Zobacz następny temat »
Koniec sezonu

Jaki węgiel/miał węglowy kupujecie - czym się kierujecie?

Koledzy,
Zakupiłem piec miałowy Taurus Gaur/Protech Karo i właśnie stoję przed zakupem paliwa do niego.
Jaki miał proponujecie kupić (czym sie kierować), o jakiej klasie zbytu etc? Mam do wyboru kupić na składzie miał o deklarowanej przez sprzedawce wartości 26000kJ/kg oznaczenie ponoć 32.1 (czyli węgiel gazowo-płomienny) - co dostane w rzeczywistości kto to wie... .
Mogę też kupić miał prosto z kopalni, którą mam pod nosem o wartości 23000kJ/kg oznaczenie 33 czyli węgiel gazowy o zawartości popiołu do 22% (to dane ze strony Kompani Węglowej).
Czy klasa 23 to nie jest zbyt mało dla takiego pieca i czy wartość popiołu w okolicach 20% mnie nie przywali? Jak się pali taki węgiel gazowy?
Skłaniam się bardziej do zakupu bezpośrednio na kopalni niż na składzie - bo ponoć różnie to ze składami bywa.

pozdrawiam
R


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
najlepiej zakupić małe partie miału i sprawdzić samemu który najlepiej się sprawdza w użytkowaniu przy danym kotle i dopiero zakup większej parti opałui


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
O jakości opału mówi jego typ.

Do kotłów z podajnikiem nadają się najlepiej węgle produkowane z typów węgla:
-31
-31.2
-32
-32.1

Z wszystkich 4ech produkowany może być ekogroszek

Z dwóch ostatnich produkuje się groszek II w granulacji 4-14mm lub 8-20mm, ewentualnie dobre miały węglowe nadające się do podajnika

Typ węgla 33 moim zdaniem odpada w przypadku kotła z podajnikiem, będzie szlakował a kotły z podajnikami maja małe palniki, na których z małej porcji opału trzeba wykrzesać maksymalne parametry. Z typem33 może się okazać,że zamiast spalania będzie szlakowanie, powstaną takie jakby skorupy lawy. W najlepszym układzie osiągniesz maksymalnie temp. 55stopni a z wyższymi temperaturami może być problem.
Od biedy typ33 można wymieszać z ekogroszkiem i pójdzie

Kompletnie nie nadaje się typ węgla 34- TO OPAł BARDZO SILNIE SZLAKUJąCY, KOMPLETNIE NIE NADAJE SIę DO żADNEJ KONSTRUKCJI PODAJNIKA.


Dobra rada - zostań w typach węgla 31,31.2,32,32.1 zapewnij odpowiednią granulację (jak będzie drobny mniej będzie hałasował i kruszył opał). Bardzo ważne jest też stosowanie suchego opału, mokry przyspieszy korozję kosza i kotła, może też osadzac coś w rodzaju smoły, może zakleszczyć się w koszu i doprowadzić do wygaszenia kotła. Zatem dobry opał, możliwie drobny ale przede wszystkim suchy.

Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz

E-okna

E-ogródek

E-dach

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter