połączenie COW gazowego z węglowym

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

cygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 23 lip 2008, 14:14
połączenie COW gazowego z węglowym

autor: cygi » 23 lip 2008, 14:23

Zaczne od tego ze jestem laikiem i jesli cos jest napisane bez sensu to wynika to tylko z mojej niewiedzy, jesli ktos cos wykryje opisze "na okolo" o co mi chodzi.

Kupilem mieszkanie z niedokonczonym ukladem grzewczym. tzn.
W tym momecie dziala ogrzewanie CO oraz CW (boiler) na paliwo stale oraz - wszystko jest w ukladzie otwartym z przelewowym naczyniem zbiorczym w ten układ jest wpiety dwufunkcyjny piec gazowy, ktory z powodu braku cisnienia w ukladzie nie dziala.

Zaproponowano mi dwa rozwiazanie:

1. Rozdzielenie obu ukladow i polaczeni poprzez wymiennik plytowy. Mialo by to wygladac tak ze obecnie istniejacy uklad otwarty z piecem na paliwo stale pozostalby bez zmian (czyli wszystkie grzejniki i boiler), natomiast piec gazowy bylby podlaczony tylko i wylacznie pod wymiennik plytowy.

2. Calkowite odciecie przelewowego naczynia zbiorczego, zamkniecie calego istniejacego ukladu oraz jako zabezpieczenie przed wzrostem cisnienia montarz duzego (30l) naczynia wzbiorczego przeponowego oraz zaworu bezpieczenstwa na 2,5 Bara.

Co sadzicie o tych rozwiazaniach, ktore jest lepsze, wygodniejsze, wydajniejsze, bezpieczniejsze?

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30

autor: mezik0 » 23 lip 2008, 16:47

pierwsze rozwiązanie będzie lepsze, kotły na paliwo stałe mogą pracować tylko przy naczyniu otwartym takie są polskie normy

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

autor: komtech » 23 lip 2008, 17:33

Jestem w 100% zgodny z przedmówcą. Kocioł węglowy w systemie otwartym, a kocioł gazowy w zamkniętym oba układy połączone za pomocą wymiennika ciepła.
Instalacje grzewcze - sprzedaż, montaż, serwis, akcesoria.

cygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 23 lip 2008, 14:14

autor: cygi » 24 lip 2008, 8:09

no OK, ale w jakim sensie lepsze, tylko w swietle przepisow?
Mnie zastanawia jaka jest sprawnosc takiego wymiennika i czy zdola on oddac cale cieplo wyprodukowane przez piec do drugiego ukladu w sensownym czasie. Czyli czy nie okaze sie "w praniu" ze to dziala ale malo efektywnie?

Poza tym drugie rozwiazanie w moim przypadku jest 4 razy tansze.

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

autor: komtech » 24 lip 2008, 8:21

Pamiętaj, że tańsze nie znaczy bezpieczniejsze :!: kotły węgowe pracują w układach otwartych z tego względu, że gdy nastąpi brak zasilania to woda w kotle zaczyna się intensywnie gotować i przy otwartym naczyniu wzbiorczym nie ma możliwości nadmiernego wzrostu ciśnienia wody/pary w układzie. Gdy układ zamkniesz to się domyśl co się stanie przy zagotowaniu wody.
A co do sprawności takich wymienników płytowych to jest to sprawność powyżej 99%, oczywiście przy prawidłowo dobranym wymienniku :twisted:
Instalacje grzewcze - sprzedaż, montaż, serwis, akcesoria.

cygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 23 lip 2008, 14:14

autor: cygi » 24 lip 2008, 8:40

... a jakie sa zasady dobierania wymiennika, bo ja widze ze wszystkie oferowane maja glownie podany paramer (moc pieca) w moim przypadku nie wiem ktorego pieca moc wziac pod uwage. Oprocz tej mocy bierze sie jeszcze cos pod uwage?

Co do wzrostu cisnienia w obiegu zamknietym to tak jak pisalem zastosowano by dwa zabezpieczenia bardzo duze jak na moj uklad naczynie przeponowe - 30l oraz zawor bezpieczenstwa 2,5 Bara. Z mojego pkt. widzenia (laickiego) takie naczynie spokojnie poradzi sobie ze wzrostem cisnienia, pozatym moje ogrzewanie weglowe jest grawitacyjne i nawet jak braknie pradu to cieplo i tak pojdzie na grzejniki wiec wzrost cisneinia nie bedzie tak duzy. W ostatecznosci zadziala zawor bezpieczenstwa. Teoretycznie rzecz biorac taki uklad jest bezpieczny. Poprawcie mnie jesli czegos nieuwzglednilem.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 216 gości

Gotowe projekty domów