ocieplenie budynku

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

kikor
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 15 cze 2008, 14:04
ocieplenie budynku

autor: kikor » 15 cze 2008, 14:27

witam
chcialbym sie dowiedziec jaka grubosc styropianu dac na ocieplenie domu budynek jest z poczatku lat 80 , cegla szczelina powietrzna i pustak razem ok40 cm, mam styropian 5cm ale zastanawiam sie czy nie dac jeszcze 2 lub 3cm

JBZ

autor: JBZ » 15 cze 2008, 19:58

Ocieplenie, to nie tylko styropian czy wełna. Grubości się nie trafia jak w totolotka ani na czucie. Wyprawa elewacyjna także. Bez analizy cieplno-wilgotnościowej nawet nie zaczynaj, bo wydasz pieniądze bezsensownie.

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 cze 2008, 8:45

A jakim cudem ciepło z budynku może się dostać do styropianu czy wełny ( grubość tu nie ma znaczenia)!?? Przecież do ogrzania jest najpierw mur + fundament dalej WENTYLAJA i kolejny mur + fundament. Tylko izolacja od środka może dać jakikolwiek efekt.

JBZ

autor: JBZ » 16 cze 2008, 16:57

Panie Brzęczkowski - już czas wyjść z błędnych przekonań.
Strumień ciepła jest niezależny od miejsca usytuowania warstwy termoizolacji - to tyle z teorii ruchu ciepła, tak jak suma jest niezależna od kolejności składników, gdyż opór cieplny całej przegrody jest sumą oporów cieplnych poszczególnych warstw. Opory te to: przejmowania, przewodzenia i znowu przejmowania.
W praktyce jednak, na skutek niewłaścicwego doboru oporów nie cieplnych, ale dyfuzji wobec pary wodnej, można łatwo doprowadzić do kondensacji pary wodnej wewnątrz przegrody a także na jej skrajach. Jeśli kondensacja wystąpi wewnątrz warstwy termoizolacyjnej, wtedy w łeb biorą deklarowane przez producentów wartości współczynników przewodzenia ciepła - termoizolacja wilgotna więcej ciepła przewodzi niż sucha. Dodatkowo, jeśli roczny bilans kondensacji pary wodnej i jej odparowania jest dodatni, to na powierzchni elewacji wystąpi pleśń i glony. Kapitalne znaczenie ma nie tylko rodzaj i grubość ocieplenia, ale także warstwa szpachlowa i wyprawa elewacyjna a nawet farba!
Żeby uniknąć zawilgoceń wewnątrz przegród, konieczne jest wykonanie analizy cieplno-wilgotnościowej (c-w) i o tym piszę.

Co do podgrzewania ścian, to jest prawda, bowiem wszystkie elementy otaczające pomieszczenia ogrzewane (ściany, podłogi, dachy, stropy, meble i wyposażenie), są po każdym oziębieniu np. jesienią, podgrzewane, ale tylko od danej temperatury do wartości otoczenia. Są to straty ciepła chwilowe tylko i nieznacznych wielkości - pod warunkiem, że wszystkie przegrody są poprawnie izolowane termicznie. Ta strata ciepła jest także korzystna w praktyce, bowiem przegrody te kumulując ciepło, pozwalają na racjonalną gospodarkę energią, np. pozwalając obniżać moc grzejników w nocy czy nawet w dzień na czas nieobecności domowników. Im masa przegród większa, tym zdolności kumulacji większe. Dlatego praktycznie w domach o konstrukcji szkieletowej praktycznie kumulacja nie występuje - w przeciwnieństwie do domów murowanych lub murowanych ocieplanych od zewnątrz.
Jeśli ściany domu murowanego ocieplimy od środka, także pozbędziemy się tej cennej zalety - kumulacji ciepła. Ściany ocieplone od środka zachowują się jak ściany szkieletowe.
Jest jeszcze jedno ale. Otóż, po ociepleniu od środka tworzymy kondensację pary wodnej w całej jej konstrukcji a także w znacznej części ocieplenia. Co negatywnego daje wilgoć w termoizolacji już opisałem wyżej. Wilgotna ściana musi być odporna z materiału odpornego na korozję biologiczną oraz mróz. A takich nie ma! Nic nie pomoże montowanie folii paroizolacyjnej od środka (tuż przed termoizolacją), gdyż nie idzie o kondensację pary wodnej przepływającej, lecz będącej w ścianie. Zatem, folia ta zmniejszy ilość kondensatu, ale nigdy go nie wyeliminuje. Dlatego ocieplanie od środka jest takie trudne do zrealizowania. Jest jeszcze cała masa innych problemów jak mostki cieplne - praktycznie nie do wyeliminowania przy ocieplaniu od środka.

Co do wentylacji, na to nie mamy żadnego wpływu. Musimy dostarczyć wymaganą ilość ciepła na podgrzanie powietrza od temperatury zewn. do wewnętrznej. Pewne ilości można zmniejszyć stosując np. GWC a także rekuperację. Ale wtedy trzeba przejść z wentylacji grawitacyjnej na wymuszoną. To już oddzielny rachunek opłacalności.

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 cze 2008, 8:31

To może jeszcze raz : Panie Zembrowski zupełnie nie rozumie Pan zagadnienia "izolacja termiczna budynku" .
- "Strumień ciepła jest niezależny od miejsca usytuowania warstwy termoizolacji"
Kierunek i wielkość strumienia ciepła w ciele stałym zależy od różnicy temperatur (- czyli izolację termiczną należy dawać między pomieszczeniem ogrzewanym a odbiornikiem) i oporu cieplnego ( czyli izolacja termiczna musi być gruba i sucha)

-"W praktyce jednak, na skutek niewłaściwego doboru oporów nie cieplnych, ale dyfuzji wobec pary wodnej,"
W praktyce taki dobór jest ZAWSZE niewłaściwy! Niedopuszczalna jest wilgoć w izolacji termicznej więc i badania wilgotnościowo temperaturowe, przegród termicznych to tylko nieporozumienie! Po to wprowadzono do budownictwa w 1990 roku suche tynki by przegrodę termiczną zabezpieczyć folią przed wilgocią. Jeszcze raz podam Panu wyniki badań : W domach ocieplanych od zewnątrz najniższe zawilgocenia wynosiło po zimie 5% w domach izolowanych od środka maksymalnie był 1% ( aparatura firmy GANN)

-"Ta strata ciepła jest także korzystna w praktyce, bowiem przegrody te kumulując ciepło, pozwalają na racjonalną gospodarkę energią,"
Kompletna nieznajomość tematu!!! Tak było kiedyś!!! (do 1990 roku) królowały wtedy systemy ogrzewania bez automatyki, występowała czasowa nadprodukcja ciepła!! Ściana ocieplona od zewnątrz bardzo się przydawała jako akumulator, stabilizator temperatury... czyli dokładnie to o czy Pan raczy pisać. Ale mamy już rok 2008!!! W każdym budowanym domu ogrzewanie ma automatykę, która wyłącza ogrzewanie gdy jest dokładnie taka temperatura jaką chcemy! Nadprodukcja ciepła nie występuje. Ściana stojąca na fundamencie będzie ZAWSZE chłodniejsza od temperatury pokojowej, Nie będzie więc "kumulatorem" a WYŁĄCZNIE ODBIORNIKIEM. Mało tego ODBIORNIKIEM UTRUDNIAJĄCYM POWSZECHNE STOSOWANE STEROWANIE NIE TYLKO TEMPERATURĄ ALE I CZASEM

-"Co do wentylacji, na to nie mamy żadnego wpływu. Musimy dostarczyć wymaganą ilość ciepła na podgrzanie powietrza od temperatury zewn. do wewnętrznej. Pewne ilości można zmniejszyć stosując np. GWC a także rekuperację. Ale wtedy trzeba przejść z wentylacji grawitacyjnej na wymuszoną"
Zupełne nieporozumienie!! W kontekście tematu pisałem nie o wentylacji domu a ściany
Kikor raczył wspomnieć opisując sytuację o szczelinie wentylacyjnej między dwoma ścianami. W/w szczelina skutecznie zapobiegnie dostawaniu się ciepła z domu do styropianu przyklejonego na zewnątrz!

--"To już oddzielny rachunek opłacalności. "
Zupełna nieznajomość zagadnień związanych z wentylacją. WENTYLACJA WYCIĄGOWO NADMUCHOWA Z ODZYSKIEM CIEPŁA OPARTA NA NAJLEPSZYCH CENTRALACH JEST TAŃSZA LUB RÓWNA W KOSZTACH ZE SKUTECZNĄ (jeżeli to w ogóle możliwe) WENTYLACJĄ GRAWITACYJNĄ.
Dla przykładu ceny z 22% VATem. Da się za tyle wykonać „kupić materiał i wykonać kominy + nawiewniki we wszystkich pomieszczeniach?

allegro.pl/item363517402_rekuperator_flexit_wraz_z_montazem_120m2.html

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 cze 2008, 8:35

jak izolować ytong...

termodom.pl/termodompasywny/xella_polska_energooszczednie/sciany_w_domu_pasywnym

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 17 cze 2008, 10:44

Szkoda Panie TB, ze Pan sam nie przeczytal tego arytykulu :lol:
"... W Domu Pasywnym użyto bloczków YTONG przede wszystkim z uwagi na doskonałą izolacyjność termiczną. Ich mniejsza wytrzymałość na ściskanie nie jest istotna w przypadku domów jednorodzinnych. Ściana wykonana z lekkich (niska gęstość) bloczków YTONG ma również mniejszą zdolność akumulowania ciepła. Ten problem rozwiązano stosując dodatkową wewnętrzną ściankę z cegieł klinkierowych. W tym przypadku można również zastosować ścianę z bloków SILKA, które charakteryzują się bardzo dobrą akumulacją ciepła ..."
To odnosnie akumulowania ciepla w scianach

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 cze 2008, 11:13

O "zaletach" stosowania notorycznych odbiorników ( a takowym jest ściana na fundamencie w gruncie) ciepła przy sterowalnym (czas i temperatura) ogrzewaniu już pisałem. To chyba proste i oczywiste. Natomiast co do doskonałej izolacyjności ytonga...
Co w/g pana to znaczy? Jaki stawia opór cieplny? Jak ten opór się zmienia wraz ze wzrostem wilgoci? Co Pan uważa za "doskonałe"?
Szanowny Panie Piwopijco, przecież jeszcze obowiązku izolowania domu nie ma, więc nie musi Pan tego robić. Dlaczego Pan jest takim wrogiem izolacji, czy chodzi o to, żeby Pan się lepiej czuł? Do czasu zamieszkania i pierwszych rachunków, za energię, za przeglądy pompy ciepła itp zapewne się Panu uda. Co do żwirowego GWC ... zawczasu radzę zakopać 200mm pcv-kę z dodatkowymi uszczelkami, ułatwi to potem poprawianie instalacji. Zapraszam też po rekuperator, a raczej rurę B ... czeka na Pana za darmo.

JBZ

autor: JBZ » 17 cze 2008, 13:18

Panie Brzęczkowski, fakt że z Panem dyskutuję, świadczy wyłącznie o moim pogodnym usposobieniu do takich osobników jak Pan, a nie o wartościowaniu Pana wiedzy. Liczę, że w końcu przyjdzie czas, że Pan pojmie iż nie mając żadnego pojęcia o budownictwie, zauważy iż plecie bzdura za bzdurą, albo się wycofa ze wstydem z pouczania innych. Jestem zawodowcem w dziedzinie fizyki budowli i zarzucanie mnie braku wiedzy, ma taki sam wydźwięk, jakby Pan pouczał Wajdę jak ma kręcić filmy fabularne.

Teraz konkretnie:
Odbiornikiem ciepła nie jest ściana, lecz powietrze zewnętrzne! Warstwa termoizolacyjna może być teoretycznie lokowana w dowolnym miejscu pomiędzy powietrzem wewnętrznym a zewnętrznym, praktycznie zaś od strony zewnętrznej. O konsekwencjach pisałem i proszę raz jeszcze to przeczytać.

W praktyce nie jest możliwe wyeliminowanie wilgoci z warstwy termoizolacyjnej. Proszę poczytać o wilgoci sorpcyjnej na ten temat i nie głosić kolejnych herezji. Badania i analizy c-w nie są nieporozumieniem, nieporozumieniem jest Pana dyskusja o budownictwie!
Geneza suchych tynków jest zupełnie inna i proszę demagogii nie zasiewać. Nie w roku 1990 je wynaleziono, a znacznie wcześniej! Co do wyników badań wilgotności przegród, to znam niemal wszystkie jakie w Polsce były i są wykonywane. Sam badam także. Nie ma znaczenia, jakiej marki przyrządem się bada, ale ma znaczenie kto wyniki pomiarów interpretuje! Pan nie ma żadnych podstaw do badań i komentowania ich wyników, ponieważ jest Pan kompletnym laikiem w tej dziedzinie. Jakie ma Pan wykształcenie? Proszę to publicznie podać tutaj na forum!
Ja ukończyłem Politechnikę Warszawską a Pan?

Zdolności do kumulacji ciepła w przegrodach wykorzystuje się w każdym czasie i każdym systemie - i z automatyką i bez niej. Trzeba mieć jakieś o tym pojęcie! Pan nie ma żadnego i dlatego plecie bzdury! Trzeba mieć chociaż minimalny samokrytycyzm - Panie Brzęczkowski! Nie idzie o nadprodukcję ciepła, lecz wykorzystanie zdolności kumulacyjnych przegród a także gruntu pod budynkiem - właśnie w obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Wyłączenie z pracy grzejnika przez regulator, nie obniża natychmiast temperatury powietrza w pomieszczeniu - jeśli występują zdolności kumulacyjne.

Znowu plecie Pan bzdury. Nie porównuje się wyłącznie kosztów inwestycyjnych wentylacji wymuszonej z grawitacyjną, lecz wszystkie koszty związane z tworzeniem wentylacji mechanicznej i jej eksploatacją w aspekcie czasu ich zwrotu. Wyniki takich analiz są różne dla poszczególnych obiektów. Są takie, gdzie czas zwrotu nakładów wynosi 5-8 lat i daje podstawy do stosowania, ale są i takie, gdzie czas zwrotu wynosi 25 i więcej lat, a wtedy opłacalność jest dyskusyjna i zależy od możliwiści i decyzji inwestora.

Proszę nie pisać bzdur, iż fundament jest notorycznym odbiornikiem ciepła, bo każda przegroda oraz wentylacja i c.w.u. jest takim samym notorycznym odbiornikiem ciepła. Utrzymując budynki ogrzewane, ogrzewamy atmosferę.

Fakt, iż Pan nie został jeszcze wyrzucony z forum, wynika z haniebnej chęci właściciela forum do utrzymywania jak największej ilości postów, co ma przyciągać im reklamodawców. I faktycznie tak jest, bowiem po każdym Pana poście naszpikowanym bredniami, pojawia się kilkadziesiąt odpowiedzi pukających Panu w czoło, co tylko zwiększa dalsze ilości odpowiedzi. I tak w koło Macieju. Szkoda tylko, że czytelnik forum jest przez to ogłupiany, bo np. ja bywam tutaj tylko sporadycznie - inni podobnie. Czytający i pytający na forum często uzyskują fałszywe wnioski czytając Pana wypowiedzi.

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 cze 2008, 8:36

Z moim usposobieniem jest znacznie gorzej.. Piszę i wyjaśniam, by nie robił Pan krzywdy tym, którzy by Pana posłuchali.

>>>>JBZ <<<< Odbiornikiem ciepła nie jest ściana, lecz powietrze zewnętrzne!>>>>
Kompletna nieznajomość podstaw fizyki. Kto Pana tego uczył??
Ściana stojąca na fundamencie będzie go ogrzewać. Tylko w Pana szkodliwej "fizyce budowli" ciepło w przegrodzie "idzie prostopadle do niej"

>>>>JBZ>>>>W praktyce nie jest możliwe wyeliminowanie wilgoci z warstwy termoizolacyjnej. <<<<
W praktyce udaje się to w dachu szkielecie, w zabytkach w domach izolowanych od środka.
W praktyce badania wykazały, że zawilgocenie w takim przypadku nie przekracza 1%.
W praktyce badania wykazały , że przy ocieleniu zewnętrznym przekracza 5%
TO JEST PRAKTYKA>
>>>>
>>>JBZ<<< lecz wykorzystanie zdolności kumulacyjnych przegród a także gruntu pod budynkiem - >>>
W domu w którym mamy zaprogramowane 23 stC od ...do ... 15 st od... do... a grunt pod domem ma np +5st C pisanie o "wykorzystanie zdolności kumulacyjnych" jest po prostu tak chore, że aż głupio mi to wyjaśniać. Ten fundament i grunt będą stałym (notorycznym) odbiornikiem nie akumulatorem niezależnie od Pan dyplomów. To wiedza z podstawówki.

Naprawdę niech Pan przestanie szkodzić!

JBZ

autor: JBZ » 18 cze 2008, 11:14

Pisze Pan brednie - jak zwykle!

Proszę odpowiedzieć na jedno pytanie:
Jakie ma Pan wykształcenie?
Tylko jedna odpowiedź!

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 cze 2008, 11:26

Podstawowe, ale solidne.

JBZ

autor: JBZ » 19 cze 2008, 15:28

Do takich zawodów jak: lekarz, nauczyciel, projektant, doradca - potrzebne jest wyższe!

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 cze 2008, 7:43

Jakoś wprowadzone przeze mnie do budownictwa jednorodzinnego rekuperatory przyjęły się, a i 30 cm izolacji "typu termos" też zyskuje coraz więcej zwolenników. A niecentralne systemy (bez cyrkulacji wody użytkowej i ciepła) są przy małym zużycie energii koniecznością i logiczną konsekwencją. I nikt tego nie zatrzyma tak jak nie zatrzyma Pan podwyżek cen energii. Bo dyplom bez podstawowej wiedzy jest niewiele wart.

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 20 cze 2008, 10:05

Chyba nie mysli Pan ze to dzieki niemu rekuperatory wprowadzono do Polski?
Mysle, ze zbyt wiele chcialby Pan sobie zawdzieczac. Nie docenia Pan rynku ...

Pzdr.


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów