Piec z Brucerem. Co wybrac? Kilka mozliwosci.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
Techno200
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2008, 13:25
Lokalizacja: Chełm/Lublin
Piec z Brucerem. Co wybrac? Kilka mozliwosci.

autor: Techno200 » 30 lip 2008, 22:51

Witam

Poswiecilem duzo czasu w poszukiwaniu pieca do domu. Po przeczytaniu masy artykulow oraz opinii na forum doszedlem do wniosku ze odpowiedni dla mnie bedzie piec z nowym paleniskiem retortowym Brucer. Na rynku istnieje klika produktow z tym rozwiazniem technologicznym.

1. Cichewicz Futura Econo 25kw

Zalety :

Duzy producent, wydaje sie ze bedzie dobry dostep do serwisu, gwarancja 3-12 lat. Dosyc atrakacyjna cena.

Wady:

Brak deflektora spalin, jakis dziwny programator, najlepszy bylby jakis z PID.

2. Sekom-Pleszew SKAM-P 25kw

Zalety : Sterownik Ognik z PID, deflektor spalin. Ruszt wodny, nie trzeba nic wkladac aby palic awaryjnie.

Wady:

Mniejsza firma, w razie problemow gorszy dostep do serwisu, gwarancja tylko 2 lata, brak informacji o certyfikatach, atestach.

3. Metalteres Eco-Lux M 25

O nim najmniej wiem



Nie wiem co wybrac. Prosilbym bardzo o jakies cenne opinie o tych firmach i piecach. Czy sa warte polecenia. A moze istnieje jeszcze jakas inna alternatywa? Z gory dzieki za uwagi.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 31 lip 2008, 11:15

Uściślenie...

SKAM-P 25kW nie ma palnika BRUCER a standardowo palnik Pancerpol w opcji tylko ekogroszek lub palnik Pancerpol wersja retorta obrotowa, z tymi palnikami jak najbardziej są atesty emisyjne. Gwarancja 2lata.

SKAM-P Premium z palnikiem BRUCER jest nowym wyrobem, charakteryzuje się nowym designem zewnętrznym, posiada palnik Brucera a gwarancja na ten model wynosi 3lata.
Możliwość sterowania PiD a od przyszłego tygodnia dostępny także najnowszy sterownik o nazwie Titanic wyposażony w strefy czasowe, obsługę ciepłej wody użytkowej, wyjście na firmowy panel pokojowy PILOT R, który umożliwia ustawianie temperatury wody na kotle z domu oraz kontrolę pracy dmuchawy, podajnika, pompy C.O. oraz pompy CWU, drugi tryb pracy panelu PILOT R to ustawianie temperatury powietrza w pomieszczeniu, jak komus nie odpowiada panel PILOT R sterownik Titanic posiada drugie wyjście na zastosowanie panelu np.Auraton czy Euroster. Kolejną zaletą tego tradycyjnego sterownika jest praca w trybie sterowania pogodowego. Tryb jest aktywny w każdym modelu sterownika Titanic, trzeba jedynie dokupić czujnik zewnętrzny. Co najważniejsze sterowanie pogodowe w tym sterowniku dobrane jest do konstrukcji kotłów na paliwa stałe a nie adaptowane z kotłów gazowych. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, budowa modułowa- elegancki panel wciskowy, możliwość instalacji sterowania na górze konstrukcji kotła lub na jego boku (wyciska się panel i przekręca o 180stopni). Sterowanie występuje też w osobnej wersji do zabudowy, to dla producentów kotłów, którzy na czole umieszczają sam panel a np. za kotłem moduł wykonawczy.

Tłumaczę, na czym polega różnica w rozwiązaniach pogodowych:

Sterowanie pogodowe w kotłach gazowych i niektórych węglowych polega na sterowaniu zaworami mieszającymi, wymaga zatem zastosowania zaworów mieszających z silnikami, które troszeczkę kosztują. W działaniu na kotle węglowym nigdy w tym rozwiązaniu nie osiągniemy takiego efektu jak w kotłach gazowych, w węglowym silniki zaworów będą pracować dużo częściej zwiększając zużycie prądu, węgiel to nie gaz i nie da się podac identycznie wyważonej porcji pod względem ilości i kaloryczności tak jak ma to miejsce z dawką gazu.
Producent rozwijając ten sterownik doszedł moim zdaniem do słusznego wniosku,że sterowanie pogodowe dla kotła na paliwa stałe należy uprościć i dostosować do tego paliwa (ekogroszku czy miału). Zatem w tym rozwiązaniu mamy czujnik na zewnątrz budynku a w sterowniku mamy tabelkę temperatur i tak podajemy: np. na zewnątrz minus 20 to na kotle 72st.C, na zewnątrz minus 15, to na kotle 65st.C, na zewnątrz minus 5 to na kotle 61st.C, na zewnątrz 0 to na kotle 55st.C itd. Rozwiązanie proste, a zapewnia optymalną pracę bez mieszania silnikami na zaworach. Raz dobieramy temperatury do tabelki i święty spokój.
To alternatywa dla osób szukających elektroniki, na której mogą się "pobawić", dobrze zaprogramowany sterownik ze strefami oraz pogodówka zapewnia niskie spalanie i komfort cieplny.
Dla osób szukających ułatwienia jest oczywiście opcjonalne sterowanie z PiD, gdzie ustawiamy tylko temp. C.O. oraz CWU po podłączeniu panelu pokojowego do PiD uzyskujemy strefy czasowe.

Natomiast, jeżeli ma to być palnik BRUCER masz jeszcze do wyboru kocioł wytwórni kotłów TILGNER
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
uzupełnienie

autor: Jarecki79 » 31 lip 2008, 11:21

W ramach uzupełnienia.
Istotnie firma Cichewicz nie montuje deflektora do palnika Brucer.

Do SKAM-P Premium montujemy deflektor ceramiczny do tego palnika, uważamy,że znacznie poprawia spalanie i dopalanie. Podobnie robi chyba wytwórnia TILGNER (stosuje deflektor).

Możesz zatem wybrać kocioł p.Tilgnera a to nie wszystko, jak jesteś z rejonu Chełma to masz producenta kotłów dużo bliżej, który stosuje palniki bRUCER:

Firma "INSTALCO"

Ryszard Bałka
ul. Kolejowa 1
22-650 Łaszczów

tel. / fax 0-84 661-16-59

to producent kotłów z BRUCERem w Twoim rejonie.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 31 lip 2008, 11:31

Ta firma, co produkuje kotły z BRUCEREM w Pana regionie mieści się dokładniej między:
Tomaszów Lubelski, Zamość patrzeć w stronę granicy z naszym wschodnim sąsiadem :-)

Ta propozycja odnośnie Pana uwagi:
A moze istnieje jeszcze jakas inna alternatywa?

Wyboru musi już jednak wykonać Pan samodzielnie. Wszystkie przedstawione przez moją osobę konstrukcje maja palnik BRUCER
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
artisa
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 16 cze 2008, 12:39
Lokalizacja: wschód

autor: artisa » 31 lip 2008, 13:11

Na wiosnę również czeka mnie zakup kociołka.

Firma "INSTALCO" kociołek 25kW - 7700 z montażem jak również i bez taka sama cena (wolą sami zamontować ustawić) ;)
Jest deflektor nie ceramiczny nie żeliwny lecz ze stali kolejowej (szyny).
Nie ma rusztu awaryjnego. Otrzymałem informację, że nie ma potrzeby palić eko-groszkiem lecz miałem lub węgłem o granulacji do 30mm (czyli lepszej jakości węgiel).
Sterownik M3Z (nie znam).
Po ostatnich testach zasyp 170kg wystarczył na ogrzanie tylko c.w.u. 4-6tyg. (4-5 osobowa rodzina).
Co ciekawe przy tym piecu nie ma potrzeby odrębnego zasobnika na c.w.u.

Narazie stara cena mają ponoć podrożeć.

Dla mnie lepszym rozwiązaniem byłby jednak ruszt awaryjny do spalania większej granulacji. Lecz coś P. wspomniał mi o efektywności (mniejsza) jak radzicie?
zachciało sie budowy... ;)

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 31 lip 2008, 13:29

W kwestii efektywności i rusztu awaryjnego...

Mniejsza może być, jeżeli konstrukcja była robiona bez takiego rusztu, a ruszt doszedł później żeliwny kosztem wymiennika ciepła,bo takie zrobiło się zapotrzebowanie rynku.

Będzie jednak wyższa, jeżeli konstrukcja była projektowana z myślą o takim ruszcie i gdy będzie on wodny.
Omówię to na przykładzie konstrukcji SKAM-P
W tym kotle jest awaryjny ruszt wodny, na nim zawieszony jest deflektor ceramiczny w przypadku BRUCERa. Ogień z palnika rozbija się o ceramikę i rozchodzi po płaszczu wodnym, pierwszą bardzo efektywną przeszkodą jest właśnie wodny ruszt awaryjny, który odbiera największą ilość ciepła, dalej przechodzimy przez 2półki poziome i trafiamy na poziomy grill spalinowy. Taka budowa umożliwia łatwe czyszczenie i dostęp tylko od przodu kotła, wygodnie a konstrukcja jest bardzo efektywna.

Zatem ruszt awaryjny może wpływać zarówno korzystnie jak i niekorzystnie na efektywność, zależy to od konstrukcji wymiennika.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Techno200
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2008, 13:25
Lokalizacja: Chełm/Lublin

autor: Techno200 » 31 lip 2008, 20:08

Dzieki za odpowiedz. Nie powiem, mam ciezki wybor.

Generalnie z tych wszystkich kotlow, spodobal mi sie wlasnie Skamp Premium. Ale jest kilka rzeczy ktore mnie niepokoja. Pierwsza sprawa to grubosc blach w palenisku. Konkurencja stosuje 6mm stale kotlowe, a Klimosz nawet 8, a tu jest tylko 5. Problemem moze byc rowniez jakas naprawa serwisowa czy jakis nagla awaria. To jest jednak kawalek drogi.
A jak wlasnie jest z ta gruboscia i z tymi stalami. Mozna sie pogobic. Z gory dzieki za odp.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
blachy

autor: Jarecki79 » 31 lip 2008, 20:35

Skam-P Premium 25kW jest produkowany z blach kotłowych głównie 5mm z elementami o grubości 6mm.
Ten produkt zgłoszony jest do konkursu System Instalacyjny 2008 w gazecie Systemy Instalacyjne, pokazywany jest w każdym wydaniu miesięcznika od czerwca 2008. Zaprezentowany jest z palnikiem Brucer i sterowaniem PiD, w czerwcowym i lipcowo-sierpniowym wydaniu jest na stronie 32. Jak ktoś ma ochotę oddać swój głos w kategorii Kotły Grzewcze (KG) wyrób ma kod 09.

Co do grubości blach to nie sądzę,aby jakikolwiek producent kotłów produkował kocioł o małej mocy, czyli 25kW z blachy o grubości 8mm, byłoby to nieefektywne i na wyrost. Taka blacha, czyli 8mm stosowana jest w kotłach dużych mocy, czyli powyżej 100kW.

Najczęściej moce 17-50kW produkowane są z blach 5,6mm, od 50 do 80kW 6mm, powyżej 80 do 100kW albo 6 albo 8mm.

Stosowanie zbyt grubej blachy w małej mocy kociołku zwiększa spalanie i zmniejsza sprawność konstrukcji, powierzchnie mające kontakt z ogniem są w takim kotle zbyt mocno przegrzewane. Grubości są odpowiednio dobierane do mocy, sugestie odnośnie grubości blach do danych mocy można znaleźć w literaturze fachowej.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 83 gości

Gotowe projekty domów