zabudowa szeregowa/bliźniak - jakie zasady obowiązują?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

z-u-l-u
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 cze 2008, 13:36
zabudowa szeregowa/bliźniak - jakie zasady obowiązują?

autor: z-u-l-u » 19 cze 2008, 13:46

Zastanawiam się nad zakupem działki pod dom szeregowy lub bliźniak, jednak obawiam się że w przyszłości będę ubezwłasnowolniony do co wyboru projektu swojego domu. W związku z tym mam kilka pytań dotyczących zasad projektów w zabudowie szeregowej i/lub bliźniaczej.

1. Czy projekty domów szeregowych są z góry narzucone. Kto decyduje o tym jak ma wyglądać cały szereg - czy ten kto pierwszy się buduje? (przecież warunki zabudowy chyba nie narzucają konkretnego projektu)
czy wystarczy ze mój domek bedzie spełniał warunki zabudowy i był w miare podobny do pozostałych czy musze brać konkretny projekt?

2. Czy w zabudowie szeregowej trzeba budowac się w jakiejś określonej kolejności - tzn musze czekać, aż cos będzie koło mnie stało, czy mogę budować się pierwszy na środkowej działce? i odwrotnie czy mogę się nie budować i doprowadzić do sytuacji gdy stoi cały szereg a brakuje tylko mojego budynku w środku?

3. Czy bliźniak musi być lustrzanym odbiciem drugiego budynku? - jeśli tak to kto decyduje o projekcie - ten z sąsiadów który pierwszy bedzie się budował a drugi musi się dostosować, czy trzeba się konsultować z sasiadem albo co gorzej musze budoać się razem z sąsiadem?
Jeśli nie to czy mogę postawić każdy projekt który tylko bedzie spełniał warunki zabudowy dla tej działki, bez względu na to czy pasuje do drugiego bliźniaka?

4. Jeśli w zabudowie szeregowej budynki nie musiałyby być identyczne to kto określa długość budynku - szerokość wiadomo że równa się szerokości działki, front zaczyna się na lini zabudowy z planu - a tył? czy może to być dowolnie długi budynek byle zgodny z prawem budowlanym i WZ? Jesli tak to czy wszystkie budynki szeregowe muszą kończyć sie w tym samym miejscu czy moga być różne?

5 To samo dotyczące bliźniaków - czy jeśli ja wybuduje domek długości 10 metrów w granicy to czy sąsiad może przykleić się 15 metrowym budynkiem czy musi takim samym, czy moze mniejszym?


Z góry dziękuje za odpowiedzi i garść porad praktycznych z ww tematu.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 19 cze 2008, 14:07

1. Nie są narzucone, projekt musi spełniać wytyczne warunków zabudowy (w gestii adaptującego). Czy warunki zabudowy są na działkę pod zabudowę szeregową a teraz są one wydzielane, czy jest kilka działek ? Jak ma wyglądać szereg decydują warunki zabudowy tzw. linia zabudowy.
2. Nie ma kolejności, chociaż czasami dobrze ją zachować.
3. Nie musi być lustrzany. Może być dowolny spełniający warunki zabudowy ale organ architektoniczny (starostwo) może wnieść swoje uwagi co do kształtu domu jeżeli już jakieś tam będą stały.
4. Wszystko jest w warunkach zabudowy.
5. Patrz pkt. 4.

Pozdrawiam.

z-u-l-u
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 cze 2008, 13:36

autor: z-u-l-u » 19 cze 2008, 14:57

Ad.1 Działki są już wydzielone z warunkami do zabudowy szeregowej, ustalona jest linia zabudowy od frontu, ilość pięter, kierunek kalenicy, nachylenie dachu i parę mniej istotnych detali. Wg. tych warunków można postawić różne segmenty obok siebie a przyznam ze nigdy wcześniej nie widziałem szeregu z różnymi segmentami stad moje pytanie.

Ad.4,5 Warunki zabudowy nie określają szczegółowo długości domu tylko nieprzekraczalną linie zabudowy i maksymalny procent zabudowania działki - rozumiem że każdy sąsiad może w ramach tych wytycznych postawić dom o różnych długościach?

Czytałem że jeżeli dom sąsiada stoi w granicy to mogę wybudować tez w granicy ale maksymalnie na długość tego domu - jeśli ten przepis ma zastosowanie również w zabudowie szeregowej/bliźniaczej to wychodziłoby na to że kto postawi się pierwszy determinuje długość budynku, bo sąsiad może wybudować w granicy tylko taki sam lub mniejszy dom. Czy dobrze rozumuje?

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 20 cze 2008, 6:53

Ad 4,5 teoretycznie tak, ale jak już wspomniałeś wskaźnik zabudowy jest nieprzekraczalny i on ogranicza powierzchnie zabudowy.

Nie znam tego przepisu ale nie bardzo mi on pasuje.

Pozdrawiam.

z-u-l-u
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 cze 2008, 13:36

autor: z-u-l-u » 23 cze 2008, 13:36

deggial pisze:Ad 4,5 teoretycznie tak, ale jak już wspomniałeś wskaźnik zabudowy jest nieprzekraczalny i on ogranicza powierzchnie zabudowy.

Nie znam tego przepisu ale nie bardzo mi on pasuje.

Pozdrawiam.



W prawie każdym artykule dotyczącym odległości domu od granic działki jest napisane (tutaj cytuje pierwsze z brzegu odpowiedzi google, akurat ze stron muratora i budostrady):
cyt 1 .: "Gdy budynek ma stanąć przy samej granicy, powinien przylegać do ściany istniejącego budynku. Oznacza to zatem, że ściana przy granicy nie powinna być dłuższa niż ściana domu sąsiada."
cyt. 2.: "Budynek może być usytuowany ścianą zewnętrzną bez otworów bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeżeli (...) na sąsiedniej działce istnieje już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy, a wznoszony budynek będzie przylegał do istniejącego całą długością swojej ściany oraz będzie miał w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce"

Średnio obchodzi mnie z jakich przepisów wynikają te porady, ale interesuje mnie czy powyższe zasady dotyczą również bliźniaków/segmentów tzn. czy przy założeniu że warunki zabudowy nie określają szczegółowo dokładnych wymiarów budynku, to czy jeśli sąsiad wybuduje bliźniak/segment o długości np 10m w granicy muszę wybudować nie większy budynek?

lemur007
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:02
Re: zabudowa szeregowa/bliźniak - jakie zasady obowiązują?

autor: lemur007 » 19 lut 2011, 15:20

Nie chcę zakłądać oddzialnego wątku bo moje pytanie po części ma zwiazek z pytaniami zadanymi w pierwszym poście w ptk. 4 i 5.

Moje pytanie sprowadza się do takiej oto sytacji... Są trzy działki A, B i C w zabudowie szeregowej, na działkach A i C są wybudowane już budynki, na działce A budynek ma długość 12,0 m natomiast na działce C długość budynku wynosi 10,0 m. Linia zabudowy działek A, B i C - 6 m od czoła działki (długości budynków w MPZP jest nie określona).

Zamierzam kupić działkę B która jest nie zabudowana i moje pytanie jest następujące jakiej długości budynek mogę postawić na działce B (chciał bym aby budynek miał 12,0 m) ale po przeczytaniu powyrzyszch wątków mam teraz wątpliwości.

Z góry dziękuje za odpowiedzi i ew. odnośniki do przepisów

sitarek
Re: zabudowa szeregowa/bliźniak - jakie zasady obowiązują?

autor: sitarek » 30 mar 2011, 8:04

Przeczytaj artykuł zamieszczony w internetowej gazecie eFachowiec pt. "Zbuduj dom według zasad" może znajdziesz tam interesujące dla ciebie informacje http://www.efachowiec.info/?site=numer_2011_1


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 13 gości

Gotowe projekty domów