czym najlepiej docieplic prosze o pomoc....

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

cczarek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2008, 13:46
czym najlepiej docieplic prosze o pomoc....

autor: cczarek » 26 cze 2008, 14:03

Witam wszystkich.w najblizszej przyszlosci zaczynam szykowac male mieszkanka z pomieszczenia gospodarczego.dach ma pochylenie na jedna strone o niewielkim kacie pochylenia.dach jest z desek przykryty kilkoma warstwami papy.poddasze w najnizszym punkcie ma okolo 40 cm a w max punkcie 70-80 cm.co nalepiej polozyc na poddaszu??chyba nalezyc zaczac od polozenia folii paroizolacyjnej a co dalej??welne mineralna czy wate szklana??czym one sie wogole roznia??jaka grubosc??z gory dziekuje za odp.pozdrawiam

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 26 cze 2008, 14:29

Folię paroizolacyjną to akurat na koniec. Najpierw wełnę, z zachowaniem 4-5 cm dylatacji wentylacyjnej między ociepleniem i deskami. W pokryciu i deskowaniu należy wykonać otwory wentylacyjne.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 29 cze 2008, 1:25

W tak niskim poddaszu nie ocieplamy dachu tylko strop. Na stropie folia paroizolacyjna na niej mata z wełny szklanej lub granulat wełny albo ekofiber. Na dachu dwa kominki wentylacyjne lub otwory w górnej części ścian szczytowych. Pozdrawiam.

JBZ

autor: JBZ » 29 cze 2008, 13:37

No i otwory wentylacyjne w okapie dachu - bez tego nici z wentylacji.

Jerzy Zembrowski

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 30 cze 2008, 0:32

Otwory w okapie nie są potrzebne ponieważ zostanie dość duża pusta przestrzeń pomiędzy dachem (deskowaniem) a izolacją ciepną. Pozdrawiam.

komarr

autor: komarr » 30 cze 2008, 7:37

pojawiło się tu określenie "wata szklana"...

Czy stosuje się jeszcze takie materiały jak szklana wata ?

I czy nadal są tak nieprzyjemne dla człowieka czy zabezpiecza się je odpowiednio (prasuje, lakieruje... )

JBZ

autor: JBZ » 30 cze 2008, 19:31

Dzisiaj już nie stosuje się waty szklanej, lecz wełnę szklaną. To jest zupełnie inny materiał, chociaż nazwa podobna.

Panie Wilhelmi.
Niezależnie od tego, że budynek ten może mieć akurat dwie wolne przeciwległe ściany szczytowe, otwory w okapie zapewnią poprawną wentylację całego poddasza. Same otwory w ścianach szczytowych nie zapewnią równomiernej wentylacji całej warstwy ocieplenia. Powstanie stref martwych jest tak samo groźne w skutkach jak brak wentylacji poddasza. Więcej na www.bdb.com.pl Skoro w najniższym miejscu jest 40 cm,to po odjęciu 25-30 cm na ocieplenie, zostaje 10-15 cm wolnej przestrzeni a to nie zapewni poprawnej wentylacji.

Jerzy Zembrowski

Tomasz1980
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 69
Rejestracja: 12 lip 2006, 19:13

autor: Tomasz1980 » 30 cze 2008, 20:09

Dach kalenicą jest zwrócony północ-południe czy wschód-zachód??
Czy będziesz wymieniał pokrycie??

Przy ociepleniu stropu poddasza, na styku ściana strop powstanie mostek termiczny. Wpływ mostka termicznego będzie tym większy im będzie grubsza izolacja.
Najlepiej zatrudnić inżyniera budownictwa, który ten problem oceni na miejscu...lub pokaż fotosy budynku od zewnątrz, wewnątrz oraz dachu...

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 13 lip 2008, 13:16

JBZ pisze:"...Powstanie stref martwych jest tak samo groźne w skutkach jak brak wentylacji poddasza..."i
"

Mieszanie się gazów i wyrównywanie stężeń oraz ciśnień załatwia sprawę. A co będzie jak dach nie ma okapu? Otwierając okno wietrzymy pomieszczenie. Czy to znaczy, że w okolicy przeciwległej ściany nie będzie przewietrzone. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest drożna szczelina przy okapie ale nie zawsze jest możliwa do wykonania. Pozdrawiam.

JBZ

autor: JBZ » 13 lip 2008, 19:19

To co Pan pisze, to niby prawda, ale dla specjalistów, którzy potrafią oszacować problem. Osoby nie zorientowane gotowe są wyciągnąć fałszywe wnioski, więc proszę o stonowanie lub obszerniejsze wyjaśnienie.
Zdolności asymilacyjne powietrza maleją w miarę zwiększania jego wilgotności. Owszem, pewna ilość pary wodnej zostanie wchłonięta, ale w strefie tuż nad warstwą ocieplenia, już nie. Z tego powodu musimy zapewnić równomierną wentylację na całym poddaszu.
Łączna powierzchnia przestrzeni wlotowych i wylotowych musi wynosić nie mniej niż 1/200 powierzchni poddasza nieużytkowego. Podany przykład z otwieranym oknem jest właściwy, ale na dowód istnienia stref pleśni w miejscach bezruchu powietrza, tj. tam, gdzie tylko asymilacja pary wodnej występuje (naroża, strefy za meblami itp.

Jeśli ten dach nie ma okapu (w co nie wierzę), wówczas w obu przeciwległych ścianach szczytowych należy zamontować otwory wentylacyjne o podanych wyżej powierzchniach.



Jerzy Zembrowski


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów