wytrzymałość stropu żerańskiego

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

comarro
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2008, 8:34
wytrzymałość stropu żerańskiego

autor: comarro » 22 sie 2008, 8:47

Witam
Wlaśnie się buduję i mam problem. Zaprojektowałem sobie w piwnicy spory garaż, ale kosztem tego że komin (z kominkiem) zaczyna się od parteru. Na początku chcialem strop Teriva, a w miejscu tego komina mial być spory podciąg, ale teraz widze że strop żerański "10" powinien przenieść obciążenia, ale pewności nie mam.
Czy ma ktoś dostęp do jakiś tablic wytrzymalościowych tych stropów bo chcę przeliczyć czy "mogę spać spokojnie"
Pozdrawiam

Superbia
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 24 kwie 2007, 7:07
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

autor: Superbia » 03 wrz 2008, 8:09

Nie ma tablic do Żerania bo zbyt prosto się go liczy. W odróżnieniu od stropów sprężonych, dla których podaje się jakieś wyimaginowane momenty dopuszczalne, płyty typu Żerań przenoszą podane obciążenie zarówno pod względem zginania jak i ścinania.

Jeżeli chcesz obciążyć strop jakąś siłą skupioną, musisz przyjąć schemat belki swobodnie podpartej i obliczyć moment od tej siły. Następnie musisz dodać moment od rzeczywistych obciążeń występujących na stropie i porównać go z momentem od maksymalnego obciązenia.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 07 wrz 2008, 20:00

Zdecydowanie nie obciążałbym kanałówki (Żerań) kominem.Obciążalność tych płyt kształtowała sie od 4,5 do 10 kN/m2 (w zal.od zbrojenia).
Wydaje mi się że komin znacznie przekroczy tę masę.Chwilka....przeliczę
zakładam że twój komin będzie z cegły pełnej miał ok 6 m.wys,obwód strzelam 2,5m obwodu wymiar podstawy 0,5m*0,7m
no to liczymy 6*2,5*0,12*18kN/m3*1,2=38,88 kN!!!!na polu 0,5*0,7=0,35 m2
gdybym tą masę sprowadził do 1m2 wychodzi 111 KN/m2 co z najmocniejszą kanałówką jest 11 razy więcej.
....Dziękuje.
Masz go na 100% w samochodzie!
Oby bez innych strat....

Nie bez powodu wychodził duży podciąg :(

Rozważ wyprowadzenie z kominka komina płaszczowego spalinowego ze stali kwasoodpornej obudowanego wraz z dodatkowymi kanałami wentylacyjnymi.Komin wówczas obuduj płytami g/k na stelażu z wełną mineralną
Znnnnnnnnnaaacznie mnieszy ciężar.
Wyprowadzenie ponad dach systemowe dla płaszczówki spalinowej,
a dla wentylacji w postaci kominków dachowych (produkowanych dla twojego rodzaju pokrycia) w przestrzeni poddasza z kanału stalowego łączonych kanałami typu spiro-flex do tych kominków.
Wyprowadzenia wentylacji daj dalej lub na inną połać niż spalinówka.Ale jak najmniej poziomych odcinków tą rura spiro-flex.Iim dłuższe będziesz miał poziome odcinki w wentylacji tym bardziej jej sprawność spadnie.
No ale liczysz się z tym wywalając klasyczny komin.
Nic lepszego nie umiem wymysleć do Twojego przypadku.Zostawiam Cie z przemyśleniami.

Superbia
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 24 kwie 2007, 7:07
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

autor: Superbia » 08 wrz 2008, 8:20

Do płyt kanałowych jest Polska Norma PN-EN 1168:2007, która opisuje w jaki sposób można dokonywać rozkładu obciążeń na stropie.
Powiedzmy, że sprawa dotyczy płyty o rozpiętości 6,0 m o dopuszczalnym obciążeniu zewnętrznym 10 kN/m2 - mało kto wie, że jest to wartość charakterystyczna (obliczeniowa wynosi 12,5 kN/m2). Przyjmijmy jednak dla pełnego bezpieczeństwa, że płytę obciążamy teoretycznym obciążeniem 10 kN/m2. Przyjmuję płytę o szerokości 120 cm:
q = 1,2m x 10 kN/m2 = 12 kN/m
M = qL^2/8 = 12x6^2/8 = 54 kNm

Przyjmuję komin o wymiarach w rzucie 38x71cm z dwoma otworami 14x14cm i 14x21cm, z cegły pełnej i o całkowitej wysokości 750 cm:
(0,38x0,71-0,14x0,14x0,14x0,21)x7,5x18x1,2 = 35,8 kN

Dla komina ustawionego w środku szeregu płyt, a nie na skraju jednej z nich (rys. C.2 normy) przyjmuje się przy rozpiętości 6 m, że pojedyncza płyta przejmująca główne obciążenie musi przenieść 27% siły skupionej:
27%x35,8 kN = 9,67 kN
M = 9,67 x 6 / 2 = 29 kNm

Policzę jeszcze jakie średnio dopuszczalne obciążenie na 1m2 pozostaje po uwzględnieniu komina
DM = 54-29 = 25 kNm
Q = 8 x DM / L^2 = 5,5 kN/m
q = Q / 1,2 = 4,58 kN/m2

Jak widać płyta może przenieść obciążenie przy założeniu pewnych określonych parametrów. Należy bardzo solidnie wykonać zamki pomiędzy elementami, zwilżyć wodą obrzeża płyt przed ich zabetonowaniem, a następnie zawibrować beton. Osobiście zalecałbym również lekkie rozsunięcie płyt i dodatkowe zazbrojenie zamków. Ponadtwo dobrze byłoby stworzyć pewien wymian, który dodatkowo zapewni rozłożenie obciążenia i pełną współpracę układu elementów. Najlepiej oprzeć podstawę komina na dwóch kątownikach układanych na płask na powierzchni płyt.

Sytuacja z kominem w środku rozpiętości jest najbardziej niekorzystna. Kominy na ogół ustawiane są przy ścianach. Wspomniany wyżej komin usytuowany na swobodnie opartej płycie w odległości 60 cm od osi podpory wywoła moment M = 19,3 kNm.

jochwaw założyłeś najbardziej niekorzystną sytuację, w której komin murowany jest na pojedynczej swobodnie podpartej płycie, a taka sytuacja niemal nigdy nie występuje. Oczywiście zgadzam się z tobą, że trzeba być ostrożnym i znać się na sprawie żeby nie przekombinować ale moim zdaniem możliwości ominięcia problemu zawsze są.
W zależności od sytuacji można jeszcze przecież dozbrajać rozkute kanały płyt, wprowadzać dodatkowe zbrojenie podporowe albo zlecać wytwórni wykonanie elementów ze skrajnymi kanałami zalanymi betonem i dozbrojonymi wewnętrzną ukrytą belką.
Sam ten system kiedyś projektowałem (wg nowej normy) więc wiem, że jest dość idiotoodporny. No ale wiadomo, niektórzy nawet młotek potrafią połamać więc lepiej dmuchac na zimne. :lol:

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 08 wrz 2008, 10:43

Superbia pisze:Do płyt kanałowych jest Polska Norma PN-EN 1168:2007, która opisuje w jaki sposób można dokonywać rozkładu obciążeń na stropie.
....W zależności od sytuacji można jeszcze przecież dozbrajać rozkute kanały płyt, wprowadzać dodatkowe zbrojenie podporowe albo zlecać wytwórni wykonanie elementów ze skrajnymi kanałami zalanymi betonem i dozbrojonymi wewnętrzną ukrytą belką.:lol:

Superbia dzięki przyznam się że nie liznąłem nowej normy bo jestem wychowany na PN a PN-EN,Eurokody wywołuja u mnie ogłupienie.
To tak jakbym musiał wszystko uczyć się od nowa.Nowe oznaczenia,uwazam że zbyt są tam ogolnikowe niejednoznaczne metody obliczeniowe.To wywołuje u mnie awersje do czytania nowych PN-EN.
No, ale sam fakt że w/w problem można to rozwiązać według nowej PN-EN to mnie zafrapowałeś :? Cholera jeszcze przyjdzie mi znów to wertować :(

Co do lokalizacji to podejrzewam,że tu tak będzie na środku.No bo po co ktoś rezygnowałby z komina jak jest przy ścianie.Wtedy to wogóle by było prosto gdyż ew. skończyło się wspornikowym podparciem na murze.A tu to bym tak samo zrobił jak mówisz dozbroiłbym kanałówkę.Trochę nie za bradzo podobało mi się rozcinanie kanałów bo nie pamiętam czy kanałówka ma rozdzielaki.
Lub inaczej położyłbym filigrana jako szalunek tracony i na to dopasowane do tego przypadku zbrojenie jedno kierunkowe,na to betonik.Trzeba bybyło również obliczeniach zsynchroziowac ugięcie obu stropów - zwykłego i filigrana obciążanego kominkiem.
[...]
Ja po prostu z praktyki zawodowej widzę ze ludzie w naszym kochanym kraju lubią żonglerkę i eksperymenty w naszym fachu no bo niby Polak potrafi wszystko.
Jeden z moich Inwestororów myślał że w korespondecyjnie się robi uprawnienia budowlane w urzędzie i on sam bez kłopotów mógły to sie zrobić.Na co ja absolutnie go poparłem aby tak to zrobił :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ale to świadczy o podejsciu.
Niestety nie ma w dobrym zwyczaju zwracać się z takimi pytaniami do Kierownika Budowy,Projektanta,Konstruktora lub Architekta.W zasadzie ten problem powinien być na tym szczeblu rozwiazywany a nie samodzielnie przez Inwestora na forum.
Teraz po nowelizacji PB to dopiero się spodziewam horroru.Kiedy cięzar odpowiedzialności przeniesie się na nas PO WYBUDOWANIU OBIEKTU BUDOWLANEGO!!
[...]
Ok! dobrze że pytają.
Lecz wracając do naszego przypadku czuje że jest to konsekwencja wykonywania prac na własna ręke bez nadzoru osób do tego powołanych.

Niestety zaapeluję.
Drodzy Inwestorzy przecież my (inżynierowie,konstruktorzy,projektanci) pracujemy dla was abyście spali spokojnie, tak jak inne osoby zaufania społecznego - lekarz ksiadz sędzia policjant.
Pracujemy jak wy na chleb więc nie bawcie się w Copperfielda kosztem swojego bezpieczeństwa i waszych bliskich i zwrócie się do nas zanim będzie za późno.

juby_21
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 wrz 2008, 14:03
Poszukuje rysunków płyt żerańskich

autor: juby_21 » 10 wrz 2008, 14:18

Wiatam, potrzebuje rysunki najlepiej z AutoCada płyt Żerańskich. najbardziej mi zależy na rysunkach płyty która przenosi obciążenie 7,5 kN/m^2. Jeżeli ktoś dysponuje takimi rysunkami prosze o podanie strony www na której sie znajdująPozdrawiam i dziekuje za pomoc :D

Superbia
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 24 kwie 2007, 7:07
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

autor: Superbia » 10 wrz 2008, 14:41

juby_21 ja sprzedawałem nowe katalogi dość tanio, ale zespół pod redakcją profesora Starosolskiego żądał za taki fragment dotyczący jednego obciążenia kwotę rzędu 6000 zł. netto. W wersji drukowanej, nie cyfrowej do powielania.
Równie dobrze mógłbyś napisać coś w stylu "kupię tanio kradzione dachówki". 8)

comarro
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2008, 8:34

autor: comarro » 15 wrz 2008, 11:32

Wielkie dzięki za zainteresowanie i juz uspokajam Jochwawa.
Wyraźnie napisałem "zaprojektowałem...chcę przeliczyć" bo jestem inżynierem, ale na tyle mlodym jeszcze że wolę się spytać parunastu osób niż "mieć komin na samochodzie" :)
Strop teriva miałby podciąg dość "konkretny", bo chciałem mieć szeroki pod całym kominem i kominkiem (koszt stropu i podciągu, bez wieńcow ok.13tys) Dlatego po poradach paru starszych inżynierów zmieniłem na żerań (taraz się zamknę bez wieńców w 7-8 tys). Jednak jest on na tyle mało popularny, że chcąc przeliczyć go samemu wnerwiłem się że nie mam go w żadnej literaturze (oprócz wzmianek że taki istnieje :/)
No ale po pierwszej poradzie Superbie'go (thx) policzyłem i śpię spokojnie. Komin systemowy (pustaki keramzytowe z wkładką ceramiczną) jest o wiele lżejszy od tego co zalożyliście w Waszych obliczeniach, komin jest w 1/3 ropiętości. Nie wziąłem jeszcze pod uwagę tych 27% więc tym bardziej jestem spokojny.
Jochwaw - to Twoje wyliczenie obciążenia 11 krotnego jest trochę śmieszne. Bo wyliczenie 111 kN/m2 (jak najbardziej poprawne do tego miejsca) z kontekstu wygląda jakby działo na całej płycie, a nie miejscowo. No i pewnie bym musiał mieć spory podciąg tylko z tego powodu :/
Ale dzięki pomoc, zawsze co dwie(lub więcej) głowy to nie jedna.

kuba248
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2022, 13:28
Re: wytrzymałość stropu żerańskiego

autor: kuba248 » 23 sty 2022, 13:37

Kupiliśmy połówkę bliźniaka. Podwójna ściana prawnie dwa osobne budynki. Deweloper położył jednak strop żerański i płyty rozdzielił tylko wylewka. Przez co te przestrzenie w stropie niosą dźwięk między domami jak tuby. Czy jest jakiś sposób na wyciszenie? Nie wiem np wpuszczenie jakiejś piany akustycznej?


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów