Jak to pogodzić ???

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

norek_fm
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:19
Lokalizacja: Zabrze
Jak to pogodzić ???

autor: norek_fm » 15 lip 2008, 12:36

Witam

Wykańczam domek jednorodzinny i stoje przed dylematem jak pogodzić klika systemów ogrzewania i dodatkowo zautomatyzować całość.

Wyobrażam sobie to w następujący sposób:
1. Piec gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem około 100L
2. Parter - (salon, jadalnia, kuchnia, WC, wiatrołap) ogrzewanie podłogówką, i tutaj zastosowany rozdzielacz z układem pompowym tylko dla tego obwodu + programator tygodniowy w salonie (salon jadalnia i kuchnia stanowią jedno pomieszczenie). Programator będzie sterował zaworami termostatycznymi zamontowanymi na rozdzielaczu ( sumie trzy obwody do ww pomieszczeń. Dodatkowo programator sterujący zaworem termostatycznym do wiatrołapu oraz drugi obwodu WC.
3. Parter - pomieszczenie gospodarcze oraz garaż - kaloryfery z głowicami termostatycznymi.
4. Poddasze - rozdzielacz na cztery pokoje + łazienka, z zaworami termostatycznymi oraz programatory w każdym z pokoi + zostaje nam łazienka w której równiez podłogówka oraz kaloryfer drabinkowy (myślę że tutaj wystarczy zasilanie o temperaturze podłogówki bo nie będzie to główne źródło ciepła a jedynie dogrzanie łazienki oraz suszarka ręczników )

No i teraz powstaje pytanie jak całość wysterować aby jednocześnie nie zbankrutować na gaz a z drugiej strony zapewnić komfort cieplny w każdym z pomieszczeń.

Chciałbym aby piec pracował tylko wtedy kiedy jest zapotrzebowanie na ciepło w jakimś pomieszczeniu a więc którykolwiek z programatorów jest "załączony". Wymyśliłem coś takiego że należało by zbudować układ który monitorował by stany na wyjściu wszystkich programatorów i przy pojawieniu się stanu "1" na którymś z wejść powodował załączenie kotła. Nie wiem, może się mylę i niepotrzebnie zaprzątam sobie głowę takimi sprawami ale....

Może ktoś ma inny pomysł na rozwiązanie tego problemu ???

Pozdrawiam

norek_fm

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 lip 2008, 14:27

Nie centralne.... by był komfort i tania instalacja.. Izolacja i rekuperacja by nie zbankrutować ... Banalnie proste.

norek_fm
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:19
Lokalizacja: Zabrze

autor: norek_fm » 15 lip 2008, 19:57

:D

to też ale....

Myślę że zbudowanie odpowiedniego układu automatyki też pozwoli na pewne oszczędności
Budynek jest nowy, jest dobrze ocieplony a w rekuperację i odzyskiwanie 2-5% ciepła nie będe się bawił.

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
,,,

autor: Alibaba » 15 lip 2008, 20:58

W układzie jaki zaproponowałeś ja pokombinował bym ze sterowaniem nie tyle piecem ile pompami zasilającymi i obiegami grzewczymi.
Kiedyś jak i teraz Danfoss produkował takie sterowniki (http://pl.heating.danfoss.com/xxTypex/8 ... SIT18.html) i np. do TP9 podłączałeś właśnie pompy obiegowe a piec (najczęściej stojący z najbardziej ubogą automatyką) i tak dbał o swoje min. 45 Celcjuszy.
Jeżeli na poszczególnych obiegach ( lub pomieszczeniach ) zamontujesz termostaty, to impuls idący, powinien właśnie załączyć pompę na tym obwodzie. Schłodzona woda, wychładza kocioł i on powinien sam się włączyć do zadanej temperatury np. 60C. Pomieszczenie nagrzane, termostat wyłączy pompę i automatycznie kocioł osiągając temp. 60C wyłączy się przez swój termostat.
Przydatne mogą się okazać też i takie cudeńka:http://pl.heating.danfoss.com/xgroupx/5095_mnu17424708_sit18.html

norek_fm
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:19
Lokalizacja: Zabrze

autor: norek_fm » 15 lip 2008, 21:15

Ufff wreszcie jakaś konkretna podpowiedź. :D

Myślałem też o takim rozwiązaniu, na piecu tylko poiwedzmy automatyka pogodowa.
Na parterze - włączenie pompy w układzie mieszającym tylko jeżeli otwarty jest którykolwiek z zaworów termostatycznych na rozdzielaczu.

A na piętrze wykorzystana będzie pompa z pieca - czyli przy zamkniętych zaworach na rozdzielaczu i dobrej izolacji obiegu do rozdzielacza piec sam się wyłączy.

Dobrze kombinuje ??

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20

autor: Alibaba » 15 lip 2008, 21:40

Podaruj sobie pogodówkę, przecież interesuje Cię temp. pomieszczenia. Jeżeli będziesz miał termostat pokojowy, to on częściowo załatwi sprawę całego rozdzielacza (kwestia wysterowania zaworami grzejnikowymi lub temp. obiegu grzewczego )
Na piecu możesz ustawić dowolną temperaturę powiedzmy powyżej 50C i wracając do mojej idei sterowania pompami, to nawet jeżeli piec się włączy "dbając o siebie", to raczej nie popracuje dłużej niż ok. 30-40 sekund grzejąc tylko siebie.
cyt:"Na parterze - włączenie pompy w układzie mieszającym tylko jeżeli otwarty jest którykolwiek z zaworów termostatycznych na rozdzielaczu. "
Na rozdzielaczu dasz też głowice termostatyczne i tym możesz wyregulować poszczególne obiegi.Natomiast pompa powinna być sterowana jakimś priorytetowym termostatem pokojowym (łazienka?,salon?) resztę w przeciągu 1-1,5 m-ca mieszkając ustawisz sam na głowicach.
cyt.:"A na piętrze wykorzystana będzie pompa z pieca - czyli przy zamkniętych zaworach na rozdzielaczu i dobrej izolacji obiegu do rozdzielacza piec sam się wyłączy. "
I tu jest właśnie problem z pompą w piecu.Nie mam pewności, jak zareaguje wbudowana w piec automatyka w momencie kiedy dostanie sygnał "obieg nagrzany " :wink: i jak zareaguje by-pas w momencie włączenia pompy "parterowej".
Gdyby tej piecowej nie było, to praktycznie TP9 + termostaty załatwiają całą sprawę.

norek_fm
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:19
Lokalizacja: Zabrze

autor: norek_fm » 16 lip 2008, 16:49

Czyli sugerujesz aby na piętrze również zastosować oddzielną pompę do górnego rozdzielacza. w zasadzie to dobry pomysł, gdyby dodać jeszcze zawór trój drogowy na wejsciu do tego rozdzielacza (tylko po to aby ustawić temperaturę np 5 st. niższą niż temperatura na piecu) a sterować pompą + termostatami na rozdzielaczu to pompa z pieca w zasadzie będzie tylko dopompowywać wodę tylko do zaworów trój drogowych na dole i górze. w skrajnym przypadku - obydwa obwody wyłączone piec sie wyłączy bo jak napisałęś dostanie sygnał obieg nagrzany - w chwili gdy zacznie pracować którakolwiek z pomp, no właśnie co wtedy jak zareaguje piec jeżeli zacznę wysysać wodę z niego :) ???

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20

autor: Alibaba » 16 lip 2008, 19:30

Eehhh norek, żeś chłopie wymyślił :wink: .
Latam od rana po necie i znalazłem coś takiego. Może to bardziej obrazowo nas nakieruje:
makroterm.pl/img/7313558_schemat+_podlogowka+_grzejniki_+_foto.pdf

z układu przedstawionego, wywal "Turbosolar" i "Turbokominek" podłogówkę po prawej rozbuduj o układ poddasza dodając mieszacz oraz termostat i chyba mamy sprawę załatwioną.

norek_fm
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:19
Lokalizacja: Zabrze

autor: norek_fm » 16 lip 2008, 20:58

:D Taki już ze mnie kombinator :)

Ale już na poważnie, wydaje mi się że rozbudowanie samej podłogówki za zaworem trój drogowym to nie najlepszy pomysł, tam będe już miał tak obniżoną temperaturę zasilania że kaloryfery na piętrze to grzać może będą ale z taką temperaturą że zamarzne na piętrze.

Jutro postaram się narysować to co generalnie wyłania się z naszych dyskusji i zobaczymy jak to mogło by funkcjonować :)

norek_fm
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:19
Lokalizacja: Zabrze

autor: norek_fm » 18 lip 2008, 20:22

Witam ponownie

Możecie polecić mi jakiś prosty soft do projektowania takich instalacji
jak całość zacząłem malować w Paincie to się prawie popłakałem

ściągnąłem już kilka jakichś darmowych wersji ale zrobienie w nich czegokolwiek to jakaś tragedia :(

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20

autor: Alibaba » 18 lip 2008, 22:21

A te widziałeś?
instalsoft.com.pl/webv2/content/blogsection/2/50/
purmo.com/docs/Lekcje_InstalSystem-Rettig.pdf
Gdzieś jeszcze w domu na płycie mam chyba OZC.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości

Gotowe projekty domów