nim.
Jedynie zachowuję zdrowy dystans do autorytetów, nic więcej nie miałem na myśli. To tak od razu dla wyjaśnienia.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:U nas instalatorzy jak zwykle odwrotnie. Wentylacja to nawiew powietrza do pokoi. Przy nawiewie wiemy skąd pobieramy świeże powietrze, wiemy, że sypialnie są wentylowane, możemy założyć filtr i nawiew zrobić pod sufitem, by nie "ciągnęło" zimnym po nogach. Natomiast wywiew, będzie kanałami pionowymi w kuchni i łazienkach. Nie będzie cofki i zagrzybionego powietrza.
Po prostu, Pana wentylację projektował ktoś kto się na tym nie zna.

Oj znają się znają, tylko mają inne intencje. Ich cel to zrobić tak żeby w papierach było ok. i zgarnąć jak najwięcej kasy.
Gdyby nie ta wszechobecna chciwość na pieniądz i wyzysk, inaczej by to wszystko wyglądało, czyli w nowych blokach robiono by solidną wet naw/wyw. z reku.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: -_- greg » 22 maja 2016, 14:25

xander119 pisze:Nie wiem czy już gdzieś tu o to pytałem ale.. Czy to normalne że jak włączę wentylator w korytarzu to czuję że wdmuchuje mi powietrze w łazience i okapie nad kuchenką? Co prawda większość wciągniętego powietrza idzie w komin ale jednak czuć że nie całe.

Warto sobie uświadomić że gdy mamy wentylatory na kominach, to albo działają wszystkie albo żaden. Inaczej to nie ma sensu. Włącznie jednego wentylatora zwiększa podciśnienie w mieszkaniu. Gdy jest większe podciśnienie, to powietrze zasysane jest do mieszkania wszelkimi szparami. Kominy z kratkami lub z wyłączonymi wentylatorami, to największe szpary dla powietrza.
Tak więc, w ten sposób sobie szkodzimy przez to, że przez drugi komin wchodzi nam powietrze skażone biologicznie.

xander119 pisze:Może inaczej to opiszę. Gdy są włączone oba wentylatory plus okap to wszystko jest ok. Ale jak wyłączę jeden to przez ten wyłączony powietrze jest wtłaczane do pomieszczenia przez ten pracujący.

To jest wentylacja podciśnieniowa, mechaniczna wywiewna. Jak wynika z opisu jest wspólna. W takich wentylacjach jak w omawianym przypadku, wentylatory zamontowane są w domu na każdym kominie. Wentylatory nie powinny być wyłączane. Dopuszcza się zmniejszenie obrotów ale zawsze powinny działać 24h/dobę. Wyłącznie jednego z nich skutkuje opisanym problemem. Wentylatory i okap, powinien mieć zamontowany zawór zwrotny.
W celu zapobiegnięcia cofkom, stosuje się właśnie przepustnice zwrotne tzw. klapki. Aby spełniały swoje zadanie, powinny być szczelne i przyzwoitej jakości. Helios w swoich wentylatorach stosuje całkiem niezłe zawory (klapki) zwrotne.
(Od razu dodam że w wentylacjach podciśnieniowych lepszym rozwiązaniem jest
1 jedna centralka wywiewna na lokal, lub
2 centralny wentylator.
Wówczas zamiast wentylatorów są tylko anemostaty przy kominach. Anemostaty to jeden z elementów do wyregulowania instalacji. Regulacji instalacji powinien dokonywać specjalista, co każdy przegląd. W odniesieniu do tego rodzaju wentylacji, jest to rozwiązanie najprostsze i najmniej kłopotliwe dla użytkowników).

xander119 pisze:Ale jak ja dam zamiast wentylatorów kratki w kominie to jak sąsiad na dole odpali swój wentylator to cały kurz z komina wepchnie przez kratkę do mnie. Czy ja źle rozumuję?

Dobrze! Każdy lokator podpięty do wspólnego komina wpycha swoje zużyte powietrze. Powietrze będzie chciało się przez kratkę wepchać do mieszkania, bo nie ma oporu jaki wcześniej wytwarzał wentylator. Więc jak najbardziej jest taka możliwość.

xander119 pisze:To są takie wentylatory jak pod tym linkiem:
http://gdansk-pogodne.mojeosiedle.pl/vi ... hp?t=36559

Ten wentylator Maico ER100G wygląda tandetnie, jak by klon Helios ELS, który z resztą też nie jest jakiś nadzwyczajny. Z tego co widzę (na zdjęciach) jak by był plastikowy zawór zwrotny. To jest przykład jak wykonawcy kupują najgorsze badziewie żeby zaspokoić pazerność na pieniądz a potem użytkownik ma z tym tylko kłopot.


Tomasz_Brzeczkowski pisze:Wentylator wystarczy jeden, np. przedpokoju, do tego rozdzielacz na pokoje . Dobrze jest dodać regulację obrotów i filtr. Siwże powietrze pompowane do pokojów pod sufitem wyjdzie pionami w kuchni i łazience. Nawiewniki zakleić.

Proponowanie z marszu zmianę wentylacji podciśnieniowej na nadciśnieniową, jest w mojej ocenie radykalnym posunięciem. Zbyt pochopnie nie przerabiał bym tej wentylacji, w tym konkretnym przypadku. To rozwiązanie sprawdzi się gdy mieszkanie ma własne kominy wentylacyjne. W omawianym przypadku, gdy komin jest wspólny to nie takie oczywiste.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 maja 2016, 6:01

Chyba mamy na myśli dwóch różnych projektantów. Ja piszę cały czas o projektancie od wentylacji a nie od architekcie od wykończenia i aranżacji mieszkań.
Ja piszę o projektancie domu. Wentylacja jest integralną częścią domu, jak ściana czy strop.
Dlatego w instalacji went. z gładkich rur spiro stosuje się tłumiki akustyczne, aby zniwelować ten niepożądany efekt akustyczny.
Dlatego nie stosuje się gładkich kanałów w wentylacji. Tłumik to porażka projektanta, nigdy jeszcze czegoś takiego nie zakładałem.
Oprócz akustyki jest jeszcze inny ważny parametr. Tworzywa sztuczne mogą zawierać chemiczne substancje, które są szkodliwe dla człowieka. Dlatego wstrzymam się z wydaniem werdyktu, które rury są lepsze, a które gorsze w domowych instalacjach wentylacyjnych.
Dlatego używa się zdrowych i atestowanych kanałów.
Oj znają się znają, tylko mają inne intencje. Ich cel to zrobić tak żeby w papierach było ok. i zgarnąć jak najwięcej kasy.
Gdyby nie ta wszechobecna chciwość na pieniądz i wyzysk, inaczej by to wszystko wyglądało, czyli w nowych blokach robiono by solidną wet naw/wyw. z reku
Jak rozmawiam z projektantami, to nie widzę śladu wiedzy o wentylacji. Tępota i wszystko.
A kasa... może zmiana projektowania, wiązała by się ze zmianą (zakupem!!!) programu) a nowy program, może wymagałby przeczytania instrukcji?
HVAC - najtańszy komfort.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: -_- greg » 25 maja 2016, 16:39

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Dlatego nie stosuje się gładkich kanałów w wentylacji. Tłumik to porażka projektanta, nigdy jeszcze czegoś takiego nie zakładałem.

Ja nie uważam tego za porażkę

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Ja piszę o projektancie domu.

Architekt (projektant) domu nie musi być specjalistą od went. Natomiast mógłby zlecić wykonanie projektu wentylacji i uwzględnić go w swoich projektach. Jednak ostateczny koszt takiego projektu domu będzie sporo większy przez co jego ‘atrakcyjność rynkowa’ spadnie. Zwykli ludzie nie wymagają dobrej wentylacji, to architekt nie ma tego w ofercie. Gdyby ludzie wymagali bo mieli by świadomość, to by było inaczej. Kiedyś się zetknąłem z opiniami że rekuperacja czy sama wentylacja mechaniczna to fanaberia albo frajerstwo przez pakowanie się z niepotrzebny koszt.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Wentylacja jest integralną częścią domu, jak ściana czy strop. .

W Polsce wygląda to tak: wentylacja = komin wentylacyjny, który jest zintegrowany w każdym projekcie i na tym koniec. Na tym polega integralność wentylacji z domem.
(W wyższych budynkach wymagana jest went. mechaniczna więc najczęściej zakładają went. mech. wywiewną opartą na wentylatorach Helios ELS lub tańszych klonach. Papiery się zgadzają, wyszło najtaniej i prawie wszyscy zadowoleni. Żal że w nowych budynkach nie ma tradycji robienia went. naw/wyw z reku ale ma być tanio i zgodnie z normami więc tak robią.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Jak rozmawiam z projektantami, to nie widzę śladu wiedzy o wentylacji. Tępota i wszystko.

Projektanci z którymi się Pan spotkał na swojej drodze to nie wszyscy projektanci tylko jakaś część. Jednak przyznam że z mojego punktu widzenia trudno dostrzec człowieka, który ma względnie jakieś pojęcie o wentylacji domu/mieszkania. Nawet w środowiskach tzw. alternatywnego budownictwa temat wentylacji nie istniej. Zdaje się, że podstawowa edukacja szerokim łukiem omija ten temat i tak to już ludziom zostaje.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:A kasa... może zmiana projektowania, wiązała by się ze zmianą (zakupem!!!) programu) a nowy program, może wymagałby przeczytania instrukcji? .

Program komputerowy nie załatwi sprawy. Najistotniejsza jest świadomość człowieka i jego zrozumienie dlaczego tak a nie inaczej. Programy to tylko narzędzia.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Dlatego używa się zdrowych i atestowanych kanałów. .

W idealnym i uczciwym świecie bezgranicznie ufał bym atestom i tym co w papierach podaje producent.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 maja 2016, 17:00

Ja nie uważam tego za porażkę
Nigdy, przez 26 lat nie zastosowałem tłumika. Odpowiednie kanały i optymalna prędkość powietrza w kanałach (podstawowa nocna 2m/sek z maksymalną 5m/sek)
Architekt (projektant) domu nie musi być specjalistą od went.
To jest PODSTAWA! Musi . Poza tym jest to bardzo proste. Norma 20-30m3/h na osobę. Prędkość 2 do 5m/sek. regulacja od 1 do x osób ( zależnie jakie duże jest mieszkanie.

Natomiast mógłby zlecić wykonanie projektu wentylacji i uwzględnić go w swoich projektach. Jednak ostateczny koszt takiego projektu domu będzie sporo większy przez co jego ‘atrakcyjność rynkowa’ spadnie.
Pewien Pan jest, że jak sam zrobi, to fachowcy nie obniżą ceny? CO ZA PROBLEM W XXI WIEKU DOSTARCZYĆ 20-30m3/h na osobę???
Zwykli ludzie nie wymagają dobrej wentylacji, to architekt nie ma tego w ofercie.
Architekt ma to w ofercie, nie ma tylko tuman, podający się za architekta. Wentylacja jest taką samą składową domu jak ściana czy strop!! Proszę przestać bronić tumanów i szkodników.
Gdyby ludzie wymagali bo mieli by świadomość, to by było inaczej. Kiedyś się zetknąłem z opiniami że rekuperacja czy sama wentylacja mechaniczna to fanaberia albo frajerstwo przez pakowanie się z niepotrzebny koszt.
Są normy (20-30m3/h na osobę) to co jeszcze wymagać?


Projektanci z którymi się Pan spotkał na swojej drodze to nie wszyscy projektanci tylko jakaś część. Jednak przyznam że z mojego punktu widzenia trudno dostrzec człowieka, który ma względnie jakieś pojęcie o wentylacji domu/mieszkania. Nawet w środowiskach tzw. alternatywnego budownictwa temat wentylacji nie istniej. Zdaje się, że podstawowa edukacja szerokim łukiem omija ten temat i tak to już ludziom zostaje.
Kierowcy, których spotkałem na swojej drodze, też nie wszyscy powinni wsiadać za kółko, czy to znaczy, że policja i dobrzy kierowcy nie mogą walczyć z piratami, pijanymi za kółkiem, czy tłumaczyć niedoświadczonym, pogubionym itp?? Dlaczego tolerować dyletanctwo i szkodnictwo.
Program komputerowy nie załatwi sprawy. Najistotniejsza jest świadomość człowieka i jego zrozumienie dlaczego tak a nie inaczej. Programy to tylko narzędzia.
Ale dziś jak nie ma w programie to znaczy, że nie jest potrzebny. Może więc twórcy programów otworzyliby zakute łby projektantów tzw wentylacji grawitacyjne czy centralnej dla wszystkich mieszkań.
HVAC - najtańszy komfort.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: -_- greg » 25 maja 2016, 22:35

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Proszę przestać bronić tumanów i szkodników.

Nikogo takiego nie bronię i powodzenia w walce z "tumanami, szkodnikami i zakutymi łbami".
W tym momencie, w tym temacie już nic więcej nie mam do dodania.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Blok bucząca wentylacja

autor: xander119 » 26 maja 2016, 17:06

Alleluja!


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów