Porównanie regulatorów do kotłów na paliwo stałe

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 10 sty 2009, 14:05

Bartek classen

Ognik PID.... kolego wyślij może do elektro-mizu ten sterownik, niech wgrają nowy soft. Nowy to sl.18.

Ten program mam na wersji tłokowej w porównaniu do wcześniejszego tłok na hali produkcyjnej w ciągu 2 godzin porcjuje 11razy a na starym porcjował 15razy.

Wyślij panel sterownika do przegrania nowego softu, zaznacz na kartce, że chcesz program sl.18 do ślimaka. Przy tym programie mozna algorytmem pid pracować na 2sposoby.

1. to praca ciągła z systematycznym korygowaniem nadmuchu i podawania (podobnie jak w chwili obecnej)
2. praca pid oparta o histerezę. W tym wypadku kocioł podaje z przerwą P.30 (30sekund to ustawienie serwisowe) do uzyskania temp. zadanej, na zadanej wyłączy nadmuch i podawanie, będzie tylko okresowy chwilowy przedmuch. Sterownik po jakims czasie może w tym trybie lekko rozciągnąć dawki, generalnie jednak uczy się progu rozłączania dmuchawy dla minimalizacji błędu przeciągania.

Sprzedając to z naszym wyrobem zawsze załączamy podgląd aktualnej mocy kotła, wtedy wychodzi czy kocioł nie jest za duży lub czy opał nie jest do d.....

Na priva mogę wysłać więcej info na ten temat, podaj tylko adres e-mail
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Kulin
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 10 gru 2008, 10:45

autor: Kulin » 10 sty 2009, 21:12

Panie Jarecki 79, gdyby tak była mozliwośc przetestowania takiego ognika PID to bym sam chętnie skorzystał z takiej możliwości. Mam kociołek Eko-Kielar o mocy 23,4 kW i podajnik pancerpol, sterownik GECO, niby nie ma źle, ale czesto zdarza sięiż nie dopala mi się węgiel po przeciwenj stronie podajnka na retorcie, czyli jakby dalej od dmuchawy, jak ustawię mocniejszy nadmuch, tylko moge regulować przysłoną,( a tak przy okazji czy nie wie pan jaki tam jest zastsowany silnikw dmuchawie, chciałem zrobić osobne sterowanie prędkości obrotowej dmuchawy), to spala mi OK, tylko że dużo ciepło idzie w komin, ściana (komin) na poddaszu jest ciepła(-y), te wyloty powietrza wydają mi się niezbyt udanym rozwiązaniem. Ciekawe czy do mojego podajnika pancerpol dało by się założyć (po lekich przeróbkach) obrotową retortę. Ogrzewam ok. 140 m2, mam jakies 22 stopnie w domku, przy obecnych mrozach za dobe spala mi jakieś 25 kg wegla, ciągle kombinuję, tylko to musi trwać. Miałem nawet 17 kg, ale nie było mrozów, tylko koło 0.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 11 sty 2009, 17:25

Palniki Pancerpol to bardzo dobre wyroby, obawiam się jednak,że nie ma możliwości przeróbki modelu ekogroszek na obrotowy. Całość po stronie odlewu żeliwnego jest inna, inny jest też ślimak podający.

Możesz jednak spróbować skontaktować się z producentem, firmą Pancerpol i dopytać czy istnieje możliwość przeróbki i za jaką cenę (koszt ślimaka i odlewu żeliwnego z koronka obrotową)

Spalanie ma Pan małe, tylko rozumiem irytację,że w sterowniku nie można dobrać siły nadmuchu i trzeba kręcić przesłonką dmuchawy....

Na e-mail mogę wysłać instrukcję od sterownika.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce

autor: arthek » 03 lut 2009, 0:42

tomek30 pisze:No i się wyjaśniło, zatem proponuję aby Panowie zakopali topór wojenny i zrobili wspólnie dla nas "zwykłych" użytkowników rzetelne porównanie obu sterowników, chociaż wydaje mi się że zarówno Ognik jak Perfekt są dosyć podobne w działaniu, a faktycznie w Perfekcie w trybie zwykłego użytkownika mamy raptem 10 parametrów - w tym 3 (język, czas i dzień tygodnia) na pewno nikomu nie narobią kłopotu w ustawianiu, pozostaje do regulacji 7, czyli niewiele. Póki co mam "specyficzny" soft w moim sterowniku, ale zamierzam zmienić na oryginalny, wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej, póki co mój sterownik chodzi na zasadach archaicznych praca/nadzór i nic na to nie poradzę. Z tego wszystkiego wychodzi że po zmianie softu będzie to tzw. PID, ale o tych skrótach już wile było. Pożyjemy zobaczymy, jak będę miał w moim tłokowcu nowy soft, na pewno napiszę.
Pozdrawiam



Ciekawe jak się sprawuje nowy sofcik w Perfekcie.
Może kolega coś napisze ?

pozdr
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: ...

autor: arthek » 03 lut 2009, 16:05

Odnośnie sterowników PID.
Interesuję się od pewnego czasu sterownikami 'bezobsługowymi " ...rzekomo, i myśle nad zmianą swojego tech'a st-40 (zainstalowanego w tłokowcu) na taki właśnie sterownik.Myśle o zmianie przede wszytskim z dwóch powodów:
- sadza ( efekt trybu podtrzymania) i zwiazane z tym częste ( minimum raz lub dwa w tygodniu ), upierdliwe czyszczenie.
- każdorazowa zmiana nastaw w przypadku zmiany temperatury / pogody na zewnatrz lub zmiany opału.( wypracowanych w efekcie cztero-miesięcznych "posiedzeń " w kotłowni ).
- na mniejsze spalanie nie liczę, bo opał mam w miarę dobrze dopalony , prawie sam popiół - ale niestety aby tak było to trzeba ciągle doglądać, pilnować i w miare potrzeb , korygowac ustawienia.

Nie ma znaczenia dla mnie nazwa PI czy PID, ważny jest efekt końcowy ich pracy.
Producenci obu sterowań :Ognik PID i Perfekt R i T podają na swoich stronach ,że są to sterowania PID.
Natomiast w jednym punkcie sporo się różnią.
Producent Ognika PID, podaje że wystarczy ustalić doświadczalnie tylko jeden parametr - moc kotła, i można po tym zapomnieć o istnieniu sterownika niezależnie od stosowanego opału .
Co do Perfekta T lub R, to producent podaje , że wystarczy ustalić doświadczalnie tylko jeden parametr - ilość powietrza, i można po tym zapomnieć o istnieniu sterownika .....do czasu zmiany opału ! Tak podaje producent w instrukcji sterownika Perfekt T.

Jeśli w Ogniku PID, wystarczy ustalić doświadczalnie tylko jeden parametr - moc kotła, i można po tym zapomnieć o istnieniu sterownika niezależnie od stosowanego opału , wahań temp na zewnatrz, jeśli komora spalania i wymiennik będzie bez nalotu sadzy , będzie spalał bezdymnie, wartość opałowa paliwa będzie maksymalnie wykorzystana, będzie spalał ekonomicznie (przynajmniej nie wiecej niż standardowy sterownik) i na pylisty popiół , to jestem za.

Niby oba sterowania są oparte o algorytm a jednak sopro się różnią ?
Jak to jest w rzeczywistości z tą zmianą opału i ustawianiem ?
Czy faktycznie ustawia się sterownik raz i się o nim zapomina ?
Liczę na głosy użytowników.
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02

autor: ireek10 » 04 lut 2009, 11:55

Witam!
Proszę o informację jaka jest różnica między softem sl 15 a sl 18 w sterowniku Ognik pid.
Za informację z góry dziękuję

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 04 lut 2009, 18:58

Witam ireek10!

z sl.15 nie miałem do czynienia, także nie wiem, co w środku siedzi...

sl.19 ma poprawiony tryb pracy pid.0 - symulacja sterownika opartego o histerezę, podajemy paliwo co stałą wartość z mocniejszym dmuchnięciem (w/g P."cyfra" np. P.40 to podawanie dokładnie co 40sekund i nie oznacza w tym wypadku początku wyliczania przerwy podawania), sterownik uczy sie progu rozłączania dla minimalizacji błędu przeciągnięcia temp. zadanej. W trybie pid.0 jest przedmuch, który można dobrać do swojej instalacji. W porównaniu do sl.14 są mniejsze błędy przeciągania oraz zrezygnowano z systemowego 2st.C (w sl.14 przy nastawie np.45 kocioł pilnował 47 i dla tej temp. rozłączał podawanie i nadmuch)

Jest regulowany tzw. clean blow, wcześniejsze programy w momencie podawania paliwa podbijały moc dmuchawy na max. wartość parametru d.cyfra (d.100 to 100% mocy dmuchawy).

Teraz co innego jest max. moc dmuchawy dobierana w zależności od mocy kotła do danej wyliczonej przerwy podawania a clean blow określa siłę nadmuchu w chwili samego podawania paliwa. Clean blow fabrycznie ustawiony jest na 10, czyli 100%, można to zmniejszać w zalezności od jakości posiadanego paliwa i konstrukcji danego palnika.

To są chyba najbardziej istotne zmiany. Proszę na priva podać adres e-mail, mogę podesłać instrukcję serwisową do sl.18-sl.19
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02

autor: ireek10 » 04 lut 2009, 20:05

Witam Panie Jarku!
Dziękuję i pozdrawiam

slawek_ha
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:54
Re: ...

autor: slawek_ha » 10 lut 2009, 20:33

Jarecki79 pisze:To są chyba najbardziej istotne zmiany. Proszę na priva podać adres e-mail, mogę podesłać instrukcję serwisową do sl.18-sl.19

Ja również poproszę jeśli te wersje pasują do ślimaka
pozdr Sławek

mareczek.leb
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 13 kwie 2016, 9:21
Re: Porównanie regulatorów do kotłów na paliwo stałe

autor: mareczek.leb » 17 maja 2016, 9:33

Mnie fachowiec od instalacji grzewczych polecił sterowniki, których ofertę znajdziesz na stronie pod adresem hoval.pl. Zdecydowałem się na nie i jestem bardzo zadowolony. Przetestowałem je w zimie i cała instalacja grzewcza działała bez zarzutu.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

Gotowe projekty domów