Ogrzewani gazowe cze paliwo stale (eko groszek)

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

gunc1
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2008, 10:20
Ogrzewani gazowe cze paliwo stale (eko groszek)

autor: gunc1 » 27 maja 2008, 10:56

witam koledzy mam dopiero 22 i o kotlach mam male pojecie i chcial bym sie cos dowiedziec na temat tych dwoch typow kotlow i prosil bym o porade co wybrac gaz czy ekogroszek? Mieszkani ma okolo 100m jest na pietrze budynek jest ociplony. Chcialbym dowiedziec sie o zaletach i wadach tych rodzaji kotlow . Ktore sa bardziej ekonomiczne i oszczedne stawiam na renomowane firmy . Prosil bym rownierz o polecenie mi sklepow w radomiu i okolicach gdze te produkty moglbym dostac.

z gory dziekuje ze szczere odpowiedzi i porady pozdrawiam

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 27 maja 2008, 22:15

Kocioł na ekogroszek na piętrze,to raczej karkołomne zadanie,więc bym go wykluczył.Poza tym taki kocioł potrzebuje jakiegoś osobnego pomieszczenia o powierzchni przynajmniej 6m2.Przy czyszczeniu i napełnianiu takiego kotła jest sporo kurzu.Trzeba też mieć sporo miejsca na przechowywanie groszku w taki sposób,by mógł się wysuszyć.Workowany często jest mokry i w takim stanie nie nadaje się do zasypania zasobnika.No i koszmarnie drogi.
Poza tym przydał by się jakiś boiler do produkcji ciepłej wody,więc kolejne miejsce na ten klamor potrzebne.
Zdecydowanie polecam kocioł kondensacyjny z wbudowanym kilkudziesięcio litrowym zasobnikiem.Można taki kupić na Allegro już w okolicy 6000,np.Immergas Zeus Victrix.
To wychodzi taniej niż kocioł na ekogroszek.
Można jeszcze pokombinować z kominem i zasysaniem powietrza,by wyszło nie za drogo.
A uwzględniając ceny ekogroszku w Radomiu,to nie wiem,czy gaz nie wychodzi nawet taniej.
adam

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

autor: astim » 29 maja 2008, 22:21

Tylko gaz wchodzi w rachubę. Rodzaj kotła zależy od rozkładu mieszkania. Jeżeli odległość kranów od kotła nie jest za duża (mniej niż 6m), to wystarczy kociołek 2-funkcyjny. Kondensacyjny ma uzasadnienie przy ogrzewaniu niskotemperaturowym (szczególnie podłogowym). Inaczej nie będzie pracował jako kondensacyjny.

gunc1
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2008, 10:20

autor: gunc1 » 31 maja 2008, 20:54

dziekuje bardzo koledzy za odpowiedzi bede sie nimi sugerowal . A co do Adama to kotlownia miala by byc na zewnatrz na parterze moze to cos zmienia .dziekuj i prosze o wiecej opini

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
kotlownia

autor: Paweł_Małek » 01 cze 2008, 9:22

Lepiej na groszek z tym, ze kociol powinien miec ruszt awaryjny do pracy bez pradu lub gdy padnie podajnik.
Instalacje zrobic tak, zeby mogla pracowac jako grawitacyjna conajmniej z polowa swojej mocy.
Dostawcy sieciowi w Polsce zanic nie odpowiadaja, a przy obecnym tempie inwestowania w sieci i elektrownie za 3....5 lat beda wylaczenia odbiorcow indywidualnych z powodu brakow mocy. Sieci i wiekszosc elektrowni w Polsce jest w stanie agonalnym (co pokazala awaria w gdansku jakis miesiac temu) i niema co liczyc na ciaglosc dostaw.
Jak bedzie brak zasilania mi z tego powodu zostanie rozerwana instalacja (zamarzniecie) to od energetyki nie dostanie sie ani zlotowki odszkodowania, podobnie z zakloceniami sieciowymi!
Oni przy napieciu 290V (pomiedzy L i N) potrafia napisac "nie stwierdzono nieprawidlowosci w zasilaniu w.w. nieruchomosci" co swiadczy o ich podejsciu do klienta!

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 02 cze 2008, 14:01

Jak myślisz o kociołku z podajnikiem na ekogroszek, to do 100m2 w zależności od producenta dostaniesz kocioł w przedziale mocy 15-17kW. Generalnie na rynku najmniejszy produkowany palnik ma moc 17kW, także taka moc wchodzi w rachubę.

Markowe kotły 15-17kW z podajnikiem na ekogroszek powinny kosztować w przedziale 6000-7000zł brutto w tej cenie powinien być ruszt awaryjny, co do sterowania to już różnie, proste sterowniki to cena bliżej 6000zł, bardziej skomplikowane lub zaawansowane tj. z PiD lub strefami czasowymi czy prostą pogodówką bliżej 7000zł.

Wyjaśniam o co chodzi z prostszą pogodówką.
Do kotłów gazowych sterowanie pogodowe polega na sterowaniu zaworem mieszającym, czasami też tak jest przy kotłach z podajnikiem, ale sprawdza się to średnio. Mówiąc prosta pogodówka do kotła na paliwa stałe z podajnikiem mam na myśli czujnik zewnętrzny do którego dobierane są temp. na zasilaniu kotła i tak np. minus 15 to 65na kotle, minus 10 to 62na kotle, minus 5 to 58na kotle, 0 to 56 na kotle itd. To podliczanie może współgrać ze strefami czasowymi. Jest możliwość współpracy z panelem pokojowym.

PiD natomaist to taki algorytm, który sam dobiera dawki paliwa i moc dmuchawy do chwilowego zapotrzebowania na ciepło, użytkownik ma tylko nastawić temp. C.O. ewentualnie CWU i nacisnąć start, reszta robi się sama. Ognik PiD ma też możliwość współpracy z panelem pokojowym.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

gunc1
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2008, 10:20

autor: gunc1 » 02 cze 2008, 21:17

no dziekuje za odpowiedzi wam koledzy za fajnie piszecie, jestem bardzo wam wdzieczny , a co bysci mi powiedzieli o kotlach gazowych moze byscie mogli mi cos polecic godnego uwagi bo w sklepach wiadomo sprzedawca chce sprzedac i wszystko powie zeby kupic wlasnie od nigo jaki sa wady tych kotlow a jakie zalety zebym mogl cos podyskotowac ze sprzedawca? pozdrawiam i dziekue.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

Gotowe projekty domów