Zobacz następny temat »
piecyki na pellet

Jak ocieplić dach - czy robić szczelinę wentylacyjną?

Mam dach z desek i pokryty papą.Od wewnątrz pomiędzy krokwiami chcę ułożyć wełnę mineralną.Czy mogę tą wełnę docisnąc do desek czy lepiej zrobić 2cm przerwy dylatacyjnej?Dach jest skośny i w szczycie będzie zabudowany sufitem podwieszanym.Nad nim że będzie tam przestrzeń wolna planuje zrobić otwory wentylacyjne w ścianie zaraz pod dachem.Nie wiem czy tak będzie prawidłowo,bo każdy co innego doradza.Za odpowiedź z góry dziękuję.


odpowiedz
Przerwa musi być - inaczej para się będzie skraplać na deskach i wracać do wełny, a po jakimś czasie wełna tak nasiąknie, że zamieni sie w magazyn wilgoci i po pewnym czasie zacznie ci od tego więźba gnić. Szczelina jest konieczna. No a z tą wentylacją poprzez wiercenie dziur w ścianie - to chyba nie jest dobry pomysł i niczemu taka wentylacja służyć nie będzie. Żeby ocieplenie dachu było suche, dach musi się wentylować przez szczelinę nad ociepleniem


odpowiedz
Mniej ważną kwestią , poza wilgocią , ale warto o tym wspomnieć, jest obniżenie temeratury latem na poddaszu uzytkowym. 2-3 cm wentylacja nad wełną zakończona wentylowaną kalenicą obniża przy nasłonecznieniu temp w pokoju nawet o 5 st.


odpowiedz
Czy dobrze rozumiem,że muszę zrobić otwory między krokwiami w murze( w okolicach rynny) tak aby znalazły się one w szczelinie 3-5cm pomiędzy deskami a wełną?A także otwory wentylacyjne w szczycie dachu nad ociepleniem i w ten sposób otrzymam wymaganą wentylację?Pod wełnę muszę zamontować folię paroszczelną,a czy nad wełną jest konieczna folia paroprzepuszczalna?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Folia nad wełną jest po to, by uchronić ja od wilgoci, która może dostać się od strony dachu. Jak wierzysz, że dach masz super szczelny, to możesz z niej zrezygnować.


odpowiedz
Ja własnie sotję przed tym samym dylemtatem. Dach raczej szczelny bo woda nigdzie nie leci. Smile Ja u siebie nie mam blachy nad papą ... a to coś zmienia ??
Jak rozumiem ma być (od strony wewętrznej) płyta KG - folia paraizolacyjna - wełna - szczelina 2-3cm - deski - papa ??
No i druga sprawa ... Jeśli murlata wygląda tak to c z tą wentylacją ??


EDIT:
Ma być tak, to oczywiste ale co z murlatą ??


PS.
Sorki za odgrzewanie kotleta Smile


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Przyłączam się do pytania użytkownika szumigt - jestem w identycznej sytuacji, zastanawiam się jak zapewnić wentylację gdy konstrukcja jest jak na zdjęciu załączonym wyżej.

Z góry dzięki za wszelką pomoc czy sugestie, pozdrawiam.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ja z tego co ustaliłem od czasu publikacji tej wiadomości, wiem że powinno się mimo wszystko wyciąć dziurę w tym murze pomiędzy murłatą a deskowaniem. Musi ona być ABSOLUTNIE nie mniejsza niż 3cm.

Nie pisze nikt tylko jak ma być wentylacja jak zrobić otwór wylotowy w kalenicy albo inaczej jak otworzyć kalenicę ??

Może ktoś to podpowie i zweryfikuję moją odpowiedź.... Smile


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
na yt pokazują jak zrobić taką wentylację.
wpisz w yt wstępne krycie dachu delta maxx plus i tam nawet fajnie to wytłumaczone

paw3leek


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-dach

E-ściany

E-mieszkanie

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter