Ocieplanie od wewnątrz

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

damian6565
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2008, 10:52
Ocieplanie od wewnątrz

autor: damian6565 » 24 cze 2008, 20:10

Spółdzielnia ociepliła lokal mieszkalny tylko od wewnątrz styropianem, ponieważ przemarzały ściany. Po dociepleniu nikt nie przewidział jakie będą panowały warunki w mieszkaniu tzn. zimą jest zimno i wychodzi pleśń na ścianach, latem panuje zaduch, który jest nie do wywietrzenia, jednym słowem moje mieszkanie działa na zasadzie termosu. Chciałbym wiedzieć czy spółdzielnia postąpiła zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Jeżeli jest na to jakiś paragraf to proszę o odpowiedź.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 cze 2008, 10:13

Przy każdej termorenowacji najważniejsza jest skuteczna wentylacja! Zaś izolacja od środka pwoinna być zabezpieczona folią paroszczelna , to co u Pana wykonano to karykatura izolacji.
zae.home.pl/www/ibp/index.pl?&b=6&co=galerial2004&gal=2004_21.jpg&opis=Izolacja wewnętrzna - folia paroszczelna

Druga sprawa to ogrzewanie... izolacja od środka powinna być tam gdzie jest precyzyjnie sterowany system ogrzewania (godziny i temperatura) w przypadku ogrzewań "zryczałtowanych" bez automatyki, to nie ma sensu!!!

Przemek

autor: Przemek » 25 cze 2008, 12:37


Tomek P.
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 cze 2008, 21:29

autor: Tomek P. » 25 cze 2008, 21:36

Witam,

ocieplenie styropianem od wewnątrz jest wg mnie poważnym błędem budowlanym, prowadzę własną działalność. Zajmuję się termomodernizacją budynków. Styropian od wewnątrz kończy się zawsze tym samym - grzybem w mieszkaniu. Skontaktuj się natychmiast ze spóldzielnią, mam nadzieję że nie wystąpiły u twojej rodziny żadne objawy alergiczne. Pozdrawiam

JBZ

autor: JBZ » 29 cze 2008, 13:56

Spółdzielnia popełniła błąd! Nie wygrasz nie mając rzetelnej opinii technicznej od specjalisty fizyki budowli. Jeśli nie znajdziesz w swojej okolicy,

Przemek? W pierwszym z cytowanych artykułów roi się od błędów, więc nie polecaj!

Jerzy Zembrowski
Ostatnio zmieniony 30 cze 2008, 19:41 przez JBZ, łącznie zmieniany 1 raz.

Przemek

autor: Przemek » 29 cze 2008, 21:34

jezeli możesz napisz o jakich błędach mówisz ja ich tam sie nie dopatrzyłem

pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 cze 2008, 8:26

Tomek P. pisze:Witam,

ocieplenie styropianem od wewnątrz jest wg mnie poważnym błędem budowlanym, prowadzę własną działalność. Zajmuję się termo modernizacją budynków. Styropian od wewnątrz kończy się zawsze tym samym - grzybem w mieszkaniu. Skontaktuj się natychmiast ze spółdzielnią, mam nadzieję że nie wystąpiły u twojej rodziny żadne objawy alergiczne. Pozdrawiam


..jest błędem... jak każda nieskończona robota. NIE MOŻNA WYKONYWAĆ TERMORENOWACJI BEZ SKUTECZNEJ WENTYLACJI. Przy nieskutecznej wentylacji zawsze będzie wilgoć, ponieważ ję w sposób ciągły produkujemy i w sposób ciągły musimy z domu "wyprowadzić"
Sciana ocieplona ( obojętnie z której strony ) a niezabezpieczona od środka paro izolacją będzie mioałą zimą podwyższoną wilgotność i tego się nie uniknie. Dlatego tak ważne są poza wentylacją paro izolacje!

A teraz o błędach które w myśl ustawy błędami nie są : Pan "konsultant BuildDesk"

>>>Czy dotychczas zmodernizowane na podstawie Ustawy Termo modernizacyjnej budynki mają poprawnie zmodernizowany układ wentylacji? Odpowiedź brzmi NIE.<<<

bez komentarza!

Czy (rodzynek w cieście, nasz kochany JBZ)
Wbrew pozorom, wentylacja grawitacyjna jest najlepszym rozwiązaniem, tyle że trzeba się uporać z jej największymi wadami: zależność od aktualnej różnicy temperatur wewnętrznej i zewnętrznej, zależność od siły i kierunku wiatru, brak możliwości odzysku ciepła, małe zdolności regulacyjne''
komentarz "coulignon"
czyli mam bardzo dobrą siekierę, trzeba tylko wymienić w niej trzonek i ostrze

Tomasz1980
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 69
Rejestracja: 12 lip 2006, 19:13

autor: Tomasz1980 » 30 cze 2008, 12:25

Martwi mnie sposób opisywania w/w artykule stosowania paroizolacji, po prostu paroizolacji. Inwestorzy niestety to czytają i kupują folię polietylenową gr. 0,2 mm (w kolorze czarnym lub żółtym). Tak się składa, że folie paroizolacyjne dzielą się na: regulatory pary wodnej, opóźniacze pary wodnej oraz bariery dla pary wodnej.
Folia polietylenowa jest akurat opóźniaczem pary wodnej i nie będzie nadawać się do ocieplania od środka. Również mocowanie foli zszywkami budzi zastrzeżenia.
Za każdym razem należy dokonać skomplikowanych obliczeń dotyczących wymiany masy i ciepła przez przegrody budowlane w celu dobrania minimalnej wartości oporu dyfuzyjnego paroizolacji dla zadanych warunków brzegowych.
Aczkolwiek na rynku są dostępne materiały przeznaczone do ocieplania od wewnątrz - płyty z silikatu wapiennego.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 cze 2008, 12:50

Ja daję tą samą co w dachu, wilgotność nigdy zimą nie doszła do 1%. Przy ociepleniach zewnętrznych, nie spotkałem przy pomiarach mniej jak 5%.
A jak płyty z silikatu Pan zabezpiecza przed wilgocią?

JBZ

autor: JBZ » 30 cze 2008, 20:08

"jezeli możesz napisz o jakich błędach mówisz ja ich tam sie nie dopatrzyłem
pozdrawiam"

Proszę bardzo, chociaż nie powinienem wyprowadzać z błędu za cenzurę mocih postów. Zrobię wyjątek - być może ostatni raz?

"Kiedy przygotowujemy się do docieplania budynku, trafiamy na informacje mówiące o tym, że jeśli w domu ma być ciepło, to ściany zaizolowane muszą być od zewnątrz."

Na informacje się nie trafia, lecz wykonuje projekt ocieplenia, za który odpowiada projektant. Podane stwierdzenie sugeruje, iż ocieplenia się wybiera samemu jak pieczywo z półki w sklepie!

"Izolowanie termiczne ścian od wewnątrz nie jest polecanym sposobem na rozwiązanie problemu ze zbyt zimnym mieszkaniem."

Powodem ocieplania ścian nie jest zbyt zimne mieszkanie, bo temperaturę zapewnia się odpowiednią mocą urządzeń grzejnych, lecz wyłącznie chęć zmniejszenia kosztów eksploatacji.

"Im bardziej przemarzają ściany, tym mniej metoda ta kwalifikuje się do wykorzystania."

Dobór metody ocieplenia nie ma żadnego związku z intensywnością przemarzania. Ponadto, nie kwalifikuje się siły przemarzania, lecz sam fakt.

"Zgodnie z prawami fizyki, kondensacja pary wodnej występuje na najzimniejszych powierzchniach."

Jest to nieprawda, gdyż warunkiem koniecznym do powstania kondensacji jest obniżenie temperatury powietrza poniżej temperatury punktu rosy, a ta zależy od wilgotności względnej powietrza i można łatwo doprowadzić do kondensacji pary wodnej nawet przy temperaturze +25 st. C.

"O ile w pomieszczeniu sprawnie działa wentylacja, wilgotne powietrze będzie z nie-
go w dużej mierze usuwane i zagrożenie wilgocią nie będzie duże."

Jest to nieprawda. Na kondensację pary wodnej wewnątrz przegrody niewielki ma wpływ wilgotność powietrza w mieszkaniu. Inaczej mówiąc, nawet przy maksymalnie suchym powietrzu wewnątrz, nie uchronimy się przed kondensacją w przegrodzie.

"W innym przypadku praktycznie cała woda znajdująca się w powietrzu wykraplać będzie się na najzimniejszych powierzchniach, takich jak okna i nie spełniające wymogów norm cieplnych ściany zewnętrzne."

To jest także nieprawda. W powietrzu nie ma wody, lecz para wodna. Woda się nie wykrapla, lecz para wodna właśnie do postaci wody. Ponadto, na przegrodach spełniających wymogi norm także może kondesować para wodna!

"Jeśli jednak ściany nie są szczególnie narażone na zawilgocenie, a w pomieszczeniu sprawnie działa wentylacja, można wykonać docieplenie ich od wewnątrz"
To jest kolejna niedorzeczność. Bez komentarza.

"Nie ma tylko potrzeby stosowania poprzeczek poziomych w rusz-
cie i folii paroszczelnej - styropian nie chłonie wilgoci. Oznacza to, że także jej nie przepuszcza,"

Styropian chłonie wilgoć, tyle że mniej niż inne materiały budowlane. Wilgoć w postaci pary wodnej styropian przepuszcza i to w dość dużym stopniu, bo wsp. oporu dyfuzyjnego wynosi 30-60.

itd.

A propos. Dlacze nie działa opcja QUOTE?

Jerzy Zembrowski
Ostatnio zmieniony 30 cze 2008, 20:45 przez JBZ, łącznie zmieniany 2 razy.

Tomasz1980
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 69
Rejestracja: 12 lip 2006, 19:13

autor: Tomasz1980 » 30 cze 2008, 20:22

AMEN!!!!

Awatar użytkownika
Rudy
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 21 mar 2006, 16:06

autor: Rudy » 01 lip 2008, 10:01

Nie widzę błędów w tym artykule. Autor wyraźnie napisał, że metoda ocieplania od wewnątrz to błąd wykonawczy i tylko podaje co i jak, żeby nie było tragedii jak juz się ktoś uprze, żeby to zrobić. Generalnie styropian nie chłonie wilgoci z otoczenia (w porównaniu), para wodna Panie JBZ to też woda, ale w jednym z trzech swoich stanów skupienia. Na siłę wszytko można tak wytłumaczyć i wszędzie znaleźć błędy, tylko chyba nie o to chodzi. Tak na marginesie - mój ojciec z 10 lat temu ocieplił dwa pokoje w domu z pustaka styropianem od środka i jakoś wszystko gra, choć mnie krew zalewa jak o tym pomyślę.

Czy ktoś naprawdę w to wierzy, że na budowie domu jednorodzinnego ktokolwiek robi obliczenia grubość izolacji do docieplenia budynku? To w praktyce prawie się nie zdarza. Inwestor pyta po "zorientowanych" znajomych budujących i kupuje styropian. I tyle. Nikt nie robi obliczeń i nikt nawet o tym nie myśli. Tak to wygląda w praktyce.
miłego dnia

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 lip 2008, 10:34

Dobrze, ze dyskusja stała się bezprzedmiotowa. Tak jak w sprawie wentylacji dr Jerzy Sowa na konferencji "problemy jakości powietrza wewnętrznego " powiedział : nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo nie ma takiej wentylacji. Tak i w przypadku ociepleń z zewnątrz: nie ma problemu ocieplania na zewnątrz, bo coś takiego jest wykluczone przez przepisy i ceny ogrzewania, Wilgoć i 500kWh/m2 metr bieżący fundamentu w sezonie grzewczym!
http://zae.home.pl/www/ibp/index.pl?&b= ... s=Izolacja wewnętrzna - folia paroszczelna

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 01 lip 2008, 11:18

Rudy pisze:... Czy ktoś naprawdę w to wierzy, że na budowie domu jednorodzinnego ktokolwiek robi obliczenia grubość izolacji do docieplenia budynku? To w praktyce prawie się nie zdarza. Inwestor pyta po "zorientowanych" znajomych budujących i kupuje styropian. I tyle. Nikt nie robi obliczeń i nikt nawet o tym nie myśli. Tak to wygląda w praktyce.

No wlasnie teraz coraz czesciej zacyznamy liczyc. Prosty niby program OZC moze sprawdzic nasze przegrody pod tym katem, warto chociazby z tego powodu policzyc sobie to.
Moze jestesmy jeszcze nieliczni, mysle o osobach ktore powaznie zaczely "liczyc" sobie, moze nie jest to "profesjonalne" ale jest i moze duzo wiecej "powiedziec" niz jego brak i liczenie na "fachowca" - bo tak budujemy od lat i nikt nie narzekal...czy cos w tym stylu
Wydaje mi sie ze powinno to wszystko bys w swiadomosci inwestora i architekta, tyle ze Ci ostani maja to gdzies i nie zamierzaja wychodzic przed orkiestre -norma mowi ... to tyle i nic wiecej ani lepiej

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 lip 2008, 11:41

OZC to tylko nieporozumienie.
Prosty przykład : dom (dla uproszczenia liczenia) bez okien i wentylacji .
wielkość 10mx10 m wysokość 3 m.
konstrukcja silka 24 cm i strop o podobnej grubości . W podłodze 5cm styropianu, dach 30cm wełny, ściana na zewnątrz 5 cm styropianu, Panie Piwopijco jakie zużycie wychodzi z OZC i ile z tego "ucieka " do gruntu przez mostek fundament ściana. Może Pan to policzyć i podać?


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów