« Zobacz poprzedni temat
Co lepsze.
Zobacz następny temat »
Kanały wentylacyjne w kominie?

GWC glikolowe

Witam, prosiłbym o informację na temat instalacji gruntowego wymiennika z rurek z glikolem (i wymiennika ciecz-powietrze) zamiast przepływu powietrza przez rury w ziemi.
Czy jest to rozwiązanie efektywne?

Interesuję się tym, gdyż obawiam się że GWC rurowe, nawet antybakteryjne, jest narażone na zanieczyszczenie i w efekcie rozwój grzybów, pleśni - czy jest takie ryzyko??


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Energii z gwc w sumie nie jest dużo, bo i powietrze wentylacyjne ma dość ściśle określony strumień związany z komfortem i zdrowiem ( zbyt silna wentylacja, to też zła wentylacja) . Pośrednie gwc, zapewne teoretycznie łatwiej utrzymać w czystości, ale tylko teoretycznie ... zbyt mało pracujących przez kilka lat, by coś pobadać ( chłodnica pośredniego gwc, też teoretycznie może być źródłem "grzybków"). Zaletą takich gwc jest bardziej to, że ktoś ze złymi zamiarami nie "napsiuka" nam w nocy czegoś pogłębiającego sen a następnie „wyczyści” dom. Urządzenie też daje mniejsze opory, więc i przedłuża żywotność wentylatorów w centrali. Przeprowadzone badania nie wykazały nic groźnego w szczelnych rurowych gwc. Wynika to z prostego faktu, na głębokości do 1,5 m ( na takiej są gwc) jest latem około 15 stC , więc w naszym klimacie nie występuje wykraplanie się wody w gwc ( wykres Molliera i dane od meteorologów) Nie występują 30-to stopniowe upały i 60% wilgotność. "Śmierdzące" gwc spotkaliśmy tylko w wypadku niestarannego wykonania (nieszczelności) lub robienia odprowadzeń wody z gwc. Najczęściej właśnie tymi "odprowadzeniami" woda się dostawała. W suchym gwc nic się na pcv nie rozwinie.
No i ostatnia kwestia ... koszt gwc pośrednie na 4 osoby w 200m2 domu to 13 000 (całość na „gotowo”) a rurowe to 3000zł.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Witam serdecznie.
Zastanawiam się nad zastosowaniem systemu wentylacji mechanicznej z ziemnym wymiennikiem ciepła. Ponieważ jestem na etapie przed rozpoczeciem prac budowlanych (domek jednorodzinny) proszę o podpowiedź gdzie można zakupić i na jaki koszt się przygotować jeśli chodzi o rury - przewód gwc max fi40.
A poza tym proszę o opinię czy warto iść w tym kierunku, czy zdecydować się na coś innego.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Z wentylacji domowej można "wycisnąć" 2000kWh w roku . GWC glikolwy to duży koszt montażu i zużycie energii przez pompkę cyrkulacyjną ( jakieć 500kWh/rok) , więc się zupełnie nie kalkuluje!


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
T. Brzęczkowski napisał:
Z wentylacji domowej można "wycisnąć" 2000kWh w roku . GWC glikolwy to duży koszt montażu i zużycie energii przez pompkę cyrkulacyjną ( jakieć 500kWh/rok) , więc się zupełnie nie kalkuluje!


Więc co wg Pana najkorzystniej zastosować dla domku ok. 200 kw, który potrzebowałby ok. 250 m3/h powietrza


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Zimą nie puści Pan więcej jak 80-100m3 (15-max 20m3 na osobę) bo będzie zbyt sucho!
Latem 250m3 przy cichej (do 30dB) centrali może być. 250m3/h może w skrajnie korzystnym przypadku przenieść 1,2kW . 40-50W na metr bieżący GWC nie zmienia jego temperatury niezależnie od czasu pracy, grunt takie ciepło rozproszy. Czyli 25 do 30 mb rury 200mm. Mały opór, szczelność i niski koszt.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
A jakie rury Pan poleca i co sądzi Pan o GWC max?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
I jakiego systemu (jakiego producenta) najlepiej zastosować w domku jednorodzinnym


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ja nie "polecam" Mało tego, nie mam w ofercie rur. Piszę tu o doświadczeniach , pomiarach i cenach. Rury muszą być bardzo szczelne, najczęściej stosuje się brązowe vawimu z dodatkową uszczelką.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
A jaki rekuperator?
Czy na etapie eksploatacji rurowych wymienników występują problemy ze skrapalaniem wody, bakteriami?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Rekuperatorów jest taka masa w tej chwili, że ciężko polecić, mało tego nie bardzo na forum wolno. Można zobaczyć wszystkie ( na żywo różnice widać w jakości i wykonaniu lepiej niż w necie) i wybrać.
Co do wykraplania wody.... w naszych warunkach jest bezpiecznie. Na 1-1.5 m gł. jest latem 15stC więc w upały nic się nie wykrapla.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Pytam dlatego, że wraz z projektem domu zamówiłem i otrzymałem projekt wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z GWC. Otrzymałem rozwiązanie z zastosowaniem 30% roztworu glikolu. Ale jak zauważyłem z info. w necie nie jest to chyba idealne i należałoby zastosować inne rozwiązanie.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Zapewne. Nie da się dobrze zrobić projektu tego typu wentylacji w oparciu o dostępne oprogramowanie. Jeżeli Pan go dostał, to jest on powiedzmy... mało idealny.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
ale może wykorzystac to rozwiązani(ten projekt) z innym gwc?, w oparciu o innych producentów?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Można>
Centrala powinna zapewnić komfortową i zdrową wentylację, zaś GWC powinien być dopasowany do strumienia powietrza wentylacyjnego. Zbyt "małe" GWC nie spełni zadania, zbyt rozbudowane, to większy koszt, większe opory czyli wyższe koszty eksploatacji i krótsza żywotność wentylatorów. Dlatego w systemach domowych nie stosuje się żwirowców, czy zbyt długich rur. Choć trzeba przyznać jest cała gama producentów i wykonawców "naciągaczy"!
Nie demonizowałbym roli GWC w systemie ogrzewania czy chłodzenia. Domowa wentylacja może pobrać z ziemi latem i zimą 2000kWh a dla przykładu ocieplanie ściany i fundamentu z zewnątrz, powoduje grzanie tej ściany, tego fundamentu i gruntu pod domem . Straty z tego powodu bardzo dokładnie zmierzyliśmy i zależnie od zimy wynoszą one od 400 do 500 kWh/mb fundamentu. Czyli w domu o podstawie 12m x 8 m to 20 000kWh. Jak więc widać trzeba zacząć od izolowania domu a potem dopiero szukać oszczędności w GWC – 2000kWh/rok, solarach – 450kWh/m2 rocznie
Wiatrownia o mocy teoretycznej 1.5kW – 250 kWh/rocznie!


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz

Urządzone.pl

E-instalacje

  • Bezpieczna instalacja elektryczna

    Bezpieczna instalacja elektryczna

    Instalacja elektryczna w budynkach mieszkalnych jest właściwie najważniejszą i często najbardziej intensywnie eksploatowaną instalacją...

E-ściany

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter