« Zobacz poprzedni temat
Zmiana pieca z gazowego na węglowy.
Zobacz następny temat »
Piece akumulacyjne

Piec na ekogroszek - ranking

Jarecki79 napisał:
Akurat p.Jerzy z Centro-Ekoenergi a wiec z firmy produkującej Brucera mówił co innego.


Różnica między nami polega na tym, że Ty piszesz jak jest Twoim zdaniem, a ja piszę jak jest zdaniem fachowców.
Radzę Ci zapytać p. Jerzego, z jakiej dziedziny jest on fachowcem. Ja wiem, że nie z odlewnictwa i nie z kotlarstwa.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
zawijan napisał:
Jarecki79 napisał:
Akurat p.Jerzy z Centro-Ekoenergi a wiec z firmy produkującej Brucera mówił co innego.


Różnica między nami polega na tym, że Ty piszesz jak jest Twoim zdaniem, a ja piszę jak jest zdaniem fachowców.
Radzę Ci zapytać p. Jerzego, z jakiej dziedziny jest on fachowcem. Ja wiem, że nie z odlewnictwa i nie z kotlarstwa.Palnik Ekoenergia ma lepsze cechy użytkowe od Brucera i prowadzeniem dziwacznej kłótni tego nie zmienisz.

Ja piszę jak jest moim zdaniem, to poparte jest kilkuletnią praktyką zawodową i wykorzystywaniem tej wiedzy w codziennej produkcji.
W swojej pracy miałem okazję już kilka form zamawiać, regularnie odbieram też odlewy żeliwne z odlewni.

Ty zajmujesz się natomiast badaniem kotłów w laboratorium a więc jesteś specjalistą od sprawdzenia poprawności spalania w danej konstrukcji kotła.

Praktyki produkcyjnej nie masz żadnej, kotłów w palniki nie uzbrajasz, w domu w kotle też nie palisz...

Powtarzam zatem palniki Brucer oraz Ekoenergia są podobne, w mojej opinii Ekoenergia wygrywa minimalnie wyższą praktycznością, dla mnie dodatkowym plusem jest materiał z jakiego wykonano ślimak.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Jarecki
Zwróć uwagę, że ja nie zaprzeczam temu, że palnik Ekoenergia ma lepsze cechy użytkowe od Brucera. Chociaż nie mogę tego potwierdzić, bo jeszcze żaden kocioł z tym palnikiem nie trafił do nas do badań. Ty też nie przysłałeś do nas na badania kotła SKAMP-P z Ekoenergią, tylko ze zwykłą retortą konwencjonalną (w lutym 2010r.).

Napisałem tylko komentarz n/t wątpliwej konieczności wzmacniania konstrukcji Brucera i n/t wątpliwej wyższości żeliwa sferoidalnego w urządzeniu takim jak ślimak podajnika węgla. To wynika z wiedzy technicznej , nie mojego widzimisię.

A teraz mądralo powiem Ci tak. Mam za sobą studia politechniczne i ponad już 41 lat pracy w specjalności, która nazywa się TECHNOLOGIA CHEMICZNA WĘGLA. Podkreślam TECHNOLOGIA. Tworzyłem i obsługiwałem własnymi rękoma (20 lat pracowałem w przemyśle termicznej przeróbki węgla) urządzenia technologiczne do termicznej przeróbki węgla, jakich nawet nie widziałeś na oczy. Przez wiele lat. Ale to chyba nic nie znaczy, bo zdaje się, że według Ciebie kocioł nie jest urządzeniem technologicznym do termicznej przeróbki węgla.
I jeszcze jedno mądralo. Jakżeś taki mądry, to dlaczego nie Ty wymyśliłeś Brucera i Ekoenergię, tylko ja? Do spółki z innymi kolegami, oczywiście - nie sam, ale jednak ja, a nie Ty.
Poczekaj na nowy kocioł OGNIWO PLUS i nowy palnik. Wtedy pogadamy. Zobaczymy, czy dalej będziesz taki mądry.

A tak na marginesie. Ja codziennie (z pewnością więcej niż kilka razy) jem obiady. Co nie znaczy, że się znam na gotowaniu. Tylko ja wiem, na czym się nie znam i o tym nie piszę.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Nie zaprzeczam,że pracujesz w instytucie, co więcej napisałem,że w zakresie badań jesteś specjalistą.
Tak jak Ty czekasz na nowy palnik Ogniwa, tak ja czekam na nowy palnik Ekoenergia.


Do tej pory pracowaliśmy nad palnikami tłokowymi. Co nie znaczy,że nie pracujemy nad palnikami ślimakowymi.

Nie mam się zamiaru przechwalać, co zrobiłem osobiście, bo to dziecinada.

Zobacz nowy kocioł pozbawiony paleniska retortowego. To jest właśnie alternatywa dla brucera.

W skrócie:
Na czym polega innowacyjnośc produktu?

Kocioł Sztoker dzięki wyeliminowaniu paleniska retortowego przekazuje energię ze spalania paliwa od razu do czynnika grzewczego jakim jest woda, poprzez zastosowanie odpowiedniego kształtu wymiennika już w najbliższym sąsiedztwie rusztu, na którym przebiega proces spalania (palenisko klepsydrowe). Dzięki temu bezpośrednio odzyskujemy też promieniowanie podczerwone dotychczas częściowo tracone w poprzednich konstrukcjach. Zapewnia to wysoką sprawność cieplną kotła oraz bezpośrednie nagrzewanie wody powracającej z instalacji grzewczej dzięki czemu ograniczono do minimum tzw. „roszenie” nawet przy pracy z minimalnymi temperaturami czy na małym odbiorze mocy. Oczywiście nadal odzyskiwane jest ciepło zawarte w spalinach dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika.

Specjalna konstrukcja podajnika ślimakowego pozwala na spalanie rożnych paliw bez konieczności wymiany ślimaka, znikome opory przy transporcie paliwa wydłużają żywotności ślimaka podającego, nie ma wiec obaw o szybkie wytarcie się łopatek. Ryzyko zerwania zawleczki zabezpieczającej też jest znikome. Daje to nam w pełni zadowolonego klienta, który nie musi się martwic czy w opale nie znajdzie się kamień, kawałek drewna lub metalu.


Konstrukcja bryły kotła jest wynikiem dostosowania jej do uwag płynących z rynku, zarówno od instalatorów jak i użytkowników. Wyjście spalin usytuowane w górnej części kotła umożliwia dowolna konfiguracje podłączenia do przewodu kominowego a zbiornik paliwa umieszczony z tylu kotła można dowolnie obracać zapewniając klientowi optymalny dostęp do zasypu paliwa.
Duża cześć wymiennika wykonana jest z profili giętych dzięki czemu zmniejszyła się ilość złączy spawanych a co za tym idzie możliwość wystąpienia pęknięć w wyniku naprężeń.

Praktyczna bezobsługowość procesu spalania oraz łatwość czyszczenia kotłów Sztoker pozwala nam zarekomendować go każdemu klientowi dla którego liczy się czas oraz komfort jego i domowników

Kocioł spala następujące paliwa:
Paliwo podstawowe:

- ekogroszek


Paliwo zastępcze:

- miał węglowy (gorszej jakości będzie produkował większe spieki)


Paliwo do współspalania z ekogroszkiem:

- węgiel kamienny-miał M I i II klasy, pellets, trociny, zboże (ziarna) w stosunku 60/40.

60% paliwa typu ekogroszek, 40%objętościowo paliw zastępczych.


UWAGA: Kocioł umożliwia samodzielne spalanie pellets, wymaga to jednak zmian granic algorytmu. Doskonałe wyniki osiągnięto na markowym pellets średnicy 8mm o długości do 35mm. Ze względów bezpieczeństwa użytkowania polecamy jednak technologię współspalania.

Zobacz,że produkt jest gotowy i ma estetyczny6 wygląd zewnętrzny:
http://www.forumbudowlane.pl/galeria.php?image=aW1hZ2VzL2dhbGxlcnkvSmFyZWNraTc5L2luc3RhbGFjamUlM0FEU0NONjA3OC5KUEc=

Także nie mów mi,że nic nie robimy, bo g.wno wiesz nad czym pracujemy.
Nie wiesz ile badań nowych konstrukcji jest zleconych choćby do końca bieżących wakacji. Nie wiesz też, czy rynek pleszewski nie pracuje nad innym palnikiem przeznaczonym do spalania paliw trudnych o wysokiej spiekalności. I nie wiesz, czy biorę w tym udział.


Daruj sobie zatem te ataki poniżej pasa i zajmij się reklamowaniem Ogniwa a od mojej osoby się odczep.

ps. Dokładnie wiesz dlaczego kocioł był dostarczony z klasycznym palnikiem do Twojego instytutu. Sam mówiłeś, że nie ma to znaczenia.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Witaj
Najlepszy kocioł to ten którego używam i jestem zadowolony. i tak

PONAR EKO 26 kW.
-palnik BRUCER II generacji - palę miałem i szczerze polecam . W pełni żeliwny z ślimakiem żeliwnym !!!
- sterowanie eCoal - sterujesz internetowo całym procesem.również przez komórke. w pełni automatyczne syerowanie procesem spalania bez względu na to czym palisz,pelet,owiec groszek czy jak u mnie , miał.
- nowoczesna konstrukcja z ceramiką w środku daje wyjątkową sprawność powyżej 90%.
Na stronie producenta w aktualnościach możesz podglądać pracę tego kotła
www.kotłyponar.pl

jacku


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Nie wyrywaj się tak, dopiero co
pierwszy raz napaliłeś w tym kotle.
Kocioł jest produkowany od czerwca,
czy jakoś tak.
Za rok będziesz mógł to powtórzyć
i wtedy będzie to miało sens.


Pozdrowienia,

Wlodek


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
PONAR EKO jest w sprzedaży od ubiegłego roku. Ja mam go od pażdziernika 2009 i testowałem go przez dość mrozną zimę. Wydawało się że mam prawo się podzielić swoimi opiniami. Nie wiedziałem że sie WYRYWAM. Jako "wybitny" ekspert musisz więcej czytać i słuchać a nie uciszać innych.
Jeśli pozwlisz to jednak czasem coś napiszę.

jacku


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Pisz śmiało, byle sensownie. Jak widzę,
że doradzasz palenie pelletem na retorcie,
to się niepokoję.

Wątek http://www.forumbudowlane.pl/vt/10881/6/wybor-kotla-na-pellet


Pozdrowienia,

Wlodek


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Niepotrzebne emocje,przecież forum jest od tego aby dzielić się opiniami,tutaj nikt się nie wyrywa przed szereg. Dobrze że napisałeś,osobiscie nie miałem do czynienia z tym piecem.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Zwyczaj każe sie najpierw przywitac - Witam więc wszystkich forumowiczów.
Ja także - jak spora część użytkowników tego forum zostałęm zmuszony przez okoliczności do wyboru pieca - wydawałło mi się to baardzo łatwe do momentu, gdy zacząłęm czytać posty tego forum.
Pozwoliłem sobie zapoznać się z tym wątkiem w całości, i powiem szczerze, że szukając odpowiedzi jaki ma to być piec - tzn. jakiej marki ze wskazaniem na konkretny model - tego sie nie dowiedziałem.
Wiem natomiast , że chciałbym, aby palnik był panikiem retortowym II generacji (nie wiem, czy określenie typu "Brucer", będzie włąściwym "dookreślnikiem", czy sematycznym nadużyciem - z góry przepraszam ekspertów), wymiennik ciepła wykonany ze stali (to po lekturze już wiem, że nie ma znaczenia, czy konstrukcyjna, czy kotłowa), bez rusztu wodnego (choć jeśli istnieją konstrukcje w których ruszt wodny jest zawieszony na tyle wysoko, że sadza się nie pojawia w ilściach zmuszających do grzebania co dwa dni w piecu to wolałbym wodny) ale oczywiście z awaryjnym, ze sprawnością oscylującą w granichach 90%, sterownikim eCoal.pl lub Puma, i wolałbym poziome kanały, chyba, że istnieją już piece z pionowymi , ale rurowymi kanałami - chodzi o możliwość czyszczenia ich zwykłym wyciorem.
serwis stosunkowo szybki, niedrogi i raczej miły.

Paliwo: eko groszek, w przyszłości pewnie pellet

szukając w opisach wielu producentów nie znaazłem części informacji, a na kilka maili z prośbą o odpowiedz na podobne pytania nie dostałęm odpowiedzi.
niestety rankingu w temacie rankingu nie znalazłem.
doskonale zdaje sobie sprawe, że jest to dość nużące pytanie - jaki piec wybrać - za co pozostaje mi tylko przeprosić i grzecznie czekać na na sugestie czy typy użytkowników pieców i ekspertów - mam szczerą nadzieję, że osoby takie jak Jarecki79, zawijan, Wlodek_PID i oczywiście inni zechcą podać przynajmniej po dwa swoje typy - za co z góry im dziękuję

opisze jeszcze jaką pow. ma toto ogrzać: dom bliżniak trzykondygnacyjny o pow. 220 m.kw. nieocieplony, zainstalowane są grzejniki żeliwne, ściany to pustak max lub tzw, skawinski (czyli najzwyklejszy pianowy) i cegła. sprawe mocy komplikuje nieco fakt, że w niedległej (2-3 lata) przyszłości chciałbym ten dom docieplić.
raz jeszxcze dziękuję za odpowiedzi
dkas


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Masz rację szukając kotła nowocesnego i z pionowym wymiennikiem. Przyjżyj się konstrukcji i parametrom kotła PONAR EKO 26 kW. Spełni wszystkie twoje oczekiwania. -www.kotłyponar.pl/ofirmie.html
Pozdrawiam


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
dkas napisał:
mam szczerą nadzieję, że osoby takie jak Jarecki79, zawijan, Wlodek_PID i oczywiście inni zechcą podać przynajmniej po dwa swoje typy - za co z góry im dziękuję


Chcesz - to masz. Zdecydowanie firma OGNIWO z Biecza.
Argumentacja jest prosta. Jest to firma, z którą współpracujemy już od 2 lat. Kotły OGNIWO EKO, czy OGNIWO EKO PLUS są kotłami naszej (Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu) konstrukcji. I kładę głowę pod topór, że wszystko, co o nich napisałem na tym forum, na forum muratora i w swoim poradniku "kotły co - poradnik użytkownika" jest pisane wyłącznie w oparciu o wyniki drobiazgowych badań eksploatacyjnych.
Dotyczy to także kotłów firmy PONAR z Żywca (PONAR EKO), które są też naszej konstrukcji i także są przebadane eksploatacyjnie.
Sprawiedliwie wypada dodać, że Ogniwo produkuje kotły już kilkadziesiąt lat, a PONAR dopiero od zeszłego roku, ale PONAR to z kolei marka znana w zakresie produkcji urządzeń technicznych także od kilkudziesięciu lat.
O kotłach innych producentów nie piszę, jeśli nie miałem okazji tych kotłów przebadać eksploatacyjnie. Taką zasadę przyjąłem. A że inne firmy jakoś nie garną się do takiego przebadania swoich kotłów - to ich sprawa.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
kolego dkas

Ponieważ szukasz w/g kryteriów:
- sterownik PUMA/eCoal
- palnik II-ej generacji
- sprawność w okolicy 90%
- brak rusztu wodnego
- kanały dymne płaskie (łatwe w czyszczeniu, dostęp tylko od przodu)

Wszystkie te kryteria spełnia SKAM-P Premium z firmy SEKOM (sterowanie PUMA)
Produkcją kotłów C.O. firma SEKOM zajmuje się od 1973roku.

Na taka powierzchnię polecam moc 25kW, dla tej mocy badania atestacyjne wykonane zostały w IChPW w Zabrzu.
Badania zblizone do eksploatacyjnych (prowadzenie na 100%mocy oraz na 30%mocy, co odpowiada pracy kotła w 80%dni grzewczych) wykonane były na mocy 17kW w OTGiS Łódź.

Dłuższy opis znajdziesz na wątku przeznaczonym tylko konstrukcji SKAM-P Premium.
http://www.forumbudowlane.pl/vt/23535/0/skam-p-premium-sekom-polecam

Druga opcja to alternatywa dla palnika Brucer/Ekoenergia
kocioł o nazwie Sztoker, pozbawiony paleniska retortowego, z innowacyjnym paleniskiem klepsydrowym (jedyne takie rozwiązanie na rynku). Dużo mniejsze opory podawania, znacząco obniżone ryzyko zerwania zawleczki. Wyposażony w sterownik PUMA.
Budową i funkcjonalnością ustawiania podobny do modeli tłokowych.
Również z płaskimi kanałami dymnymi. Funkcję rusztu awaryjnego może pełnić drugi z żeliwnych deflektorów dopalających.

Jeżeli chcesz, na wiadomość prywatną mogę wysłać więcej informacji (atesty z wynikami badań, zdjęcia, linki)


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
A wiadomo może kiedy ten Ogniwo PLUS się pojawi w sprzedaży? Podobno wersja 11kW ma się pojawić w sierpniu, 16kW we wrześniu... Ale jakieś konkrety by się przydały, bo w wersji mniej oficjalnej to już w czerwcu miał być...


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
serdecznie wszystkim dziękuje za błyskawiczne re: w sprawie:)

przeglądałem już wcześniej strony producentów Biecz i Ponar, Szukam bardziej szcegółowych informacji na temat produkowanych przez nich kotłów - wysłałem nawet maila z prośbą o podanie kilku informacji dotyczących sprawności , budowy etc. i grzecznie czekam na odpowiedź, powiem szczerze, że strona producenta Ponar Eko nie zawierają nadmiaru informacji w gąszczu której zwykły użyszkodnik mógłby sie zagubić Smile
Czy Skamp w wersji bez rusztu wodnego uzyskuje większą sprawność (mierzalną)?
Czy którakolwiek z wymienionych konstrukcji uzyskuje sprawność większą niż 85 % na groszku?
Wiem, że głupota ludzka nie ma granic a papier zniesie wszystko, ale widziałem w tabelach innych producentów sprawność kotłą 90% (sic!) więcej jeszcze - pewna firma w folderach reklamowych pisała o sprawności do 90 % a w tabeli z parametrami technicznymi konkretnego kotła 85...
w sezonie jest to zawsze kilkadziesiąt kilogramów opału
Prosiłbym - choć to konstrukcje stosunkowo świeże - o opinie na teamt ich użytkowania - ew. usterek, czy problemów z ustawieniem sterownika, a także o wypowiedzi dotyczące działania serwisu.
o Ogniwie Plus niestety nie udało sie znaleźć żadnych informacji,
z góry dziękuję i pozdrawiam
dkas


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-ściany

Urządzone.pl

E-instalacje

E-dach

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter